درخواست ابتکار برای اجرای هرچه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
درخواست ابتکار برای اجرای هرچه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان

درخواست ابتکار برای اجرای هرچه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
مهر نوشت: معاون زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: از ریاست قوه قضائیه می‌خواهیم هرچه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان را اجرایی کند.

معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس جمهور در نشست خبری به مناسبت هفته دولت گفت: در طول دولت دوازدهم مهم‌ترین محور کاری ما نگاه برنامه‌ای به تحقق عدالت جنسیتی بوده است. موضوع شاخص‌های عدالت جنسیتی و کلیات آن در جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور به تصویب رسید. این شاخص‌ها در ۸ محور برای وزرا و استانداران ابلاغ شده و موضوعاتی ازجمله آموزش، بهداشت، خانواده و غیره را در بر می‌گیرد.

وی افزود: ستاد ملی زن و خانواده یک ستاد فرا قوه‌ای است. انتظار ما این است که تحقق این شاخص‌ها از سوی دستگاه‌های مختلف انجام شود. ما همکاری بسیار نزدیکی با مرکز آمار ایران برای تهیه شناسنامه و اطلاعات آماری این شاخص‌ها داریم و آمار تفکیک به جنس در حوزه‌های مورد نیاز را به ثبت می‌رسانیم. مرحله دوم کار ما موافقت نامه هایی بود که در استان‌ها برای سند ارتقا وضعیت زنان در استان‌ها و بر مبنای اطلس خانواده بود. این سند در ارائه راهکار و مشخص شدن کمبودهای زنان تاثیرگذار است.

معاون امور زنان و خانواده گفت: یکی از طرح‌های مدنظر در این زمینه طرح تاب آوری زنان در استانها بود که در حال حاضر نیز برای تمامی استانها تهیه شده است. روز گذشته نیز با حضور بنده سند ارتقا وضعیت زنان در اراک تدوین و آماده شد.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات معاونت بازنگری یا تدوین قوانین جدید و لوایح بوده است. طی ۵ سال گذشته به طور خاص پیگیر موضوعاتی ازجمله اصلاح قوانین مربوط به دیه، افزایش سن کیفری، افزایش سن ازدواج و قوانین مربوط به زنان سرپرست خانوار بودهایم.

ابتکار خاطرنشان کرد: با قوه قضائیه نیز نشستی برای لایحه خشونت علیه زنان داشتهایم و از ریاست این قوه نیز میخواهیم نسبت به رسیدگی به این لایحه اقدام کنند. از مجلس نیز می‌خواهیم هر چه سریع‌تر لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را به تصویب رسانند.

وی اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های معاونت زنان و خانواده، توجه به نهاد خانواده و برقراری تعادل در نقش‌های فردی و اجتماعی زنان در خانواده است. در واقع نباید نقش‌های فردی زنان به خانواده و نقش‌های زنان در این نهاد به فعالیت‌های بانوان آسیب بزند یکی از مهم‌ترین فعالیت هایی که برای آن تلاش شده، موضوع مرخصی‌های زایمان و توجه به حقوق فردی زنان در عین حفظ نقش آن‌ها در خانواده است زیرا این دو نقش در تقابل با هم نیستند بلکه در کنار یکدیگر هستند. به همین منظور دستورالعملی برای آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج تهیه و اجرا شد اما نیاز به همکاری دیگر دستگاه‌ها دارد.

وی بیان کرد: طرح گفتگوی ملی خانواده نیز طرحی است که از دو سال گذشته با همکاری آموزش و پرورش در حال اجرا است. با همکاری وزارت کار و وزارت کشور نیز موضوع مشاغل خانگی و مهارت‌های شغلی با جامعه آماری ۱۲ هزار زن در حال اجرا است. موضوع دیگر مهارت‌های ارتباطی است که مرحله اول آن در استان‌ها به پایان رسیده و مرحله دوم در حال تکمیل شدن است.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

ابتکار درخصوص دختران باز مانده از تحصیل گفت: دختران بازمانده از تحصیل ما در کل کشور کم‌تر از ۴ درصد است و اغلب در مناطق روستایی و حاشیه‌ای است. دو مدرسه به این منظور ایجاد شده که یکی در شیر آباد حاشیه شهر زاهدان و دیگری در حاشیه شهر ایرانشهر است. در این مدرسه دختران سن ۱۴ الی ۱۶ به دلیل عدم داشتن شناسنامه به مدرسه نرفته و کلاس اول هستند. قرار است به زودی مدرسه‌ای در یکی از روستاهای خراسان شمالی نیز تاسیس شود. در استان کهکیلویه و بویر احمد نیز طرحی خاص برای ارتقا تاب آوری و آموزش‌های خاص در حوزه ازدواج زودهنگام و ایجاد یک مجتمع خوابگاهی به زودی انجام خواهد شد.

ابتکار عنوان کرد: عنوان فمینیست دادن به هر تلاشی برای زنان اقدامی غلط است. بنیان گذاری بهبود وضعیت زنان در سیره پیامبر و ائمه اطهار است. ما از تمامی تشکل هایی که پروژه‌های خود را به معاون زنان ارائه دهند حمایت می‌کنیم و تاکنون در ۵ منطقه کشور و برای حدودا ۱۵۰۰ تشکل دوره‌های لازم برای ارائه خدمات اجتماعی را اجرا کرده‌ایم. این دوره‌های ادامه دارد و در باقی نقاط کشور نیز اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحث قانونی حمایت از تشکل‌ها نیز یک آیین نامه اصلاح شده و امیدواریم تشکل‌ها حمایت بیشتری شوند. در حال حاضر نیز تعداد تشکل‌های زنان به ۲ هزار و ۷۰۰ تشکل رسیده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تضاد لایحه افزایش سن ازدواج و لایحه تابعیت فرزندان مادران ایرانی خاطرنشان کرد: لایحه افزایش سن ازدواج به منظور مقابله با ازدواج در سنین پایین است. در مورد لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی، موضوع درباره کودکانی است که پیش‌تر از این ازدواج‌ها حاصل شده و در حال حاضر دچار مشکلات هویتی هستند. قرار است تمام ملاحظات امنیتی نیز در این لایحه لحاظ شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخی استان‌ها آداب و رسوم بر اساس ازدواج زیر ۲۰ سال دختران است و لایحه افزایش سن ازدواج موجب آسیب به این افراد می‌شود، تصریح کرد: در سند ارتقا وضعیت زنان این موضوع مدنظر قرار گرفته شده چون این امر موضوعی فرهنگی است و باید در مدارس این مناطق فرهنگ سازی درست انجام شود. ما به دنبال افزایش سن ازدواج نیستیم بلکه به دنبال ازدواج دختران در سن مناسب هستیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور بیان کرد: صندوق‌های اعتبار خرد که با همکاری جهاد کشاورزی ایجاد شده و به منظور اعطا تسهیلات به زنان کار آفرین است با برخی بانک‌ها نیز همکاری داشته‌ایم که طی یکی از این همکاری‌ها به ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار ۳ میلیون تومان وام اعطا شد.

وی افزود: با وزارت کار نیز نشستی برای برنامه ریزی در جهت کمک به بانوان کارآفرین داشته‌ایم و برای موضوع مشاغل خانگی نیز قرار است طرحی اجرایی شود. نباید به مشاغل خانگی نگاه سنتی داشت بلکه این مشاغل با توجه به ارتقا فضای مجازی بسیار اهمیت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عناوین بیگانه سردر‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان داردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تغییرات فرهنگی گاه ملموس هستند و گاهی نیز زمان می‌برد تا تهدیدات خود را نشان دهند، اما درصورت رخ دادن به سختی می‌توانند هویت خود را بازیابند. اسم‌های مغازه‌ها، فروشگاه‌ها و صنف‌های مختلف در مراکز خرید و بازار‌ها در طول سال‌ها چه از نظر خط نگارش و چه معنا به نظر می‌رسد از هویت و فرهنگ ایرانی کمتر نشان دارد، درحالیکه در دیگر کشورها از این خبرها نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
مهناز جان قصد جواب نداشتم ولی پگاه گفت این پیغام رو بهت بدم، اول اینکه این مصاحبه برای دو سال و اندی پیش است، پس نه به ممنوع‌الخروجی من ربط دارد و نه به خاطر عافیت طلبی است و به غلط این شائبه را جا نیندازید که پگاه عافیت طلب یا به هر طریقی به دنبال رفع ممنوع‌الخروجی بود.
رکنارکنا1 روز قبل
مهران مدیری کارگردان این سریال، مصطفی احمدی تهیه‌کننده، امیر برادران نویسنده و پیمان قاسم‌خانی طراح و سرپرست نویسندگان این سریال بودند. فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، گوهر خیراندیش، نیما شعبان‌نژاد، محمد بحرانی، عزت‌الله مهرآوران، شیلا خداداد و سیما تیرانداز به همراه مهران مدیری در سریال هیولا به ایفای نقش پرداختند. اما یکی از نکات جالب توجه در این مجموعه، بازی محسن قاضی مرادی بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون بود. همسر محسن قاضی مرادی عنوان کرد: در طول ضبط، آقای مدیری تا جایی که امکان داشت با احترام با ما برخورد کردند، اما متأسفانه عوامل سازنده فیلم شرایطی را فراهم نکردند که وضعیت محسن، من و خود او را اذیت نکند. وی افزود: این روزها کسانی که مرا می‌بینند از لطف سازندگان «هیولا» به محسن قاضی مرادی می‌گویند و این که نقش‌آفرینی او در این سریال پربیننده، یک خاطره ماندگار خواهد بود.

واکسیناسیون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

زبان فارسی؛ رمز بی نهایت

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رمز بی نهایت در این مستند استعاره‌ای از زبان فارسی است، دومین مولفه هویت ایرانی - اسلامی و گنجینه‌ای غنی با آهنگی خوش که حفاظت و صیانت از آن وظیفه همه ماست.

حمایت از برترین‌های نهمین مسابقه ملی نانو

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ۱۰۰ نفر برتر این دوره از مسابقات به طرح حمایت از کسب و کار‌های نوپا در نانو راه پیدا می‌کنند تا بتوانند ایده‌ها و محصولات اولیه خود را با حمایت ستاد نانو به مرحله تجاری سازی برسانند.

نظرها

اخبار بیشتر