تولیت آستان قدس: وضعیت معیشت مردم قابل قبول نیست / ۶۵ سال تجربه در پشت ‌بیانیه گام دوم نهفته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
تولیت آستان قدس: وضعیت معیشت مردم قابل قبول نیست / ۶۵ سال تجربه در پشت ‌بیانیه گام دوم نهفته است

تولیت آستان قدس: وضعیت معیشت مردم قابل قبول نیست / ۶۵ سال تجربه در پشت ‌بیانیه گام دوم نهفته است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
تولیت آستان قدس رضوی گفت: ایجاد تمدن نوین اسلامی شعار نیست و این کلام با هزاران سال فکر و مطالعه نوشته شده است، ۶۵ سال تجربه در پشت این بیانیه گام دوم نهفته است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، حجت‌الاسلام و‌المسلمین احمد مروی صبح امروز در همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه اصفهان، قم و خراسان رضوی اظهار داشت: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به ایجاد تمدن نوین اسلامی اشاره شده است، به این شکل که پس از تشکیل جمهوری اسلامی، باید دولت اسلامی، جامعه اسلامی و پس از آن تمدن حقیقی اسلامی تشکیل شود.

وی خاطرنشان کرد: رمز موفقیت اسلام مربوط به تمدن حقیقی اسلام بود، پبامبر اسلام هویت جدیدی به مسلمانان داد و آنها را از دوران جاهلیت بیرون آورد، در دوران رنسانس و دوره‌های جدید این هویت در غرب وجود نداشته و محور سیاست، خودگرایی و سودگرایی شد.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: در میان این تفکرات در جهان غرب اموری که به نفع کسی باشد خوب به نظر می‌رسد، این ویژگی را هرکسی خود به شخصه تعیین می‌کند، در صورتی که امری به نفع کسی نباشد تبعیض و ناعدالتی محسوب می‌شود، بن‌مایه تمدن جدید غربی، «من» است.

وی خاطرنشان کرد: در این دوران به همین دلایل یأس، ناامیدی و خودکشی رواج یافته است، این موارد حتی در قشرهای مرفه نیز به وجود می‌آیند، انسان‌ها به دلیل ایجاد ارتباط عاطفی و اخلاقی نزدیک یکدیگر نمی‌شوند و تمامی ارتباطات حول محور سود می‌چرخد، اغلب افراد برای حل کردن مشکلات شخصی خود به سایر اشخاص رجوع می‌کنند.

مروی تصریح کرد: پیامبر به مسلمانان هویت داد، در حالی که در جهان غرب حضور هر فردی در ذهن و فکر دیگری برای منفعت خود است، جوامع استکباری به دنبال نابودی هویت در جامعه ما هستند، جامعه بی‌هویت انگیزه و هدف ندارد، آنها درصدد ایجاد هویت در غرب هستند، جامعه بدون هویت ذلت را می‌پذیرد و جامعه دارای هویت سختی‌ها را تحمل کرده و به موفقیت می‌رسد.

وی گفت: امام (ع) به جامعه هویت داد، این هویت سبب تحمل سختی‌ها و تحریم‌ها توسط مسلمانان شد، علاوه بر داشتن هویت، مقصد و هدف، کشور ما دین خدا را نیز پذیرفتند، وضعیت معیشت مردم قابل قبول نیست اما هیچ اتفاق ناگواری را نمی‌بینیم.

تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: جاهل بدون هویت نمی‌تواند حتی یک درصد از این تحریم‌ها را تحمل کند، امام در پاسخ به پرسشی در ارتباط با مدت زمان برنامه ریزی برای تشکیل حکومت گفت که هیچ وقت به این موضوع فکر نکردم و صرفا دارا بودن هویت سبب تشکیل حکومت شد، در واقع برای تشکیل حکومت جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی نشد و تنها راه راست را دنبال کردیم.

وی ادامه داد: برخی از ملت‌ها با برنامه‌ریزی‌های سنگین شرایط بسیار مناسبی را به دست آوردند اما داشتن وضعیت مطلوب حتی یک سال طول نکشید، دشمنان پس از هفتاد سال به قدرت می‌رسیدند و تجارب بسیاری کسب می‌کردند اما قادر به مدیریت شرایط مطلوب بیش از یک سال نیستند.

مروی اظهار داشت: ایجاد تمدن نوین اسلامی شعار نیست و این کلام با هزاران سال فکر و مطالعه نوشته شده است، ۶۵ سال تجربه در پشت این بیانیه گام دوم نهفته است، هوش، استعداد، خوش فکری و نبوغ حضور در این مسائل و عمق‌نگری را ممکن می‌سازد.

