فساد گسترده و فراگیر از علایم ضعف حاکمیت‌هاست/ حرکت‌های اخیر قوه قضاییه بارقه‌ای از امید در مبارزه با فساد را ایجاد کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین
  4. اجتماعی
فساد گسترده و فراگیر از علایم ضعف حاکمیت‌هاست/ حرکت‌های اخیر قوه قضاییه بارقه‌ای از امید در مبارزه با فساد را ایجاد کرده است

فساد گسترده و فراگیر از علایم ضعف حاکمیت‌هاست/ حرکت‌های اخیر قوه قضاییه بارقه‌ای از امید در مبارزه با فساد را ایجاد کرده است

اعتمادآنلاینخبرگزاری اعتمادآنلاین |
دستیار سابق رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی بیان کرد: اقدامات و برخوردها و حرکتهای اخیر قوه قضاییه با این هدف بارقه‌ای از امید برای به اصطلاح «پاک کردن شیشه با دستمال تمیز» در افکار و افواه عمومی به وجود آورده است.

اعتمادآنلاین|شهیندخت مولاوردی، دستیار سابق رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی در تبیین علت پدیدی آمدن فساد و ضرورت‌های مبارزه با آن بیان کرد: فساد اقتصادی پدیده‌ای نوظهور نیست؛ امروزه مساله‌ای جهانی است. از زمانی که اخلاقیات رنگ باخته و مادیات پر رنگ‌تر شده جای خود را در جوامع باز کرده و هرجا زمینه را برای عرض اندام مساعد دیده بروز پیدا کرده است.

وی با اشاره به معنی فساد در ادبیات سیاسی گفت: در تعریف فساد به سوءاستفاده از قدرت برای برداشت شخصی اشاره شده که مصادیقی چون رشوه، کلاهبرداری، اخاذی و اختلاس را در بر می‌گیرد.

این فعال سیاسی ادامه داد: یکی از روسای سابق بانک جهانی فساد را به سرطانی تشبیه کرده که از فقیران می‌دزدد و در امور غیر اخلاقی و حکومتی به مصرف می‌رساند و اعتماد را از بین می‌برد. فساد بیماری است که اگر دیر بجنبیم و به موقع اقدام نکنیم به سایر اندام‌ها هم متاستاز «سرایت» کرده و دیگر درمان آن کارساز نخواهد بود.

وی سپس گفت: به رغم‌ تاکید فزاینده درباره مبارزه با فساد، بسیاری از تلاش‌ها در این زمینه به دلایل متعدد مانند اهداف غیرواقعی، شاخص‌های ارزیابی نامناسب، اعتبار اندک سازمان‌های مبارزه با فساد در افکار عمومی و عدم حمایت‌های سیاسی لازم به شکست انجامیده است.

مولاوردی در ادامه با اشاره به راهکارهای ارائه شده برای مبارزه با فساد توسط متخصصان گفت: یکی از این تاکیدات در مبارزه با فساد ایجاد نهاد یا نهادهای متناسب برای پیشگیری و مبارزه با فساد است؛ تاکید می‌کنم اول پیشگیری و بعد مبارزه، نه دست روی دست گذاشتن و نظاره‌گر بودن تا کار از کار بگذرد و بعد کار به مچ گیری بکشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در تشریح علت گسترش فساد در سیستم اداری گفت: در این میان بروکراسی، سطح دستمزدهای بخش دولتی، نقش قوانین در ناکارآمدی مبارزه با فساد، در دسترس بودن منابع طبیعی، درجه رقابت، تجارت آزاد و سیاست صنعتی کشورها همه و همه در بروز و ظهور و افزایش فساد تاثیر دارند.

وی خاطرنشان کرد: از جمله آثار و عواقب فساد می‌توان بر نقش آن در رشد اقتصادی، سرمایه گذاری دولتی، سرمایه گذاری مستقیم خارجی، نابرابری درآمد و فقر اشاره کرد.

دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه «فساد بر کارآیی اقتصاد، عدالت و رفاه اثر مستقیم دارد» گفت: فساد فعالیت‌های اقتصادی را از شکل مولد آن به سوی رانت‌ها و فعالیت‌های زیرزمینی و تشکیل کلونی‌ها و باندهای مافیایی سوق می‌دهد.

این فعال سیاسی در ادامه یادآور شد: بستر مناسب آن در اکثر کشورها در اقتصاد و سیاست است؛ همان دو حوزه‌ای که زنان اتفاقا و عمدتا از غایبان بزرگ آن هستند. فساد گسترده و فراگیر از علایم ضعف حاکمیت‌هاست که توان آنها را در روند توسعه و رشد اقتصادی به تحلیل می‌برد.

وی با اشاره به نحوه گسترش فساد از حوزه اقتصادی به سایر حوزه‌های اجتماعی گفت: برخی صاحبنظران به درستی آثار فساد را محدود و منحصر به قلمرو سرمایه گذاری و رشد اقتصادی نمی‌دانند، بلکه معتقدند امواج ناشی از آن همه ابعاد را در می‌نوردد و اخلاق و رفتار جامعه را به تباهی کشانده و به بیراهه می‌برد.

مولاوردی با تاکید بر ضرورت خواست اجتماعی برای مبارزه با فساد گفت: هر گاه فساد در بطن یک سیستم ریشه بدواند و بیشتر مردم برای مدت‌های مدیدی در چارچوب این سیستم عمل کنند دیگر انگیزه‌ای برای مبارزه با فساد باقی نخواهد ماند، حتی اگر همگان بدانند در صورت تغییر این سیستم از زندگی بهتری برخوردار خواهند شد. از سوی دیگر برخی بر این باورند که فساد حتی اگر طوری در بخش‌های دولتی و خصوصی لانه کرده باشد که مردم تصور کنند این شیوه تنها راه زندگی است، باز هم اگر تک‌تک‌ افراد به آن «نه» بگویند می‌توان جلوی آن را گرفت.

وی امر به معروف و نهی از منکر در مبارزه با فساد را در گروی مقابله عملی با مفسدان دانست و گفت: در جامعه ما که از مدعیان اصلی حاکمیت دین و دینداری در همه ساحات بشری است، ضرورت مبارزه با فساد اهمیت دوچندان می‌یابد. نه تنها اولویت امروز جامعه به شمار می‌آید، بلکه به بیانی دیگر «منکر» اصلی و بزرگترین منکر همین فسادهای نجومی است که بهتر است دیگر «کهکشانی» نامیده شوند و در مقابل بزرگترین «معروف» هم داشتن سرعت عمل در مقابله قاطع با کسانی است که به اصطلاح دانه درشت، ویژه خوار و یقه سفید این ماجرا هستند. اگر قلبا باور و ایمان داریم که «حسنات الابرار، سیئات المقربین».

دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی خاطرنشان کرد: البته تا بوده همین بوده که جرایم شهروندان عادی بر خلاف جرم یقه سفیدها، آشکارتر است، زیرا همان طور که از قدیم الایام گفته‌اند دو چیز همیشه مخفی است؛ یکی مرگ آدم فقیر و دیگری ننگ آدم غنی. این را هم گفته‌اند دو چیز همیشه آشکار است؛ یکی مرگ آدم غنی و دیگری ننگ آدم فقیر.

وی با اشاره به سیره حضرت علی (ع) در مبارزه با فساد گفت: حضرت علی (ع) در نامه‌ای که خطاب به جانشین فرماندار بصره است به خدا سوگند می‌خورد که «اگر به من گزارش کنند که در اموال عمومی خیانت کردی؛ کم یا زیاد، چنان بر تو سخت می‌گیرم که کم بهره شده و در هزینه عیال درمانده و خوار و سرگردان شوی».

مولاوردی در همین راستا ادامه داد: در خطبه ۱۵نهج البلاغه نیز حضرت سوگند می‌خورد که اگر آن اموالی که از بیت المال غارت شده و عطایایی که بی حساب به این و آن بخشیده شده است را بیابم که کابین زنان شده یا کنیزانی با آن خریده شده باشد، همه را قاطعانه به بیت المال بازمی گردانم و اجازه نمی‌دهم بی عدالتی سابق در جهان اسلام ادامه یابد. سپس می‌افزاید ممکن است کسانی از این کار که ضامن اجرای عدالت است ناراحت شوند و احساس مضیقه و تنگنا کنند، ولی این اشتباه بزرگی است، زیرا عدالت مایه گشایش برای جامعه است و آن کس که عدالت برای او موجب مضیقه و تنگنا گردد ظلم و ستم برای او سخت‌تر و تنگ‌تر است.

مولاوردی ادامه داد: حضرت همچنین به کسانی که دستهایشان به این اموال آلوده است و تصور می‌کنند این تصمیم امام (ع) به زیان آنهاست اندرز می‌دهد که این کار به نفع خود آنها می‌باشد، چرا که عدالت اموال حلال او را به او می‌دهد و تنها اموال نامشروعش را می‌گیرد، ولی اگر تن به عدالت ندهند و رسم ظلم و جور را زنده کنند، تمام اموالشان به خطر می‌افتد، هم حلالشان و هم حرامشان درست است که ظلم ممکن است در کوتاه مدت به سود ظالم باشد، ولی بی شک در دراز مدت چنین نخواهد بود و تاریخ نشان داده است که چگونه ظالمان سرانجام گرفتار همان قانون‌های ظالمانه‌ای می‌شوند که خود ساخته و پرداخته بودند، حتی نزدیکترین دوستان و بستگان آنها به آنها خیانت می‌کنند و در فرصت مناسب از پشت به آنها خنجر می‌زنند.

وی سپس نتیجه گرفت: با رجوع به این مستندات و حجت‌های شرعی و دینی، دیگر مجالی برای توجیه کردن تعلل و کوتاهی در این مبارزه باقی نمی‌ماند.

در ادامه این گفت‌و گو مولاوردی در پاسخ به این پرسش که «اقدامات اخیر قوه قضاییه را چگونه ارزیابی می‌کنید» گفت: در چارچوب برنامه تحول قضایی، اخیرا اعلام‌ شده مجتمع ویژه مبارزه با فساد اقتصادی در تهران و استان‌ها تشکیل و به دعاوی و جرایم اقتصادی در ۱۴حوزه رسیدگی تخصصی و خارج از نوبت خواهد شد تا پرونده‌ها رفت و برگشت طویل المدت نداشته باشد. همچنین ظاهرا قرار بر این هست برای مردمی سازی مبارزه با فساد دستورالعمل سازوکار حمایت و تشویق گزارشگران فساد از سوی قوه قضاییه منتشر شود.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

وی افزود: آخرین اظهارنظر ریاست جدید قوه هم این است که ما در دستگاه قضایی مکلف هستیم با همه افراد حتی کسانی که اصطلاحا به آنها یقه سفیدها گفته می‌شود، برخورد کنیم و مردم این احساس را داشته باشند که دستگاه قضایی کشور مصمم به اجرای عدالت است.

این فعال سیاسی ادامه داد: به نظر می‌رسد مبارزه سریع، دقیق و قاطع و بدون مماشات و تبعیض با فساد و پرهیز از اتخاذ سیاست یک بام و دو هوایی و دوری گزیدن از معیارهای چندگانه در این مسیر که به شائبه تسویه حساب سیاسی و جناحی دامن نزند، تا حدود نسبتا زیادی افکار عمومی را به وجود اراده‌ای جدی برای مبارزه امیدوار کرده و بویژه اجرای درست و شفاف محکومیت‌ها و مجازات‌ها، از جمله رد مال و نظارت و حساسیت در بازگرداندن آن به بیت المال و گزارش دقیق هزینه کرد آن به مردم می‌تواند در ترمیم و بازسازی اعتماد اجتماعی و عمومی از دست رفته و فروپاشیده موثر واقع شود.

وی در ادامه به نقش تاثیرگذار افکار عمومی در مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: به مدد افشاگری‌ها و شفاف سازی‌های شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین در اطلاع رسانی آنی و در لحظه انواع فسادهای اخلاقی و اقتصادی، مردم از تعدد و فراوانی این فسادها و نیز ارقام و اعداد غیرقابل باور اختلاس‌ها و ارتشاهای اعلامی که بعضا بالغ بر چندین هزار میلیارد می‌شود، انگشت به دهان مانده‌اند که تحمل آن در کنار حجم‌ گسترده و انبوه فقر و نداری که تصاویر آن توسط همین شبکه‌های اجتماعی بازنمایی می‌شود فوق العاده دردناک و غیرقابل پذیرش به نظر می‌رسد.

وی ابراز عقیده کرد: برای من نوعی که خاستگاه‌مان طبقه متوسط اجتماعی رو به پایین است تصور این وضعیت محال ممکن است چه برسد به تصدیق آن؛ حال ببینید آن دهک‌های پایین چه تصور و چه تحملی دارند؟!

مولاوردی یادآور شد: روزی نیست که فیلم و عکس برخی در حال تفریح، عیاشی، سفر و سبک زندگی لاکچریشان در این فضا دست بدست نشود و حاصلی جز حرمان و اندوه و سرخوردگی و حسرت برای جوانان و مردم بر جای نگذارد.

مولاوردی تاکید کرد: انتظار مردم قاطعیت و جدیت قوه قضاییه در مبارزه با ریشه‌ها و برخورد با آمران و مفسدان اصلی است و نه فقط بگیر و ببند کارگزاران و عاملان خرده پای آنها و یا بعضا مجازات بدون فوت وقت و بی امان دو جوان زورگیر که مبلغ اخاذی شان به زور به ۵میلیون تومان می‌رسید.

وی ادامه داد: خواست مردم برخورد با کسانی که انگار در یک مسابقه چاپیدن و راهزنی شرکت کرده‌اند و هر که از بقیه بیشتر برده و خورده است برنده است و معلوم نمی‌کنند بالاخره کی سیر خواهند شد.

دستیار سابق رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: سوال دیگر این است که این وضعیت فعلی چه شباهت و نسبتی با ایران ۱۴۰۴ دارد که از ویژگی‌های آن در سند چشم انداز بیست ساله نظام، جامعه‌ای به دور از فقر، فساد و تبعیض ترسیم شده است؟

وی پیش شرط مبارزه با فساد را پاک دستی مسئولان دانست و گفت: پاکدستی و آلوده نبودن دستهای مبارزه کنندگان با فساد شرط اساسی در این زمینه است، چرا که رسوخ و رسوب فساد در دستگاه قضایی خود سبب معافیت از مجازات مهره‌های اصلی و در مقابل بعضا موجب به پای میز محاکمه کشاندن افشاگران و فعالان ضد فساد شده است. در نتیجه بی اعتمادی و سرخوردگی را در میان کسانی که دغدغه‌مند و پیگیر آرمان عدالت و انصاف هستند به دنبال دارد.

مولاوردی تاکید کرد: اقدامات و برخوردها و حرکتهای اخیر قوه قضاییه با این هدف بارقه‌ای از امید برای به اصطلاح «پاک کردن شیشه با دستمال تمیز» در افکار و افواه عمومی به وجود آورده است.

وی در پاسخ به این پرسش که «راهکارهای عملی مبارزه با فساد چیست» اظهار کرد: به برخی راهکارهای مورد نظر و پیشنهادی در پرسش قبل که مرتبط با کارکرد و کار ویژه دستگاه قضایی بود اشاره شد، اما در مجموع به نظر می‌رسد راهکارهای پیشنهادی باید تلفیقی از تجارب موفق جهانی و دستاوردهای خرد جمعی بشری با اقتضائات بومی و محلی کشورها باشد. بی تردید توجه به راهی که در دیگر کشورها طی شده‌ و آزمون‌ و خطاهای آنها، مسیر ما را در این‌ مبارزه کوتاه می‌کند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تصریح کرد: قدر مسلم آن است که حکومتهایی که عزمشان در این مبارزه جزم و جدی است به نظر شهروندان خود واجد مشروعیت بیشتری بوده و ثبات و امنیت و اعتماد بیشتری ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به تلاش جهانی برای ریشه کن کردن فساد گفت: سازمان بین المللی شفافیت شاخص فساد را مانند سایر متغیرهای اقتصاد اندازه گیری و معرفی کرده و بر اهمیت مهار جریان مالی غیر قانونی، اطمینان از وجود شفافیت کافی در سیستم‌های اقتصادی و مالی، شفافیت در تصمیم گیری، پایان دادن به معافیت از مجازات و بی کیفر ماندن آن، پاسخگو بودن و اصل قرار دادن حقوق بشر، تلاش برای مبارزه با فساد در ورزش و آموزش، اهمیت به نقش فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در مبارزه با فساد و اهمیت آموزش نسل آینده در مورد فساد تاکید دارد.

