یک تراژدی دانشجویی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
یک تراژدی دانشجویی

یک تراژدی دانشجویی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با مطلقا "هیچ" شروع کردند و با رنج خالص ادامه دادند، معجزه آسا به موفقیت دست یافتند و با گذر از هفت خوان در آستانه فتح قرار گرفتند، ولی حالا که چند گام بیشتر تا فتح باقی نمانده، نمی‌توانند به قله برسند!.

به گزارش ایسنا، یک تیم دانشجویی از دانشگاه اراک که سهمیه ورود به مسابقات جهانی خودروهای سوخت زیستی موسوم به کمیکار را کسب کرده است، به دلیل مشکلات مالی امکان دارد از حضور در مسابقات جهانی باز بماند.

به دنبال کمیکار

مهدی احمدی دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه اراک است. روبروی من نشسته و یک تراژدی دانشگاهی را تعریف می‌کند، البته یک تراژدی ناقص، چراکه قلب قهرمان داستان هنوز ضربان دارد و چشم او در هوای گرگ و میش وعده‌های مسئولان به اندک پرتوهای نوری که معلوم نیست صادق است یا کاذب دوخته شده.

قصه اینگونه آغاز شد:

یک روز سرد زمستان، خیلی اتفاقی با مسابقات کمیکار آشنا شد. مسابقه‌ای برای مدل‌های کوچک خودروهای زیست سوختی. ترکیبی از رباتیک، مهندسی مکانیک و شیمی. دانشجوی فعالی است و درس ‌خواندن صرف او را ارضا نمی‌کند. برای همین واقعا دلش می‌خواست در این رویداد شرکت کند.

ولی پیدا کردن هم تیمی کار بسیار سختی بود؛ مهدی می‌گوید:

می‌دانید که در دانشگاهی مثل دانشگاه اراک پیدا کردن دانشجویی که دنبال این جور کارها باشد مثل پیدا کردن مورچه‌ای سیاه بر سنگی سیاه در سیاهی شب است. افراد زیادی علاقه‌مند به فعالیت علمی نیستد. اساتید گفتند ولش کن و معاونین و مدیران کل دانشگاه نیز ایضا. هیچکس حاضر نمی‌شد به ما کمک کند و دانشجویی هم پیدا نمی‌شد که در تیم ما عضو شود. به نظرشان هدر دادن زمان بود و شانس موفقیت صفر درصد. گره‌ای کور در کار افتاده بود. آنقدر کور که به نظر نمی‌رسید حتی بیناترین چشمان هم بتوانند آن را بگشایند.

موفقیت بزرگ

مهدی ادامه می‌دهد: ولی گره گشوده شد، تقریبا معجزه وار. اردیبهشت بود، تلفنم زنگ خورد، یک دانشجوی دکتری می‌خواست عضو تیم ما شود. چند نفر دیگر را قبلا برای عضویت در تیم راضی کرده بودم که مردد بودند ولی با شنیدن این خبر تردید را کنار گذاشتند و تیم ما تکمیل شد. پنج نفر شدیم و به سرعت کار را آغاز کردیم. تابستان بسیار پر رنجی بود، با هزار بدبختی توانستیم اتاقی را برای پیشبرد برنامه‌مان در اختیار بگیریم. هوا مثل جهنم گرم بود و ما هر روز صبح به دانشگاه می‌رفتیم، ناهار را هم با خود از خانه می‌آوردیم، طراحی و آزمایش می‌کردیم و ساعتی پس از غروب آفتاب به خانه برمی‌گشتیم. هنگام برگشت غیر از ما و چند نگهبان، کسی در دانشگاه نبود. به شکلی که چند مرتبه سگ‌های ولگرد که وارد محوطه دانشگاه شده بودند، به ما حمله کردند.

آبان ماه، بالاخره مسابقات به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد. اسم تیم ما رادیکال آزاد بود. ما پنج نفر به همراه دکتر فضلعلی معاون پژوهشی فناوری دانشگاه اراک که سرپرست تیم ما بود و انصافا انسان درجه یکی هم هست، با تمام توان در رقابت شرکت کردیم و توانستیم مقام اول بخش لیگ آزاد را کسب کنیم. رنجی که بردیم ثمر داد و ما که با هیچ شروع کرده بدیم اکنون در اوج قرار داشتیم. مقام اول و راهیابی به مسابقات جهانی و حالا سیدنی استرالیا در انتظار ما بود. باور نمی‌کردیم، جهان از حرکت ایستاده بود، تمام لحظات سخت گذشته از پیش چشمانم می‌گذشت. این ما بودیم که باید به عنوان نماینده ایران در مسابقات جهانی کمیکار ۲۰۱۹ شرکت می‌کردیم. نمی‌دانم از اراک تا سیدنی چقدر راه است ولی ما آن را با پای پیاده طی کرده بودیم.

برنده تنهاست/دم میدان آزادی گرم

قطره اشکی از گوشه چشم مهدی جاری می‌شود. اشک را پاک می‌کند و از فرود آمدن خنجر زهرآگین بر تن قهرمان داستان می‌گوید. مانند همیشه، مشکل پول است. کمیته برگزار کننده مسابقات جهانی کمیکار هزینه بلیط سفر شرکت کنندگان را پرداخت نمی‌کند. در حال حاضر ارزان‌ترین بلیط رفت و برگشت تهران-سیدنی حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه دارد که برای یک تیم شش نفره می‌شود ۹۰ میلیون تومان این هزینه فقط برای بلیط است و دانشگاه می‌گوید آن را هم ندارد بدهد و قهرمان باید هزینه سفر را از محل دیگری، غیر از دانشگاه، تامین کند.

مهدی می‌گوید برای جور کردن این پول همه کاری کرده. می‌گوید به تهران رفته و با انواع و اقسام مسئولین و سرمایه‌گذاران خصوصی و دولتی صحبت کرده است. حتی دو شب را در محوطه میدان آزادی به صبح رسانده ولی نهایتا دست خالی به خانه بازگشته است.

مهدی که بعد از تهران به جنوب کشور سفر کرده می‌گوید: مدیر یکی از شرکت‌های پتروشیمی در صحبت‌هایش گفته بود آماده حمایت از نخبگان و کسانی است که قصد شرکت در مسابقات مختلف را دارند. حتی مشخصا اسم مسابقات کمیکار را هم آورده بود و قول مساعدتی که شنیدیم این مرد داده واقعا به ما امید داد. ولی متاسفانه اینبار هم نتیجه نگرفتیم و دست آخر پس از چند باری رفتن و آمدن و سفر به قلب نفت و گاز، پولی از طلای سیاه این سرزمین به ما نرسید تا برویم سیدنی و شاید افتخاری نصیب ایران کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

به گزارش ایسنا، بودجه‌های دانشگاهی هم همواره برای اینگونه اقدامات ناچیز بوده‌اند، چه برسد به دورانی که پای تحریم‌های عجیب و غریب در میان باشد و کاهش بودجه‌های پژوهشی آه از نهاد دانشگاه‌ها بلند کرده باشد.

نامه هایی که بی پاسخ ماند

دکتر فضلعلی معاون پژوهشی دانشگاه اراک که سرپرست تیم کمیکار بوده و مهدی از درجه یک بودنش سخن می‌گوید، از نامه هایی گفت که برای اسپانسرها جهت تامین هزینه سفر تیم نوشته و جوابی دریافت نکرده است.

وی افزود: متاسفانه دانشگاه نه اینقدر بودجه برای چنین کاری دارد و نه اصلا ردیفی برای هزینه کرد در این خصوص وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرکت هایی که بعنوان اسپانسر اینگونه اقدامات اعلام آمادگی می‌کنند، دانشگاه تهران را به دانشگاه‌های شهرستانی ترجیح می‌دهند، افزود: دانشگاه تهران بواسطه ارتباطات گسترده، رایزنی‌ها و جایگاهی که دارد در جذب اسپانسر بسیار موفق‌تر از دانشگاه‌های شهرستان هاست.

فضلعلی اظهار کرد: مشکل دیگر اینست که در شرایط موجود کشور دستیابی به دلار هم کار آسانی نیست، در واقع وزارتخانه در سال‌های گذشته بودجه هایی برای اینگونه حمایت‌ها و اقداماتی همچون مسافرت‌های اعضای هیات علمی و امثال آن در نظر می‌گرفت یا از طریق تامین ارز مورد نیاز، اینگونه تیم‌ها را یاری می‌کرد اما در حال حاضر تحریم‌ها شرایط را بسیار تغییر داده‌اند و گویی وزارتخانه دیگر چیزی تحت عنوان بودجه ارزی ندارد و تنها مبلغی جزئی برای خرید تجهیزات از سوی سازمان برنامه در نظر گرفته شده که گویی تخصیص همین میزان بودجه هم هنوز انجام نگرفته است.

وی معتقد است شرایط همگان باید در دوران جنگ اقتصادی به نوعی باشد که شاهد عدالت در حمایت‌ها و اقدامات باشیم. برای مثال برای تیم‌های ورزشی همواره اعتبارات سفرهای خارجی دیده می‌شود. البته کسب مقام‌های جهانی در مسابقات بین المللی آنهم در دوران تحریم علاوه بر افزایش انگیزه‌های داخلی، نوعی ابزار تبلیغاتی برای به رخ کشیدن توانمندی‌های کشور در شرایط سخت نیز هست، ولی این رویکرد درخصوص مسابقات علمی چندان وجود ندارد.

فضلعلی با اشاره به فرسوده شدن تجهیزات آزمایشگاهی گفت: رتبه‌ای که در حال حاضر ایران از نظر علمی در سطح دنیا از آن خود کرده نیز باید حفظ شود تا نشان دهیم که در شرایط تحریم هم می‌توانیم به روز بوده و در حوزه علمی پیشرو باشیم و شاید در همین راستاست که مقداری بودجه ارزی برای خرید تجهیزات در نظر گرفته شده تا این چرخ متوقف نشده و جایگاه علمی کشور به خطر نیفتد. در مجموع در شرایط موجود به نظر می‌رسد سیاستگزاری‌های کلان بودجه‌ای بر اساس اولویت بندی است و حمایت‌های چند صد میلیونی از سفر تیم‌های دانشجویی برای حضور در مسابقات علمی در اولویت‌های نخست قرار ندارد.

ناجی از کدام سو خواهد رسید؟

و اینگونه است که در حال حاضر وضعیت تیم رادیکال آزاد دانشگاه اراک، قهرمان مسابقات کشوری کمیکار، برای شرکت در مسابقات جهانی نامعلوم است. تیم در اوج آمادگی قرار دارد و اعضا یقین دارند در صورتی که پایشان به سیدنی برسد، می‌توانند برای کشورشان افتخار آفرینی کنند. ولی همه این‌ها در گرو جور شدن پول برای سفر به استرالیاست که فعلا مشخص نیست آیا جور می‌شود یا نه. راه‌های معمول که جواب نداده‌اند و گویا تنها امید این است که در فرصت بسیار کوتاهی که برای حضور در مسابقات باقی مانده فرد یا افرادی خیرخواه حاضر به پرداخت هزینه سفر شوند.

در دانشگاه‌های کشور امثال این تیم پر انگیزه دانشجویی که به چنین موانعی برخورد می‌کنند کم نیست و بنظر می‌رسد باید برای حمایت از اینگونه قدرت نمایی‌های علمی در سطح دنیا آنهم در شرایط تحریم که می‌تواند برد تبلیغاتی خوبی برای کشور داشته باشد، و در راستای تبیین اهمیت و ارزش موفقیت در رویدادهای علمی در بین عوام و تبدیل آن به ابزاری برای به شوق آمدن جامعه، همچون اتفاقی که در ورزش رخ می‌دهد و در راستای حفظ انگیزه حضور در رقابت‌های علمی در میان دانشجویان و اتصال آن به نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی باید تدبیری اندیشیده شود، تا تیم هایی که به سختی گرد هم آمده و از دامان فقر مطلق اعتباری مدال‌های رنگارنگ حاصل می‌کنند به انزوا کشیده نشده و رشد خود را متوقف نکنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مهناز افشار، بازیگر سینما و تلویزیون که در خارج از ایران به سر می‌برد، تصویری جدید از دخترش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت: دخترکم لیانا و نوه‌ام ا لیانا!
تسنیمتسنیم1 روز قبل
گذشته از نکات و برجستگی‌های فنی، شهریار آن‌چنان صیقل‌یافته در مدح و رثای اهل‌بیت شعر می‌گوید که ادبیات در تماس مستقیم با فطرت مخاطب قرار می‌گیرد. او در ادامه می‌گوید: شهریار یک شاعر زنده و پویا بود. در کل به‌عنوان یک مخاطب به نظرم شعر شهریار هنوز هم سلیقه مخاطبان را راضی می‌کند و هنوز هم فاصله خودش را در جایگاه بالاتری حفظ کرده است. از چالاکی قلم و استادی شهریار در شعر و شاعری نباید گذشت که شعر خوبش را عامه می‌خوانند و خواص می‌پسندند. عده‌ای می‌گویند مدارکی هست که مالکیت این شعر به شخص شهریار را زیر سؤال می‌برد و البته این از شأن و مقام شهریار نمی‌کاهد.
ایلناایلنا1 روز قبل
وزیر ارشاد گفت: امضای سند فرهنگی با استان‌ها در دستور کار است و این سند در استان اردبیل هم به امضاء می‌رسد. به گزارش ایلنا، سیدعباس صالحی امروز چهارشنبه در سفر به اردبیل یکی از اهداف سفر به استان اردبیل را تنظیم تفاهم‌نامه و نقشه راه توسعه فرهنگی دانست که با منابع مشترک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری اردبیل به امضا می‌رسد و برای برنامه ۲ ساله هم عملیاتی و اجرایی خواهد شد. این برنامه‌ها فرصت فعالیت‌های فرهنگی در حوزه‌های زیرساختی را فراهم می‌کند. برنامه‌های متعددی در این سفر ۲ روزه خواهیم داشت که از جمله آن گذرهای فرهنگ و هنر است که در استان‌های دیگر شکل گرفته و در استان اردبیل هم فردا این برنامه اجرا می‌شود. صالحی گفت: این برنامه در جهت اقتصاد فرهنگ و هنر، رویدادهای فرهنگ و هنر و هویت‌های شهری تعریف شده و فرصت‌های مغتنمی هم برای مردم و گردشگران ایجاد خواهد کرد.

حمایت از برترین‌های نهمین مسابقه ملی نانو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۱۰۰ نفر برتر این دوره از مسابقات به طرح حمایت از کسب و کار‌های نوپا در نانو راه پیدا می‌کنند تا بتوانند ایده‌ها و محصولات اولیه خود را با حمایت ستاد نانو به مرحله تجاری سازی برسانند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1