پسته‌کاران نگران هستند محصول امسال روی دست‌شان بماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اقتصادی
پسته‌کاران نگران هستند محصول امسال روی دست‌شان بماند

پسته‌کاران نگران هستند محصول امسال روی دست‌شان بماند

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
ورود پسته‌های نوبرانه به مغازه‌ها نزدیک شدن فصل برداشت پسته را خبر می‌دهند؛ از نیمه دوم شهریور پسته‌کاران باید کم‌کم برداشت محصولی را که یکی از گران‌ترین محصولات کشاورزی و یکی از عمده اقلام صادراتی ایران است، آغاز کنند. هر چند در سال‌های قبل همین وقت بسیاری از کشاورزانی که پسته کشت می‌کردند یا محصول‌شان را پیش پیش فروخته یا قرار و مدار‌های لازم برای فروش محصول خود را گذاشته بودند، اما امسال خبری از اطمینان خاطر پسته‌کاران نیست.

اعتمادآنلاین|پیش‌بینی می‌شود امسال تولید پسته در ایران ۷۰ درصد بیشتر شود، اما به دلیل وجود مشکلات سر راه صادرات طلای سبز، کسی رغبتی به خرید این محصول ندارد و این موضوع پسته‌کاران را شدیدا نگران کرده است.

ورود پسته‌های نوبرانه به مغازه‌ها نزدیک شدن فصل برداشت پسته را خبر می‌دهند؛ از نیمه دوم شهریور پسته‌کاران باید کم‌کم برداشت محصولی را که یکی از گران‌ترین محصولات کشاورزی و یکی از عمده اقلام صادراتی ایران است، آغاز کنند. هر چند در سال‌های قبل همین وقت بسیاری از کشاورزانی که پسته کشت می‌کردند یا محصول‌شان را پیش پیش فروخته یا قرار و مدار‌های لازم برای فروش محصول خود را گذاشته بودند، اما امسال خبری از اطمینان خاطر پسته‌کاران نیست.

پیش‌بینی افزایش تولید پسته

اگرچه پسته محصولی است که آن را ویژه خاورمیانه می‌دانند، اما کاربرد این محصول و گرانی آن باعث شده در دهه‌های اخیر کشور‌های مختلف تولید آن را در برنامه‌های خود قرار دهند. در نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها آمریکا و چین تبدیل به تولید‌کنندگان مهم طلای سبز شده‌اند؛ آنها در مواردی توانسته‌اند رتبه اول ایران در تولید پسته را بربایند. بسته به شرایط جوی و همچنین خسارت‌هایی که آفات کشاورزی ممکن است به محصولات کشاورزی وارد کند، تولید پسته در ایران در نوسان است.

سال گذشته یکی از سال‌های بد برای پسته‌کاران بود. مجموعه‌ای از عوامل که مهمترین آن را باید خشکسالی دانست باعث شد تولید پسته در ایران به نحو بی‌سابقه‌ای کاهش یابد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد امسال این کاهش تولید جبران می‌شود.

هشتم تیر سال جاری اسدالله عسگر اولادی (عضو اتاق بازرگانی و صادرکننده پسته) گفت: امسال بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار تن محصول در سطح ۳۸۰ هزار هکتار تولید می‌شود که باید با حجم ۱۶۰ هزار تن مشابه سال گذشته صادرات انجام شود تا بازارهای صادراتی ما از دست نرود.

قاسم سالاری (رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کرمان) در گفتگو با خبرنگار ایلنا تایید می‌کند که امسال تولید پسته در کشور افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

او پیش‌بینی می‌کند: پسته‌کاران به دلیل شرایط مناسب جوی ۷۰ درصد بیشتر از سال گذشته محصول دارند.

پسته ارزان می‌شود؟

افزایش تولید طلای سبز قاعدتا باید به شکسته شدن قیمت‌ها بینجامد. سال گذشته مصرف‌کنندگان پسته شاهد افزایش نجومی قیمت این محصول کشاورزی بودند، آنقدر که پسته از سبد خرید بسیاری از خانواده‌ها حذف شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد قیمت برخی از انواع پسته در مقاطعی از سال تا هر کیلو ۳۰۰ هزار تومان هم رسید. یک توجیه کمابیش پذیرفتنی برای این گرانی وجود داشت: تولید پسته به شدت کاهش یافته بود و در عین حال صادرات ادامه داشت. امسال دو عامل باعث شده امیدواری‌هایی برای کاهش قیمت پسته وجود داشته باشد. همانطور که عنوان شد تولید افزایش یافته و صادرات نیز کم شده است.

عسگر اولادی می‌گوید: بر اساس آمار گمرک صادرات پسته در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۲۰ هزارتن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است.

به گفته او علت اصلی کاهش حجم صادرات پسته مشکل در نقل و انتقال پول است.

امسال بین ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار تن محصول در سطح ۳۸۰ هزار هکتار تولید می‌شود که باید با حجم ۱۶۰ هزار تن مشابه سال گذشته صادرات انجام شود تا بازارهای صادراتی ما از دست نرود.

در سال گذشته که تولید و صادرات پسته با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه بود ایران حدود ۴۰۰ میلیون دلار پسته صادر کرد. در سال‌های قبل ارزآوری پسته برای ایران از یک میلیارد دلار هم گذشته بود. اصلی‌ترین وارد‌کنندگان پسته از ایران؛ کشورهای آلمان، عراق، قزاقستان، امارات، هند، اسپانیا و روسیه هستند.

حالا که صادر‌کنندگان به سختی می‌توانند پسته تولید شده را به این کشور‌ها برسانند، قاعدتا باید شاهد کاهش قیمت این محصول در داخل باشیم. این اتفاق اگر چه می‌تواند به نفع مصرف‌کنندگان باشد، اما آنها در واقع از محل ضرر دیگران سود می‌کنند. موضوع مهم این است: چه کسانی ضرر می‌کنند؛ کشاورزان یا فعالان بازار پسته؟

عرضه بورسی را جا بیندازید

هر چند نمی‌توان منکر این واقعیت شد که نوسانات قیمتی محصولات کشاورزی در مواردی سودی هم برای کشاورزان دارد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد آنها همواره نفرات آخری هستند که از افزایش قیمت‌ها سود می‌برند، حال آنکه وقتی با کاهش قیمت رو‌به‌رو هستیم، اولین دسته‌ای که خسارت می‌بینند همین کشاورزان هستند. این واقعیت در مورد اغلب محصولات کشاورزی وجود دارد و دلیل آن نیز همواره جولان دلالان، سودجویان و واسطه‌گر‌ها عنوان شده است. واقعیت این است که ساز‌و‌کار برای خرید و فروش محصولات کشاورزی وجود ندارد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

کشاورزان عمدتا محصولات خود را به دو طریق می‌فروشند. گروهی از آنها به ویژه کسانی که محصولات کشاورزی استراتژیک تولید می‌کنند می‌توانند فروش تضمینی داشته باشند و با قیمتی تعیین شده محصولی مثل گندم را به دولت بفروشند. در سال‌های اخیر همواره انتقاداتی به نرخ‌های تعیین شده برای فروش تضمینی وجود داشته است و همین باعث می‌شود کشاورزان دست به دامان واسطه‌ها شوند. واسطه‌ها که حتی چشم طمع به محصولاتی دارند که فروش تضمینی درباره آنها وجود دارد، اصلی‌ترین خریدار محصولات کشاورزان هستند. این در واقع آنها هستند که از بالا رفتن قیمت‌ها سود می‌برند و خسارت افت قیمت‌ها را متوجه کشاورزان می‌کنند.

پیش‌بینی می‌شود امسال در بازار پسته چنین شرایطی به وجود آید.

رئیس نظام صنفی کشاورزی کرمان می‌گوید: در حالی که به زودی زمان برداشت پسته فرا می‌رسد، رغبتی به خرید این محصول دیده نمی‌شود.

او ادامه می‌دهد: دلیل این اتفاق این است که در صادرات پسته مشکلاتی وجود دارد و صادر‌کنندگان خود را نیازمند حمایت می‌بینند. البته طرحی در این زمینه ارائه شده و ظاهرا قرار است پولی برای خرید پسته به صادرکنندگان داده شود، اما فقط با چنین کاری نمی‌توان وضعیت را سامان داد.

سالاری با بیان اینکه سال‌هاست بازار محصولات کشاورزی با مشکلات عدیده‌ای که دلالان و واسطه‌ها به وجود می‌آورند، رو‌به‌روست، عنوان می‌کند: باید با ترویج روش‌های دیگر فروش محصول، دست واسطه‌ها را از بازار محصولات کشاورزی کوتاه کرد.

او ادامه می‌دهد: لازم است تعاونی‌ها رونق یابند و به عاملی تاثیرگذار در خرید محصولات کشاورزان تبدیل شوند. همچنین باید فروش بورسی محصولات کشاورزی را جا انداخت.

در سال گذشته که تولید و صادرات پسته با رکود بی‌سابقه‌ای مواجه بود ایران حدود ۴۰۰ میلیون دلار پسته صادر کرد. در سال‌های قبل ارزآوری پسته برای ایران از یک میلیارد دلار هم گذشته بود. اصلی‌ترین وارد‌کنندگان پسته از ایران آلمان، عراق، قزاقستان، امارات، هند، اسپانیا و روسیه هستند.

عرضه محصولات کشاورزی در بورس موضوع جدیدی نیست، اما در سال‌های اخیر این نوع عرضه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و محصولات مختلف کشاورزی به این صورت فروحته می‌شود. امکان عرضه پسته در بورس وجود دارد، اما رئیس نظام صنفی کشاورزی استان کرمان می‌گوید که کشاورزان چندان با این شیوه آشنا نیستند و همین باعث می‌شود همچنان از روش‌های سنتی برای فروش محصولات خود استفاده کنند. اینطور سود افزایش قیمت محصولات کشاورزی به جیب دلالان می‌رود و ضرر کاهش قیمت متوجه کشاورزان می‌شود.

او عنوان می‌کند: هنوز پسته در کرمان برداشت نشده و قیمت‌گذاری هم صورت نگرفته است. با این وجود جو بازار نشان می‌دهد امسال با کاهش شدید قیمت مواجه می‌شویم. احتمالا خریداران هر کیلو پسته را ۵۰ هزار تومان پایین‌تر از قبل خریداری می‌کنند و به این ترتیب قیمت فروش پسته برای کشاورزان به زیر ۱۰۰ هزار تومان می‌رسد.

سالاری با بیان اینکه این رویه که نوسانات قیمتی همواره به ضرر کشاورز تمام می‌شود باید با اندیشیدن تمهیدات و اجرای برنامه‌هایی تغییر کند، می‌گوید: کشاورزان خسارت زیادی از خشکسالی دیده‌اند. آنها امیدوار هستند امسال که بارش‌های جوی مساعد بوده اندکی از زیان‌شان جبران شود، اما دلالان چشم طمع به همین اندک سود کشاورزان دارند.

میدان‌داری رقبا در فصل بی‌تدبیری

در سال‌های اخیر با پدیده‌ عجیبی رو به‌رو بوده‌ایم: جولان محصولات وارداتی در بازار‌هایی که از دیرباز در اختیار ایران بوده است. نمونه بارز این اتفاق فروش بادام‌های چینی در آجیل‌فروشی‌هاست. پسته نیز از جمله محصولاتی است که اگرچه تولید آن ویژه ایران نبوده، اما همواره کشور ما اصلی‌ترین کشتگاه این محصول و بازرگانان ما مهم‌ترین عرضه کنندگان آن بوده‌اند. هنوز زمان آن نرسیده که شاهد ورود پسته‌های آمریکایی یا چینی به ایران باشیم. این کشور‌ها فعلا در فکر تصاحب بازار‌‌هایی هستند که در سراسر جهان برای پسته ایرانی وجود دارد.

آمریکا با افزایش تولید پسته از ایران پیشی گرفته و چین با سرعت خود را به کشور ما نزدیک می‌کند. این وضعیت پسته‌کاران را تحت فشار قرار می‌دهد. مشکلات ایجاد شده در زمینه صادرات پسته می‌تواند تیر خلاص به تولید محصولی باشد که همواره یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران به حساب می‌آمده است. در این شرایط جولان دلالان نیز فضا را بیشتر و بیشتر برای کشاورزان تنگ می‌کند، حال آنکه دولت موظف است به کشاورزان کمک کند تا بحران را پشت سر بگذارند.

منبع: ایلنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سی اس۸۵؛ همزاد چینی ب ام و اکس۴ معرفی شد! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
پی بردن به آنکه سی اس۸۵ شباهت بسیار زیادی به ب ام و اکس۴ (بویژه در نمای جانبی و عقب) دارد؛ دقت چندانی نمی‌خواهد! سی اس۸۵ یک کراس اوور کوپه است که سقفی با شیب ملایم و پیوسته دارد و به سبک یک فست بک طراحی شده است. طراحان چانگان تلاش کرده‌اند تا حاصل کار آنها یک بدنه ساده و حجیم برای سی اس۸۵ نباشد! پیشرانهبرای خریداران سی اس۸۵ دو گزینه در بخش موتور قابل سفارش است: یکی نمونه ۲ لیتری توربوشارژ با خروجی ۲۳۳ اسب بخار و گشتاور ۳۶۰ نیوتن متر. سی اس۸۵ با موتور ۲ لیتری طی ۷٫۵ ثانیه از حالت توقف به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
چرخانچرخان1 روز قبل
کاهش نوسانات بازار و به تبع آن متعادل شدن معاملات موجود در آن باعث شده تا فروش خودروسازان نیز کاهش پیدا کند که می‌توان به عدم فروش سراتو در سری محصولات سایپا اشاره کرد. در همین راستا و پس از مدتی وقفه در اعلام قیمت رسمی محصولات، این بار سایپا در اطلاعیه‌ای لیست تعرفه‌اش را بروز کرد. این رو هم بخون: قیمت جدید و شرایط فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا اعلام شدبه گزارش چرخان، گروه خودروسازی سایپا که این روزها فعال‌ترین شرکت در زمینه عرضه شرایط فروش نقد و اقساط خودرو به شمار می‌رود، در اطلاعیه‌ای از جدیدترین قیمت خودروهای خود رونمایی کرد که مشتریان متقاضی خرید این محصولات می‌توانند با توجه به شرایط فروش اعلامی سایپا اقدام به ثبت سفارش نمایند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، لباس صورتی پاتریک شوارتزنگر، پسر آرنولد تبدیل به سوژه‌ای داغ برای شبکه‌های اجتماعی شده است. پاتریک که در مراسم NYFW show این لباس را بر تن کرده بود، سبب شد تا توجه کاربران به او جلب شود. بسیاری از کاربران عنوان کردند که حداقل پسر آرنولد نباید از این لباس که رنگی دخترانه دارد، استفاده می‌کرد. به گزارش اسپوتنیک، عده‌ای از کاربران نیز عنوان کردند که اگر شلوار او بلندتر می‌بود ظاهر او بهتر می‌شد و تیپ او اصلا جذاب نیست. در مقابل عده‌ای ای دیگر از کاربران ظاهر او را پسندیدند و معتقدند که او مستقل از پدرش می‌باشد.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
همچنین بر اساس دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ۶ وزیر کابینه در جلسات این هفته کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور می‌یابند. در این جلسات، وزرای آموزش و پرورش، علوم، صنعت، معدن و تجارت، نفت، نیرو و امور اقتصادی و دارایی به دعوت نمایندگان در جلسات تخصصی کمیسیون‌ها حاضر می‌شوند. همچنین براساس آنچه اسدالله عباسی سخنگوی هیات‌رئیسه مجلس به خبرگزاری تسنیم خبر داد، جلسه روز یکشنبه (۷ مهر) به‌صورت غیرعلنی و با موضوع شیوه پرداخت یارانه‌ها و حذف یارانه‌های دهک‌های بالای جامعه برگزار می‌شود. او افزود: فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و محمد‌شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی میهمان جلسه غیرعلنی نمایندگان هستند. بازدید اعضای کمیته هسته‌ای از رآکتور اتمی تهرانخبر دیگر آنکه رئیس کمیته هسته‌ای مجلس از بازدید اعضای این کمیته از رآکتور تحقیقاتی تهران خبر داد. محمدابراهیم رضایی به خبرگزاری تسنیم گفت: این بازدید در راستای بازدید‌های دوره‌ای کمیته هسته‌ای در روز شنبه (۳۰ شهریور) انجام می‌شود و در نهایت گزارشی از بازدید‌های میدانی تهیه و برای قرائت در کمیسیون امنیت ملی و همچنین جلسه علنی تقدیم هیات‌رئیسه پارلمان می‌کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای مرتضی شفیعی در مراسم رونمایی از این دو محصول جدید افزود: به غیر از موتور و گیربکس، بقیه مجموعه‌های این دو محصول از جمله قوای محرکه، مجموعه بدنه، مجموعه دسته سیم و سیستم تعلیق داخلی است که بنا داریم این میزان داخلی سازی را نیز افزایش دهیم. آقای شفیعی افزود: هم اکنون بیش از ۸۴ هزار خودرو در ناوگان حمل و نقل کشور مربوط به گروه خودرو سازی بهمن دیزل است. وی اضافه کرد: ظرفیت تولید ماهانه هزار کامیونت و مینی بوس شیلر را داریم، اما تقاضا در کشور هم اکنون ۵۰ تا ۱۰۰ دستگاه است که پیش بینی می‌کنیم به ماهانه ۱۵۰ دستگاه نیز افزایش یابد. مجموعه‌های اصلی این دو محصول شامل بدنه و تریم خودرو، سیستم‌تعلیق، رینگ، تایر دسته سیم و سیستم تهویه مطبوع، داخلی سازی شده است و با توجه به مالک مالکیت معنوی این محصول بهمن دیزل، ایجاد تغییرات مهندسی و طراحی مدل‌های جدید برای یک خانواده از این محصول امکان پذیر است و به این ترتیب برای صادرات آن محدودیتی وجود نخواهد داشت. همچنین کامیونت شیلر ۶ هم مطابق با استاندارد‌های آلایندگی یورو ۴ و یورو ۵ و دارای ترمز چهار چرخ دیسکی abs است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1