رشد ۱۳ هزار واحدی شاخص بورس در دومین ماه تابستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
رشد ۱۳ هزار واحدی شاخص بورس در دومین ماه تابستان

رشد ۱۳ هزار واحدی شاخص بورس در دومین ماه تابستان

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شاخص بورس در پایان معاملات مردادماه با ۱۳۰۷۰ واحد افزایش، رشد ۵.۱۷ درصدی را به ثبت رساند.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در جریان معاملات بورس اوراق بهادار در دومین ماه تابستان امسال تعداد ۶۴۱۲۶ میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۲۱۵۶۳۹ میلیارد ریال در بیش از ۶ میلیون و ۴۴۴ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب ۸، ۲۱ و ۱۶ درصد کاهش را نسبت به تیرماه گذشته تجربه کرد.

این درحالی است که تعداد ۶۹۲ میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران نیز به ارزش کل ۷۳۳۶ میلیارد ریال در مردادماه مورد معامله قرار گرفت که به ترتیب با ۵۸ و ۵۷ درصد کاهش همراه شد.

در بازار بدهی هم که اوراق مشارکت، گواهی سپرده و صکوک معامله می‌شود تعداد ۷ میلیون و ۳۶هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش کل ۷۰۲۵ میلیارد ریال در این مدت معامله شد که به ترتیب ۶۹ و ۷۰ درصد کاهش داشته است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

همچنین در بازار مشتقه در ماهی که گذشت تعداد ۲۰۱ هزار قرارداد به ارزش ۵۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و با ۱۰۰ و ۷۹ درصد کاهش همراه شد.

این گزارش می‌افزاید: شاخص بورس نیز در پایان معاملات مردادماه با ۱۳۰۷۰ واحد افزایش نسبت به تیرماه به رقم ۲۶۶۱۲۷ واحد رسید که ۵٫۱۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شاخص بازار اول هم در این مدت با ۶۸۳۰ واحد افزایش به رقم ۱۹۳۳۶۸ واحد و شاخص بازار دوم با ۳۸۴۵۳ واحد افزایش به عدد ۵۴۱۴۰۶ واحد رسیدند که به ترتیب با ۳٫۶۶ و ۷٫۶۵ درصد افزایش مواجه شدند.

همچنین شاخص کل هموزن در ماه گذشته با ۱۱۷۵۶ واحد افزایش روبرو شد و به رقم ۷۲۱۲۵ واحد رسید و با ۱۹٫۴۷ درصد افزایش همراه شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نسوختن مشعل‌های گاز در میادین مشترک تا سه سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وزیر نفت در حاشیه جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: ما برخی میادین داریم که نفت و گاز در آن مشترک است و مشعل‌های گاز هم وجود دارد که روشن است، اما با سرمایه گذاری‌های صورت گرفته بین ۲ تا ۳ سال آینده هیچ مشعل گازی در این میادین نخواهد سوخت و این مهم باعث صرفه جویی نیز می‌شود. آقای بیژن زنگنه افزود: با سرمایه گذاری‌هایی که به بالای ۶ میلیارد دلار می‌رسد و در حال انجام است، برای خوراک پتروشیمی‌ها اقدامات جدی صورت خواهد گرفت و این مهم باعث افزایش تولیدات پتروشیمی می‌شود البته هم اکنون از نظر تولید میعانات گازی در وضعیت بسیار خوبی قرار داریم. وی گفت: در جلسه امروز ستاد اقتصاد مقاومتی برنامه‌های صنعت نفت در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و همچنین رونق تولید تشریح و بر این اساس تاکید شد که می‌توان با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان تولید گاز و فرآورده‌های مرتبط با آن را افزایش داد. وی تصریح کرد: هم اکنون روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شود که بنزین خوب و سازگار با محیط زیست است. وزیر نفت گفت: ما مطمئنا از کالای ایرانی حمایت خواهیم کرد و به مدیران هم در وزارتخانه تاکید کردیم که از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌ها بهره گیرند. زنگنه اشاره‌ای به شائبه‌ها در خصوص کاهش سهمیه بنزین به خودرو‌های شخصی کرد و گفت: رانندگان در استفاده از کارت سوخت شخصی برای بنزین مشکلی نخواهند داشت، اما در استفاده از کارت سوخت جایگاه محدودیت‌هایی قائل شدیم. وی افزود: پیش از این در یک جایگاه هر فرد با استفاده از کارت سوخت جایگاه می‌توانست ۶۰ لیتر بنزین دریافت کند که اکنون به ۳۰ لیتر رسیده است و در آینده کمتر نیز خواهد شد چرا که اصل بر استفاده از کارت سوخت شخصی است. آقای زنگنه تصریح کرد: روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت جدید صادر می‌شود و اگر کسانی کارت سوخت خود را گم کرده و یا دریافت نکرده‌اند می‌توانند به سامانه‌ای که در این خصوص تعریف شده است مراجعه کنند. وزیر نفت اشاره‌ای هم به وضع گازرسانی به مناطق مختلف کشور کرد و گفت: هم اکنون ۹۵ درصد مناطق مختلف و همچنین ۸۲ درصد جمعیت روستایی به طور مستقیم از گاز طبیعی برخوردارند که این در دنیا بی سابقه است. آقای زنگنه افزود: سرمایه گذاری برای بهره مندی مناطق شهری و روستایی باعث شده است تا مصرف فرآورده‌های نفتی هم به شدت کاهش پیدا کند. وی خاطر نشان کرد: تولید گاز در ۶ سال گذشته به ویژه در میادین مشترک رشد خوبی یافته است، به عنوان نمونه در غرب کارون تولید به ۵ برابر و در پارس جنوبی به ۳ /۲ دهم برابر رسیده است به گونه‌ای که سال آینده تولید گاز در روز به ۷۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به برخورد قاطعانه این روزهای دستگاه قضا با مفسدان کلان اقتصادی اشاره و اظهار داشت: برخورد با مفسدان اقتصادی به ویژه دانه درشت‌ها و یقه سفیدها باعث می‌شود که سرو صدای عده‌ای بلند شود؛ چرا که به افراد صاحب منصب و نفوذ متصل هستند. وی در ادامه افزود: دانه درشت‌ها یک عمر چپاول کردند و جالب اینکه مدعی هم هستند؛ این‌گونه افراد اسپانسر ستادهای انتخاباتی برخی از آقایان بوده‌اند و در عوض هم امتیازاتی از سوی همان مسئولان به آنها واگذار شده است. برخی از مفسدان اقتصادی پست‌های کلیدی داشتندنماینده مردم محلات و دلیجان تصریح کرد: برخی از مفسدان اقتصادی پست‌های کلیدی داشتند که برخورد با این‌ها سخت می‌شود؛ اتفاقا آیت‌الله رئیسی آب در لانه مورچه گان ریخته است و به همین سبب جیغ عده‌ای بلند می‌شود؛ بنابراین معتقدم همه این هورا کشیدن‌ها برای این است که دستگاه قضا عقب نشینی کند. در برخورد با مفسدان همه ملت ایران پشتیبان قوه قضائیه خواهند بودعضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس به محاکمه کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و آن را در جهت منافع مردم صرف نکردند، اشاره و تاکید کرد: بالاخره کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، اما آن را برای پیشبرد اهداف شخصی و دنیا طلبی خود استفاده کردند؛ باید حساب پس بدهند. این نماینده مردم در مجلس دهم به حمایت‌های مردم از دستگاه قضا به دلیل مبارزه با فساد اشاره و اظهار کرد: دستگاه قضا و آیت‌الله رئیسی نباید از مبارزه با فساد پا پس بکشند؛ چرا که در برخورد با مفسدان همه ملت ایران پشتیبان قوه قضائیه خواهند بود.

ضرورت خرید الحاقیه بیمه بدنه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مدیرعامل بیمه آسیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ​ قیمت خودرو‌های داخلی و خارجی افزایش یافته است گفت: ​ دارندگان بیمه بدنه خودرو باید با مراجعه به شرکت‌های بیمه در خصوص تجدید ارزیابی سرمایه خود با خرید الحاقیه بیمه اقدام کنند تا در زمان بروز خسارت دچار مشکل نشوند. آقای مسعود بادین افزود: خرید این الحاقیه بیمه بدنه بویژه برای خودرو‌های صفر کیلومتر که بصورت لیزینگ خریداری و بیمه نامه آن‌ها چند ساله صادر شده، ​ ضروری است. وی گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون بیمه، شرکت بیمه به تناسب مبلغ بیمه‌شده خودرو، خسارت‌ها را جبران خواهد کرد بنابراین در صورتیکه خودرویی با قیمت گذشته بیمه شده باشد، در زمان بروز خسارت به همان نسبت، خسارت خود را دریافت خواهد کرد و نه به قیمت روز خودرو. آقای بادین اضافه کرد: شرکت‌های بیمه معمولا با ارسال پیامک برای مالک خودرو در این خصوص اطلاع رسانی می‌کنند، اما ممکن است خودروی مورد نظر به شخص دیگری فروخته شده باشد بنابر این مالک خودرو باید با پرداخت حق بیمه اضافی و دریافت الحاقیه پوشش بیمه‌ای خود را افزایش دهد تا بتواند از پوشش بیمه بدنه بطور کامل بهره‌مند شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
بر اساس قوانین مربوط به تملک اموال غیرمنقول اتباع خارجی «تملک هر نوع زمین به هر میزان به نام اشخاص خارجی مجاز نیست». بر این اساس اتباع خارجی (اشخاص حقیقی خارجی) نمی‌توانند به نام خود صاحب زمین در کشور شوند. درنتیجه آمار رسمی برای خرید زمین توسط اعراب وجود ندارد. اتباع عرب علاوه بر ملک اقدام به خرید میوه و دام هم می‌کنند. اکنون مافیای خاصی برای خرید ملک و دیگر محصولات در شمال کشور شکل گرفته است و هر شخصی نمی‌تواند وارد این حوزه شود.

اشتباهی که گوشه‌ای از صادرات کشور را فلج کرد

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
کارخانه‌ای که قالب‌های بتنی برج میلاد، مترو و سدهای مختلف را تولید کرده است، خط تولیدش به ضایعات تبدیل شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارخانه‌ای که تولیداتش به ده کشور صادر می‌شد و کشورمان را از واردات برخی محصولات صنعتی بی نیاز می‌کرد، شرمنده بیش از هزار کارگری است که از کار بیکار شده‌اند.
زومیتزومیت1 روز قبل
مایکروسافت از مدتی پیش اعلام کرده است می‌خواهد ۲ اکتبر (۱۰ مهر) رویدادی ویژه برای معرفی سرفیس پرو ۷ (Microsoft Surface Pro ۷) برگزار کند. اتخاذ این تصمیم مایکروسافت در نگاه اول اندکی تعجب‌بر‌انگیز است؛ چراکه این شرکت مدل پیشین سرفیس پرو، یعنی سرفیس پرو ۶ را به حداقل هشت گیگابایت حافظه‌ی رم درکنار پردازنده‌ی مرکزی Core i۵ مجهز کرده بود. مدل پایه‌ی سرفیس پرو ۶ هنگام عرضه برچسب قیمتی ۸۹۹ دلاری داشت. با پیش‌بینی اینکه مایکروسافت نخواهد تغییرات چندانی در رویکرد قیمت‌گذاری‌اش برای سرفیس پرو ۷ اعمال کند، می‌توانیم بگوییم احتمال دارد قیمت مدل پایه‌ی سرفیس پرو جدید درحدود ۶۰۰ دلار یا کمتر باشد. عرضه‌ی این مدل می‌تواند لپ‌تاپ‌های سرفیس پرو را برای قشر بیشتری از مردم دردسترس قرار دهد.

نظرها

اخبار بیشتر