قدرت هسته‌ای را قطعا ارتقا می‌دهیم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
قدرت هسته‌ای را قطعا ارتقا می‌دهیم

قدرت هسته‌ای را قطعا ارتقا می‌دهیم

مهرخبرگزاری مهر |
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر اینکه نباید مسائل داخلی را به انرژی هسته‌ای گره بزنیم، گفت: آمریکا متوجه اقتدارآفرینی و قدرت بازدارندگی انرژی هسته‌ای شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سید محمودرضا آقامیری در جمع فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌های کشور در مشهد گفت: رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، جوانان را محور تحقق نظام پیشرفته اسلامی معرفی کرده و به رغم تمام فشارهای روانی دشمن دستاوردهای مهمی را برشمرده‌اند که از آن جمله اقتدار کشور در عرصه علم و فناوری است.

وی افزود: پیش از انقلاب در همه شئون دانشمندترین ایرانی‌ها هم احساس حقارت می‌کردند و باور داشتند ما کسی نیستیم و نمی‌توانیم حضور بین‌المللی داشته باشیم. اما باور امام به شأن ملت به حدی بود که وقتی سفیر آمریکا با شاه برخورد نامناسبی کرد، ایشان عصبانی شدند که چرا رئیس یک کشور اسلامی را اینطور تحقیر می‌کنید؛ این تحقیر ملت است.

رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در ارزیابی میزان پیشرفت علم و فناوری در کشورها، سه مولفه میزان سرمایه گذاری، منابع انسانی و محصولات و تولیدات علم و فناوری توسط سازمان‌های بین‌المللی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: ایران با اینکه ۲درصد منابع جهان را در اختیار داشت ولی تا سال ۵۷، رتبه ۴۳ جهان را دارا بود که این رتبه امروز به ۱۶ ارتقا یافته است.

این استاد دانشگاه، ادامه داد: ما بیست ساله نخست انقلاب، گرفتار جنگ بودیم که برای ما یک فرصت شد و با دست خالی مقابل دشمنی که با پیشرفته‌ترین سلاح‌ها می‌جنگید ایستادگی کردیم، اما در عین حال از اقدامات علمی غافل نشده و روی ۱۰ تکنولوژی به‌صورت خاص سرمایه گذاری داشتیم که نانوفناوری، زیست فناوری، سلول‌های بنیادین، لیزر، فناوری مواد، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گیاهان دارویی، انرژی و محیط زیست و صنایع دانش بنیان هوایی و دریایی از آن جمله است.

وی با اشاره به صاحب‌نظر بودن ایران در اغلب رشته‌های فوق گفت: باتوجه به اینکه همه کشورهای دنیا روی این دانش‌ها تمرکز دارند، ما هم از جنبه کاربردی و هم اقتدارآفرینی باید در این عرصه‌ها پیشرفت داشته باشیم.

آقامیری با اشاره به اینکه در زمینه نانو و بیوتکنولوژی، رتبه چهارم جهان را داریم، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد، پس باید یک درصد محصولات بیوتکنولوژی جهان را هم تولید کند. در زمینه علوم شناختی نیز که در چندسال آینده، تمام شرایط یک کشور را به وسیله آن ارزیابی می‌کنند، جزء صاحبان نظریه بوده و جایگاه خاصی داریم.

رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی با طرح این پرسش از جوانان که در عرصه گسترده اقتدار علمی کشور می‌خواهید در کدام جایگاه قرار گیرید، اضافه کرد: در علوم شناختی همه رشته‌ها می‌توانند درگیر باشند؛ ایران اکنون زمینه این کار را دارد. در زمینه هوافضا، موشکی و الکترومغناطیس نیز پیشرفت‌های قابل توجهی داشته‌ایم.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی خاطرنشان کرد: امروز کشورهایی مانند آمریکا که ۲۲درصد و فرانسه که بیش از ۷۰درصد انرژی خود را از رآکتورهای هسته‌ای می‌گیرند به ما فشار می‌آورد که انرژی هسته‌ای نداشته باشیم، در حالی که سهم هسته‌ای از سوخت کشور تنها یک درصد است.

