کشاورزان خشمگین هندوانه‌های وازده را تخریب کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
کشاورزان خشمگین هندوانه‌های وازده را تخریب کردند

کشاورزان خشمگین هندوانه‌های وازده را تخریب کردند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
چند روزی است که فیلمی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن کشاورزان خشمگین در حال تخریب هندوانه‌های هستند که به ادعای آن‌ها قیمت خریدشان بسیار کمتر از هزینه تولید است. پیش‌تر نیز فیلم‌ها مشابه درباره محصولات دیگر که عمدتا صیفی هستند منتشر شده بود و در همه آن‌ها کشاورزان وزارت جهاد را مسئول این اتفاق ‌می‌دانند.

اعتمادآنلاین| مسئولان در وزارت جهادکشاورزی شرایط به وجود آمده را نتیجه بی‌توجهی کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان این وزارتخانه و تبعیت نکردن آن‌ها از الگوی کشت تعیین شده عنوان می‌کنند.

محصولات سبزی و صیفی از جمله محصولات کشاورزی آب‌بر به شمار می‌رود در میان این محصولات هنداونه با مصرف حدود ۳۰۰ لیتر برای تولید هر کیلوگرم یکی از آب‌برترین‌ آن‌ها است. به رغم این واقعیت هر ساله شاهد کشت گسترده این محصول در مزارع کشور و فروش آن به قیمت ناچیز هستیم. در برخی از سال‌ها قیمت هندوانه آنقدر پایین می‌آید که کشاورزان ترجیح می‌دهند به جای صرف هزینه برای حمل، آن را خوراک دام کنند یا زمین را با محصول شخم بزنند.

فیلمی که اخیرا در فضای مجازی دست به دست می‌شود، به ادعای کسانی که در فیلم حضور دارند، مربوط به مزرعه‌ای در مازندران است. در این فیلم افرادی که خود را کشاورزان معرفی می‌کنند مدعی هستند؛ به دلیل بی‌تدبیری مسئولان، قیمت هندوانه بسیار کمتر از هزینه تمام شده تولید است و آن‌ها چاره‌ای جز تخریب محصول ندارند.

این ادعاها در حالی است که مسئولان وزارت جهادکشاورزی شرایط به وجود آمده را نتیجه بی‌توجهی کشاورزان به توصیه‌های کارشناسان این وزارتخانه عنوان می‌کنند.

حسین اصغری، مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی، معتقد است که اگر کشاورزان از الگوی کشت تعیین شده توسط وزارت جهادکشاورزی تبعیت کنند شاهد این اتفاقات نخواهیم بود.

به گفته وی؛ کشاورزان در مقابل استفاده از الگوی کشت مقاومت می‌کنند و این امر دلیل تکرار هر ساله کاهش قیمت و بی‌مشتری ماندن برخی محصولات به ویژه سبزی و صیفی است.

اصغری درباره توقع کشاورزان برای حمایت در زمان کاهش قیمت محصول یادآور شد: هندوانه جزو محصولاتی نیست که دولت متعهد به خرید تضمینی و یا توافقی آن باشد و کشاورزان خود باید پاسخگوی بی‌توجه‌ای به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی باشند.

وی اضافه کرد: این کشاورزان تاوان رعایت نکردن الگوی کشت توصیه شده را می‌دهند.

اصغری با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی با محتوای تخریب مزرعه هندوانه به دلیل قیمت پایین محصول را غیرواقعی دانست و افزود: در پی انتشار این فیلم از مسئولان استان مازندارن خواسته‌ایم که بررسی لازم را انجام داده و در صورت صحت آن، مستندات خود را ارسال کنند.

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

وی ادامه داد: تا امروز هیچ مستندی از سوی همکاران ما در استان مازندران برای تائید صحت این فیلم ارسال نشده است.

اصغری اظهار کرد: البته ممکن است این فیلم مغرضانه و مربوطه به محصولات پایان فصل که دچار کاهش کیفیت، ‌پوسیدگی یا وازدگی شده‌اند، باشد.

وی با تاکید بر اینکه تنها راهکار جلوگیری از تکرار این مشکلات رعایت الگوی کشت است، گفت: هر ساله الگوی کشت بر اساس میزان مورد نیاز مصرف داخلی، صنایع و صادرات تعیین و ابلاغ می‌شود، در صورتی که کشاورزان الگوی کشت تعیین شده را اجرا کنند هیچگاه متضرر نمی‌شوند.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی طمع کشاورزان در پی افزایش قیمت محصول در یک‌ سال را دلیل اصلی خسارات کشاورزان عنوان کرد.

