هوش مصنوعی هوآوی چگونه باعث تحول فرودگاه بزرگ شنزن چین شد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایران‌جیب
  4. تکنولوژی

هوش مصنوعی هوآوی چگونه باعث تحول فرودگاه بزرگ شنزن چین شد؟

ایران‌جیبخبرگزاری ایران‌جیب |
هوآوی با استفاده از داده‌های عظیم، هوش مصنوعی، و تجهیزات اینترنت اشیا، مدیریت فرودگاه شنزن چین را به گونه‌ای بر عهده گرفته است که حاصل ...
هوش مصنوعی هوآوی چگونه باعث تحول فرودگاه بزرگ شنزن چین شد؟ - 0

هوآوی با استفاده از داده‌های عظیم، هوش مصنوعی، و تجهیزات اینترنت اشیا، مدیریت فرودگاه شنزن چین را به گونه‌ای بر عهده گرفته است که حاصل آن کاهش زمان انتظار مسافران در صف‌های مختلف و برنامه‌های دقیق‌تر پروازی شده است.

به گزارش ایران جیب از ایلنا؛ تأخیر در پروازها یا بی‌برنامگی در هر سطحی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مسافران و مسئولان یک فرودگاه می‌شود. اما مانند هر حوزه زندگی بشری، می‌توان با استفاده از فناوری، سر و سامانی به وضعیت این ترمینال‌ها داد. در ادامه با هم وضعیت فرودگاه شنزن چین را مورد بررسی قرار خواهیم داد که در آن با کمک فناوری‌های هوشمند شرکت هوآوی تلاشی برای ایجاد تحول و بهبود سراسری در این زمینه شده است.

شنزن یکی از بزرگترین فرودگاه‌های کشور چین است که طبق آمار منتشر شده توسط مسئولین فرودگاه در سال ۲۰۱۷ آمار مسافران آن به ۴۵ میلیون نفر رسیده و همراه با آنها ۵۰ میلیون محموله همراه مسافران نیز جابه‌جا شده‌اند. این مقدار در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۰ میلیون مسافر بوده و تخمین زده می‌شود که وزن کلیه وسایل همراه مسافرین نیز به رقم قابل توجه ۱٫۱ میلیون تن رسیده باشد.

این وضعیت نشان دهنده آن است که با یک‌ گذرگاه بسیار بزرگ و میلیونی روبرو هستیم و طبیعتا هرگونه تأخیر، خطا و یا تداخل در برنامه‌ریزی آن می‌‎تواند برای هزاران نفر مشکل ایجاد کند.

برای درک بهتر موضوع باید بگوییم که وقتی یک پرواز در این فرودگاه دچار تأخیر شود به صورت متوسط برای ۸۰۰۰ نفر از مسافران فرودگاه مشکل پیش می‌آید و وضعیت پیش‌بینی نشده‌ای را ایجاد می‌کند. اما فرودگاه باید با این دسته از مسافران چطور برخورد کند؟

برخلاف روش‌های سنتی، مسئولین این فرودگاه تصمیم گرفتند تا از روشی بر پایه فناوری، هوش مصنوعی و اطلاعاتی که از قبل دارند، مشکلات را حل کرده و بهره‌وری را به حداکثر برسانند.

در همین زمینه در سال ۲۰۱۷ این فرودگاه از سوی سازمان بین‌المللی هواپیمایی شهری (ایکائو) به عنوان فرودگاه پایلوت برای اجرای طرح «فرودگاه‌های آینده» انتخاب شد. این طرح بیان می‌کند که چطور می‌توان با استفاده از فناوری، مشکلاتی را که در حال حاضر در فرودگاه‌های سنتی وجود دارد، مرتفع کرد.

شنزن، مرکز و قلب تپنده صنعت الکترونیک چین است و با توجه به رفت و آمد گسترده افراد فعال در حوزه فناوری، یکی از دلایل انتخاب این فرودگاه آن بوده که با جلب توجه این افراد، زمینه‌های سرمایه‌گذاری و رشد هر چه بیشتر فناوری‌های مورد استفاده در جهت بهبود وضعیت فرودگاه نیز فراهم شود. در همین راستا تیم پیاده‌سازی طرح بر سه موضوع در این طرح تمرکز خواهد داشت:

۱. تضمین امنیت فعال؛ بیش از ۳۰ درصد از خطرات می‌توانند توسط پلتفرم‌های دیجیتال این طرح شناسایی شوند.

۲. کارایی حداکثری در فضای محدود؛ برنامه برای کاهش زمان انتظار هواپیماها برای فرود روی باند، کاهش ۸۵ درصدی زمان صدور مجوز پرواز و کاهش زمان توقف موقت هر هواپیما به یک دقیقه.

۳. بهبود تجربه مسافران از خدمات سراسری؛ کاهش زمان انتظار در خط بررسی مدارک تا ۱۵ درصد و کاهش زمان تحویل چمدان‌ها در بازگشت تا ۳۰ درصد.

استفاده از فناوری برای رسیدن به هدف فرودگاه‌های آینده

در این زمینه مسئولین فرودگاه شنزن تصمیم گرفتند تا از تجربه هوآوی در هوشمندسازی و بهره‌گیری از زمینه‌های مختلف صنعت ICT و همچنین هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، استفاده کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار و تازه های علم و تکنولوژی

در این راستا هوآوی و فرودگاه شنزن می‌توانند با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، داده‌های عظیم و هوش مصنوعی، انتشار ویدئوها روی بستر ابری، GIS و همچنین منابع پلتفرم ارتباطات مجتمع (ICP)، ساختاری جامع برای مدیریت فرودگاه ایجاد کنند.

مغز پردازشی و فاز هوشمند این پروژه هوش مصنوعی است که با استفاده از آن تلاش می‌شود تا در جهت بهبود شرایط گام برداشته شود. یکی از ویژگی‌های این سیستم یادگیری ماشین و پردازش زبان عصبی است که با کمک دید ماشین (AI Vision) و شناسایی افراد، وسایل نقلیه و برآورد ترافیک در فضاهای مختلف می‌تواند وضعیت هر نقطه از فرودگاه را مشخص، تحلیل و اعلام کند. در نهایت سیستم خروجی سبب ارائه خدماتی مانند کنترل عملیاتی، امنیت و سرویس‌های مسافرین به فرودگاه خواهد شد.

سرویس‌های پرواز بصری و هوشمند

همانطور که گفتیم هدف فرودگاه شنزن ارائه سرویس‌های پرواز بصری و هوشمند است. در همکاری یک ساله این فرودگاه با شرکت هوآوی، عملکرد بخش‌های زیر به نحو قابل توجهی بهبود یافتند:

جانمایی هوشمند مکان‌های توقف: با توجه به داده‌های عظیم و هوش مصنوعی نحوه سوار کردن و پیاده کردن مسافرین توسط اتوبوس‌های انتقال به هواپیما نیز مدیریت شده و به صورت متوسط ۱۰ درصد از تعداد آنها کاسته و در عین حال موجب ارائه کیفیت و تجربه کاربری بهتری برای مسافران شد.

سیستم روشنایی هوشمند باند پرواز: استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، کنترل سیستم روشنایی مستقل، برنامه‌ریزی مسیر پرواز و تحلیل داده‌های ممانعت از تداخل زمان‌بندی و پرواز، منجر به طراحی و ساخت سیستم روشنایی باند پروازی شد که می‌تواند به صورت بسیار کاربردی‌تر و هوشمندتر مورد استفاده قرار گرفته تا ۲۰ درصد زمان لازم برای توقف بین هر دو فرود را کاهش داده که برابر با ۴ دقیقه برای هر پرواز است. این مورد موجب کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و همچنین افزایش ۶۷ ساعته زمان خالی بودن باند در متوسط آماری ۱۰۰۰ پرواز روزانه می‌شود.

عملکرد هوشمند و بصری محوطه فرودگاه: استفاده از هوش مصنوعی، پردازش ویدئو و همچنین داده‌های محیطی جمع‌آوری شده توسط عناصر اینترنت اشیا جایگذاری شده در سراسر باند پرواز، منجر به تجزیه و تحلیل جامع اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت محوطه فرودگاه شد. این عملیات پیش از این با استفاده از انسان‌ها صورت می‌گرفت که معمولا خطای آنها نیز چندان پایین نبود.

ارائه یک تجربه موثر و کارآمد فرودگاهی

مجموعه عملیاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم فوایدی بود که به سبب استفاده از یک سیستم جامع و بسیار هوشمند و البته با توانایی یادگیری، در یک فرودگاه حاصل شد. در این حالت می‌توان انتظار داشت که ارتقای خدمات در فرودگاه، هر روز بیشتر از قبل شود و با این اوصاف شرایط به مرور برای اتلاف وقت کمتر مسافران تسهیل گردد.

این مورد تنها نمونه‌ای از کاربرد هوش مصنوعی و فناوری بر پایه داده‌های عظیم و یادگیری ماشین در زندگی بشر است که به لطف فناوری هوآوی و داده‌های جمع‌آوری شده از ابزارها و تجهیزات اینترنت اشیا حاصل شده است. این دستاورد، با قدرت ستودنی هوش مصنوعی هوآوی، در جهت خدمت به انسان‌ها به کار گرفته شده و البته با جلب توجه بیشتر توسط صنایع مختلف و گسترش ابعاد آن، می‌تواند زندگی ما را آسان‌تر و زیباتر از گذشته کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خودروهای باورنکردنی نسل آینده در فرانکفورت

خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل

ارباب حلقه‌ها و کوپه ۴ درب ۲۰۱۹/مراحل طراحی یک خودروی باکیفیت را از نزدیک ببینید! (+فیلم و تصاویر)

عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
زیرا در آن زمان بود که آئودی مدل مفهومی پرولوگ را معرفی کرد. مفهومی پرولوگطراحیدر ادامه فیلمی را مشاهده می‌کنید که مراحل جالب طراحی جزئیات A۷ اسپرت بک را نشان می‌دهد. آئودی در مدل A۷ اسپرت بک از یک گریل (جلوپنجره) توسعه یافته در عرض و ارتفاع استفاده کرده که البته بافت ساده‌ای نیز دارد. شاید بگوئید ما با یک خودروی اسپرت سر و کار نداریم اما این یک کوپه چهار درب است که روح اسپرت در تمامی بخش‌های خودرو حضور دارد. با حرکت به سمت نمای جانبی A۷ اسپرت بک اولین چیزی که خودنمایی می‌کند خط شانه قوی در بدنه خودرو است.

نگاهی به رنگهای جدید «آیفون ۱۱» و «آیفون ۱۱ پرو» به روایت تصویر

4+
انتخابانتخاب1 روز قبل
عصر ایرانعصر ایران7 ساعت قبل
فروش فوری ۲ محصول ایران خودرو به صورت اقساطی با تحویل فوری ویژه ۲۷ شهریور اجرایی می‌شود. به گزارش خبرنگار عصر ایران طرح فوری محصولات ایران خودرو از ساعت ۱۱ چهارشنبه ۲۷ شهریور در وبسایت فروش ایران خودرو به نشانی esale. ikco. ir آغاز خواهد شد. در این طرح خودروهای «دنا پلاس» و «سمند ال ایکس» به صورت اقساطی به فروش می‌رسد. ضمنا «چک باز پرداخت اقساط با تاریخ قید شده در بخشنامه صرفا» از مشتری صاحب قرارداد دریافت خواهد شد و در این بخشنامه امکان دریافت چک از شخص ثالث (اقوام درجه یک، دو و …) وجود ندارد و عنوان صادر کننده چک دراین بخشنامه اشاره به صاحب قرارداد دارد. همچنین فک رهن سند خودرو زودتر از موعد چک‌ها برای کلیه محصولات این بخشنامه امکانپذیر نخواهد بود، لذا ضروریست نمایندگی‌های محترم در این خصوص اطلاع رسانی مقتضی به مشتریان خود داشته باشند. جدول فروش به شرح زیر است:
انتخابانتخاب1 روز قبل
اخیرا اطلاعاتی جدید از گوشی ویوو نکس ۳ منتشر شده است که در نوع خود جالب است اگرچه اطلاعات درباره گوشی ویوو نکس ۳ اطلاعات جدیدی منتشر شده است، اما اخیرا اطلاعاتی جدیدتر درباره این گوشی منتشر شده است. شاید بتوان به راحتی گفت که گوشی ویوو نکس ۳ یک گوشی زیبا است، اما صفحه نمایش این گوشی را می‌توان یکی از مهترین جلوه‌های زیبایی این گوشی دانست. این گوشی با نمایشگر «پی اولد» و ۶٫۸۹ اینچی و نسبت صفحه نمایش به بدنه چشمگیر ۹۹٫۶٪ارائه شده است. ویوو نکس ۳ با داشتن صفحه در طرفین از کلیدهای فیزیکی خداحافظی می‌کند. این گوشی دارای سه قیمت است که بر اساس وضعیت ذخیره سازی و حافظه و ۵G تغییر می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اپل هفته گذشته طی مراسمی از سری جدید گوشی‌های آیفون، سری جدید اپل واچ‌ و آیپد خود رونمایی کرد. طی این مراسم شرکت نامی اپل از سری جدید گوشی‌های آیفون به نام‌های آیفون ۱۱، ۱۱ پرو و ۱۱ پرو مکس رونمایی کرد. وزن بالاتردر حالی که وزن آیفون ۱۱ و آیفون ایکس آر یکسان است اما آیفون ۱۱ پرو و ۱۱ پرو مکس از مدل‌های ۲۰۱۸ خود (به ترتیب آیفون XS و XS Max) سنگین‌تر هستند. وزن آیفون ۱۱ پرو ۱۸۸ گرم و ۱۱ پرو مکس ۲۲۶ گرم است. فناوری هپتیک‌تاچ در هر سه گوشی آیفون ۱۱، ۱۱ پرو و ۱۱ پرو مکس وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

خبری4 ساعت قبل

قطع همکاری برانکو با تیم الاهلی عربستان

خبری8 ساعت قبل

پیگیری علت وقوع حادثه برق‌گرفتگی برای عماد در ورزشگاه آزادی

خبری8 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

پوشش چادر برای متهمان زن در دادگاه الزامی نیست

صدا و سیما16 دقیقه قبل

واکنش بورس‌های عربی به حمله آرامکو

اقتصاد آنلاین16 دقیقه قبل

واکنش شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به حادثه فوت یک کودک در ورزشگاه آزادی: با خاطیان به شدت برخورد می‌کنیم

طرفداری17 دقیقه قبل

خبر بد برای گواردیولا/دوری یک ماهه جان استونز به دلیل مصدومیت

فارس17 دقیقه قبل

لوریس: فکر نمی‌کنم در تاتنهام بازنشسته شوم؛ تاتنهام با سرعت شگفت انگیزی تکامل یافته است

طرفداری18 دقیقه قبل

صادقیان: هواداران تراکتور محروم نیستند/حسن نیت مسئولان فدراسیون جای قدردانی دارد

نود18 دقیقه قبل