نظام آموزش و پرورش، پارلمانیستی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
نظام آموزش و پرورش، پارلمانیستی می‌شود

نظام آموزش و پرورش، پارلمانیستی می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش اهمیت این نشست‎ها و گفت‌وگوها را در آشنایی و تصحیح اشکالات سیاست‏‌های وزارت توسط جامعه مخاطب می‌داند.

پروژه گفت‎وگوهای اجتماعی مدتی است که در دولت در حال انجام است. هم در کلیت دولت و هم در حوزه وزارت آموزش و پرورش که شما در آن در حال فعالیت هستید، اهمیت این کار را چقدر می‎دانید؟ با توجه به اینکه تنها چند ماه از این تصمیم دولت می‎گذرد، نبود آن تاکنون چه تبعاتی داشته است؟

یکی از مفاهیمی که از پیش مقدمات توسعه به حساب می‎آید، «شکوفایی اجتماعی» است. شکوفایی اجتماعی را این گونه معنا می‎کنند: زمانی که در میان مردم یک جامعه به لحاظ نگرشی و ذهنی این احساس به وجود بیاید که کشور و نظام‌شان در حال حرکت رو به جلو است. در مقابل این معنا هم می‎گویند اگر در یک کشوری شکوفایی اجتماعی نباشد، یعنی حس ذهنی مردم این است که کشورشان رو به جلو حرکت نمی‎کند و انرژی‏‌های جامعه در خدمت اهداف و آرمان‏‌ها و توسعه بسیج نمی‎شود.

پس برای اینکه این شکوفایی را ایجاد کنید یکی از کارهای مهم این است که اول سیاست‎ها و دوم، عملکرد خود را به اطلاع مردم برسانید و سوم که از همه موارد مهم‌تر است اینکه، خواست و مطالبه مردم را به دولت انتقال دهید. این کار البته توسط خیلی از عوامل انجام می‎شود. وسایل ارتباط جمعی، احزاب و گروه‎های سیاسی، نخبگان و صاحب‎نظران همین وظیفه را برعهده دارند. برای اینکه این کار بتواند نظام بهتری پیدا کند، در گرو تشکیل میزهای گفت‌وگو است. در مسئولیت قبلی که برعهده داشتم (معاونت سیاسی استانداری خراسان رضوی) ۸ میز گفت‌‏وگو ایجاد کرده بودم. میز گفت‌وگو با اقوام، اهل تسنن، دانشجویان، کارگران، بانوان، جوانان و … الان هم معتقدم که باید میز گفت‌وگو با فرهنگیان، معلمان، دانش‎آموزان، اولیا، مدیران، بازنشستگان و از همه مهم‌تر صاحبنظران حوزه تعلیم و تربیت و تشکل‌هایی که معلمان دارند، ایجاد شود. البته اولین نشست با تشکل‏‌ها را به همراه آقای ربیعی آغاز کردیم و بعد از آن هم من با صاحبنظران دانشگاهی آن را ادامه دادم. با گروه‎های معلمان و دانش آموزان و بازنشستگان ادامه دادم. هر چقدر گفت‌وگوهای خود را با شرکایمان در امور تعلیم و تربیت بیشتر کنیم اول مشارکت آنان را بیشتر خواهیم کرد و دوم آن پدیده‌‏هایی را که گفتم منجر به توسعه می‎شود یعنی شکوفایی اجتماعی را بهتر می‎توانیم محقق کنیم.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

کدام گره‌‏ها قرار است با برگزاری چنین نشست‎هایی و تشکیل میز گفت‌وگو باز شود؟ کدام مشکلات مشخصا وجود دارد که می‎توان با این شیوه حل کرد؟

ممکن است که جامعه مخاطب ما که به طور مشخص دانش‌آموزان و اولیای آنها و همچنین معلمان هستند از بسیاری از سیاست‎هایی که در آموزش و پرورش وجود دارد اطلاع نداشته باشند که این نشست‏‌ها، گفت‌وگوهای ما را به سمع و نظرشان می‎رساند. خوبی دیگر این نشست‎ها این است که وقتی از سیاست‏‌های ما باخبر شوند اشکالات را تصحیح می‎کنند. ما هم از ایده‎ها و انتقادها و پیشنهادهای آنها باخبر می‎شویم و این سه منجر به ارتقای نظام تعلیم و تربیت می‎شود.

برنامه سیستماتیک هم برای آن دارید؟

میزهای گفت‌وگو را طراحی می‎کنیم.

فکری برای تقویت صنوف در این زمینه کرده‎اید و یا اینکه نمایندگی طرف‎های گفت‎وگو را تعمیق کنید؟

در آموزش و پرورش خراسان چند طرح را اجرا کردم. البته نمی‏‌خواهم بگویم که این طرح در تمام کشور اجرایی شود. من در آنجا ۵ پارلمان تشکیل دادم. پارلمان معلمان، دانش‌آموزان، اولیا، مدیران مدارس و مجازی. دوم اینکه انجمن‎های علمی معلمان ریاضی، علوم و فیزیک را تقویت کردیم. ۲۰۰ درصد رشد کردند. سوم اینکه میزهای گفت‌وگو را دایر کردیم تا به صورت نظام‌مند طراحی شود. روز پنجشنبه را به اسم «مدام» نامگذاری کرده بودیم. «م» یعنی معلمان، «د» یعنی دانش آموزان، «ا» یعنی اولیا و «م» دوم هم یعنی مدیران مدارس.

هیأت رئیسه همین پارلمان‎ها می‎آمدند و با من و معلمان گفت‎وگوهای نیم ساعته داشتند و مطالب را انتقال می‎دادند. بنابراین معتقدیم که این کار دولت بیش و پیش از همه باید در آموزش و پرورش به صورت نظام‎مند رشد پیدا کند و این کار را هم به امید خدا انجام خواهیم داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، یکی دیگر از نمایندگان مخالف برگزیت در انگلیس از کار برکنار شد. بوریس جانسون نخست وزیر محافظه کار انگلیس با برکناری یکی از دیگر از نمایندگان حزب خود که به حزب مخالف برگزیت پیوسته بودند , شکست جدید دیگری را متحمل شد. سم گیماه وزیر سابق علوم و دانشگاه‌های انگلیس به مناسبت کنفرانس سالانه حزب لیبرال دموکرات در بورنموث در جنوب انگلیس به این حزب پیوست. من انتخاب کردم که به مبارزه برای ارزش هایی که همواره به آنها به عنوان یک لیبرال دموکرات معتقد بودم ادامه دهم. جو سوئینسون رهبر حزب لیبرال دموکرات در واکنش اعلام کرد واضح است که لیبرال دموکرات‌ها نقطه تجمیع کسانی هستند که می‌خواهند در اتحادیه اروپا بمانند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب16 ساعت قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

فیلم/ عزاداری شیعیان اسیر در چنگال آل‌سعود

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

تمرینات فرزاد فرزین برای سریال مانکن / ببینید

برنابرنا1 روز قبل
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نام فیلم «خروج» حاتمی‌کیا و ماجرای رفت و آمدهای بازیگران به این فیلم سینمایی، نقل محافل رسانه‌ای است. تقی‌پور تأکید کرد: من «قاسم» «خروج» حاتمی‌کیا شده‌ام؛ تا الان ۴۰ صفحه از فیلمنامه را خوانده‌ام و از روز چهارشنبه مقابل دوربین این کارگردان صاحب‌نام سینمای ایران قرار می‌گیرم. بازیگر سریال «مسافر» در پاسخ به این سوال که برخی از بازیگران پیشکسوت به خاطر شرایط سخت از این کار انصراف داده‌اند، گفت: شرایط کار «خروج» سخت است، چون فضای جاده‌ای دارد. او درباره کارهای جدید در عرصه سینما و تلویزیون، تأکید کرد: این روزها فیلم سینمایی «آتابای» نوشته هادی‌حجازی‌فر و کارگردانی نیکی کریمی را به پایان رسانده‌ام. *فیلمبرداری فیلم سینمایی «خروج» چند صباحی است آغاز شده و دغدغه‌ای اجتماعی را روایت می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر