قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
با توجه به ساکارز و کالری کمتر در شکر قهوه‌ای (نسبت به شکر سفید) مصرف آن توصیه می‌شود و طبیعت عصاره آن برای سلامت افراد مفید است.

برترین‌ها: چند وقتی است که قند و شکر قهوه‌ای در بازار موجود است و باعث شده تا سوالات زیادی در مورد این محصول جدید به ذهن مصرف کنندگان برسد. سعی کردیم تا با کارشناسان تغذیه و همچنین مسئولان مربوطه تماس گرفته و واقعیت این محصول جدید را برای شما آشکار کنیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ورود این کالای جدید با بازار خوراکی‌ها برایتان سوال برانگیز شده و می‌خواهید اطلاعات درستی در مورد آن به دست آورید این گزارش را تا انتها بخوانید و جواب سوال هایتان را بگیرید.

شکر قهوه‌ای یا زرد چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید که شکر قهوه‌ای گاهی وقت‌ها به اسم شکر زرد هم در سوپرمارکت‌ها به شما عرضه می‌شود، این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند و رنگ این شکر‌ها با توجه به میزان خام بودن آن‌ها ممکن است تغییر کند پس خیلی دربند زرد یا قهوه‌ای بودن آن نباشید. اما تاریخچه شکر قهوه‌ای تصفیه نشده به اواخر قرن ۱۸ برمی گردد. شکر قهوه‌ای قابل مصرف از یک ترکیب ساکارز (شکر تصفیه شده) که با مقادیری معین از ملاس به صورت لایه‌ای نازک بر روی ذرات آن نشسته، تهیه شده است.

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟! - 4

این فرآورده از نظر تجاری دارای طیف وسیعی از تنوع است که شکر قهوه‌ای شماره ۱ با رنگ نسبتا سفید تا شکر قهوه‌ای شماره ۱۵ با رنگ قهوه‌ای تیره مشخص می‌شود. در این بین شماره‌های ۶، ۸، ۱۰ و ۱۳ از پرمصرف‌ترین انواع آن است. شکر قهوه‌ای حاوی املاح مفید کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است. صد گرم شکر قهوه‌ای حاوی حدود ۳۷۰ کالری است درحالی که در شکر سفید این مقدار به ۴۰۰ کالری می‌رسد.

با توجه به ساکارز و کالری کمتری در شکر قهوه‌ای (نسبت به شکر سفید) مصرف آن توصیه می‌شود و طبیعت عصاره آن برای سلامت افراد مفید است. اگر می‌خواهید از شکر قهوه‌ای استفاده کنید برای جلوگیری از سفت شدن آن که دارای حدود ۲ درصد رطوبت است شکر را در ظروف کاملا بسته‌ای که در آن هوا نفوذ نکند قرار دهید و بهتر است در یخچال نگهداری شود.

موارد مصرف شکر قهوه‌ای

شکر قهوه‌ای علاوه بر مصرف خانگی در شیرینی پزی و به خصوص پخت انواع کیک به ویژه در کشور‌های توسعه یافته مصرف فراوانی دارد. این ماده برحسب کیفیت، مزه، بوی و قوام آن در ترکیبات شیر، بستنی، خامه، شیرینی و مخلوط‌های انواع کیک و بستنی به کار می‌رود. در اروپا و آمریکا به این نتیجه رسیدند که شکر قهوه‌ای برای شیرینی پزی، مربا، کیک، تارت و پای میوه به مراتب بهتر از شکر سفید است و طعم و بوی آن بر لذیذشدن این فرآورده‌ها می‌افزاید.

شکر قهوه‌ای را می‌توانید به صورت آنلاین از اینجا تهیه کنید:

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟! - 11

شکر قهوه‌ای و درمان سرماخوردگی

دهه هاست که مصرف شکر قهوه‌ای یک درمان خانگی برای سرماخوردگی محسوب می‌شود. شکر قهوه‌ای را در آب در حال جوشیدن با زنجبیل اضافه می‌کردند و به همان شکل داغ مصرف می‌کردند و مصرف آن باعث درمان علائم سرماخوردگی می‌شد. در برخی جا‌ها از شکر خام یا شکر قهوه‌ای به جای عسل استفاده می‌کرده‌اند.

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟! - 14

شکر قهوه‌ای طبیعی خاصیت درمانی دارد. اما برخلاف شکر‌های قهوه‌ای مصنوعی که این روز‌ها در بازار است و به گفته کارشناسان تغذیه هیچ خاصیت درمانی و رژیمی ندارد، شکر قهوه‌ای طبیعی می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که از چربی خون بالا رنج می‌برند یا ناراحتی‌های گوارشی دارند.

دکتر فرناز مهدوی، در این باره می‌گوید: «متاسفانه پیدا کردن شکر قهوه‌ای طبیعی کار ساده‌ای نیست. به خصوص این روز‌ها که شکر‌های قهوه‌ای به وفور وارد بازار شده‌اند. اما اگر می‌خواهید از خاصیت درمانی و دارویی این شکر‌ها بهره ببرید بهتر است از طبیعی بودن آن‌ها مطمئن شوید. شکر‌های قهوه‌ای که اکنون در بازار است همان شکر سفید مصنوعی است که با افزایش ملاس به آن‌ها رنگشان تغییر کرده در صورتی که شکر قهوه‌ای طبیعی شکری است که تصفیه نشده، رطوبت بیشتری دارد و بافت آن بسیار نرم‌تر از بافت شکر‌های مصنوعی است.»

این دکترای تغذیه می‌افزاید: «به هر حال خوردن هر ماده قندی باید با کنترل انجام شود. اینکه فکر کنیم شکر قهوه‌ای کالری کمتر و خاصیت درمانی دارد پس می‌توانیم به وفور مصرف کنیم کاملا اشتباه است. این شکر هم مانند دیگر مواد قندی می‌تواند ضرر‌های جبران ناپذیری به بدن شما وارد کند، ضمن اینکه استفاده از شکر‌های قهوه‌ای به صورت فله‌ای فروخته می‌شود هم خطرات خاص خودش را دارد. این شکر‌ها ممکن است با استفاده از رنگ‌های غیرخوراکی به این شکل درآمده باشند و برای بدن شما مضر باشد، پس بهتر است برای استفاده از شکر قهوه‌ای حتما از شکر‌های بسته بندی شده با مارک‌های معتبر و البته داشتن نشان استاندارد استفاده کنید. ضمنا در مصرف هم زیاده روی نکنید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

شکر قهوه‌ای و پوست

همچنین اثرات مثبت شکر قهوه‌ای بر روی پوست غیرقابل انکار است. طوری که در برخی لوازم آرایشی معتبر از شکر قهوه‌ای استفاده می‌کنند. شکر قهوه‌ای باعث کاهش ورم پوست و مرطوب شدن پوست شده و از سلول‌های پوست در برابر رادیکال‌های آزاد دفاع می‌کند. فراموش نکنید که تمام این خواص مربوط به شکر قهوه‌ای طبیعی است.

شکر قهوه‌ای مصنوعی رژیمی نیست؟

برخی افراد با این تصور که شکر قهوه‌ای ارزش تغذیه‌ای و درمانی بالا و کالری کمتری دارد آن را یک شیرین کننده مغذی و رژیمی می‌دانند و متاسفانه به وفور در رژیم غذایی مبتلایان به دیابت و افراد با اضافه وزن بالا دیده می‌شود. بیشتر شکر‌هایی که این روز‌ها با نام شکر قهوه‌ای در بازار عرضه می‌شود، همان شکر سفید تصفیه شده به اضافه مقدار معینی ملاس است یا به عبارتی همان شکر قهوه‌ای مصنوعی.

گرچه ملاس حاوی مقادیری کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم است، اما به دلیل آنکه شکر، محصول مضری بوده و نمی‌توان از آن به مقدار زیادی استفاده کرد، این محصول کاربرد تغذیه‌ای و درمانی قابل توجهی ندارد و فقط برای افرادی که سالم هستند و بیماری زمینه‌ای ندارند یک شیرین کننده طبیعی محسوب می‌شود و می‌توانند آن را جایگزین شکر سفید کنند.

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟! - 25

قند خرمای موجود در بازار واقعی نیست

در کنار شکر قهوه‌ای قند هم به بازار عرضه شده، البته چندی پیش این قند‌ها با نام قند خرما وارد بازار شد که خیلی زود مشخص شد این محصول واقعی نیست. مهندس چنگیز اسفندیاری معاون صنایع تبدیلی وزارت جهاد کشاورزی ضمن رد امکان تولید قند حبه‌ای گفت: «قند خرما به صورت مایع تولید می‌شود. ترکیبات این قند شامل گلوکز و فروکتوز است و نوعی قند مونوساکاریدی شش کربنه است. قند خرما قابلیت کریستاله شدن ندارد و قند‌هایی که به رنگ قهوه‌ای به نام قند رژیمی خرما در بازار عرضه می‌شود به طور حتم از خرما تهیه نشده است.

قند‌های قهوه‌ای رنگی که با نام قند خرما عرضه می‌شوند ممکن است از شکر پخت شده به دست آمده باشد. این نوع شکر دارای یک رنگ قهوه‌ای است و به طور کامل تصفیه نشده است. اگرچه برای سلامت انسان مضر نیست، اما در مقایسه با قند‌های سفید دارای املاح بیشتر همراه با رنگدانه است.»

وی خاطرنشان کرد: «ممکن است برخی کارخانه‌های قندسازی پس از ریختن شکر سفید در قالب چند لیوان شیره خرما روی آن پخش کرده و پس از پخش شیره خرما در شکر اقدام به برش به صورت حبه‌ای کنند که به طور حتم محصول به دست آمده با قند رژیمی خرما کاملا متفاوت است. قند رژیمی خرما نیز دارای خاصیت چاق کنندگی است و هر یک گرم آن ۴ کیلوکالری انرژی تولید می‌کند.

قند قهوه‌ای چیست؟

اما در کنار قند خرما که به بازار آمده قند قهوه‌ای هم هست که مانند شکر قهوه‌ای اگر طبیعی باشد می‌تواند خاصیت درمانی داشته باشد، اما باید درنظر داشته باشید که قند قهوه‌ای طبیعی از کریستال‌های فشرده شکر قهوه‌ای تولید می‌شود و بافت درشت‌تری نسبت به قند‌های سفید معمولی دارد.

قند و شکر قهوه‌ای بخریم یا نخریم؟! - 32

شکر قهوه‌ای برای دیابتی‌ها خوب نیست

یکی از تبلیغاتی که این روز‌ها در مورد شکر قهوه‌ای زیاد به گوش می‌رسد، این است که مبتلایان به دیابت هم می‌توانند از این شکر استفاده کنند. اما این تبلیغ کاملا اشتباه است. ترکیبات این شکر هم مانند شکر سفید است و خوردن آن برای بیماران دیابتی مضر است. این شکر همان طور که گفته شد فقط کالری کمتری نسبت به شکر سفید دارد و دیابتی‌ها نباید از آن استفاده کنند.

بهترین شیوه استفاده از شکر قهوه‌ای

برای آنکه بهتر بتوان از شکر قهوه‌ای استفاده کرد به این نکته‌ها دقت کنید:

- پودر: شکر قهوه‌ای را پودر کنید و به جای قند یا شکر سفید برای تهیه شیرینی به ویژه شیرینی خشک استفاده کنید. به این ترتیب بافت بهتری ایجاد می‌شود.

- ذوب کردن: شکر قهوه‌ای را با ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری آب همراه با ۲ قاشق آبلیمو مخلوط کنید و به آرامی حرارت دهید تا شکر آب شود. به این ترتیب شکر، شکرک نمی‌زند.

- کارامل: شکر قهوه‌ای ذوب شده را با خامه مخلوط کنید و برای تزیین بستنی یا دسر‌ها از آن استفاده کنید. یادمان باشد درباره استفاده از شکر قهوه‌ای در شیرینی پزی به دو نکته دقت کنید:

۱- بستن در جعبه شیرینی: اگر شیرینی با شکر قهوه‌ای تهیه شده باشد، پس از بازکردن در شیرینی آن را در جای مرطوب نگهداری کنید تا شیرینی به «کلوخ سفت» تبدیل نشود. شیرینی‌های خانگی را نیز در ظروف دربسته نگهداری کنید.

۲- برای دیابتی‌ها نیست: کالری شکر قهوه‌ای به نسبت سفید پایین است، اما شکر «رژیمی نیست» بنابراین، این شیرینی‌ها فقط «کم کالری» است و مصرف آن برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
اخبار اجتماعی- بسیاری از مواد شیمیایی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ها، مواد مغذی و هورمون‌ها به ترویج خواب خوب و تنظیم چرخه خواب کمک می‌کنند. شیر گرمشیر گرم یکی از خوراکی‌های خواب آور بوده و درمان خانگی معمول برای بی‌خوابی است. محققان بر این باورند که ترکیب فلانوئید به نام آپیگنین این چای را خواب آور می‌سازد. به نظر می‌رسد آپیگنین به گیرنده‌های اسید گاما آمینوبوتیریک A تبدیل می‌شود؛ فرآیندی که به تحریک خواب کمک خواهد کرد، از این رو یکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور چای بابونه است. ترشی گیلاسیکی دیگر از خوراکی‌های خواب آور ترشی گیلاس است.
ایسناایسنا1 روز قبل
و ای کاش این معتادان تنها تریاک مصرف می‌کردند؛ متاسفانه به گفته رئیس اداره سلامت‌روانی، اجتماعی و اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر، تنها ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف ماده مخدر شیشه آورده‌اند. وفایی گفت: در جامعه ما قبلا بیشتر مصرف کنندگان مواد مخدر از افیون همچون تریاک و هروئین استفاده می‌کردند که بر روی جسم و بار شخصیتی آن‌ها ثاتیر سوء می‌گذاشت و در نتیجه فرد مصرف کننده با ژنده پوشی و رعایت نکردن بهداشت مواجه بود و انگار دیگر آب از سرشان گذشته است و در کوچه و خیابان‌ها کارتون خواب بودند و گاهی نیز در ملاءعام مواد مصرف می‌کردند. بیشتر معتادان «شیشه» مصرف می‌کننداین مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به مصرف زیاد برخی از مواد اعتیاد آور در جامعه، گفت: در سال ۸۶ در کل مصرف کنندگان مواد مخدر ۳٫۶ دهم درصد شیشه مصرف می‌کردند اما حدود ۵ سال گذشته این آمار به ۲۶ درصد رسیده است و مصرف کنندگان رو به مصرف شیشه آورده‌اند. در این راستا با فروشندگان، پاتوق‌های مصرف کنندگان مواد مخدر و معتادان متجاهرین برخورد شده و تاکنون ۱۸۳ متجاهر دستگیر و شناسایی شده است. کارشناس درمان شورای مبارزه با مواد مخدر در کردستان، با اشاره به اینکه نوع و مقدار مصرف مواد مخدر بر روی جسم افراد متفاوت است، گفت: مصرف هر کدام از مواد مخدر از جمله تریاک، شیشه و یا شربت متادون تاثیر متفاوتی بر سیستم جسمی و روحی می‌گذارد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در این بخش قصد داریم تعدادی از کارهایی که در سنگاپور نباید انجام داد را به شما عزیزان معرفی کنیم. حتما شنیده‌اید که سنگاپور کشور بسیار تمیزی بوده و بهداشت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس، انداختن آشغال در خیابان یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور بوده و جریمه‌های سنگینی به همراه دارد. براساس قانونی که در سال ۱۹۹۶ تصویب شد، برهنه بودن یکی از کارهای ناپسند در سنگاپور محسوب شده و ممنوع هست. سیستم حمل و نقل عمومی سنگاپور بسیار منظم بوده و خدمات کامل و گسترده‌ای را به شهروندان خود ارائه می‌دهد.
سلامت نیوزسلامت نیوز7 ساعت قبل
سلامت نیوز: در حالیکه معاون کل وزارت بهداشت مجموع تعداد پزشکان کشور اعم از پزشک عمومی، متخصص، دندانپزشک را ۱۰۸ هزار نفر اعلام کرده اما وزیر بهداشت، تعداد پزشکان فعال کشورمان را ۱۸۰ هزار نفر اعلام کرده است! ایران از نظر سرانه پزشک در منطقه نیز جایگاه مناسبی ندارد بطوریکه بعد از کشورهایی مثل سوریه جنگ‌زده، فلسطین و قرقیزستان در جایگاه بیستم قرار گرفته است! کمبود پزشک در کشور آنچنان مشهود است که برخی از مسئولان نظام سلامت ضمن اعتراف به آن، پایین بودن سرانه پزشک را نگران‌کننده خواندند؛ در همین زمینه، حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت مدعی کمبود جدی پزشک در کشور شده و آمار سرانه پزشک در ایران را نسبت به کشورهای پیشرو، بسیار پایین ارزیابی کرد. ظاهرا این جریان با افزایش تعداد پزشکان، منافع خود را در خطر می‌بیند! عمده این تناقض‌گویی‌ها حول محور تعداد پزشک در کشور می‌چرخد؛ هر چند آمار رسمی در این زمینه ارائه نشده اما می‌توان به گفته مسئولان مربوطه در این‌باره استناد کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
ساعت ۲۴-نشانه‌های سرطان یا تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌ها رومزه مانند سر درد و یا حتی افسردگی است. علائم سرطان مغز یا وجود تومور مغزی بسیار شبیه سایر بیماری‌های معمول است از سردرد تا افسردگی. برای اینکه با علائم تومور مغزی آشنا شوید با ما همراه باشید. برای هشت نشانه خاموش اما جدی تومور مغزی و اینکه برای آنها باید به پزشک مراجعه کنید یا خیر ادامه مطلب را بخوانید. به همین دلیل است که بسیاری از زنان مبتلا به تومور مغزی قادر به تولید شیر نیستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
وی تصریح کرد: شرکت‌های اندونزی که به همراه وزیر بهداشت این کشور به ایران سفر کرده‌اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشکی اندونزی را تشکیل می‌دهند و امروز نیز همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل می‌شود که در این همایش شرکت‌های ایرانی دعوت شده‌اند تا شاهد گسترش روابط دو کشور در حوزه سلامت باشیم. آقای اسدی لاری گفت: دومین سند و صورتجلسه‌ای که دیشب با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی امضا شد، ناظر بر فعالیت‌هایی است که در چارچوب تفاهم نامه و برنامه عملی که پیشتر به امضا رسیده بود، باید پیگیری می‌شد البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو کشور نداشتیم، چون حدود ۴ ماه است که امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شرکت‌های اندونزیایی در ایران بودیم. وی با بیان اینکه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر آقای دکتر نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و همتای اندونزیایی اش برای همکاری‌های بیشتر دو کشور لحاظ شده است، افزود: این موضوعات شامل کمک ایران به اصلاح نظام بیمه‌ای در اندونزی، تکنولوژی‌های جدید مانند بایو تکنولوژی و نانو، سلول‌های بنیادی، سلول درمانی و روش‌های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترک از تجارب دو کشور در زمینه کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر بود. وی ادامه داد: زمینه‌های متعددی برای ارتقای همکاری‌های ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است، بنابراین انتظار داریم که بعد از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم. آقای اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، گفت: حضور هفته گذشته آقای محمد جواد ظریف در اندونزی و مذاکره با مسؤولان این کشور و همچنین برگزاری همایش نانوتکنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاکارتا، به ارتقای روابط دو کشور کمک کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حمایت آمریکا از عربستان پس از وقوع انفجار در تاسیسات نفتی آرامکو

خبری1 ساعت قبل

اخبار روز بازار خودرو - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری5 ساعت قبل

اخبار روز بازار مسکن - دوشنبه ۲۵ شهریورماه

خبری6 ساعت قبل

ارائه خدمات به کشاورزان و روستائیان از طریق اپلیکیشن

تابناکچند ثانیه قبل

ترامپ: ایرانی‌ها می‌گویند که ارتباطی با حمله به عربستان سعودی نداشته‌اند. خواهیم دید

نامه‌نیورچند ثانیه قبل

ترامپ: ایران می‌گوید با حمله به عربستان ارتباطی ندارد

مهر30 دقیقه قبل

اعلام نتایج آزمون EPT شهریور ۹۸ دانشگاه آزاد

صدا و سیما30 دقیقه قبل

توکیو: عرضه پایدار نفت از خاورمیانه برای ثبات و رونق اقتصاد جهانی از جمله ژاپن ضروری است/ برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه بسیارمهم است

انتخاب31 دقیقه قبل

حملات به «بقیق» و «خریص» شکنندگی اقتصاد عربستان را آشکار کرد

مهر31 دقیقه قبل

ویدیو؛ اشک‌های کریستیانو رونالدو در برنامه تلویزیونی به دلیل فقدان پدرش در زمان کسب موفقیت‌های دوران حرفه‌ای (با زیرنویس فارسی)

طرفداری32 دقیقه قبل