چاپ کتب درسی نیاز به ۴۵ هزار تن کاغذ دارد/ روزانه ۵۰۰ هزار جلد کتاب درسی چاپ می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. فرهنگ

چاپ کتب درسی نیاز به ۴۵ هزار تن کاغذ دارد/ روزانه ۵۰۰ هزار جلد کتاب درسی چاپ می‌شود

ایلناخبرگزاری ایلنا |
معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت: ما به ۴۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم، اما تنها ۳ هزار تن تامین شده است.

چاپ کتب درسی نیاز به ۴۵ هزار تن کاغذ دارد/ روزانه ۵۰۰ هزار جلد کتاب درسی چاپ می‌شود - 1

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین جناب علی ذوعلم معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ظهر امروز با موضوع «هفته دولت» در سازمان پژوهش برگزار شد.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در ابتدا اظهار داشت: هفته دولت به مناسبت شهادت شهید رجایی و شهید با هنر نامیده شده و برای آموزش و پرورش این دو بزرگوار به عنوان الگو و جهت دهنده تلقی می‌شوند. امیدواریم آموزش و پرورش بتواند همان راه مد نظر شهدا را دنبال کند و اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد با بهره برداری از راه‌ها و نگاه‌های این بزرگواران باید اصلاح شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در این جلسه گفت: اصل تحول تربیت دنبال کردن تربیت همه جانبه است و تربیت جنسی نیز برای ما در این خصوص اهمیت زیادی دارد. آن نگاهی که در غرب به این مساله وجود دارد برای ما مهم نیست اما در فرهنگ خودمان شاخص‌ها و ضوابطی داریم که مد نظرمان است. خوشبختانه در شورای عالی انقلابی فرهنگی این مساله مطرح شده و در حال حاضر معلمان ما نیز تلاش می‌کنند به این مساله بپردازند اما این کافی نیست و ما باید به صورت نظام یافته به ابعاد مختلف تربیتی توجه کنیم.

حجت السلام و المسلمین ذوعلم درباره کاهش ساعات آموزشی گفت: گلایه و نقد سازمان پژوهش در این زمینه در مرحله اجراست. قرار است ۲۵ ساعت برای یادگیری دانش آموزان در نظر گرفته شود. باید ۲۵ ساعت ۴۵ دقیقه‌ای باشد و اگر دقیقه‌ای از آن کم شود نمی‌توان از آن صرف نظر کرد زیرا اگر چنین چیزی به وجود بیاید زمینه برای افت دانش آموزان فراهم می‌شود اما اگر قرار شد ما یک بازنگری داشته باشیم باید حتما به زمان و عناوین توجه داشته باشیم و به طور کل باید یک برنامه ریزی کلی برای اجرای برنامه ریزی ملی برنامه درسی داشته باشیم. اکنون به این جمع بندی نرسیم اما انچه که مهم هست است این است که ما به اهداف آموزشی‌مان برسیم. اگر این اهداف می‌گوید باید به عناوین اضافه یا از آن کاسته شود، ما به آن عمل می‌کنیم.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره تامین کاغذ گفت: متاسفانه مشکل ما در این زمینه حل نشده و همه در صدد آن هستند که مشکل کاغذ حل شود. ما توانستیم از طریق تولیدلت داخلی کاغذ را تامین کنیم اما نگرانیم که تا مهر سال ۹۹ در تامین کتب درسی خللی وارد شود. تا الان ۴ ماه هم برنامه مورد نظرمان برای تامین کاغذ عقب هستیم. زمان زیادی می‌گذرد اما هنوز نگرانی ما برطرف نشده است. وزیر صمت و سرپرست آموزش و پرورش قول دادند که کاغذها را تامین کنند. ما به ۴۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم اما تنها ۳ هزار تن تامین شده، امیدواریم سازمان صنعت، معدن، تجارت تدابیری بیاندیشد که کاغذها به نوعی تامین شود.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

او گفت: ما باید به سمتی برویم که کتاب‌های درسی‌مان کارآمد‌تر باشند که این شامل همه کتاب‌های درسی می‌شود. با بازآرایی که در سازمان شاهد آن هستیم می‌توانیم برنامه‌های جدید ارائه دهیم. همه بازخوردهایی که ما می‌گیریم در تالیف کتب درسی موثر است. کتاب‌های درسی حوزه فناوری و مباحث دیگر ما باید زود به زود تغییر کنند.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره آموزش دروس به زبان مادری گفت: زبان آموزش ما زبان فارسی است، ما نگران این هستیم که دانش آموزان مناطق دو زبانه دچار عقب ماندگی تحصیلی شوند زیرا مراحل کنکور و دانشگاه به زبان فارسی است. اما یادمان باشد طرح بوم درصدد تامین نیازهای آموزشی و مهارتی دانش آموزان است‌.

او افزود: سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی حجیم‌ترین و عملیاتی‌ترین کار نشر را در کشور انجام می‌دهد تا بتواند کتاب‌های درسی را تا مهر ماه به دست بچه‌ها برساند. روزانه به طور متوسط ۵۰۰ هزار جلد کتاب باید چاپ شود تا ۱۴۰ میلیون کتاب تا مهر به دست دانش‌آموزان برسد.

حجت السلام و المسلمین ذوعلم بیان کرد: نگاه ما در سند تحول تقویت علمی است نه اینکه دانش آموزان تنها حفظ کنند، این یک خلا جدی است یعنی ما به جای تربیت علمی به سمت حفظیات مفاهیم علمی رفتیم.

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره خیرین کتب درسی گفت: خیرین آموزشی زیاد هستند اما خیرین آموزش فنی و حرفه‌ای نیز تازگی شروع به کار کردند. البته در این میان باید خیرین ارتقا محتوا و کیفیت آموزشی را باید راه بیاندازیم. همچنین این خیرین می‌توانند به شکل داوطلبانه در استان‌های مختلف با ما همکاری داشته باشند. هرساله کتب درسی استان سیستان و بلوچستان به طور رایگان به دست آنها می‌رسد و امسال هم همینطور است‌. بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه برای این کار صرف می‌شود و به اعتقاد من این کمترین کار است که می‌توان برای این مناطق کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل1 نظر
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! تهیه‌کننده «ستایش»: ستایش به آرامش رسیده! وی درباره جوان‌تر شدن «ستایش» نسبت به فصل دوم بیان کرد: این انتقاد‌ها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

(ویدیو) «ستایش» مثل بنجامین باتن جوان شده است؟

فراروفرارو1 روز قبل
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. به گزارش خبرآنلاین، این فصل که از فردای فصل دوم آغاز می‌شود و در سیر داستانی در امتداد فصل دوم است، از این جهت سوژه شده که در آن چهره نرگس محمدی هنرپیشه نقش ستایش جوان‌تر از فصل دوم است. حالا به شوخی در شبکه‌های اجتماعی این اتفاق را مقایس می‌کنند با ماجرای بنجامین باتن که هرچه سنش بالا می‌رفت جوانتر می‌شد! البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! بر اساس گفته تهیه کننده ستایش چند وقتی این تداخل زمانی میان دو سریال ایجاد شده است.

تمرینات فرزاد فرزین برای سریال مانکن / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

بهنوش طباطبایی «مری پاپینز» می‌شود

مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، نمایش موزیکال «مری پاپینز» قرار است با حضور بهنوش طباطبایی روایتگر ماجراجویی‌ها و داستان هایی باشد که در خانواده «بنکس» رخ می‌دهد. جایزه گلدن گلوب و بفتا هم قبل از اینها برای بازی در نقش «مری پاپینز» نصیب جولی اندروز شده بود. حدود ۲ دهه بعد نیز ناتالیا آندریچنکو در نقش «مری پاپینز» ظاهر شد. بهنوش طباطبایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از آبان ماه امسال در نقش «مری پاپینز» پرستار خانواده بنکس روی صحنه تالار وحدت ظاهر می‌شود. این اثر اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های «مری پاپینز» نوشته پاملا تراورس با ترجمه احمد کولیوندی و ترانه سرایی و دراماتورژی محمدرضا کوهستانی است.

تماشا کنید: مدیر سازمان «اوج» رئیس صداوسیما می‌شود؟!

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ محمدرضا زائری از احتمال انتصاب احسان محمدحسنی، مدیر سازمان هنری رسانه‌ای اوج به ریاست سازمان صداوسیما خبر داده است. ماجرا از انتقادات تند وحید جلیلی به صداوسیما آغاز شد و در نهایت شماری از نیروهای نسل جدید اصولگرایان را دو دسته کرده و در مقابل هم قرار داد.

نظرها

اخبار بیشتر