مولاوردی گفت: در دهه‌های اخیر «زمامداری» یا «حکمرانی خوب» در ادبیات اقتصادی دنیا از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است که به معنای سازوکارها، فرآیندها و نهادهایی است که به واسطه آن‌ها شهروندان، گروه‌ها و نهادهای مدنی، منافع خود را دنبال می‌کنند و حقوق قانونی خود را به اجرا درمی‌آورند و تعهدات‌شان را برآورده می‌سازند.

وی در توضیح گفته‌هایش خاطرنشان کرد: حکمرانی خوب از ۶ شاخص؛ کنترل فساد، کارایی و اثربخشی دولت، ثبات سیاسی، کیفیت قوانین و مقررات، حاکمیت قانون و حق اظهار نظر و پاسخگویی تشکیل شده است که یکی از اجزای مهم آن متغیر کنترل فساد است که باعث می‌شود فساد به حداقل ممکن کاهش یابد، دیدگاه‌های اقلیت‌ها به حساب آورده شده، صدای اقشار آسیب پذیر در تصمیم گیری‌ها شنیده شود و نیازهای حال و آینده جوامع پاسخ گفته شود.

این فعال سیاسی ادامه داد: این نظریه الگویی برای توسعه پایدار انسانی با سازوکار تعامل عملی سه بخش دولت، بخش خصوصی و جامعه مدنی و به دنبال نقش حداقلی دولت و توانمند سازی نهادهای مدنی و بخش خصوصی است. در این الگو بحث از دولت نماینده و دولت مشارکتی است که از این طریق راه را برای فعالیت سایر بخش‌ها هموار می‌سازد.

وی افزود: به منظور اعمال نقش فوق، الگوی دولت تسهیل‌گر در حکمرانی خوب با متغیرهایی مانند دموکراسی، مشارکت، پاسخگویی، عدالت محوری و اثر بخشی پیشنهاد شده که در صورت تحقق متغیرهای فوق در دولت، تعامل بین آن و دو بخش دیگر بیشتر خواهد شد.

وی در بخش پایانی این مصاحبه در پاسخ به این پرسش که سامانه جامع شفافیت و گزارش‌دهی‌ها تا چه میزان به مبارزه با فساد کمک می‌کنند، گفت: سامانه جامع شفافیت و گزارش دهی‌ها قطعا یکی از ابزارهای مهمی است که به حفظ و ارتقای امید و اعتماد شهروندان در ریشه کنی فساد کمک‌ شایانی می‌کند، مشروط به آنکه با حاکمیت اثربخش قانون، جامعه‌ی مدنی قدرتمند، قرین و همراه باشد.

مولاوردی ادامه داد: نظارت، رصد و دیدبانی رسانه‌ها و عموم مردم، از طریق شبکه‌های اجتماعی و نهادهای مدنی می‌تواند در تبدیل راهبردهای‌های مبارزه با فساد به گفتگوی اجتماعی موثر بوده و نهایتا منتج به حفاظت از افشاگران فساد شده و حذف انواع رانت‌های اطلاعاتی و مالی و امتیازهای اضافی برای ویژه خواران را در پی داشته باشد. در بند (ژ) منشور حقوق شهروندی «حق اقتصاد شفاف و رقابتی» به خوبی تبیین شده و انواع مسئولیتهای دولت برای تحقق آن پیش بینی گردیده است.