اصغری اظهار کرد: وقتی محصولی در یک‌ سال افزایش قیمت پیدا می‌کند کشاورزان به طمع سود بیشتر، بدون توجه به الگوی کشت و هشدار کارشناسان ما، به کشت آن محصول هجوم می‌برند که نتیجه آن کاهش قیمت با افزایش عرضه است که زیان کشاورزان را به دنبال دارد.

هر ساله شاهد افت قیمت یک یا چند محصول به دلیل افزایش بی‌قاعده کشت آن هستیم. بسیاری از این محصولات از حمایت دولتی برخودار نیستند در نتیجه زیان کشاورزان و هدر رفت سرمایه کشور و زحمات چند ماهه یا یکساله کشاورزان را به دنبال دارد. اما برای این مشکل راهکار ساده‌ای وجود دارد «رعایت الگوی کشتی که بر اساس نیاز مصرفی تولید داخلی، صنایع و صادرات تعیین شده است».

هر چند وزارت جهاد کشاورزی وظیفه خود برای تعیین الگوی کشت را انجام داده است، اما به نظر می‌رسد وظیفه دیگر خود یعنی افزایش آگاهی و آموزش کشاورزان در این زمینه را فراموش کرده است، وظیفه‌ای مهمی که بی‌توجهی آن از سوی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی موجب بی‌نتیجه ماندن الگوی کشت شده است.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا15 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، در سال‌های گذشته توجه شرکت‌های خودروسازی معروف و بزرگ در جهان به سمت و سوی توسعه خودروهای خودران و هوشمند جلب شده است. این خودروها قادر خواهند بود به شبکه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G متصل شوند و مبتنی بر سیستم عامل مخصوص خودروهای هوشمند عمل کرده و مسیرهای موردنظر کاربران را شناسایی و ناوبری کند و به صورت خودکار و اتوماتیک موانع در پیش روی آنها را تشخیص دهد. بر اساس گزارش وب سایت techlapse، یکی از جدیدترین برنامه‌های این خودروساز بزرگ آلمانی، توسعه و ارائه سیستم‌عامل اختصاصی برای خودروهای خودران و هوشمند فولکس واگن است تا بدین ترتیب بتواند تمامی برنامه و نرم افزارهای موردنظر خود را به صورت کاملا اختصاصی بر روی خودروهای تولید شده خود ارائه دهد و در دسترس کاربران و مشتریانش قرار دهد. کریستین سینیگر، مدیر بخش خودروهای هوشمند و سرویس‌های دیجیتال گروه صنعتی فولکس واگن، در این خصوص خاطرنشان کرده است: بخش‌های نرم‌افزاری به‌کار رفته در سیستم خودروهای هوشمند می‌تواند تا حد زیادی کار خودروسازان را پیچیده و دشوار کند چراکه ممکن است برخی از نرم افزارها با بخش‌های سخت افزاری خودرو مطابقت کافی را نداشته باشد و یا تحت تاثیر عوامل دیگری بهترین عملکرد را از خود نشان ندهد. خودروهای هوشمند از همه جوانب باید هوشمند و متصل باشند و این بدان معناست که با بخش‌های مختلف خودرو، فضای ابری و همچنان کاربران باید در لحظه در ارتباط و اتصال باشد در غیر این صورت با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد و ایمنی خودرو و رفاه سرنشینان آن را به چالش خواهد کشید.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روز شنبه ۲۳ شهریور جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا به میزبانی نهاد ریاست جمهوری برگزار شد. گفته می‌شود در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی برخی افراد از جمله رئیس جمهور نسبت به روند دادگاه‌های مفاسد اقتصادی به آیت الله رئیسی انتقاد کردند که با واکنش رئیس قوه قضائیه و اژه‌ای معاون اول مواجه شدند. رئیس جمهور معتقد است که با مفاسد اقتصادی برخورد جناحی شده است. در این جلسه آیت الله رییسی ضمن توضیحاتی در رد این ادعا از دولتمردان و آقای روحانی خواسته است که هر پرونده‌ای که دولت مدعی است با آن برخورد جناحی شده، اعلام نماید تا مورد رسیدگی قرار گرفته و در انتها نتیجه نیز به اطلاع مردم برسد. یک فعال فضای مجازی در توییتر در این باره نوشت:

شیطانی‌ترین و عجیب‌ترین موجودات روی زمین و محل زندگی آن‌ها! +تصاویر

3+
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل

اولین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده، دختر وزیر صنعت سابق (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر