تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها؛ هوشیارسازی افکار عمومی جهان نسبت به آن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها؛ هوشیارسازی افکار عمومی جهان نسبت به آن

تحریم بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها؛ هوشیارسازی افکار عمومی جهان نسبت به آن

ایسناخبرگزاری ایسنا |
وزارت خارجه ایران در اقدامی کم سابقه یکی از مهم‌ترین و با نفوذترین موسسات و اندیشکده‌های آمریکایی که سیاست‌گذاری، مقالات و سخنرانی‌های اعضای آن همواره بر ضد ایران و جنگ‌طلبانه بوده است را تحریم کرد.

به گزارش ایسنا، ‌ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در اجرای تکالیف مقرر در تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۱۳۹۶/۵/۲۲، به دنبال هماهنگی‌های صورت گرفته با مراجع ذی‌ربط، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و «مارک دوبوویتز» مدیر آن را در فهرست تحریمی موضوع قانون مذکور قرار می‌دهد و لذا نامبردگان مشمول آثار قانونی مواد ۶ تا ۸ قانون موصوف خواهند بود.

این موسسه غیردولتی در آمریکا که به «انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی» علیه مردم ایران می‌پردازد از سوی وزارت خارجه کشورمان تحریم شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمده است که مارک دوبوویتز، مدیر این بنیاد هم در فهرست اشخاص تحریمی ایران قرار گرفته است.

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (Foundation for Defense of Democracies) اندیشکده نومحافظه کار، مستقر در واشنگتن دی سی است که تمرکز آن بر امنیت ملی و سیاست خارجی است. گرایش‌های سیاسی آن غیر حزبی، جنگ‌طلب یا نومحافظه‌کار توصیف شده‌ است.

بسیاری از منتقدان بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها «برنامه ایران» این موسسه را «جنگ‌طلبانه» می‌خوانند.

«برنامه ایران» این بنیاد که توسط مارک دوبوویتز رییس آن هدایت می‌شود در پی آنچه «رسیدگی به خطر ناشی از جمهوری اسلامی ایران برای آمریکا و متحدین آن» خوانده می‌شود و انجام پژوهش مشروح و تهیهٔ گزینه‌های سیاستی جامع و قابل انجام و حضور مستمر در رسانه‌ها است. این بنیاد می‌گوید این کار را از طریق حمله به «آسیب‌پذیرترین نقطه‌های ایران: عملیات جهانی رسانه‌ای آن، حضور آن در آمریکا و اروپا، مسایل مالی آن و تلاش‌های آن برای حمایت از فعالیت‌های تروریستی در خارج» انجام می‌دهد. مشخصا بنیاد دفاع از دموکراسی بر روی برنامه هسته‌ای و مسایل حقوق بشر در ایران تمرکز دارد.

مارک دوبوویتز رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی از معماران اصلی بسیاری از تحریم‌هایی است که علیه ایران به اجرا در می‌آیند. او در مورد تحریم‌ها مشاوره زیادی به وزارت خزانه‌داری و کاخ سفید ارائه کرده است.

جنیفر رابین یادداشت نویس واشنگتن پست، دوبوویتز را «آموزگار تحریم‌ها» خطاب کرده است. نیویورک تایمز اقدامات وی را برای نابودی توافق هسته‌ای یکی از مهم‌ترین اقدامات رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی خوانده است.

بر اساس اعلام وب سایت بنیاد دوبوویتز، وی ریاست یک تیم متشکل از ۴۰ تحلیلگر سیاسی را بر عهده دارد که در طی سال‌های گذشته یادداشت و تحلیل‌های زیادی را در انتقاد از برجام به نگارش در آورده‌اند. بسیاری از تحلیلگران این بنیاد در شبکه فاکس نیوز حضور پیدا می‌کنند. آن‌ها در طی ۱۸ ماه قبل از امضای برجام نزدیک ۱۷ بار در کنگره علیه برجام سخن گفتند.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

یکی از مهم‌ترین مخالفان برجام، جان هانا مشاور ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی است که زمانی دستیار جان بولتون و بعد دیک چنی بوده است. او یکی از منتقدان خستگی‌ناپذیر برجام بوده است.

برخی دلیل استمرار فعالیت این بنیاد را حفظ ارتباط و نفوذ در کاخ سفید می‌دانند و البته این‌که حتی یک کلمه در انتقاد از ترامپ و سیاست‌هایش تا کنون به زبان نیاورده است.

تعدادی از کارشناسان معتقدند که تحلیلگران بنیاد دفاع از دموکراسی بر تغییر حکومت در ایران تاکید دارند اگر نگوییم که هدف نهایی آنها فروپاشی ایران است.

بر اساس برخی گزارش‌های‌ رسانه‌ای، منتقدان اغلب سیاست‌های بنیاد دفاع از دموکراسی را در راستای منافع رژیم اسرائیل توصیف کرده‌اند. اگر چه آن‌ها می‌گویند هیچ دستورالعمل مشخصی از اسرائیل دریافت نمی‌کنند اما مشخص است که مواضع این بنیاد مبتنی بر سیاست‌های بنیامین نتانیاهو است.

به گزارش ایسنا، با نگاهی به پیشینه فعالیت‌های این بنیاد و حمایت و همراهی‌اش با نومحافظه‌کاران به ویژه ترامپ به نظر ایران قدرتمندترین و با نفوذترین عامل خارجی که بر کاخ سفید و دولت ترامپ تاثیر می‌گذارد را مورد تحریم قرار داده است. این نهاد از سوی منتقدانش در داخل آمریکا به عنوان یکی از موثرترین حامیان ایده‌های نئومحافظه‌کاری تلقی می‌شود.

تحریم این بنیاد از سوی ایران و طرح این موضوع در سطح بالا حاکی از توجه و تمرکز ایران بر روی بخش‌هایی از دیپلماسی نرم، عمومی و رسانه‌ای است. این موسسه با عنوان «غیردولتی» بودن سعی کرده حمایت‌های دولتی نسبت به خودش را پنهان یا توجیه کند. اما با تحریم این موسسه از سوی ایران، افکار عمومی جهان نسبت به جبهه داشتن این بنیاد به ظاهر مستقل به حزب و گروه خاصی در آمریکا و اسراییل و منطقه هوشیار خواهد شد و می‌تواند زمینه‌ساز آن شود که این بنیاد در حضورهای عمومی‌اش از این پس نسبت به اقدامات و اهدافش درباره ایران مورد سوال قرار گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا15 ساعت قبل
جایزه ادبی «نلی زاکس» که به نام شاعر آلمانی برنده نوبل برگزار می‌شود امسال «کامیلا شمسی» نویسنده بریتانیایی-پاکستانی را به عنوان برنده نهایی خود اعلام کرده بود اما پس از چند روز و در تصمیمی عجیب هیات داوران آلمانی این جایزه ادبی اعلام کرد به سبب نقش این نویسنده در بایکوت اسرائیل و فعالیت‌هایش در حمایت از مردم فلسطین از تصمیم خود صرف نظر کرده‌ و جایزه ۱۵ هزار یورویی را به این نویسنده نخواهد داد. هیات داوران جایزه «نلی زاکس» دو هفته پیش «کامیلا شمسی» را برنده نهایی خود اعلام کرده و او را به عنوان نویسنده‌ای توصیف کرده بود که میان جوامع پیوند برقرار می‌کند، اما زمانی که از فعالیت‌های سیاسی او باخبر شده، زیر رای اولیه خود زده است. بنا بر اعلام، جایزه ادبی «نلی زاکس» به یاد شاعر برنده نوبل توسط شهر دورتموند آلمان به نویسندگانی تعلق می‌گیرد که در جهت ایجاد و بهبود ارتباط فرهنگی میان افراد فعالیت می‌کنند و «میلان کوندرا» و «مارگارت اتوود» از جمله برندگان مطرح پیشین آن هستند. «کامیلا شمسی» که سال گذشته برای نگارش رمان «آتش خانگی» موفق به کسب جایزه ۳۰ هزار پوندی ادبیات داستانی زنان شده، همچنین فاش کرد که شهر دورتموند آلمان از انتشار بیانیه او خودداری کرده است. او تصریح کرد که اجازه نخواهد داد کتابش در اسرائیل به چاپ برسد چون هیچ ناشری مستقل از دولت در آن‌جا وجود ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین11 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- نهادهای ناظر و برخی کارشناسان تأکید می‌کنند که تیم انتخاباتی «دولت ساز» برای حفظ قدرت از خزانه دولت استفاده می‌کند و به نظر اشرف غنی فشارهای اخیر وزارت خارجه آمریکا نیز کار «زلمی خلیلزاد» است. از سوی دیگر، برخی آگاهان نیز نگرانند که تیم «دولت‌ساز» به رهبری اشرف غنی خزانه این کشور را به سرنوشت سال ۲۰۱۴ روبرو کند. برخی از رؤسای ستادهای انتخاباتی اشرف غنی در گذشته در مقام‌های مهمی بودند و از پول و امکانات دولتی برای پیروزی رئیس جمهور کنونی استفاده می‌کردند. اکنون نیز نگرانی‌هایی وجود دارد که اشرف‌غنی خزانه دولت را برای حفظ قدرت و تبلیغات انتخاباتی خالی کند. این تیم معتقد است که به نظر خلیلزاد، رهبری دولت کنونی افغانستان و لابی‌هایش مقصر توقف مذاکرات قطر هستند.
نامه‌نیورنامه‌نیور23 ساعت قبل
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسائل منطقه بامداد شنبه نسبت به اظهارات مقام‌های آمریکایی برای حمایت از عربستان گفت: گمان نمی‌رود، ترامپ بدنبال انتقام حمله به تأسیسات آرمکو باشد، چرا که آنچه بیش از هرچیزی برای رئیس جمهوری آمریکا اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند. نمی دانیم آیا مسؤولان عربستان و امارات به توصیه‌های سید نصرالله گوش فرا خواهند داد یا خیر، اما سخن وی واقعیت دارد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای پیروزی عربستان و انتقام از حمله به آرامکو که تهران را متهم می‌کنند، به ایران حمله نخواهد کرد، حمله پهپادی به پالایشگاه‌های «بقیق» و «خریص» که بنا به اعتراف کارشناسان غربی، بیش از نیمی از تولید نفت سعودی را کاهش داد. آن چه بیشتر از هرچیز برای ترامپ اهمیت دارد، باج گرفتن از کشورهای حاشیه خلیج (فارس) است و این که بتواند به بهانه حمایت از آنها، مبالغ بیشتری از درآمدهای نفتی شان را چپاول کند، اما آن زمان که این کشورها در معرض خطر قرار می‌گیرند، ترامپ فریبکاری می‌کند و (در حمایت از آنان) طفره می‌رود. رئیس جمهوری آمریکا در این موقع، شروع به توئیت و اظهارات متناقض می‌کند، یک بار می‌گوید، وی متعهد به حمایت از هیچ کشوری نیست و یک بار دیگر بهانه می‌آورد که منتظر نتایج تحقیقات است و می‌خواهد بداند، مبدأ حمله به تأسیسات نفت عربستان کجاست. بیشترین کاری که ترامپ خواهد کرد، اعمال تحریم‌های بیشتر اقتصادی است، همان کاری که جمعه شب انجام داد و بار دیگر بانک مرکزی ایران را تحریم کرد، علت این که ترامپ نمی‌تواند به ایران حمله کند، این است که می‌ترسد، تهران در پاسخ به حملات آمریکا، پایگاه‌های آن و مستقر در قطر، عربستان، امارات، بحرین و کویت را با موشک‌ها و پهپادهای رادار گریزش هدف قرار دهد.
تسنیمتسنیم18 ساعت قبل
برندسازی رمز موفقیت ایران در صنعت خودروسازینماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید برای مشارکت با شرکت‌های خودروسازی خارجی فرش قرمز پهن کرد، افزود: از آنجایی که تمام شرکت‌های خودروسازی با شروع تحریم ایران را ترک می‌کنند ما باید به دنبال داخلی‌سازی و تامین نیازها با تکیه بر توان داخلی از طریق برندسازی و افزایش کیفیت تولیدات باشیم. این نماینده مردم در مجلس دهم درباره واگذاری سهم دولت در خودروسازی‌ها، اضافه کرد: خودروسازی‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شوند و دولت تنها از طریق سازمان حمایت از مصرف کننده بر این صنعت نظارت کند. شرایط کنونی خودروسازی ناشی از دولتی بودن استرئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت نمی‌تواند خودروساز باشد، ادامه داد: دولتی بودن خودروسازی، شرایط کنونی را برای این صنعت رقم زده است. ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر وادراتی استوی با بیان اینکه ۹۰ درصد خودروهایی مانند کامیون، کامیونت، مینی بوس، اتوبوس، لودر و بلدوزر یا وادراتی است یا به صورت CKD وارد کشور می‌شود، تصریح کرد: باید واردات خودرو بدون انتقال ارز آزاد شود چراکه در حال حاضر تولید خودروهای سنگین در کشور به مشکل تبدیل شده و این مشکل در آینده بحران خواهد شد. رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: زمانی که اتوبوس‌ها عمر مفید خود را از دست می‌دهند آسیب‌ها و خطرات بسیاری برای مردم در جاده‌ها ایجاد می‌شود. /انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانهها

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر15 ساعت قبل

التماس ترامپ برای دیدار با رئیس‌جمهور ایران

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
دبیرکل حزب الله افزود: جناب شیخ حسین کورانی از ابتدای مسیر همه ملاحظات شخصی را کنار گذاشت و از همان اول در این امتحان موفق بود. افراد بسیاری در حزب الله تاکید دارند که او در این امتحان موفق بود. دبیرکل حزب الله گفت: آنچه در سال‌های اخیر درباره تغییر ترکیب جمعیتی سوریه بخصوص در مناطق مرزی گفته شده است کذب محض است. شما باید از جنگ با ایران نا امید شوید؛ ترامپ به دنبال پول است ترامپ به دنبال جنگ نیست ترامپ در آستانه انتخابات است. امروز ترامپ التماس می‌کند که دیداری با روحانی رئیس جمهور ایران داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1