توفان‌های مشتری سبب پرتاب آمونیاک تا جو این سیاره شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
توفان‌های مشتری سبب پرتاب آمونیاک تا جو این سیاره شد

توفان‌های مشتری سبب پرتاب آمونیاک تا جو این سیاره شد

فارسخبرگزاری فارس |
سیاره مشتری به علت وقوع توفان‌های سهمگین شهرت دارد و حالا مشخص شده برخی از این توفان‌ها تا بدان حد شدید است که موجب پرتاب آمونیاک به جو این سیاره شده است.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیجیتال ترندز، سیاره مشتری به علت وقوع توفان‌های سهمگین شهرت دارد و حالا مشخص شده برخی از این توفان‌ها تا بدان حد شدید است که موجب پرتاب آمونیاک به جو این سیاره شده است، گروهی از ستاره شناسان با استفاده از تداخل سنج نجومی آلما تلاش کرده‌اند نگاهی عمقی و دقیق به درون جو سیاره مشتری بیندازند و شرایط آن را بررسی کنند.

توفان‌های مشتری سبب پرتاب آمونیاک تا جو این سیاره شد - 2

به گفته آنان زمانی که توفانی در سیاره مشتری رخ می‌دهد، تلاطم و تغییرات زیادی در جو آن هم به وجود می‌آید و همین مساله حتی بر روی رنگ ابرهای مشتری تاثیر می‌گذارد، گاهی اوقات این توفان‌ها موجب شکل گیری ابرهای سفید کوچکی به شکل ستون‌های دود می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، تصاویر سه بعدی جدیدی که توسط آلما تهیه شده، نشان می‌دهد که قدرت تخریبی توفان‌های سیاره مشتری تابدان حد است که آمونیاک موجود در سطح مشتری را تا ارتفاع چند کیلومتری پرتاب کرده و به جو سیاره مشتری می‌رساند.

بخش اعظم جو سیاره مشتری از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده، اما مقادیر اندکی از متان، آب، سولفید هیدرژون و آمونیاک هم در آن وجود دارد که بخش اعظم آمونیاک کشف شده حاصل وقوع توفان‌های مشتری است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب12 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو19 ساعت قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، خانم اوتادی در صفحه شخصی خود نوشت: «دوستان عزیزی که میخوان بدون علم در زمینه شعر نظر بدن، لطفا یاد بگیرن حداقل از رو درست بخونن، که سبب خنده مارو فراهم نکنن. برای عزیزانی که متوجه نشدن و دایرکت درخواست دادن توضیح میدم که مضمون شعر (زیریک سقف) توصیف زورگویی واقتدار بیش از حد یکی از طرفین و یکی نبودن زوج‌های جامعه مون هست که در نهایت سردی و طلاق عاطفی و زندگی اجباری رو به همراه داره …امیدوارم درست خونده و فهمیده بشه و لذت ببرید.» اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن مجریان من و تو، شعر خانم اوتادی را تمسخر می‌کنند.

بهنوش طباطبایی «مری پاپینز» می‌شود

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، نمایش موزیکال «مری پاپینز» قرار است با حضور بهنوش طباطبایی روایتگر ماجراجویی‌ها و داستان هایی باشد که در خانواده «بنکس» رخ می‌دهد. جایزه گلدن گلوب و بفتا هم قبل از اینها برای بازی در نقش «مری پاپینز» نصیب جولی اندروز شده بود. حدود ۲ دهه بعد نیز ناتالیا آندریچنکو در نقش «مری پاپینز» ظاهر شد. بهنوش طباطبایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از آبان ماه امسال در نقش «مری پاپینز» پرستار خانواده بنکس روی صحنه تالار وحدت ظاهر می‌شود. این اثر اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های «مری پاپینز» نوشته پاملا تراورس با ترجمه احمد کولیوندی و ترانه سرایی و دراماتورژی محمدرضا کوهستانی است.

مشق احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

حکایت روپوش مدارس و خانواده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر