۳۱ برگزیده المپیاد دانش‌آموزی نانو معرفی شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
۳۱ برگزیده المپیاد دانش‌آموزی نانو معرفی شدند

۳۱ برگزیده المپیاد دانش‌آموزی نانو معرفی شدند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
با پایان پافتن دهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو، ۳۱ برگزیده این دوره از رقابت‌ها که موفق به دریافت مدال‌های طلا، نقره و برنز شدند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

به گزارش ایسنا، المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو با هدف شناسایی استعدادهای برتر دانش‌آموزی و همچنین پرورش و هدایت دانش‌آموزان مستعد توسط باشگاه دانش‌آموزی نانو برگزار می‌شود و بر اساس تفاهم‬‌نامه‌ای که میان ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان منعقد شد، این المپیاد از سال جاری با تأیید و همکاری مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان برگزار شد، ضمن آنکه برگزیدگان این المپیاد مطابق با آئین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان، از امتیازات این بنیاد نیز برخوردار می‌شوند.

آزمون مرحله اول دهمین دوره المپیاد دانش آموزی نانو در ساعت ۱۰ صبح روز جمعه ۶ اردیبهشت‌ماه جاری به صورت همزمان در ۱۲۱ شهر و ۱۲۴ حوزه با حضور ۱۷ هزار و ۴۱۲ دانش‌آموز داوطلب و مرحله دوم این المپیاد نیز به صورت کتبی در تیرماه و مرحله سوم نیز با حضور داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب نمره مرحله دوم شدند، برگزار شد.

مرحله سوم این رقابت نانویی، به صورت یک اردوی علمی، آموزشی و رقابتی است. کسب بیش از ۵۰ درصد میانگین نمره ۵ نفر اول در آزمون مرحله اول، شرط ورود به مرحله دوم است و ۳۰ نفر برتر مرحله دوم به اردوی مرحله سوم راه پیدا کردند.

آزمون مرحله دوم المپیاد نانو شامل ۲۰ سوال تستی و ۴ سوال تشریحی در محورهای «نانو فیزیک»، «نانو شیمی»، «نانو زیست‌فناوری» و «شبیه‌سازی» است.

در مرحله عملی المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو که در قالب یک اردوی عملی- آموزشی برگزار شد، دانش‌آموزان ضمن فراگیری روش‌های ساخت و کاربرد نانو مواد در آزمایشگاه و شرکت در کارگاه‌های شبیه‌سازی نانو، از مراکز فعال کشور در حوزه فناوری نانو نیز بازدید کردند.

در مرحله نهایی دهمین دوره المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، ۳۱ دانش‌آموز برگزیده کشور برای کسب مدال‏‌های طلا، نقره و برنز به رقابت پرداختند و همزمان با برگزاری مراسم اختتامیه دهمین المپیاد دانش‌آموزی نانو، برگزیدگان این دوره از رقابت‌های دانش‌آموزی نانو معرفی شدند.

در این مراسم دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: طبق پیمایشی که در سال ۱۳۹۷ انجام شد، ۸۵ درصد از مردم ایران با فناوری نانو آشنا هستند و این امر تا حد زیادی به واسطه ترویج و آموزش نانو در سطح دانش‌‏آموزی بدست آمده است.

در سایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی ادامه داد: کشور ما از نظر فناوری نانو دچار پوکی استخوان نخواهد شد، زیرا در حوزه آموزش و تربیت دانش‌آموزان در حوزه فناوری نانو سرمایه‌گذاری‏‌های گسترده‌‏ای انجام شده است و این دانش‌آموزان نه تنها از نظر دانش تئوری، بلکه از نظر عملی نیز در آزمایشگاه‏‌های فناوری نانو در سطح کشور آموزش دیده‌اند.

سرکار با بیان اینکه امروز ایران از نظر تولید علم نانو، در رتبه چهارم دنیا قرار دارد، یادآور شد: آمریکا، چین و هند کشورهایی هستند که در این زمینه از ایران بالاتر هستند، در حالی که جمعیت بسیار بیشتری از ایران دارند. این کشورها علاقه بسیار زیادی به آموزش فناوری نانو در سطح دانش‌آموزی نشان داده‌اند و برای دریافت و یادگیری از تجارب ایران در این زمینه ابراز تمایل کرده‌‏اند و با استفاده از محتوا و تجهیزات آزمایشگاهی فناوری نانو ساخت ایران، ۱۰ آزمایشگاه آموزشی فناوری نانو در کشور چین توسط شرکت‌‏های ایرانی تجهیز شده است.

در این مراسم از ۳۱ دانش‌آموزی که موفق به دریافت مدل‌های طلا، نقره و برنز شدند، تقدیر شد. اسامی برگزیدگان به این شرح است:

ردیفاسامیاستانمدل
۱هانیه رییسیاصفهانطلا
۲سیده کیانا قریشی کاوردیهرمزگان"
۳درسا ماه‌تساییگلستاننقره
۴علیرضا غیاثیان آرائیاصفهان"
۵ساینا ملکیمازندران"
۶محمدجواد اصغری منصورآبادیآذربایجان‌شرقی"
۷اسماء عظیمی‌فردآذربایجان‌شرقی"
۸سیدعلیرضا موسوی اتیجدانبوشهر"
۹فاطمه جابری‌خواهخراسان رضوی"
۱۰یاسمن تیموریخراسان رضویبرنز
۱۱مریم توشادیفارس"
۱۲علی میرزا محمدتهران"
۱۳مهکامه علی‌نژادمازندران"
۱۴موژان پهلوانیکردستان"
۱۵نسرین خرم‌آبادیاصفهان"
۱۶محمدجعفر آقاسیانمازندران"
۱۷برژان امیریکردستان"
۱۸آریا فرزانه فردهرمزگان"
۱۹نگین دیگ‌زادههرمزگان"
۲۰امیر غلامیایلام"
۲۱رقیه غلامزادهخراسان رضوی"
۲۲علی رجبی خراسان جنوبی"
۲۳پارسا فرخیالبرز"
۲۴محمدمهدی شریفیفارس"
۲۵هیژا حسامیکردستان"
۲۶ادیب سبحانیکردستان"
۲۷محمد متینیآذربایجان شرقی"
۲۸سیدرضا موسوی حقیقیبوشهر"
۲۹مهیمن ژولیدهکردستان"
۳۰آیناز رحیمیکردستان"
۳۱محمد آرمنده آبدارزادهکردستان"

منتخبین این دوره از المپیاد دانش‌آموزی نانو علاوه بر دریافت مدال‌های طلا، نقره، برنز و لوح تقدیر، به‌ترتیب هدیه نقدی به مبلغ ۲٫۵ میلیون تومان، ۱٫۵ میلیون تومان و ۵۰۰ هزار تومان نیز از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو دریافت کردند.

برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو علاوه بر دریافت لوح تقدیر، همانند برندگان بخش دانش‌آموزی جشنواره‌ خوارزمی و طبق شیوه‌نامه‌ بنیاد ملی نخبگان از امتیاز فعالیت‌های نخبگانی و جوایز نقدی نیز برخوردار خواهند شد. بر این اساس، برگزیدگان مدال‌های طلا، نقره و برنز علاوه بر دریافت جوایز نقدی از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مشمول دریافت جوایز نقدی بنیاد ملی نخبگان نیز می‌شوند و از منظر امتیاز فعالیت نخبگانی به ترتیب ۷۰، ۵۰ و ۲۰ امتیاز به آنها اعطا خواهد شد.

برگزیدگان می‌توانند در زمان ثبت درخواست خود در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی www. sina. bmn. ir، حکم برگزیدگی خود را نیز بارگذاری کنند تا امتیاز آن مطابق مقررات تسهیل مورد نظر، اعمال شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، نمایشگاه مروری بر آثار میرحسن ارژنگ نژاد نقاش و مجسمه ساز پیشکسوت از سلسله نمایشگاه‌های «روشنای بزرگان» به همت انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران جمعه ۲۹ شهریور ساعت ۱۷ در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران برپا می‌شود. در مراسم افتتاح این نمایشگاه نیز فیلمی از زندگی و مروری بر آثار این هنرمند باسابقه پخش خواهد شد. نمایشگاه «روشنای بزرگان۴: مروری بر آثار میرحسن ارژنگ نژاد» تا تاریخ ۹ مهر از ساعت ۱۳ الی ۲۱ در خانه هنرمندان ایران برپا خواهد بود. میرحسن ارژنگ نژاد متولد ۱۳۰۰ در مشهد است و از مهمترین آثار وی می‌توان به مجسمه فردوسی که در آرامگاه این شاعر قرار دارد، اشاره کرد. نیم تنه یپرم‌خان در موزه کلیسای ارامنه در جلفای اصفهان، نیم تنه جبار باغچه بان در مدرسه ناشنوایان تهران، نقش‌برجسته بهرام گور و خسروپرویز در ورودی کاخ ابیض، مجسمه حیوانات در محوطه دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و تندیس ۱۲ فیلسوف، شاعر و سلطان ایرانی در پارک ملت مشهد از دیگر آثار این هنرمند پیشکسوت به حساب می‌آید.

