از دولت احمدی‌نژاد تا روحانی؛ واردات هرچیز به‌جای دارو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
از دولت احمدی‌نژاد تا روحانی؛ واردات هرچیز به‌جای دارو

از دولت احمدی‌نژاد تا روحانی؛ واردات هرچیز به‌جای دارو

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸، از ارز هزارو ۲۲۶تومانی تا ارز چهارهزارو۲۰۰تومانی، از دولت احمدی‌نژاد تا دولت روحانی، از وزارت مرضیه وحیددستجردی تا وزارت حسن قاضی‌زاده‌هاشمی و سعید نمکی، به لحاظ تقویمی مدتی طولانی گذشته است اما خبرهای سوءاستفاده از ارز دولتی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی حکایت از آن دارد که گویا هیچ تغییری در مدیریت وضعیت، جلوگیری از فساد اتفاق نیفتاده و برنامه‌ای فکر‌شده برای حل مشکل تأمین دارو و استفاده درست از ارز دولتی برای تأمین نیازهای حیاتی مردم وجود ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سمیرا حسینی در شرق نوشت: خبرها و نوع تخلفات و حتی گلایه مدیران وزارتخانه کاملا شبیه هم است. همه هم از واردات هر چیز دیگری به‌جای دارو خبر می‌دهند.

در دولت احمدی‌نژاد، مرضیه وحید‌دستجردی از واردات پورشه و مازراتی با ارز دولتی اختصاص‌یافته به دارو سخن گفت و در دولت روحانی مسئولان وزارت بهداشت از واردات لوازم آرایشی و کابل برق با همین ارز خبر می‌دهند.

البته با اختصاص ارز دولتی به حوزه سلامت و ایجاد رانت در این بخش هربار مسئله‌ جدیدی در این زمینه خبرساز شد؛ مسائلی که تغییر دولت‌ها هم تأثیر و تفاوتی در آن نداشته است. مدیران این وزارتخانه آمدند و رفتند اما هیچ‌یک نتوانستند جلوی این تخلفات را بگیرند و در این مدت فقط تخلفات این حوزه از شکلی به شکل دیگر و از شیوه‌ای به شیوه دیگر تغییر کرد. اما سؤال اینجاست که چرا با گذشت این‌همه سال بازهم شاهد چنین اخباری هستیم؟ قوانین و نظارت‌ها در این حوزه چطور عمل می‌کنند که تاکنون نتوانسته‌ایم مانع این تخلفات شویم؟

روز گذشته رئیس سازمان غذا و دارو درباره برخی اظهارات مبنی بر واردات لوازم آرایشی و بهداشتی با استفاده از ارز دارو، این‌طور گفت: «به‌هر‌حال در بحث تغییرات نرخ ارز و چندقیمتی شدن ارز کسانی هم هستند که سوءاستفاده می‌کنند. برنامه‌ریزی ما این است که با ارتباط بهتر سامانه‌ها میان وزارت صمت، بانک مرکزی و وزارت بهداشت از بروز سوءاستفاده‌ها جلوگیری کنیم. البته مواردی از تخلف در این زمینه وجود داشته و اتفاقاتی افتاده است که متخلفان شناسایی و به دستگاه‌های قضائی و امنیتی‌ای که در رسیدگی به این امور صلاحیت دارند، معرفی شده‌اند و پرونده‌هایشان به جریان افتاده است. امیدواریم دیگر چنین موضوعاتی تکرار نشود.

اگرچه هر چندوقت یک‌بار تخلف در حوزه سلامت به‌ویژه ارز تخصیص‌یافته به آن خبرساز می‌شود اما مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار کرد: «میزان تخلفات نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده است».

تخصیص ارز یارانه‌ای همیشه و در هر دوره‌ای حاشیه‌هایی به‌ویژه در حوزه سلامت به‌دنبال داشته است. در دولت دهم بود که یکی از مسئولان بانک مرکزی گفته بود ارز اختصاص‌یافته و در اختیار وزارت بهداشت، صرف خرید کالاهای آرایشی شده است. موضوعی که آن زمان وحیددستجردی، وزیر بهداشت وقت نیز آن را تأیید کرد. همان زمان اما بحث‌های تازه‌ای در این زمینه مطرح شد و درگیری‌ها میان وزارت بهداشت و بانک مرکزی که خود وظیفه تخصیص ارز را به شرکت‌های دارویی و تجهیزات بر عهده داشت، بالا گرفت.

بااین‌حال تغییر دولت و گذشت سال‌ها از آن موقع و تغییر سیاست‌ها نیز منجر نشد تخلفات در این حوزه از بین برود؛ به‌طوری‌که هربار خبر تازه‌ای در این زمینه حاشیه‌ساز شد. علاوه بر حاشیه‌‌های جدید در زمینه واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به‌جای دارو، پیش‌ازاین نیز سعید نمکی، وزیر بهداشت اظهار کرده بود: «برخی رفته‌اند دو میلیون یورو استنت قلبی وارد کنند اما به جایش کابل برق آورده‌اند و در لحظه هم طوری کارها را هماهنگ کرده‌اند که تا ما مطلع می‌شویم، از مرز رفته‌اند».

البته به اعتقاد کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت تخلفات در این حوزه کاهش پیدا کرده است. او در‌این‌باره می‌گوید: «چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس ادعا کرد این رقم ۳٫۵ میلیارد دلار است که بخش اعظم آن صرف واردات لوازم آرایشی می‌شود. ممکن است مواردی از تخلفات در این حوزه وجود داشته باشد اما با قسمت عمده‌ای از این ارز دارو وارد کشور شده است در غیر این‌صورت باید دچار کمبود دارویی می‌شدیم. البته مواردی بوده است که برخی به‌جای دارو و مواد اولیه دارویی، لوازم آرایشی یا ماده اولیه آرایشی و بهداشتی آورده باشند یا در مواردی که ماده اولیه کاربرد دوگانه داشته است، به‌جای ساخت دارو با آن لوازم آرایشی و بهداشتی تولید کرده باشند. چنین مواردی مشاهده شده که جزء موارد تخلف به حساب می‌آید و برای تکمیل پرونده به دستگاه‌های قضائی ارسال شده‌اند. قطعا در این دوره از تحریم نظام نظارتی نسبت به دوره‌های قبلی افزایش و تخلفات کاهش پیدا کرده است. سازوکارهای نظارتی در این دوره تقویت شده و حساسیت دولت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی افزایش پیدا کرده است. همچنین سلامت جزء اولویت‌های دولت است و همه این‌ موارد منجر شد ضریب بروز تخلفات کاهش پیدا کند؛ البته این به آن معنا نیست که تخلفات به صفر رسیده است کما اینکه تخلفاتی در این حوزه صورت گرفته و احتمالا در آینده نیز تخلفاتی را شاهد باشیم».

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

جهانپور افزود: «از مرحله ارائه اسناد تا مرحله خرید ارز و ترخیص از گمرک در همه این حلقه‌ها ممکن است تخلفاتی شده باشد که به دستگاه‌های قضائی ارجاع داده شده و در حال رسیدگی است. با توجه به اینکه این بررسی‌‌ها ادامه دارد، ممکن است تخلفات دیگری نیز شناسایی شود. البته برخی از پرونده‌ها به دلیل تأخیر در ایفای تعهدات است که لزوما ممکن است تخلف نباشد و توجه قانونی داشته باشد که در این صورت جزء تخلفات به شمار نمی‌آیند. درحال‌حاضر بالاترین حساسیت‌ را در بدنه نظام سلامت در زمینه ایفای تعهدات داریم و به‌شدت با تخلفات برخورد می‌کنیم و قرارگاه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در همین راستا تشکیل شد که شفافیت‌ها افزایش و زمینه بروز تخلفات کاهش پیدا کند و مدیرکل مربوطه نظارت در دستگاه سازمان بازرسی کل کشور به قرارگاه افزوده شود تا ضریب اطمینان از شفاف‌سازی‌ها ارتقا پیدا کند. به‌طورکلی شفافیت افزایش پیدا کرده و مواردی که در این زمینه اعلام می‌شود، در مقایسه با گذشته کاهش پیدا کرده است».

حدود ۱۵ ماه از اجرای سیاست تخصیص ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی برای تأمین دارو و مواد اولیه و تجهیزات پزشکی مصوب توسط دولت می‌گذرد. قرار بود با تعیین این نرخ به نابسامانی‌های بازار ارز پایان داده شود اما با گذشت چندین ماه، برخی از نمایندگان مجلس و بسیاری از فعالان بخش خصوصی معتقدند ارز تخصیص‌یافته به حوزه دارو نه‌تنها باعث بهبود شرایط نشده بلکه قاچاق معکوس، رانت و فساد دارو را نیز رقم زده است. در این بین برخی از کارشناسان حوزه دارو معتقدند ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی دارو باید حذف شود و یارانه ارزی که دولت هم‌اکنون به دارو اختصاص می‌دهد، به پوشش بیمه‌ای اضافه شود و از طریق بیمه از بیماران حمایت شود تا در عمل فشاری به بیماران وارد نشود. نگرانی اصلی حذف ارز دولتی دارو، افزایش قیمت دارو و فشارهای اقتصادی روی بیماران است؛ در واقع همین موضوع سبب شده عملا با دوراهی برای حذف یا بودن ارز دولتی دارو در کشور روبه‌رو شویم. به‌هر‌حال شنیده‌‌ها حاکی از آن است که ارز دارو در سال آینده آزاد خواهد شد؛ بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا تغییر سیاست‌های ارزی می‌‌تواند جلودار رانت و تخلف در این حوزه شود یا خیر؟

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ساعت قبل
کارشناس فروش و بازاریابیبا روابط عمومی بالا و فن بیان قویباهوش و با انگیزه، خوش برخورد و مسئولیت پذیرتسلط کامل به اینترنت وشبکه‌های اجتماعیآشنا با فتوشاپ و آفیسمتقاضیان واجد شرایط میتوانند رزومه خود را به ایمیل زیر ارسال نمایند و یا با شماره تلفن‌های زیر تماس حاصل نمایند. تلفن: ۰۲۱۶۶۷۶۵۴۶۲موبایل: ۰۹۱۲۲۲۱۹۳۶۹آدرس ایمیل: sadeghi۱۷. ali@gmail. com

سهم مردم مناطق نفت‌خیز از میدان‌های نفتی چقدر است؟ + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، میادین بزرگ نفتی استان ایلام، این استان را در ردیف سوم تولید نفت و گاز کشور قرار داده است که شهرستان دهلران نقش چشمگیری در این تولیدات دارد. این تولیدات تاکنون تاثیر ملموسی در زندگی روستانشینان این نواحی نداشته اما برنامه‌ای در حال تنظیم و اجرا است که در آن روستاییان می‌توانند از این درآمدها بهره لازم را ببرند. بیشتر بخوانید: وقتی دانش هسته‌ای به کمک تولید برنج می‌آیدانتهای پیام/درآمدی که قرار است به جیب مردمانش برود + فیلم

تهدید نظامی در انتهای فهرست دشمن قرار دارد

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
سردار جلالی افزود: اینکه دشمن به اهداف خود نرسیده است نشان می‌دهد ما پیروز شده‌ایم البته در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد شده است. وی گفت: مقامات امریکایی می‌گفتند انتظار داشتیم با ایجاد این جنگ اقتصادی بر ضد ایران، ملت ما در صف غذا قرار بگیرند. سردار جلالی افزود: امریکا برای ناکارآمد کردن دولت بر مردم فشار وارد می‌کند تا با ناراضی کردن آنان مردم را در مقابل دولت قرار دهد و سال ۹۷ اوج این تلاش دشمن بود. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: دانشگاه‌های کشور باید جنگ اقتصادی را بشناسند و برای آن راه حل ارائه کنند. رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: راه حل‌های جدی برای مقابله با تهدید‌ها داریم و بسیاری از کشور‌ها در پی استفاده از تجربیات ما هستند.

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: اسناد سازمان «سیا» که به‌تازگی از حالت محرمانه خارج شده‌اند، حاکی از آن هستند که سیا اقدام به تربیت و آموزش گربه‌ها، سگ‌ها، دلفین‌ها و حتی پرندگان - از کبوترها تا کلاغ‌ها - کرده تا در عملیات جاسوسی از آن‌ها استفاده کند. سیا با روی آوردن به حیوانات در صدد بوده است آن‌ها را برای ماموریت‌هایی مانند قرار دادن دستگاه تصویر‌برداری و شنیداری در لبه پنجره‌ها‌ی مکان‌های حساس تربیت کند. یکی از ماموران جاسوسی سیا کلاغی به نام «دودا» بوده که در سال ۱۳۵۳ به طور مرموز ناپدید شد.

نظرها

اخبار بیشتر