میزان حجم ورودی آب خوزستان از مرز ۵۱ میلیارد مترمکعب گذشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
میزان حجم ورودی آب خوزستان از مرز ۵۱ میلیارد مترمکعب گذشت

میزان حجم ورودی آب خوزستان از مرز ۵۱ میلیارد مترمکعب گذشت

مهرخبرگزاری مهر |
اهواز ـ مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان گفت: پس از گذشت ۱۱ ماه از سال آبی میزان حجم ورودی آب این استان از مرز ۵۱ میلیارد مترمکعب گذشت.

داریوش بهارلویی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رشد ۷۷ درصدی مثبت میزان ورودی آب نسبت شرایط نرمال بلندمدت اظهار کرد: در سال گذشته تا همین وقت از سال تنها ۱۱ میلیارد مترمکعب آب وارد سدها و رودخانه شده و جریان یافته بود؛ به ازای این میزان ورودی از ابتدای سال آبی تاکنون حدود ۴۲ میلیارد مترمکعب نیز آب از سدها رها شده است.

وی با اشاره به اینکه طی ماه‌های گرم و کشت تابستانه که تأمین آب آن همچنان ادامه دارد، حجم خروجی آب به ۱۱ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب رسیده افزود: یعنی بیش از ورودی ۱۱ ماه سال گذشته طی سه ماه فعلی آب در رودخانه‌های استان بدون احتساب رودخانه زهره که فاقد سد مخزنی است، توسط سدها و برنامه ریزی‌های منابع آبی تنظیم و به شکل یکنواخت رها شد.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب معاونت مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با تأکید بر لزوم متعادل شدن میزان مصرف آب در استان تصریح کرد: چنانچه در سال آبی آینده تداوم خشکسالی و یا کم بارشی رخ دهد در برخی حوضه‌ها باید اعمال کمبود در مصرف و تأمین آب را در نظر گرفت

بهارلویی با اشاره به اینکه از حجم ۵۱ میلیارد مترمکعبی آب ورودی سهم سدها اندکی بیش از ۴۸ میلیارد متر مکعب است، یادآور شد: نباید فقط به خاطر سیلاب بهار تصور کرد دیگر کم آبی و یا خشکسالی وجود ندارد و یا اینکه مخازن سدها همچنان پرآب باقی می‌مانند چون ظرفیت و حجم سدهای خوزستان محدود و متأثر از میزان ورودی آب به آن و مصرف است.

وی ادامه داد: کاهش ورودی به دلیل شرایط طبیعی آب و هوایی و یا عدم تعادل در مصرف به هر دلیل می‌تواند ریسک کمبود آب را به شدت افزایش دهد؛ نگرانی از سیلاب‌های محتمل در آینده مجوزی برای برداشت بی رویه و یا اعمال هر نوع کشت و زرعی نیست.

مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد: رصد مداوم شرایط در این سازمان همه روزه توسط سیستم سنجش و مرکز مانیتورینگ معاونت مطالعات پایه و طرح‌های جامع منابع آب انجام و تمهیدات لازم برای سال آبی بعد برنامه ریزی شده است.

بهارلویی در پایان تأکید کرد: نباید فراموش شود که سدها و برنامه ریزی آنها به تنهایی پاسخگو و حلال همه مشکلات در حوزه آب نیست و همه بهره وران، سازمان‌های استفاده کننده از آب، شهرداری‌ها و هرآنچه در قانون به اداره، نهاد و یا مسئولی تکلیف شده باید هم راستا و هماهنگ انجام و مورد اهتمام ویژه باشد چون در غیر این صورت سیل و یا کم آبی دو روی سکه شرایط استان هستند که به طور مداوم رخ می‌دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظه بلعیده شدن دختر ۱۷ساله توسط مرگ+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
«آلخاندرو ترازاس دلوال» والیبالیست مدرسه در حال فرار از سیل در منطقه Culiacán در مکزیک بود که ناگهان زیرپایش خالی شد و به داخل کانال فاضلاب قدیمی و پنهان کشیده شد. دوربین‌های سی‌سی‌تی‌وی نشان می‌دهد کانال فاضلاب چگونه او را به پایین می‌کشد و با خود می‌برد. ساکنان محلی می‌گویند کانال فاضلاب سه سالی بود که از نظرها مخفی شده بود و تلاش برای تعمیر آن بی نتیجه مانده بود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

طرفداران مسیح علینژاد این کلیپ را نبییند

پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پس از چند سال از جار و جنجال‌های مسیح علینژاد در قالب کمپین چهارشنبه‌های سفید و آزادی‌های یواشکی، لیست پروژه‌های وی در قالب قرارداد با دولت آمریکا برای به راه انداختن کمپین‌ها افشا شد. مشخص شد که او برای همین پروژه‌ها صدها هزار دلار دریافت کرده و در صورت ادامه جنجال در جامعه ایرانی به ویژه در میان زنان و دختران و همچنین درگیری آنها با یکدیگر، صفرهای قراداد مسیح بیشتر می‌شوند.

رویارویی غواص با مار ۷ متری ۹۰ کیلویی در برزیل

همشهریهمشهری1 روز قبل

تصادف شدید پسربچه مدرسه‌ای با یک خودرو به دلیل دویدن ناگهانی به وسط خیابان + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران17 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک پسربچه مدرسه‌ای در اوکراین حین عبور از خیابان با یک خودرو تصادف کرد. این پسربچه از بخشی از خیابان عبور می‌کرد که خط عابر پیاده نداشت. او پس از دویدن ناگهانی به وسط خیابان با یک خودرو تصادف کرد، اما از این حادثه جان سالم به در برد. بیشتر بخوانید: نجات پسربچه‌ای که از طبقه ششم ساختمان سقوط کرد + فیلمانتهای پیام/افزایش تصادفات با بازگشایی مدارس + فیلم

تاسیسات بقیق از بزرگترین نقاط ضعف عربستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، کارشناسان معتقدند نیرو‌های یمنی با حمله پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی در بقیق دست روی یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان گذاشته‌اند. وزارت کشور عربستان سعودی از حمله پهپادی به دو پالایشگاه نفت شرکت آرامکو در استان بقیق در شرقی‌ترین منطقه این کشور خبر داد. وی تاکید کرد عربستان سعودی هیچ چاره‌ای جز متوقف کردن محاصره و تجاوزات به یمن ندارد. به گفته مسئولان سعودی پالایشگاه‌های بقیق اهمیت بین المللی زیادی در زمینه تولید و صادرات نفت به بازار‌های بین المللی دارد. کارشناسان همیشه در تحقیقات خود تاسیسات نفتی بقیق را یکی از بزرگترین نقاط ضعف صنعت نفت عربستان دانسته‌اند که بیش از همه کسانی را که بخواهند در این حوزه به عربستان آسیب بزنند تحریک می‌کند.

فیلم/ آتش یمنی‌ها در دامن آل سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
تصاویری از سوختن مجتمع نفتی آرامکو در کشور عربستان سعودی را مشاهده می‌کنید. یمن با پذیرفتن مسئولیت این عملیات، آن را پاسخی به ۵ سال جنایت سعودی‌ها دانست.

نظرها

اخبار بیشتر