شانس قبولی دانش‌آموزان مدارس دولتی در کنکور و المپیادها خیلی کم است/ اجحاف آموزش و پرورش در حق دانش‌آموزان مدارس عادی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

شانس قبولی دانش‌آموزان مدارس دولتی در کنکور و المپیادها خیلی کم است/ اجحاف آموزش و پرورش در حق دانش‌آموزان مدارس عادی

ایلناخبرگزاری ایلنا |
به گفته رتبه دو رشته ریاضی و فیزیک کنکور سراسری سال ۹۸ اگر دانش‌آموزان در مدارس دولتی موفق به قبولی در کنکور نمی‌شوند، نباید به آنها ایراد گرفت، چرا که علت آن کم‌توجهی آموزش و پرورش به مدارس دولتی است.

شانس قبولی دانش‌آموزان مدارس دولتی در کنکور و المپیادها خیلی کم است/ اجحاف آموزش و پرورش در حق دانش‌آموزان مدارس عادی - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۹۸ موجی از اعتراضات و حواشی درباره قبولی دانش آموزان مدارس نمونه دولتی و سمپاد و در کنار آن رتبه‌های بسیار پایین دانش‌آموزان مدارس دولتی و عادی مطرح شد. البته که نمی‌توان تلاش‌های داوطلبانی که در مدارس نمونه دولتی و سمپاد تحصیل کرده‌اند را نادیده گرفت، اما سوال این است؛ سهم دانش‌آموزان مدارس دولتی در کنکور چقدر بوده است؟ بحث تفاوت در کیفیت آموزشی در مدارس نمونه دولتی و دولتی قابل اغماض نیست، اما شاید جالب باشد موفقیت کمرنگ دانش آموزان مدارس دولتی و همچنین وجود تبیض و بی عدالتی آموزشی را از زبان رتبه‌های تک رقمی کنکور سال ۹۸ بشونیم. همچنین شنیدن مسائلی که رتبه‌های تک رقمی برای عبور از بحران کنکور گذرانده است، خالی از لطف نیست.نظام قدیم برای دانش‌آموزان بهتر بود

اگر دانش آموزان در مدارس دولتی موفق به قبولی در کنکور نمی‌شوند، نباید به آنها ایراد گرفت، چرا که علت آن کم‌توجهی آموزش و پرورش به مدارس دولتی است.

محمد صادق مجیدی یزدی (رتبه دو رشته ریاضی و فیزیک کنکور سراسری سال ۹۸) که در دبیرستان البرز تحصیل کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به تاثیر برنامه‌های آموزشی مدارس دولتی در قبولی دانش آموزان در کنکور گفت: اینکه برخی موفقیت در کنکور را صرفا به مدرسه ربط می‌دهند، کاملا اشتباه است، در واقع قبولی در کنکور ربط چندانی به مدرسه ندارد همه چیز بسته به تلاش دانش‌آموز است. اگر قرار بود قبولی در کنکور به مدرسه مربوط باشد، الان می‌بایست تمام دانش‌آموزان برخی مدارس غیرانتفاعی و خاص رتبه‌های یک رقمی و دو رقمی کسب می‌کردند نه تعداد محدودی از آنها.

او اضافه کرد: به عنوان مثال اگر من در مدرسه دیگری به جز البرز تحصیل می‌کردم، شاید با اختلاف ۴، ۵ رتبه دوباره موفق به قبولی در کنکور می‌شدم، اما به هر حال قبول می‌شدم، زیرا همه چیز به خود دانش آموز بستگی دارد. کادر دبیرستان ما تمام تلاش خود را برای پیشرفت دانش آموزان انجام می‌داد، ولی اگر پایه درسی قوی و تلاش خود من نبود، مدرسه نیز نمی‌توانست اقدام موثری برای موفقیت من انجام دهد.

رتبه دو کنکور سراسری سال ۹۸ تاکید کرد: این تلاش خود دانش آموزان برتر است که باعث می‌شود، از امکاناتی که در اختیار سایر دانش آموزان نیز قرار دارد، بهترین استفاده را داشته باشند. درست است که برای ورود به مدرسه البرز رقابت سختی وجود دارد، اما اینطورهم نیست که برای تست زدن دانش آموزان برنامه خاصی در نظر بگیرند یا کار ویژه‌ای انجام دهند.

وی اشاره کرد: کلاس‌های درس مدرسه البرز هم مانند دیگر مدارس دولتی هستند، یعنی دبیر درسش را می‌دهد و می‌رود، البته شاید تست و کلاس بیشتری داشته باشد که به اندازه همان پولی است که از دانش‌آموزان می‌گیرند.

مجیدی یزدی با انتقاد از نظام ۳-۳-۶ گفت: متاسفانه این نظام بدون برنامه اعمال شد و دانش آموزان هم برای اجرای این نظام نقش آزمون و خطا ایفا کردند، ما حتی بعضا از کتاب‌هایمان ایراد‌‎هایی را پیدا می‌کردیم. طبیعتا این مساله به دانش‌آموزان آسیب وارد می‌کند. شاید نظام قدیم برای ما دانش آموزان بهتر بود، از طرفی با وجود نظام جدید تغییرات چندانی در ساختار آموزش و پرورش ایجاد نشد.

وی در خصوص اینکه من رشته کامپیوتر دانشگاه شریف را انتخاب کرده‌ام، اما به هیچ کلاس کنکوری مراجعه نکردم، گفت: من در کنار کتاب‌های درسی‌ام بعضا کتاب‌های تست را تهیه می‌کردم، زیرا در کتاب‎های درسی ما نمونه‌های تستی برای افزایش مهارت وجود ندارد. البته آموزش مدرسه کفایت می‌کرد، اما تمرین به خود ما بستگی داشت.

رتبه دو رشته ریاضی و فیزیک کنکور سراسری سال ۹۸ اظهار داشت: ‌ اگر دانش آموزان در مدارس دولتی موفق به قبولی در کنکور نمی‌شوند، نباید به آنها ایراد گرفت، بلکه علت آن کم اهمیتی آموزش و پرورش به مدارس دولتی است.

تغییر نظام آموزشی برای ما مشکل ایجاد کرد

آموزش و پرورش هم از لحاظ امنیت در برگزاری آزمون‌های امتحان نهایی و هم از لحاظ کیفیت سوالات دارای ضعف است.

ایزدمهر احمدی نژاد (رتبه یک کنکور سراسری رشته تجربی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ابتدا با ارزیابی ساختار آموزشی آموزش و پرورش گفت: بیشترین مشکل ما دانش آموزان و کنکورها این بود که ناگهان یک نظام جدید ایجاد شد و با وجود تغییرات در نظام آموزشی هیچ کدام از کتاب‌ها و حتی معلمان نیز با این نظام جدید هماهنگ نشدند و در واقع این مسئله برای ما مشکل‌ساز شد.

احمدی‌نژاد با اشاره به وجود تبعیض و بی عدالتی آموزشی گفت: به نظر من شرایط اقتصادی کنونی باعث شده معلمان مدارس دولتی چندان برای دانش آموزان کنکوری زمان نگذارند، البته من نمی‌گویم که این مساله تحت تاثیر شرایط اقتصادی است، اما متاسفانه معلمان مدارس دولتی خیلی برای دانش‌آموزان وقت نمی‌‌گذارند. البته مهمتر از آن دانش آموزان هستند که وقتی به آنجا می‌روند، شاید کمتر به دنبال درس هستند. اما با این وجود آنچه که مهم است سعی و تلاش و آن کاری است که خود دانش آموزان انجام می‌دهند تا مدرسه، البته مدرسه نیز تا حدی تاثیر دارد.

رتبه یک رشته تجربی درباره اعمال تاثیر قطعی در آزمون سراسری گفت: من به هیچ عنوان با تاثیر قطعی موافق نیستم، چون به نظرم تاثیر مثبت بهتر است. از طرف دیگر آموزش و پرورش هم از لحاظ امنیت در برگزاری آزمون‌های امتحان نهایی و هم از لحاظ کیفیت سوالات دارای ضعف است. همچنین موضوع سلامت در برگزاری امتحانات، آزمون‌ها و تقلب‌هایی که بعضا در این امتحانات صورت می‌گیرد، خیلی جای بحث دارد. از نظر من مراقب‌های امتحانات نهایی چندان رعایت نمی‌کنند که تقلبی در جلسه امتحان صورت نگیرد.

او افزود: من در دوره راهنمایی در مدرسه سمپاد درس خواندم، اما در دوره دبیرستان در مدرسه انرژی اتمی بودم و در سال آخر به مدرسه علامه طباطبایی رفتم. مدرسه سمپاد به لحاظ هزینه و شهریه تفاوت چندانی با مدارس دولتی ندارد، البته در زمانی که من درس می‌خواندم اینگونه بود، اما اگر دانش آموزی درس‌خوان باشد در آزمون‌های ورودی سمپاد قبول می‌شود‎.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که کلاس کنکور رفته است یا نه؟ گفت: من هیچ کلاس کنکوری نرفتم، اما از برخی کتب کمک درسی استفاده کردم و توصیه‌ام به دانش آموزان و داوطلبان پشت کنکور این است که به هیچ وجه نباید ناامید شوند و به سخنان حاشیه‌ای اطراف و فضای مجازی توجه نکنند. آنها فقط با دقت و با تلاش راه خود را بروند.

رتبه یک رشته تجربی سال ۹۸ در پایان گفت: من رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران را انتخاب کردم و خودم از ابتدا به این رشته علاقه داشتم.

کنکور هنر شامل سوالاتی بود که در کتاب‌های درسی وجود نداشت

تا لحظه آخر که می‌خواهیم به جلسه کنکور برویم، دائما این نگرانی را داریم که قرار است سوال از کجا بیاید و باید چه کار کنیم.

سارا سادات کریمی (رتبه یک رشته هنر کنکور سراسری سال۹۸)  درگفت‌وگو با خبرنگاربا بیان اینکه کنکور هنر یک کنکور منبع آزاد است، گفت: سازمان سنجش یک سری منابع را منتشر می‌کند که بخشی از آن در کتب آموزش و پروش است، ولی در نهایت در کنکور هنر سوالاتی می‌آید که در هیچ کدام از این منابع نبوده است. همچنین تعداد این سوالات که از منابع آزاد هستند، بسیار زیاد است. به عنوان مثال درصد من در یکی از دروس اصلی فقط ۵۰ درصد بوده است، زیرا منابع آزاد و نامحدود است و ما تا لحظه آخر که می‌خواهیم به جلسه کنکور برویم دائما این نگرانی را داریم که قرار است سوال از کجا بیاید.

وی ادامه داد: این مساله سال‌هاست وجود دارد و تاکنون نیز تدبیری برای آن اندیشیده نشده است به این علت که ظاهرا اهمیت کنکور هنر نسبت به دیگر رشته‌ها کمتر است. یک مساله دیگر ما در کنکور هنر این است که کنکور ما دو مرحله‌ای است و یک مرحله آن به شکل عملی برگزار می‌شود. اطلاعات آزمون عملی خیلی دیر به دست ما می‌رسد و ما حتی نمی‌دانیم چه روزی باید آزمون عملی بدهیم. بعضا یک هفته قبل اعلام می‌شود و ما در این یک هفته نمی‌دانیم چطور باید خودمان را برای آزمون عملی هنر آماده کنیم در واقع دانسته‌های محدود ما منوط به اطلاعاتی است که از داوطلبان سال‌های قبل گرفته‌ایم و سازمان سنجش چیزی را اعلام نمی‌کند.

کریمی بیان کرد: به داوطلبان هنر توجهی نمی‌شود، آن هم به خاطر اینکه رشته هنر یک رشته حاشیه‌ای به حساب می‌آید، اما به نظرم یکی از شاخه‌های اصلی است و کاش توجه بیشتری به این رشته شود.

رتبه یک رشته هنر کنکور سراسری سال ۹۸ به امکانات محدود مدارس دولتی اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم مدارس دولتی امکانات کافی ندارند و دانش آموزان آنها مجبورند به کلاس‌های خارج از مدرسه برای تقویت دروس بروند. اگر دانش آموزی در مدرسه دولتی درس می‌خواند و می‌خواهد در کنکور رتبه خوبی بگیرد، برای سال آخر مجبور می‌شود مدرسه‌اش را عوض کند و یا در نهایت مجبور است به کلاس‌های کنکور برود. طبیعتا موفقیت برای دانش‌آموزان مدارس دولتی هم در المپیادها و هم کنکور خیلی کمتر است و قطعا به دانش‌آموزان مدارس دولتی فشار می‌آورد.

وی با بیان اینکه من در رشته ریاضی بودم و سال آخر تصمیم گرفتم به رشته هنر بروم، گفت: به نظرم کنکور بار سنگینی برای دانش آموزان شده و حتی روند درس خواندن برای قبولی در کنکور فشارهای زیادی به آنها تحمیل می‌کند. علاوه بر اینها بعد از اعلام نتایج مثل رشته تجربی از یک رتبه‌ای به بعد هیچ امیدی برای قبولی در رشته‌های موردنظر داوطلبان وجود ندارد. این مساله برای بچه‌ها بحران ایجاد کرده است. داوطلبان زیادی عمر و انگیزه‌شان را پشت کنکور گذاشتند، اما ضرر کنکور به مراتب بیشتر از سود آن است.

کریمی گفت: در جشنی که آموزش و پرورش برای ما گرفت، آمارهایی اعلام شد مبنی بر اینکه انباشتی در رشته تجربی نداریم یا بچه‌هایی که دوباره می‌آیند تا کنکور بدهند از حوزه آموزش و پرورش خارج شده‌اند، یعنی عملا هیچ کس مسئولیت افرادی که پشت کنکور مانده‌اند را قبول نمی‌کند. طبعا این افراد سال اول کنکور داده‌اند و چون موفق نشدند بنابراین مجبورند برای سال‌های دیگر هم تلاش کنند. متاسفانه این نگرش در میان دانش آموزان ما وجود دارد که اگر پزشک شوند موفق خواهند بود. چون آگاهی برای موفقیت آنها وجود ندارد و باید این آگاهی در مدارس ما شکل بگیرد.

اغلب دانش آموزان تمرکزشان را روی حفظ کردن دروس می‌گذارند

برای پیدا کردن مسیرمان در تحصیل سردرگم بودیم، در حالی که این وظیفه مدرسه است تا دانش آموزان را در این خصوص راهنمایی کند.

فاطمه شبخیر (رتبه یک رشته علوم انسانی) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه رشته حقوق دانشگاه تهران اولویت اولش است، گفت: ما در مدرسه معلمان خوبی داشتیم، اما به نظرم باید زمان بیشتری در دوره راهنمایی و دبیرستان برای شناسایی استعدادها و توانمندی‌ دانش‌آموزان گذاشته شود تا در مرحله انتخاب رشته با مشکل مواجه نشوند.

شبخیر ادامه داد: اغلب دانش‌آموزان ما تمام توجه‌شان را روی حفظ کردن دروس می‌گذارند و تمرکزی بر استعدادهایشان ندارند. متاسفانه این برنامه‌ها در مدارس ما وجود ندارد به عنوان مثال ما برای پیدا کردن مسیرمان در تحصیل سردرگم بودیم، در حالی که این وظیفه مدرسه است تا دانش آموزان را در این خصوص راهنمایی کند.

این داوطلب که در مدرسه سمپاد تحصیل کرده است در خصوص تبعیض آموزشی گفت: به نظرم باید برای اینکه شاهد حضور یکسان دانش آموزان مدارس دولتی و نمونه دولتی در میان رتبه‌های برتر کنکور باشیم، باید یک برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری درست انجام شود البته عدالت آموزشی با برابری آموزشی فرق دارد. همچنین باید برای دانش‌آموزان در مدارس عادی امکاناتی گذاشته شود تا آنها از این فرصت بهره ببرند.

رتبه یک رشته علوم انسانی در کنکور سراسری سال ۹۸ با اشاره به اینکه در هیچ کلاس کنکوری شرکت نکرده است، گفت: رشته ما به استفاده از کتاب‌های کمک درسی نیازی چندانی نداشت، اما من برای دروس تحلیلی تا حدودی از کتاب‌های تست استفاده کردم.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1