ایران جزء سه کشور دارای چرخه سوخت کامل است

آقامیری با طرح این پرسش که چرا آمریکا با اینکه پیش از انقلاب در ایران رآکتور نصب کرد، پس از انقلاب ما را از انرژی هسته‌ای منع می‌کند، به آزمایش اتمی آمریکا و حمله به هیروشیما اشاره کرد و یادآور شد: آمریکا پس از این حملات، متوجه اقتدارآفرینی و قدرت بازدارندگی انرژی هسته‌ای شد و به همین دلیل است که به ایران فشار می‌آورد.

این دانشمند هسته‌ای با بیان اینکه تاکنون ۱۱کشور دنیا به انرژی هسته‌ای دست یافته‌اند، افزود: آمریکا به هیچ کشوری اجازه نداده است که چرخه کامل سوخت داشته باشد، اما ایران جزء سه کشوری است که چرخه کامل (معدن، کیک زرد، گاز یو اف سی، غنی‌سازی و طراحی صفحه سوخت) را دارند، این در حالی است که دانشجویان هسته‌ای ما را در اروپا از کلاس بیرون می‌کردند و می‌گفتند لازم نیست شما این دانش را به دست آورید، اما امثال شهیدعلی‌محمدی و شهریاری با دست خالی ما را به جایی رساندند که امروز هزار نیروی جوان ۲۵ تا ۳۵ سال داریم که به مراتب از نظر قدرت تکنولوژی بالاتر از مدعیان جهانی هستند.

اقتدار هسته‌ای را با مشکلات داخلی گره نزنید

وی با تأکید براینکه نباید مسائل داخلی را به انرژی هسته‌ای گره بزنیم، اظهار کرد: این اقتدار بزرگ هسته‌ای را نباید با چند شعار بیهوده نابود کنیم؛ مبارزه با فساد بکنید، ولی مردم را آزار ندهید؛ امروز بیش از ۴۰۰ گروه در جهان مسئول تولید محتوای فضای مجازی هستند که ما را ناامید کرده و اقتدارمان را کمرنگ نشان دهند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان بازگشت تاسیسات هسته‌ای ایران به وضعیت پیش از برجام وجود دارد؟، ابراز کرد: بازگشت خیلی راحت نیست، چرا که با برجام اولا سرعت تولید سانتریفیوژها را کنترل کردند، دوما کیک زرد را به خارج کشور منتقل کردند. در زمینه غنی‌سازی شاید نتوانیم در حجم بالا غنی‌سازی کنیم ولی بازگشت نهایتا چندماه زمان می‌برد. در برخی موارد هم نیازمند بازطراحی تاسیسات هستیم. در زمینه هوافضا نیز با اینکه سه ماهواره آماده پرتاب داشتیم، سرعتمان کند شد.