وی افزود: خداوند نیز در موضوعاتی مانند پهباد ما را کمک کرده است؛ ما پهباد را باید در سه دقیقه می‌زدیم که این امر را انجام دادیم و دشمنان بسیار شوکه شدند، ایجاد تمدن نوین اسلامی و بیانیه گام دوم مکمل یکدیگر هستند، روحانیت باید نقش خود را ایفا کند، به گفته امام تحول وجود دارد و نمی‌توان مانع آن شد اما در صورت عدم مدیریت آن، تحول بر ما تحمیل می‌شود.

تولیت آستان قدس رضوی اعلام کرد: دانشگاهی‌ها و غرب‌زده‌ها به دنبال ایجاد تمدن نوین اسلامی هستند اما صرفا نام آن نوین اسلامی است و هیچ بویی از تمدن نمی‌آید، ما از بیانیه گام دوم برداشت‌های زیادی داریم، امام تنها به دلیل رسیدن انقلاب به چهلمین سال خود نبود و یک مرتبه مطالعه برای آن کافی نیست.

وی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم نگاهی به گذشته و مسیری به آینده است، باید به این بیانیه توجه بسیاری داشته باشیم، وطیفه ما در این عصر، حضور در زمان است، حوزه ما با همین روند رشد و تکامل یافته است، علامه حلی متکلم بسیار بزرگی بوده و در پاسخ به شبهات جوانان در آن زمان مهارت داشته است.

مروی تصریح کرد: کلامات فلسفی، فقهی و تفسیری وی را علامه ساخته است، وی از درد جامعه خود باخبر بود و به همین دلیل نیز توانست در چنین اموری موفق شود، در آن زمان وی جلسات نقد شعر برگزار می‌کرد و از مرزهای فکری شناخت کافی داشت، وی متناسب با خطرات تهدید شده در هر موقعیتی مأمور مناسبی قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: نباید برای دانشگاهی و کارگر و یا هر قشر دیگری نسخه‌ای جدا بپیچیم، مدتی پیش خانواده روحانی نزد بنده آمده و بیان کردند که برای فرزند ما دعا کنید که وی از خدا برگشته است، فرزند خوب و متدین بود اما پس از آشنایی با اینترنت خانواده خود را قبول ندارد، این امر بسیار حائز اهمیت است و نباید باور جامعه از مسلمانان و خدا بازگردد.

تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: علمای متقدمین و متأخرین از تمامی مسائل روز برای بهبود وضعیت جامعه استفاده می‌کردند، مدیریت فکری جامعه نیز از دیگر مسائل حائز اهمیت است که باید مورد توجه مسلمانان قرار گیرد، نباید مسائل را بر گردن دولت بیاندازیم و خود نیز باید دست به کار شویم، باید با نسل نو ارتباط برقرار کرده و با آسیب‌ها و خطرات آشنایی داشته باشیم.

وی گفت: به گفته امام جمعه همدان پیش از منصوب شدن خود، باید با همه اقشار ارتباط برقرار کنید اما جوانان را در اولویت خود قرار دهید، امام فرمود باید جوانان دارای تحلیل و در مسائل دینی دارای عمق دینی باشند، بصیرت، صبر، استقامت و مقاومت باید به جامعه منتقل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
خانم معصومه احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ افزود: بر اساس آخرین اطلاعات و نقشه‌های هواشناسی تا سه روز آینده جوی نسبتا آرام و بدون پدیده را پیشرو داریم و تنها در بخش‌هایی از شمال غرب و سواحل غربی دریای خزر، بخش‌هایی از استان گیلان، مازندران، اردبیل و نواحی شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش خفیف و پراکنده اتفاق می‌افتد. وی گفت: در بخش‌های شرقی کشور همچنان پدیده وزش باد و گرد و خاک را داریم و در شمال استان سیستان و بلوچستان منطقه زابل، شرق استان کرمان و نواحی جنوبی استان خراسان جنوبی در برخی ساعات همراه با وزش باد شدید است که می‌تواند منجر به خیزش گرد وخاک و کاهش دید و کیفیت هوا شود. کارشناس سازمان هواشناسی افزود: به لحاظ شرایط دمایی در بیشتر مناطق کشور به خصوص نیمه شمالی روند افزایش نسبی دما را تا پایان هفته پیشرو داریم. خانم احمدی ادامه داد: برای هفته آینده در بخش‌های شمالی کشور بارش‌های خوبی را پیشرو خواهیم داشت و کاهش قابل توجه دما را نیز برای هفته بعد پیش بینی می‌کنیم. وی گفت: امروز آسمان تهران صاف پیش بینی شده و دمای هوا به حدود ۳۰ تا ۳۲ درجه می‌رسد.

فیلم/ له شدن خودرو در تصادف با قطار!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
یک خودرو در هند حین عبور از ریل قطار بر روی آن گیر کرد و نتوانست از آن رد شود. حین کمک رسانی به راننده خودرو، قطار از راه رسید و با خودرو برخورد کرد. راننده خودرو قبل از رسیدن قطار از خودرویش پیاده شد.

ویدیو / خنده روحانی و ظریف از کنایه پوتین به سعودی

انتخابانتخاب19 ساعت قبل
رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به احتمال فروش سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ به عربستان آیه‌ای از قرآن را یادآوری کرد. پوتین گفت: قرآن یادآور می‌شود که خشونت قابل قبول نیست مگر اینکه از مردم خود حمایت کنید. او افزود: ایران با تصمیم هوشمندانه اس ۳۰۰ خرید؛ حاضریم اس ۴۰۰، پیشرفته‌ترین سیستم دفاع موشکی را به عربستان بدهیم.

ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز+ عکس و فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
محمد قلیزاده با اشاره به اینکه ریزش کوه موجب مسدود شدن مسیر خیابان شده، اظهار داشت: با اعلام وقوع این حادثه از حوالی ساعت ۷ صبح امروز نیروهای امدادی آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام و هم اکنون نیز در محل حادثه حضور دارند. وی خاطرنشان کرد: تا به این لحظه گزارشی از صدمات جانی وجود ندارد و گزارشات تکمیلی از این رخداد متعاقبا اعلام خواهد شد. تعداد بازدید: ۱۱ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

ترامپ آب پاکی را روی دست عربستانی‌ها ریخت

مهرمهر20 ساعت قبل
در حاشیه حملات اخیر یمن به مجتمع نفتی عربستان، ترامپ درباره تامین امنیت عربستان گفت: قول نمیدهم از سعودی‌ها حفاظت کنم. برای تامین امنیت عربستان این کشور باید پول بیشتری به ما پرداخت کند.

چه کنم؛ عشق دندان‌پزشکی‌ام / دانشجوی قلابی که با عنوان نخبه سر از تلویزیون هم درآورد! (+عکس و فیلم)

عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
چندی پیش بود که با پیگیری حراست دانشگاه شهید بهشتی پرونده‌ای برای رسیدگی به کلانتری ۱۶۳ ولنجک ارجاع شد. وقتی یک روز داشتم از جلوی دانشگاه شهید بهشتی رد می‌شدم، با خودم گفتم به آن‌جا بروم و از دانشجویان رشته دندانپزشکی سوال‌هایی بپرسم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند. من عاشق رشته دندانپزشکی بودم؛ همیشه دوست داشتم دندانپزشک شوم ولی موفق نشدم که در این رشته قبول شوم. برای همین پرس‎و‌جو کردم و فهمیدم که رشته دندانپزشکی چه زمان‌هایی کلاس دارد و دانشجویان این رشته چه درس‌هایی می‌خوانند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری16 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری20 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری20 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

سرنوشت ۲ شرور خط خطی پایتخت +عکس

فردا نیوز48 دقیقه قبل

وضعیت وخیم دانشمند برجسته ایرانی در زندان آمریکا/ وزارت خارجه برای آزادی دکتر سلیمانی چه کرده است؟

میزان‌آنلاین50 دقیقه قبل

اکبر رحمتی بازیگر «خروج» حاتمی‌کیا شد/هفته آینده برای فیلمبرداری راهی گچساران می‌شوم

میزان‌آنلاین52 دقیقه قبل

از «نامه سرگشاده ۱۱ نفر از کارشناسان وزارت مالیه به وزیر مالیه» تا «اعلام رئیس جدید تعزیرات حکومتی»

تابناک53 دقیقه قبل

از اولین درخشش اصغر فرهادی تا اشتباه ابراهیم حاتمی‌کیا در دوره دانشجویی

خبرآنلاین53 دقیقه قبل

سود سال ۹۷ سهام عدالت آبان ماه پرداخت می‌شود

ایلنا53 دقیقه قبل