دیدار علی عسکری با خانواده شهید حججی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پشت دیوار عمارت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی با بیان اینکه نمایشگاه اوریگامی با موضوع حفاظت از طبیعت و حیات وحش در موزه تنوع زیستی پردیسان دایر است، گفت: اوریگامی می‌تواند کودک را نسبت به محیط زیست اطرافش و طبیعت حساس‌تر کند و در نهایت منجر به حفاظت او از محیط زیست تا سن بزرگسالی شود. وی ادامه داد: در این میان استفاده از هنر‌های تجسمی و حجمی مانند اوریگامی می‌تواند کودک را نسبت به محیط زیست اطرافش و طبیعت حساس‌تر کند و در نهایت منجر به حفاظت او از محیط زیست تا سن بزرگسالی شود. نازنین عباسی، تصویرگر کتاب‌های کودک و نوجوان با اشاره به اهمیت آموزش‌های محیط زیست برای کودک و نوجوان گفت: نمایشگاه اوریگامی موزه تنوع زیستی با رویکرد آموزشهای غیر مستقیم محیط زیستی بدون اینکه به کودک و نوجوان دیکته شود، ایجاد شده است. عباسی با اشاره به اینکه نمایشگاه اوریگامی پردیسان بازسازی کتاب جنگل برای همه است، افزود: محیط زیست باید از کودکی با وجود افراد آمیخته شود تا در سن بزرگسالی هم از محیط زیست محافظت کند. به گفته این تصویرگر، هدف این است که دریک داستان بسیار ساده برای کودک شرایطی را به وجود بیاورد تا از محیط زیست اطرافش حفاظت کند.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، هفته دفاع مقدس فرصت مغتنمی است تا دوباره با مرور هشت سال دفاع مقدس و مقاومت دلیر مردان و زنان این مرز و بوم، به تکریم ایشان بپردازیم. نمایشگاه «پیدا و پنهان» شامل آثاری در حوزه هنر جدید؛ از جمله هنر مفهومی شامل چیدمان، ویدئوآرت و اینستالیشن‌هایی با ارتباط دو سویه بین اثر هنری و مخاطب با موضوع دفاع مقدس است. گروه اول؛ افرادی که دفاع مقدس و جنگ را از نزدیک تجربه و لمس کرده‌اند و این آثار برایشان مرور خاطرات است. شامل ۱۹ پرتره از فرماندهان شهید دفاع مقدس است که توسط محمد اسدی جوزانی با تکنیک آبرنگ خلق شده‌اند. روز اول نمایشگاه با حضور هنرمندانی از مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری آثار هنری به صورت یادبود خلق شده و تقدیم میهمانان و بازدیدکنندگان می‌شود.
اصلاحات پرساصلاحات پرس1 روز قبل
اگر اعتبارات هزینه‌ای سال جاری را حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر بگیریم، منابعی که باید برای قرارداد با صداوسیما اختصاص پیدا کند به حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. در بودجه سال جاری اعتبارات دیگری نیز برای حمایت از صداوسیما در نظر گرفته شده بود که می‌توان در این رابطه به منابع ۱۵۰ میلیون یورویی از حساب صندوق توسعه ملی اشاره کرد. طبق تبصره (۴) قانون بودجه ۱۳۹۸ مجوز برداشت بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای اختصاص به چند بخش مختلف برای دولت صادر شده است که در این بین سازمان صدا و سیما یکی از سهم‌برندگان از منابع ارزی صندوق توسعه ملی است. بر این اساس برای سال جاری حدود ۱۵۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی قرار بود در قالب تسهیلات به صدا و سیما اختصاص پیدا کند. این برداشت از صندوق توسعه ملی نیز به بهانه تکلیف قانون برنامه ششم توسعه انجام می‌شود؛ طبق ماده (۹۳) قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است از ابتدای اجرای قانون برنامه در قالب بودجه سنواتی، سهم خود در تأمین بودجه سازمان صدا و سیما را حداقل به میزان ۰٫۷ درصد بودجه عمومی دولت لحاظ و تخصیص دهد.

نظرها

اخبار بیشتر