درخواست رؤسای دانشگاه‌های کردستان از وزیر علوم چه بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
درخواست رؤسای دانشگاه‌های کردستان از وزیر علوم چه بود؟

درخواست رؤسای دانشگاه‌های کردستان از وزیر علوم چه بود؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رؤسای دانشگاه‌های استان کردستان در حضور وزیر علوم به بیان مشکلات و درخواست‌های خود پرداختند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، شانزدهمین شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان شامگاه شنبه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن جلسات دانشگاه کردستان برگزار شد؛ در این جلسه مدیران و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بیان مشکلات و درخواست‌های خود در راستای توسعه فضای آموزشی استان پرداختند.

مجوز راه‌اندازی دانشکده داروسازی در کردستان صادر شد

وحید یوسفی نژاد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در این جلسه اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی دارای ۵ دانشکده پزشکی، پیراپزشکی، دندانپزشکی، بهداشت و پرستادی است.

وی افزود: در شورای گسترش وزارت علوم مجوز راه‌اندازی دانشکده داروسازی نیز گرفته شده است.

یوسفی‌نژاد خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی کردستان دارای ۶ مرکز تحقیقاتی است که دو مرکز آن امسال و سال گذشته در سطح کشور رتبه اول را کسب کرده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان به مشکل قانون بومی‌گزینی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه کم بوده که با وجود بومی‌گزینی در دانشگاه کمبودهای دیگری نیز ایجاد می‌شود.

ضرورت ایجاد دانشگاه صنعتی در استان کردستان

امیر علی صادقی، رئیس بنیاد نخبگان کردستان نیز در این جلسه اظهار کرد: اصلاح قانون بومی‌گزینی دانشگاه‌ها یکی از دغدغه‌های جدی مسئولان و جوانان استان است و در این راستا مکاتبات زیادی نیز انجام شده که امیدواریم منتج به نتیجه شود.

وی افزود: بومی‌گزینی دانشگاه‌ها به ضرر دانشجویان و یک بار مالی مضاعف را بر دوش دانشگاه کردستان تحمیل کرده و از مسئولان وزارت علوم و نمایندگان مجلس انتظار می‌رود در راستای اصلاح این قانون اقدام عملی انجام دهند.

رئیس بنیاد نخبگان یادآور شد: استان کردستان جزو معدود استان‌هایی است که فاقد دانشگاه صنعتی بوده، بنابراین انتظار می‌رود در این راستا مساعدت‌های لازم به‌عمل آید.

قانون بومی‌گزینی دانشگاه‌ها اصلاح شود

خالد سعیدی، رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان نیز با ذکر اینکه دانشگاه‌ها به سمت نسل ۴ در حال حرکت هستند، گفت: برای اجرا و تحقق اهداف تعریف شده، باید رؤسای دانشگاه با مراکز پارک و علم فناوری تعامل بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به کمبودهای زیر ساختی افزود: به‌دلیل محدودیت بودجه، توسعه و ایجاد زیرساخت روند کندی در پیش گرفته است.

رئیس پارک علم و فناوری استان کردستان در بخش پایانی سخنان خود به ضرورت اصلاح قانون بومی‌گزینی دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: فرار مغزها به‌دلیل کمبود یکی از معایب و تبعات ناشی از بومی‌گزینی بوده و باید این قانون اصلاح شود.

نبود سلف سرویس برای ۳۵۰۰ دانشجوی دانشگاه پیام نور کردستان

یعقوب احمدی، سرپرست دانشگاه پیام نور استان کردستان نیز بیان کرد: دانشگاه پیام نور با ۵ مرکز و ۴ واحد در سطح استان دارای ۱۲ هزار دانشجو است.

وی گفت: در این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور دارای محدودیت‌هایی هستیم و بودجه این دانشگاه نسبت به سال گذشته یک سوم کاهش داشته است.

سرپرست دانشگاه پیام نور استان کردستان خاطرنشان کرد: نبود سلف سرویس با وجود سه هزار و ۵۰۰ دانشجو یکی از مشکلات پیش‌روی این دانشگاه بوده و علاوه‌بر آن باوجود شرایط گسترش تحصیلات تکمیلی همواره در این باره شاهد مخالفت‌هایی هستیم.

میزان وام دانشجویی دانشگاه آزاد افزایش یابد

محسن پیشوایی علوی، رئیس دانشگاه آزاد استان کردستان نیز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با ۱۰۰ هزار فضای آموزشی و برخورداری اساتید آن از ضریب نفوذپذیری بالا یکی از دانشگاه‌های مطرح در سطح استان است.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی افزود: متأسفانه در بین دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی شاهد تبعیض‌های فراوانی در ابعاد مختلف هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد استان کردستان تصریح کرد: عدم استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد یکی از مشکلات پیش‌روی دانشجویان این دانشگاه‌ها بوده و امیدواریم این مسئله مورد توجه جدی مسئولان قرار گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد استان کردستان خاطرنشان کرد: باتوجه شهریه محور بودن دانشگاه آزاد، امیدوارم افزایش میزان وام دانشجویی مورد توجه قرار گیرد.

مجوز ساختمان پردیس دختران بلاتکلیف مانده است

یحیی معروفی، رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان نیز گفت: دانشگاه فرهنگیان ۲ پردیس دختران و پسران داشته و علاوه بر آن دارای ۳۲ هیئت علمی بوده که ۲۰ نفر از آنها مدرس بومی و ۱۲ نفر دیگر از هیئت علمی کشوری هستند.

وی افزود: این دانشگاه به‌دلیل نقش تأثیرگذار خود مورد توجه مقام معظم رهبری بوده و دارای نخبگان زیادی است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان استان کردستان گفت: این دانشگاه رتبه ۲۸ کشوری را داشته اما از لحاظ زیرساخت نیازمند توجه ویژه‌ای است.

معروفی اذعان کرد: ساختمان پردیس دختران مشکلات فراوانی دارد و بر همین اساس زمینی برای آن در نظر گرفته شده که در دفتر گسترش برای دریافت مجوز بلاتکلیف باقی مانده است.

مشکل ممنوعیت استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاه علمی کاربردی برطرف شود

تیمور جوادی، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کردستان نیز گفت: متأسفانه علی‌رغم اینکه دانشگاه علمی کاربردی به‌عنوان تنها نظام تربیت دانشجوی مهارتی محسوب شده اما سهم کمی از بودجه را از طرف دولت به خود اختصاص داده است.

وی افزود: قبلا ۲۲ مرکز علمی کاربردی داشتیم که طبق مصوبه شورای اداری به ۱۱ مرکز رسیده و مورد بازنگری قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان کردستان خاطرنشان کرد: مدارک این دانشگاه برای استخدام مورد تأیید برخی از نهادها، ارگان‌ها و سازمان‌ها همچون نیروی انتظامی نیست و امیدوارم این مشکل برطرف شود.

ساختمان‌های بلااستفاده دولتی در اختیار دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان قرار گیرد

مرتضی خسروپناه رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی کردستان نیز گفت: این دانشگاه ماموریت‌گرا بوده که در کردستان ۱۰ ساله شده و دارای وضعیت خوبی است.

وی افزود: تربیت نیروی میانه‌رو مذهبی هدف اصلی دانشگاه بوده و امسال ۳۰۰ نفر دانشجو داشته و در سال‌جاری ۲۰۰ نفر داوطلب طلبگی شدند.

خسروپناه با بیان اینکه دانشگاه مذاهب اسلامی در استان با کمبود فضای پژوهشی روبروست، خاطرنشان کرد: امیدوارم طبق قانون، فضاها و ساختمان‌های بدون استفاده دولتی برای استفاده در اختیار دانشگاه قرار گیرند.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای کردستان نیازمند اعتبارات استانی است

محمدلطیف شیردل، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان کردستان نیز اظهار داشت: این دانشگاه دارای ۳ مرکز یزدان‌پناه، فنی دختران و سقز بوده و در حال حاضر سه هزار و ۵۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی دارد.

وی افزود: فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بجز در موارد ادامه تحصیل بیکار نبوده و وارد بازار کار می‌شوند.

شیردل خاطرنشان کرد: به‌دلیل اینکه کمک‌های متمرکز کم است این دانشگاه نیازمند کمک‌های داخل استانی بوده و امیدواریم مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دوکبوتر، دوبرادر* فیلم «تویی که نمی‌شناختمت» به کارگردانی ابراهیم سلطانی فر شنبه ۳۰ شهریور ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می‌شود. این فیلم محصول سال ۱۳۶۹ روایت دو برادر است که به فاصله یک ساعت بعد از هم متولد شده‌اند و پدر خود را متقاعد می‌سازند که با رفتن آن دو به جبهه موافقت کند. عطر بهار نارنج، یادآور جبهه و جنگ*فیلم «شیدا» محصول ۱۳۷۷ به کارگردانی کمال تبریزی روز پنجشنبه ۴ مهرماه پخش خواهدشد. *فیلم «پرواز درشب» محصول ۱۳۶۵ به کارگردانی رسول ملاقلی پور روز جمعه ۵ مهرماه پخش می‌شود. *فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی محصول ۱۳۹۵ پنجشنبه ۱۱ مهرماه از این شبکه پخش می‌شود.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش رسانه‌های عربی، سفارت آمریکا در دمشق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آمریکا شرکت‌های تجاری و افراد را به مشارکت در نمایشگاه بازسازی سوریه تشویق نمی‌کند. روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت: سفارت آمریکا در این بیانیه که آن را در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، مدعی شد هر نوع تامین مالی یا معامله، چه به صورت سرمایه گذاری خارجی یا بازسازی سوریه از سوی شبکه‌های وابسته به نظام سوریه صورت خواهد گرفت که در نهایت به نفع نظام سوریه و بقای آن خواهد بود. بر اساس این بیانیه، آمریکا مانند نمایشگاه بین المللی دمشق، مشارکت شرکت‌های خارجی در نمایشگاه بازسازی سوریه را نیز تحت نظر خواهد داشت. نمایشگاه بازسازی سوریه با مشارکت شرکت هایی از ۳۱ کشور جهان، سه شنبه گذشته آغاز به کار کرد و تا فردا شنبه ادامه می‌یابد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
وی گفت: بیش از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور در رشته‌های دکترای حرفه‌ای گروه پزشکی تحصیل می‌کردند که بیش از ۶۶۰۰ نفر را شامل می‌شود و بیشترین آن‌ها در مجارستان، هندوستان، روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند. در سال ۹۶، ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل کشور بودند در حالی که این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشکلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا پایان سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آن‌ها موافقت شده بود. دکتر جهانپور گفت:: البته اصل موضوع انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل موضوع جدیدی نیست لکن از ابتدای سال ۲۰۱۹ امکان انتقال به داخل کشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل نیز تنها شرط تسهیل شده کاهش حداقل واحد‌های گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است. جهانپور در پایان افزود: در این راستا، کماکان انتظار می‌رود دانشجویان، خانواده‌ها و افرادی که به موارد مشکوک یا پیشنهاد‌هایی از این دست برخورد می‌کنند، اطلاعات خود را به حراست یا بازرسی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مرکز حراست و یا اداره کل بازرسی وزارت بهداشت منعکس کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1