منبع: ایسنا

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمد جواد ظریف در فضای مجازی با فهرست کردن جنایات در یمن نوشت: " خون اعراب در ازای نفت اعراب، الفبای سیاست ایالات متحده: چهار سال بمباران بی‌ملاحظه یمن، صدهزار جان باخته یمنی، بیست میلیون یمنی دچار سوء تغذیه، ۲٫۳ میلیون مورد وبا، آزادی عمل کامل برای مجرمین. در مقابل، حمله تلافی‌جویانه یمنی‌ها به انبار‌های ذخیره نفت مساوی است با «اقدام به جنگ» غیرقابل پذیرش! "

ظریف: نتیجه حمله به ایران جنگ تمام عیار است

تابناکتابناک17 ساعت قبل
محمدجواد ظریف در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان در مورد حمله اخیر به آرامکو در جواب به سؤال مجری که می‌پرسد عواقب حمله آمریکا یا عربستان چیست، پاسخ داد که ایران برای دفاع از خود از هیچ کاری فروگذار نخواهد بود و پیامد این حمله یک جنگ تمام عیار خواهد بود. او همچنین توضیح داد که ایران نقشی در این حملات یا تأمین تجهیزات مورد نیاز آن نداشته است و یمنی‌ها تحت فشار حملات عربستان برای دفاع از زنان و کودکان و کشور خود خلاقیت و توان لازم برای ساخت و توسعه این موشک‌ها و پهپادها را به دست آورده‌اند. بخش‌های اصلی این مصاحبه را با زیرنویس فارسی در ویدیو تابناک ببینید.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما و به نقل از خبرگزاری خانه ملت، حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیر کل بین الملل با جمعی از جوانان مجلس اعلای عراق در تهران دیدار و گفتگو کرد. امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به مشترکات فرهنگی مذهبی میان دو کشور گفت: باید از ظرفیت‌های بالای موجود دو کشور در جهت تقویت هر چه بیشتر روابط بهره برداری کرد. وی افزود: روابط بغداد و تهران راهبردی است و اراده قوی رهبران دو کشور، دشمنان را مایوس کرده است. وی تصریح کرد: باید مراقب توطئه‌های پیچیده دشمنان منطقه بود. فراموش نشود که مبارزه عراق در کسب استقلال کشور، عدم اجازه تجزیه عراق و شکست تروریسم تکفیری و داعش در سایه جانفشانی شهدای عراقی صفحات جدید و ماندگاری را در این کشور رقم زد.

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا5 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی
مهرمهر1 روز قبل
برای به دست گرفتن کنترل کنیست، ائتلاف حاکم باید ۶۰ کرسی را از آن خود کند. این در حالی است که گانتس پیشتر تاکید کرده بود از اتحاد با لیکود به شرطی استقبال می‌کند که نتانیاهو در آن دخیل نباشد. گانتس که از حمایت ائتلاف سیاسی «اتحاد آبی و سفید» برخوردار بود، توانست ۳۵ کرسی را در پارلمان اسرائیل از آن خود کند. سیستم انتخابات اسرائیل به احزاب اجازه می‌دهد که «آرای مازاد» خود را به یکدیگر اعطا کنند. لیبرمن و گانتس پیش از این توافقنامه‌ای در این باره امضا کرده‌اند تا آرای مازاد خود را در اختیار یکدیگر بگذارند.
الفالف1 روز قبل
البته این فعال بازار به دو عامل دیگر نیز به‌عنوان عواملی که به نوعی ترمز قیمت خودرو را کشیده، اشاره می‌کند. همچنین قیمت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار که همواره اندکی از قیمت ۲۰۶ تیپ ۵ بیشتر بود، با قیمت ۹۲ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه می‌شود. بررسی قیمت دنا در بازار نشان می‌دهد در شرایطی که دنا معمولی در بازار با قیمت ۱۰۵ میلیون تومان موجود است، دنا با موتور توربوپلاس ۱۶۵ میلیون تومان معامله می‌شود. خودروی مونتاژی فرانسوی ایران‌خودرو در بازار ۲۹۸ میلیون تومان قیمت دارد و محصول چینی این خودروساز هم با قیمت ۱۲۸ میلیون تومان قابل خریداری است. قیمت X-TRAIL در بازار ۸۵۰ و قیمت جوک فول ۴۶۰ میلیون تومان است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1