تشریح عملکرد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
تشریح عملکرد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران

تشریح عملکرد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در گزارشی اهم مصوبات، عملکرد و فعالیت‌های این کمیسیون را تشریح کرد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد حق‌شناس در جریان برگزاری یکصدوشصتمین جلسه شورای شهر تهران در گزارشی خلاصه عملکرد و اقدامات شاخص کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران را بیان کرد.

وی با اشاره به تحقق و تصویب ابعاد فرهنگی و اجتماعی توسعه پایدار در برنامه سوم توسعه شهر تهران همسو با استانداردهای بینالمللی اظهار کرد: در جریان بررسی لایحه برنامه پنج‌ساله سوم شهرداری تهران، با اختصاص حدود ۴۸۰ نفر ساعت کار کارشناسی رویکرد پایداری در مفاد و احکام حوزه فرهنگی و اجتماعی برنامه سوم توسعه پیاده سازی شد که یکی از اقدامات مبنایی و موثر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و شورای شهر تهران محسوب می‌شود.

حق‌شناس در ادامه به تصویب بودجه فرهنگی و اجتماعی سال ۹۸ شهرداری منطبق با اهداف توسعه پایدار اشاره و تصریح کرد: در راستای بررسی ردیف‌های اعتباری بودجه سال ۹۸ سه جلسه رسمی کمیسیون (۷۴، ۷۶ و ۷۷) به بررسی عملکرد بودجه مناطق شهرداری تهران و واحدهای ستادی آن در حوزه مأموریتی فرهنگی و اجتماعی در سال ۹۷ پرداخته شد که این جلسات به صورت فشرده هرکدام به مدت ۸ ساعت برگزار شد. پس از بررسی عملکرد حوزه فرهنگی و اجتماعی جلسات منظم با تمام مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران و سازمان‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه آن در قالب ۲۸ جلسه برگزار شد. در نهایت نیز علیرغم کاهش سهم بودجه حوزه فرهنگی و اجتماعی در سال ۹۸، سقف اعتبار این حوزه به پیشنهاد کمیسیون فرهنگی و اجتماعی و مساعدت رئیس و اعضای شورا به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

احیا و استارت پروژه پهنه رودکی از دیگر مواردی بود که رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به آن اشاره کرد و افزود: براساس مصوبات مغفول مانده دوره‌های قبلی شورا و نیز بررسی‌های فشرده در دوره جدید طرح در جا مانده پهنه فرهنگی رودکی مجددا مطرح و پس از مطالعات و جلسات متعدد و توافقات اولیه این طرح مجددا در دستور کار حوزه اجرا و شورا قرار گرفت. دو ردیف اعتباری جدید تحت عنوان «اجرای برنامه‌های فرهنگی پهنه رودکی» و «تملک، توسعه و تجهیز دو خانه در پهنه رودکی» در بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران الحاق شد که جمعا مبلغ ۱۴ میلیارد تومان را به خود اختصاص داد. علاوه بر آن در دو جلسه رسمی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی نیز جزئیات اجرای پروژه پهنه رودکی با حضور ذی‌نفعان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به تصویب و بعضا آغاز مطالعات پروژه‌های مربوط به قطب‌های گردشگری شرق، جنوب و توسعه قطب گردشگری غرب و همچنین راسته‌های هنر، صنایع دستی، کتاب و غیره گفت: در ۳ جلسه رسمی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی (جلسات ۸۹، ۹۶ و ۹۸) موضوعات مربوط به راسته کتاب و راسته صنایع دستی مورد بررسی قرار گرفت. پس از مطالعات و جلسات متعددی که با سایر ذینفعان نیز برگزار شد نتیجه کار تصویب راسته‌ها و گذرهای فرهنگی و قطب‌های گردشگری تهران بود که بعضا مطالعات اولیه نیز آغاز شده است.

حق‌شناس ادامه داد: تغییر رویکرد و نامگذاری معابر شهر تهران بنام مشاهیر از جمله نامگذاری معابر به‌نام مشاهیر در قید حیات، از دیگر مصوبات این کمیسیون بود. کمیسیون فرعی نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی شورای اسلامی شهر تهران از اول شهریور ۹۶ و شروع دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران تا پایان تیر امسال ۳۱ جلسه برگزار کرده که ۲۳۰ مصوبه به همراه داشته است. از میان مصوباتی که به تصویب صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران رسیده‌اند، تاکنون بالغ بر ۲۴ درصد اسامی (بیش از ۳۸ مورد) مربوط به اسامی مشاهیر فرهنگی، هنری، پزشکی و سیاسی بوده است. علاوه بر آن تاکنون بالغ بر ۳۸ درصد اسامی تصویب شده در کمیسیون مربوط به نام شهدا بوده است.

وی افزود: فرهنگ‌سازی و تشویق برگزاری برنامه‌ها و مراسم بزرگداشت مشاهیر بزرگ شهر تهران توسط شهرداری از دیگر مصوبات شورای شهر تهران بوده است. با اعتقاد به اهمیت انسانی و هویت انسانی شهر اقداماتی در راستای بزرگداشت مفاخر و مشاهیر شهر تهران در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار گرفته و دنبال شده است که از جمله از نتایج کار عبارتند: ۱- نصب سردیس مربوط به مشاهیر فرهنگی، هنری و علمی در معابر عمومی شهر تهران که از جمله آن میتوان به سردیس استاد قانعی راد، استاد همایون شهنواز، استاد جمشید مشایخی و.. اشاره کرد. ۲- برگزاری مراسم بزرگداشت مرحوم عباس کیارستمی در موزه سینما و همچنین بزرگداشت استاد عزت الله انتظامی و تنظیم برنامه مدون سالیانه نکوداشت‌های شهر.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه موضوعاتی چون پیگیری و اجرای برنامه‌های جلب مشارکت مردم و گروه‌های مرجع با نشست‌ها و گفتگوهای مستقیم و مستمر با انجمن‌های فرهنگی و هنری و سازمان‌های مردم نهاد، خانه سینما و خانه تئاتر، فعالیتهای کمیته‌های هفتگانه، توسعه فعالیتهای گردشگری، توجه به سلامت روان، گرمخانه‌ها و تاسیس آن، توجه در بودجه شهرداری گفت: شورایاری‌ها از موارد مهم دیگری بود. کاهش تخلفات و سرعت عمل در هنگام شمارش آرا از جمله رویکردهای جدی در انتخابات بود که مشارکت جوانان از محورهای اصلی آن بود که شکل گرفت.

وی در پایان گفت: برگزاری بیش از ۱۰ جلسه با انجمنهای فرهنگی و سازمان‌های مردم نهاد از جمله خانه سینما، خانه تئاتر، انجمن خوشنویسان، خانه موسیقی، سازمان مردم نهاد احیاء، انجمن عکاسان و … از دیگر مصوبات و فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

(ویدئو +۱۶) حیوان‌آزاری تکان‌دهنده در مازندران

فراروفرارو1 روز قبل
فیلمی منزجر کننده از آزار و اذیت الاغ در مازندران چند روزی است که در فضای مجازی در حال دست به دست شدن است که در آن یک جوان با داس مخصوص کشاورزی گوش‌های الاغ را به شکل وحشیانه از سرش جدا می‌کند. فعالان فضای مجازی خواستار برخورد قاطع دستگاه قضائی با عاملان این حیوان آزاری شده‌اند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران در این باره با دردناک بودن این حادثه، اظهار کرد: پیگیری لازم برای برخورد با خاطیان این حادثه در دستور کار قرار دارد. دستور بازداشت متخلف از سوی دادستان بهشهرمسلم آهنگری افزود: با پیگیری اداره‌کل محیط زیست مازندران، دستور بازداشت این فرد از سوی دادستان بهشهر صادر شده است. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران گفت: باید برخورد جدی شود چراکه چنین رفتارهایی هیچ توجیهی ندارد.

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

آخرین جمعه تابستان

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بیش از ۴ هزارو ۳۰۰ نفر از هموطنانمان در جاده‌های کشور جان خود را ازدست داده‌اند، آماری که برای کاهش آن باید تمامی دستگاه‌های مرتبط پای کار بیایند.

فیلم لحظه آتش زدن خودروی فوق لاکچری مدیر آبادانی توسط مرد نقابدار+جزییات

رکنارکنا2 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، ساعت ۵ صبح چهارشنبه ۲۷ شهریور امسال ماموران کلانتری ۱۵ احمدآباد در جریان آتش سوزی عمدی یک خودرو در منطقه کارون ۷ قرار گرفتند و خیلی زود تیم‌های امدادی آتش نشانی و پلیس در محل حاضر شدند. ماموران پس از مهار آتش خودروی لوکس به بررسی دوربین‌های مداربسته پرداختند و مشخص شد که خودروی برای یک ی از مدیران شهر آبادان است که مرد جوانی با پوشاندن صورتش وارد کوچه شده و پس از شکستن شیشه خودرو اقدام به آتش زن خودرو کرده است. این مدیر شهری به خبرنگار رکنا گفت: با هیچ کسی دشمنی نداشته و ندارم و علت این آتش افروزی از سوی پسر جوان برای خودم یک معما شده است و دوست دارم بدانم عامل این کار با چه انگیزه‌ای دست به آتش زدن خودرویم کرده است. بنا بر این گزارش، تحقیقات پلیس برای دستگیری عامل این آتش افروزی ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

عزاداری حسینی به رنگ احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
برخی نیکوکاران در مجالس عزاداری حسینی، با احسان ماندگارشان هدیه لبخند امید و زندگی به همنوعان آبرومند، می‌بخشند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، احسان و نیکوکاری به همنوعان زمان و مکان نمی‌شناسد. برخی افراد متدین، مجالس عزاداری حسینی را با کمک برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد پیوند زدند و موجبات رهایی ایشان را فراهم کردند. هم وطنان می‌توانند از طریق شماره‌های حساب اعلامی بانک‌های ملی، تجارت و سامانه پرداخت تلفن همراه، به یاری شان بشتابند.

سازهای ابداعی معاصران از قنبری‌مهر تا حافظ ناظری+فیلم و صوت

ایلناایلنا1 روز قبل
اما هنرمندان نامبرد در زمینه ابداع سازهای جدید از بقیه موفق‌ترند. ساز «حافظ» در واقع ایده حافظ ناظری و ساخته سعید صفری و مجید صفری است. حافظ ناظری و ساز ابداعی‌اش که «حافظ» نام داردبه گفته حافظ ناظری صدای ساز «حافظ» با صدای سه‌تار زنده‌یاد احمد عبادی هیچ تفاوتی ندارد. کیهان کلهر درباره دامنه صدای ساز «شاه‌کمان» گفته است: «دامنه صدای این ساز ۵ پرده از کمانچه پایین‌تر است و صدای بم‌تری دارد. حافظ ناظری در حال نوازندگی با ساز «حافظ» که بر اساس سه‌تار ساخته شده.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1