طرح «نذر آب» یاری رسان مردمان سیستان و بلوچستان شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
طرح «نذر آب» یاری رسان مردمان سیستان و بلوچستان شد

طرح «نذر آب» یاری رسان مردمان سیستان و بلوچستان شد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: در طرح ملی نذر آب ۱۱ استان کشور به یاری مناطق محروم سیستان و بلوچستان آمده اند.

- اخبار استانها -

رسول راشکی در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: طرح نذر آب ۲ از ۱۵ مرداد ماه در سیستان و بلوچستان کار خود را آغاز کرده و تا ۲۵ شهریور ماه فعالیت آن در استان ادامه دارد که استان‌های البرز، قم، اصفهان، تهران، آذربایجان غربی، گلستان، مازندران، قزوین، مرکزی، زنجان و فارس استان‌های معین ۱۱ شهرستان سیستان و بلوچستان هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در حوزه سیستان شهرستان‌های هیرمند، هامون و نیمروز و در بلوچستان شهرستان‌های خاش، ایرانشهر، نیکشهر، سرباز، مهرستان، سوران، مهرستان و فنوج در برنامه کاری طرح نذر آب ۲ قرار دارند.

راشکی با اشاره به اینکه طرح نذر اب ۲ در سیستان و بلوچستان در بخش سلامت محور و معیشت محور کار خود را دنبال می‌کند گفت: در حال حاضر استان البرز در هیرمند، استان قم در شهرستان سرباز و استان اصفهان در بمپور شهرستان ایراشنهر به کار خود پایان داده است.

وی ادامه داد: در اجرای طرح نذر آب ۲در شهرستان‌های ایرانشهر و هیرمند که استان‌های اصفهان و البرز معین آن‌ها بودند به بیش از ۲ هزار نفر خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح ملی نذر آب ۲، از سوی اعضای هلال احمر استان تهران در روستای چاه احمد بخش نوک آباد شهرستان خاش در سیستان و بلوچستان در حال انجام است؛ کاروان سلامت هلال احمر استان تهران از روز جمعه یکم شهریور ماه با حضور پزشکان و پیرا پزشکان داوطلب در خاش مستقر شده تا خدمات مختلف را به مردم مناطق کم برخوردار شهرستان خاش ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه این کاروان تا فردا در شهرستان خاش مستقر هستند تصریح کرد: در طرح نذر آب ۲ در شهرستان خاش از استان تهران بالغ بر ۳۰ پزشک، پیراپزشک حضور دارند که در بخش‌های مختلف شامل پزشک عمومی، متخصص اطفال، مامایی، دندانپزشکی، روانشناسی و داروخانه به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازد.

راشکی افزود: در این طرح حدود ۶۰۰ روستای شهرستان خاش از خدمات کاروان سلامت بهره مند خواهد شد همچنین به کمک خیرین بیش از ۶۰ تانکر آب هزار، ۲ هزار و ۵ هزار لیتری تهیه شده که در روستاهای نیازمند نصب و با کمک آب و فاضلاب شهرستان قرار است به طور مرتب آب رسانی شود.

در خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

وی در رابطه با پزشکان متخصصی که در این طرح حضور دارند گفت: در حال حاضر براساس نیاز هر منطقه پزشک متخصص آورده شده به طور مثال در حوزه سیستان با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم در منطقه پزشک متخصص ریه و در شهرستان سرباز متخصص قلب مستقر شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته طرح نذر آب در سه محور سلامت، معیشت و تامین آب شرب سالم فعالیت کرده است عنوان کرد: پارسال طرح نذر آب ۱ از پنجم مرداد ماه در سیستان و بلوچستان آغاز شد که خیرین در ۱۹ نقطه استان که از نظر برخورداری و سلامت وضعیت خوبی نداشتند برای ارائه خدمات به مردم حضور پیدا کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر افزود: آب شرب سالم اساس کار بود از این رو از سوی آب و فاضلاب روستایی اعلام شد که آب شرب ۵۰۲ روستای استان برای حدود ۱۹۹ هزار نفر به صورت سقایی تامین می‌شود به همین دلیل جمعیت هلال احمر از محل منابع داخلی خود ۳ هزار ۲۶۵ تانکر آب مورد نیاز را در لیتراژ مختلف تهیه و تحویل روستاها داد که ادامه کار و آب رسانی توسط آب و فاضلاب انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: در بحث معیشت محور ۵۰ هزار سبد غذایی یک ماهه به ارزش ریالی ۴۰۰ هزار تومان بین یک هشتم خانوار روستایی استان براساس شرایط خاص منطقه با هماهنگی امور روستایی استانداری سیستان و بلوچستان توزیع شد.

راشکی عنوان کرد: در بخش سلامت محور ۱۹ استان ۶۵۲ نفر از پزشکان داوطب خود را به مناطق محروم سیستان و بلوچستان اعزام کرده بودند که جراحی، ویزیت درمانی و دارویی رایگان برای حدود ۴۴ هزار و ۷۰۰ نفر از مردم محروم استان توسط این افراد صورت گرفت.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان آورده نذر آب یک در استان ۳۰ میلیارد تومان بوده است؛ امسال نیز مقرر شد که طرح نذر آب در استان انجام شود اما با توجه به اینکه استان‌های همجوار دارای تنش آبی هستند این طرح در ۴ استان انجام می‌شود که ۱۱ شهرستان سهمیه سیستان و بلوچستان شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴14 ساعت قبل
مدل خوابیدن در هر فرد متفاوت است. همچنین، اگر با درد مفاصل مواجه هستید، خوابیدن در این حالت ممکن است باعث ایجاد درد در هنگام صبح شود. قرار دادن یک بالش در زیر شکم ممکن است به کاهش درد کمر کمک کند. خوابیدن به پشتاین مدل اگرچه ممکن است محبوب‌ترین حالت خواب نباشد، بیشترین مزایا برای سلامتی را دارد. این مدل خوابیدن، برای افرادی که خروپف می‌کنند ممکن است دشوار باشد.
تابناکتابناک1 روز قبل
انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. انواع آلودگی‌های محیطی مثل آلودگی هوا، مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایش و استرس می‌توانند سلامت پوست شما را تحت تاثیر قرار دهند. لیمو و خواص بی نظیرشلیمو یکی بهترین گزینه‌هایی است که می‌تواند نقش پر رنگی در شفاف کردن پوست شما ایفا کند. این خوراکی ترش عناصر سفید کننده دارد و سرشار از ویتامین سی است که به دفع مواد سمی از سطح پوست کمک می‌کند. جالب است بدانید مصرف آووکادو می‌تواند از پوست شما در برابر مضرات اشعه یو وی مراقبت کند.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشعاطفه قنبری، روان‌پزشک و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره «ویژگی‌های افراد دو قطبی»، اظهار داشت: اختلال دو قطبی نوعی اختلال خلقی است که علت آن معمولا ژنتیکی است و این افراد حداقل یک دوره مانیا دارند. همچنین ممکن است این افراد رفتارهایی داشته باشند که به خود و دیگران لطمه بزنند. قنبری اضافه کرد: ‌این افراد ممکن است رفتارهای خارج از عرف داشته باشند و نحوه قضاوت‌شان مختل شود. در کنار آن افراد دو قطبی به جز دوره‌های مانیا افسردگی را نیز تجربه می‌کنند و به همین دلیل به آنها دو قطبی می‌گویند. وی در پاسخ به این پرسش که «چه تفاوتی بین افراد افسرده و دو قطبی وجود دارد؟»، ‌گفت: ‌افراد افسرده خلق پایین داشته و بی‌حوصله می‌شوند اما دوره مانیا ندارند؛ در حالی که افراد دو قطبی در کنار افسردگی، حملات مانیا نیز دارند. موضوع مهم در ازدواج این افراد این است که همسر فرد از بیماری آنها مطلع باشد و با اطلاع از این موضوع، ازدواج کنند.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
دکتر محمدرضا عزیزی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه با تلاش سازمان نظام پزشکی به مدت دو روز برگزار می‌شود. آقای عزیزی اضافه کرد: سازمان نظام پزشکی به منظور پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر همایش‌های تخصصی برگزار می‌کند و همایش پیشگیری و درمان سرطان سینه به منظور کاهش ابتلا به این بیماری با افزایش آگاهی همکاران پزشک و متخصص برگزار شده است. وی با بیان اینکه به سبب سبک زندگی در جوامع شهری بروز سرطان‌ها در جهان و ایران افزایش یافته است گفت: سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در میان بانوان است. مدیر آموزش سازمان نظام پزشکی بررسی روش‌های مختلف پیشگیری و درمان، شیمی درمانی، جراحی، تشخیص و تصویربرداری با رویکرد تشخیص به موقع و درمان موثر در این سمینار ارائه می‌شود. وی با اشاره به اینکه سرطان سینه در مردان نیز وجود دارد، اما شیوع آن کم است گفت: بانوان باید به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان‌ها از جمله سرطان سینه سبک زندگی خود را اصلاح کنند، کاهش وزن، کنترل چربی، قند و فشارخون همچنین ورزش و بویژه شیردهی در کاهش ابتلا به سرطان سینه در بانوان موثر است.
مهرمهر12 ساعت قبل
وی در ادامه به مشکلات مراکز رادیولوژی کشور در تامین هزینه‌ها و تهیه دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز تصویربرداری پزشکی، اشاره کرد و افزود: با توجه به پایین بودن تعرفه و پشتیبانی نامناسب بیمه‌ها که همیشه بدهکار هستند، ما برای تهیه تجهیزات و مواد مصرفی در مراکز رادیولوژی دچار مشکل هستیم. جلال شکوهی گفت: مراکز رادیولوژی کشور در تامین و انتقال ارز مورد نیاز برای تهیه تجهیزات و مواد مصرفی تصویربرداری پزشکی، دچار مشکل هستند و مانده‌ایم چکار کنیم. وی به افزایش زمان استهلاک دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی به دلیل نبود نقدینگی اشاره کرد و افزود: در شرایط کنونی که این مراکز با مشکل نقدینگی مواجه شده‌اند، به ناچار زمان استهلاک دستگاه‌ها و تجهیزات، از ۷ سال به ۱۰ سال و بعضا ۱۵ سال افزایش یافته است. رئیس انجمن رادیولوژی ایران، گفت: وزارت بهداشت می‌گوید افرادی که بالای ۱۵۰ کیلو وزن دارند نیز برای خدمات تصویربرداری پزشکی پذیرش شوند، در حالی که دستگاه‌های قدیمی، محدودیت وزنی دارند. اما دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی جدید، این محدودیت را ندارند.
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
نوشیدن آب از راه دیگری نیز باعث کاهش دریافت کالری می‌شود: آب، فضای معده را اشغال می‌کند. مطالعه‌ای دریافته است نوشیدن آب سرد، سرعت متابولیسم در زمان استراحت را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. اما بیشتر پژوهش‌هایی که نشان داده‌اند نوشیدن آب بیشتر به چربی سوزی کمک می‌کند، روی حیوانات انجام شده است. به هر حال در این مسئله که نوشیدن آب و مایعات مهم است تردیدی وجود ندارد، مخصوصا برای افرادی که ورزش و فعالیت دارند. کلام پایانیحالا که دلیل دیگری برای آب نوشیدن پیدا کرده‌اید و سعی در لاغر شدن هم دارید، پس به آب نوشیدن بیشتر اهمیت بدهید.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

2 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1