قدرت هسته‌ای متفاوت از سلاح است

رئیس دانشکده هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، یادآور شد: قدرت با سلاح متفاوت است؛ وقتی رهبر انقلاب سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانند، تکلیفمان روشن است؛ اما قدرت هسته‌ای را قطعا ارتقا خواهیم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران15 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
انتخاب یک شرکت طراحی سایت مناسب، آن هم زمانی که می‌خواهید طرح‌ها و ایده‌هایتان را به خوبی اجرا کند، همیشه دشوار است. در این مطلب نکاتی را مطرح می‌کنیم که با استفاده از آن بتوانید یک شرکت طراحی سایت اصیل و عالی پیدا کنید. ۵ فاکتور اصلی برای انتخاب شرکت طراحی سایت در اصفهاندر استان‌های بزرگ کشور معمولا تعداد زیادی شرکت طراحی وب سایت فعالیت می‌کنند. از ویژگی‌هایی که شرکت طراحی سایت باید در آن تسلط داشته باشد میتوان به؛ اعتبارسنجی کدهای سایت، انتخاب زمینه‌های گرافیکی، رنگ، سبک مناسب طراحی و غیره اشاره کرد. آژانس دیجیتال مارکتینگ آروند یک شرکت طراحی و سئو سایت در اصفهان و دارای تجربه ۷ ساله در زمینه طراحی وب سایت برای کسب و کارهای گوناگون است.
فارسفارس1 روز قبل
وزیر اسبق ارشاد گفت: جلال زمانی عضو حزب توده بود و وقتی دید پشت این حزب، اتحاد جماهیر شوروی است از آنها جدا شد و یک بازگشت به آموزه‌های اسلامی داشت. وی اضافه کرد: تعبیر مقام معظم رهبری این است که جلال آل احمد یک نعمت بود. این آرزوی آقای شمس حالا تقریبا به وقوع پیوسته و جلال آل احمد نزدیک به یک قرن حضور باصلابت دارد. شخصیت آل احمد یک شخصیت سرکش، شورشی و شتاب‌زده بود و نوشته‌ها و حجم کارش هم به همین شکل بود. جلال آل احمد یک آدم عدالتخواه هم بود و دلیل پیوستن‌اش به حزب توده نیز همین بود.
برترین‌هابرترین‌ها16 ساعت قبل
یک روزنامه آمریکایی در گزارشی سیاست‌های دوگانه دونالد ترامپ درقبال ایران را ناشی از تمایل او برای مقابله با «یک دشمن سرسخت» و اشتیاقش برای حصول توافق با تهران توصیف کرد. ایرنا: یک روزنامه آمریکایی در گزارشی سیاست‌های دوگانه دونالد ترامپ درقبال ایران را ناشی از تمایل او برای مقابله با «یک دشمن سرسخت» و اشتیاقش برای حصول توافق با تهران توصیف کرد. روزنامه واشنگتن پست در گزارش خود نوشت: رئیس جمهور ترامپ از طرفی ایران را بزرگ‌ترین تهدید خاورمیانه می‌خواند که سخت‌ترین تحریم‌ها را نیز علیه آن اعمال کرده است و از طرفی دیگر مشتاقانه مایل به نشستن پای میز مذاکره با رهبران ایران است. سیات دوگانه ترامپ درقبال ایران بر این اساس بنا شده است که با خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ و بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران، وی می‌تواند هم جنگ طلبان را راضی کند و معتقد است با این کار می‌تواند ایران را هم پای میز مذاکره‌ای بکشاند که به حصول توافق با نام ترامپ منجر خواهد شد. ترامپ در صورت دیدار با حسن روحانی اولین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که از دهه ۱۹۷۰ تاکنون با یک رئیس جمهور ایران ملاقات می‌کند که به گفته مشاورانش برای ترامپ بسیار خوشایند خواهد بود.
تابناکتابناک53 دقیقه قبل
امسال برای اولین‌بار بودجه شرکت‌های دولتی زودتر از لایحه بودجه به مجلس می‌رود تا مورد واکاوی قرار گیرد. در حالی از شرکت‌ها خواسته شده که بودجه خود را اعلام کنند که هر ساله بعد از ابلاغ بخشنامه بودجه از سوی رئیس جمهور است که دستگاه‌ها بودجه سالانه خود را به سازمان برنامه و بودجه اعلام می‌کنند. اما این‌که چرا دستگاه‌های دولتی مکلف شدند زودتر از زمان مورد نظر بودجه‌ پیشنهادی را به سازمان ارائه کنند موضوعی است که پیگیری آن با این توضیح همراه شد که امسال برای اولین‌بار قرار است بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت قبل از ارائه‌ لایحه بودجه به مجلس (۱۵ آذرماه) ارائه گردد. ماجرا از این قرار است که همواره در سال‌های گذشته شفافیت بودجه شرکت‌های دولتی و نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند مورد بحث و انتقاداتی قرار داشت و با این وجود با توجه به اینکه از زمان ارائه‌ لایحه بودجه تا تصویب آن فرصت چندانی برای بررسی دقیق بودجه شرکت‌های دولتی در اختیار نمایندگان نبود. از این‌رو در پایان سال گذشته در مجلس طرحی تصویب شد که مقرر می‌کرد دولت باید بودجه شرکت‌های دولتی را قبل از ارائه لایحه بودجه به مجلس ارائه کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

فیلم | بخشی از دادگاه شبنم نعمت زاده را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر