مصاحبه| وزیر اطلاع‌رسانی یمن: ائتلاف عربستان به‌دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
مصاحبه| وزیر اطلاع‌رسانی یمن: ائتلاف عربستان به‌دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد

مصاحبه| وزیر اطلاع‌رسانی یمن: ائتلاف عربستان به‌دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
ضیف‌الله الشامی وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن دستاوردهای بزرگ ملت یمن را ناشی از روحیه جهادی و صبر و پایداری مردم این کشور دانست و گفت: دشمن تصور توانمندی‌های یمن را نمی‌کرد و امروز در برابر این توسعه و تحول بزرگ دچار سردرگمی شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، یمن در روزهای گذشته شاهد تحولات اساسی در میدان نبرد میان مقاومت این کشور علیه متجاوزان سعودی و اماراتی بوده است، این در حالی است که در میدان دیپلماسی و سیاسی نیز تحرکات متعددی از سوی جریان مقاومت یمن صورت گرفته که نقطه عطف آن دیدار اخیر با مقام معظم رهبری بوده است.

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن و هیئت همراه عصر روز سه‌شنبه (۲۲ مردادماه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به نکات متعدد و مهمی اشاره کردند. رهبر انقلاب اسلامی با تمجید از ایمان، ایستادگی، هوشمندی و روحیه جهادی مردم یمن در برابر یک تجاوز وحشیانه و گسترده، تأکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعا پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.

حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: مردم یمن با تمدن عمیق و تاریخی خود و با روحیه مجاهدت و ایستادگی که در این پنج سال از خود نشان داده‌اند، آینده خوبی را در پیش دارند.

امام خامنه‌ای در این دیدار بر محورهای کلیدی تأکید کردند که یکی از این محورها تأکید بر مقاومت برای مقابله با دشمن و رسیدن به توانمندی‌های دفاعی برای مقابله با تجاوزات آن بوده است.

برای بررسی تازه‌ترین تحولات یمن، گفت‌وگویی با ضیف‌الله الشامی وزیر اطلاع‌رسانی دولت یمن انجام دادیم که محورهای مهم این مصاحبه و متن کامل به‌شرح زیر است:

مصاحبه| وزیر اطلاع‌رسانی یمن: ائتلاف عربستان به‌دنبال خروج از گرداب یمن است/ توان پهپادی یمن افزایش می‌یابد - 7

محورهای مهم این مصاحبه:قدرت موشکی یمن درحال افزایش است و بر توسعه توان پهپادی افزوده می‌شود.یمن امروز در مرحله مقابله با تجاوزگری قرار دارد.قدرت نظامی یمن به‌خوبی به اهداف خود رسیده است.هر طرفی در جنوب یمن مجری اهداف یک طرف خارجی است.هادی امروز از همه مناطق از شمال گرفته تا جنوب طرد شده است.اگر روحیه بالای جهادی نبود، ملت یمن نمی‌توانست دستاوردی به‌دست بیاورد.

تسنیم: ائتلاف سعودی در آغاز تجاوزگری خود به یمن اعلام کرد که این تجاوزگری را تنها با برآورده شدن سه خواسته خود یعنی بازگرداندن عبدربه منصور هادی به قدرت و تحویل سلاح از سوی جنبش انصارالله و آزادسازی صنعا متوقف خواهد کرد اما امروز می‌بینیم که این ائتلاف نه‌تنها از برآورده کردن این خواسته‌ها ناتوان مانده است بلکه از راه‌حل سیاسی برای برون‌رفت از باتلاق یمن سخن می‌گوید، آیا می‌توان ناکامی ائتلاف سعودی در این زمینه را نتیجه طرح مقاومت انصارالله و ارتش یمن دانست؟

‎الشامی: ائتلاف در آغاز اعلام کرد که می‌تواند به این اهداف خود برسد اما در مقابل پایداری ملت یمن و کمیته‌های مردمی و توسعه توانمندی‌های موشکی و پهپادی و عملیات میدانی و انسجام پشتوانه مردمی ناکام ماند و شکست مفتضحانه‌ای خورد و به‌دنبال راهی برای برون‌رفت از گردابی می‌گردد که در آن گرفتار شده است.

هادی امروز از همه مناطق از شمال گرفته تا جنوب طرد شده و به برگه‌ای بی‌ارزش تبدیل شده است و ائتلاف تلاش می‌کند که این برگه تاریخ‌گذشته را برای خود نگه دارد تا شاید بتواند به تجاوزگری آنها علیه یمن (به‌زعم خودشان) مشروعیت بخشد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

آنها امروز از رسیدن به اهداف تجاوزگری خود علیه یمن ناتوان مانده‌اند. قدرت موشکی یمن درحال افزایش است و بر توسعه توان پهپادی افزوده می‌شود.

امپراطوری سلاح‌های آمریکایی پیشرفته و اهرم‌هایش در منطقه در برابر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ناتوان مانده‌اند.

تسنیم: ما دستاوردهای نظامی خیره‌کننده‌ای را در زمینه موشک‌های بالستیک و پهپادها در برهه اخیر شاهد بودیم؛ به‌گونه‌ای که توانست فعالیت‌های اقتصادی عربستان را تا حد زیادی فلج کند. تأثیر این دستاوردهای نظامی بر مقاومت ملت یمن و تغییر معادلات جنگ را چگونه تفسیر می‌کنید؟

الشامی: دستاوردها بزرگ و متعدد است. دستاوردهایی نیز در راه هستند که متجاوزان تاب تحمل آن را نخواهند داشت. قدرت موشکی و قدرت نظامی روز به روز توسعه می‌یابد. درحالی که دشمن در گذشته به‌دنبال جنگنده‌های اف۱۶ و سایر ادوات نظامی هجومی بود، امروز در هراس بوده و به‌دنبال سامانه‌های پدافند دفاعی هوایی نظیر پاتریوت و اس۴۰۰ می‌گردد.

رشد نظامی گسترده و قدرت موشکی و پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توان موازنه نظامی را از دشمن گرفته است.

یمن امروز در مرحله مقابله با این تجاوزگری قرار دارد. دشمن تصور توانمندی‌های یمن را نمی‌کرد و امروز در سردرگمی و فروپاشی در برابر این توسعه و تحول بزرگ قرار دارد. این دستاوردها برای همه جهانیان روشن شده است. قدرت نظامی یمن به‌خوبی به اهداف خود رسیده است.

تسنیم: چگونه ملت یمن توانست نقشه‌های دشمن برای تقسیم یمن و سلطه بر منابع و امکانات این کشور را خنثی کند؟

الشامی: اگر مسئله اساسی یعنی مسئله دفاع از میهن و مقابله با دشمن آمریکایی و سعودی و اهرم‌های آنها با روحیه بالای جهادی نبود، ملت یمن نمی‌توانست دستاوردی به‌دست بیاورد. اگر ملت یمن براساس سیره رسول اکرم (ص) حرکت نمی‌کرد و روحیه جهادی و ایمان به راه خود نداشت، هیچ گونه پیروزی در بسیاری از مناطقی که مورد تجاوزگری قرار گرفت، به‌دست نمی‌آورد.

تسنیم: برخی معتقدند که چه بسا برخی از جریان‌های یمنی در جنوب این کشور در ابتدا فریب طرح عربستان و امارات را خوردند، اما حالا با برملا شدن کامل تلاش امارات برای تجزیه یمن، جنگ سنگینی از سوی مخالفان امارات در جنوب یمن علیه امارات و طرفداران آن در جریان است، آیا با توجه به این مساله می‌توان گفت که شمال و جنوب یمن امروز درخصوص طرح مقاومت برای آزادسازی کشور از اشغال عربستان و امارات و حفظ تمامی ارضی آن با هم اتفاق نظر دارد؟

الشامی: یمنی‌هایی که دل به اشغالگر بستند، امروز به هیزمی برای درگیری عربستان و امارات تبدیل شده‌اند. تیراندازی بین سعودی‌ها و اماراتی‌ها نیست بلکه بین یمنی‌ها و در خاک یمن است. اینها به ابزار دست اشغالگر متجاوز تبدیل شدند که می‌خواهد اهداف خود را به‌خاطر حماقت آنها از طریق آنها جلو ببرد زیرا آنها هیچ مبنای اعتقادی و اصولی ندارند و هر جناح سیاسی در جنوب دارای ارتباط‌های خارجی در عربستان یا امارات یا انگلیس است و هر طرفی مجری اهداف یک طرف خارجی است.

گفتگو از سعید شاوردی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | پشیمانی شاهزاده سعودی از کری‌خوانی برای ایران!

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
«عبدالله بن سلطان بن ناصر آل سعود» که چندی پیش مدعی شده بود عربستان سعودی می‌تواند طی هشت ساعت ایران را نابود کند، این توییت خود را پاک کرده است.

فیلم | پاسخ جالب یک شهروند به سوال خبرنگار صداوسیما!

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل

مذاکره | فشار حداکثری

همشهریهمشهری1 روز قبل

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا12 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

تحقیر سعودی‌ها توسط کارشناس شبکه الجزیره/ عربستان یک ببر کاغذی است + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، احمد المؤید تحلیلگر و کارشناس یمنی، با حضور در برنامه «اتجاه المعاکس» شبکه الجزیره، درباره ضربه سنگین یمن به عربستان، صحبت کرد. این کارشناس با اشاره به مطلبی از پژوهشکده امنیت اسرائیل، گفت: طبق روایت سعودی‌ها تا الان باید یمنی‌ها تبخیر شده بودند. ولی آن‌ها فعلا توانسته‌اند سه فرودگاه عربستان را از کار بیندازند. بیشتر بخوانید: پاسخ محکم مجری سرشناس الجزیره به کارشناس سعودی/ عربستان بزرگترین دشمن اتحاد یمن است + فیلمانتهای پیام/اختلاف اماراتی سعودی در یمن، به ضرر منافع تل آویو است + فیلم

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1