هنوز ارز برای تامین کاغذ کتب درسی سال ۹۹ تامین نشده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
هنوز ارز برای تامین کاغذ کتب درسی سال ۹۹ تامین نشده است

هنوز ارز برای تامین کاغذ کتب درسی سال ۹۹ تامین نشده است

مهرخبرگزاری مهر |
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با بیان اینکه چهار ماه از زمان آماده سازی کتب درسی سال ۹۹_۱۴۰۰ عقب هستیم، گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ کتاب های درسی سال ۹۹ تامین نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری حجت الاسلام والمسلمین علی ذوعلم صبح امروز در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با موضوع «هفته دولت» برگزار شد.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این نشست گفت: شهادت شهید جایی وشهید باهنر بهانه هفته دولت است و برای آموزش و پرورش این دو بزرگوار جهت دهنده هستند و در کنار شهدایی چون شهید بهشتی و شهید مطهری الگوهای ما هستند. امیدواریم اموزش و پرورش بتواند با همان نگاه ومبانی تعلیم و تربیت را دنبال کند.

وی ادامه داد: اگر امروز شاهد نوعی کم توجهی در عرصه تعلیم و تربیت هستیم و مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده، می‌توان با تأسی به نگاه این شهدا، آن را اصلاح کرد.

ذوعلم در ادامه در پاسخ به این پرسش که طرح گنجاندن تربیت جنسی در کتاب‌های درسی به کجا انجامیده است، بیان کرد: ما در اسناد تحولی، تربیت همه جانبه را باید دنبال کنیم و تربیت جنسی یکی از آنهاست. در حال حاضر درباره نحوه مواجهه با این مسئله مباحثی وجود دارد. ما نگاهی که غرب به این مسئله دارد را قبول نداریم و در مبانی اسلامی و فرهنگی خودمان ضوابطی را داریم که باید مبنا قرار دهیم. شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مسئله ورود کرده است و طرحی در حال تصویب است که بعد از ابلاغ به آموزش و پرورش، ما نیز به آن ورود می‌کنیم. در حال حاضر در مدارس تلاش می‌شود در حد اقتضائات به این مسئله پرداخت شود اما کافی نیست.

بنایی نداریم درباره برجام و وزرا در کتاب درسی حرف بزنیم

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه شنیده می‌شود درباره گنجاندن بحث برجام و نوشتن درباره محمد جواد ظریف در کتاب‌های درسی مطالبی مطرح شده است، بیان کرد: من نمی‌دانم این بحث از کجا به میان آمده است اما ما تجربه‌ای نداریم درباره اینکه از وزرا در کتاب‌های درسی مطلبی منتشر کنیم و نقد و تحلیلی درباره شان داشته باشیم. ممکن است در تاریخ انقلاب به مباحثی ورود کنیم اما این مسائل را من تازه از شما می‌شنوم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به پرسش مهر درباره سخنان سرپرست آموزش و پرورش مبنی بر کاهش ساعت‌های آموزشی و اینکه در صورت عملی شدن این طرح چه اتفاقی برای حجم کتاب‌های درسی می‌افتد، بیان کرد: در حوزه کتاب‌های درسی و ساعات آموزشی دیدگاه‌های مختلفی مطرح می‌شود که باید مبتنی بر مطالعات و پژوهش‌ها آنها را بررسی و جمع بندی کنیم تا بتوانیم به یک مصوبه جدید نزدیک شویم. در حال حاضر ۲۵ ساعت در مقطع ابتدایی در هفته فرصت یادگیری فراهم شده است. ۲۵ ساعت باید ۲۵ ساعت ۴۵ دقیقه‌ای باشد. اگر این ۴۵ دقیقه به ۴۰ دقیقه کاهش پیدا کند، یعنی ۱۱ درصد از کل ساعت آموزشی کاسته شده است و ما نمی‌توانیم از این درصد صرفنظر کنیم. باید فرصتی فراهم کنیم تا محتوای برنامه درسی به درستی به دانش آموز منتقل شود. در صورت این کاهش، زمینه افت تحصیلی و تکرار پایه را فراهم می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر باید تلاش کنیم آنچه مصوب شده به خوبی اجرا شود و اگر زمانی در کلیت برنامه درسی و ساعات آموزشی قرار شد تغییری اتفاق بیفتد، باید با توجه به اسناد تحولی، یک همسوسازی صورت بگیرد.

ذوعلم در ادامه افزود: همه اهداف ما باید این باشد که اقتضائات و نیازها در نظام آموزشی و تربیتی به اهداف خود برسد. ممکن است در این مسیر احساس شود جایی باید از ساعت یک درس کاسته شود یا افزایش پیدا کند.

با سازمان سنجش همسایه‌ایم اما کتاب‌ها را خودمان می‌نویسیم

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مهر در خصوص اینکه در برنامه تلویزیونی پرسشگر مطرح شد که برنامه درسی متوسطه دوم را سازمان سنجش می‌نویسد نه آموزش و پرورش، پاسخ شما چیست؟ بیان کرد: این مطلب درستی نیست. ما با سازمان سنجش همسایه‌ایم اما این عبارت در مورد کتاب‌های درسی مصداق ندارد.

مشکل تامین کاغذ کتاب‌های درسی سال ۹۹ حل نشده است

ذوعلم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا مشکل تامین کاغذ برای چاپ کتاب‌های درسی سال ۹۹-۱۴۰۰ حل شده است، به تاخیر چهار ماهه برای شروع به کار چاپ کتاب‌های درسی برای سال تحصیلی ۹۹ اشاره کرد و گفت: هنوز ارز برای تامین کاغذ مورد نیاز تامین نشده است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی گفت: متاسفانه مشکل ما حل نشده و همه درصدد هستند تا این مشکل برطرف شود. مجموعه هایی که در این عرصه دخالت دارند شامل سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت معدن تجارت و … در این زمینه با ما همکاری دارند و مکاتبه هایی با آنها صورت گرفته است. حتی معاون اول رئیس جمهور نیز در جریان هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در حد محدودی که کاغذ تولید داخل داریم به ما کمک کرده است اما برای چاپ کتاب‌های درسی برای مهر سال آینده نگران هستیم. حداقل ۴ ماه از زمان بندی عقب هستیم در حالی که از اسفندماه سال گذشته برای تامین ارز دولتی مکاتبه کرده‌ایم. ما امیدواریم، چرا که همه قول مساعد برای همکاری داده‌اند اما هنوز مصوبه‌ای که حواله ارز را به دستمان برساند، صادر نشده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه جایی اشاره کرده است که کتاب‌های دینی باید کارآمد باشند، بیان کرد: نکته من تنها درباره کتاب‌های دینی نیست. ما در حرکتی رو به جلو دائم باید به این سمت برویم که کتاب‌های درسی در همه حوزه‌ها مفید و موثر باشد و یک تناسب با نیاز واقعی دانش آموزان داشته باشد. خوشبختانه با بازآرایی تشکیلاتی در سازمان پژوهش و برنامه ریزی توانسته‌ایم تا حدی به این مهم دست پیدا کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا سازمان پژوهش در تدوین کتابهای درسی به گونه‌ای عمل نمی‌کند که حداقل ۵ سال از زمانه خود جلوتر باشد و مدام نیاز به بازنگری نداشته باشد، گفت: مشکل اینجاست که دانش روز به روز تغییر می‌کند و تجربه استفاده از دانش و تجارب دیگران نیز برای ما مهم است. کتابهای درسی باید به روز شوند و برخی از آنها مانند کتاب‌های سبک زندگی، فناوری و … بیش از سایر کتاب‌ها نیاز به سرعت در بروزآوری دارند.

طرح بوم برای پاسخ به همه نیازهای مغفول بچه هاست

ذوعلم در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا در طرح بوم به مدیران مدارس این موضوع تاکید شده است که در استان هایی که زبان مادری فارسی نیست، بر تقویت آن بکوشند، بیان کرد: در تمام کشور بچه‌ها زبان مادریشان را بلد هستند و آن زبان نیاز به آموزش ندارد. آنچه که ما نیاز داریم تقویت زبان رسمی آموزش در کشور است که طبق قانون اساسی آن زبان فارسی است. اتفاقا در مدارس دو زبانه مشکل این است که باید روی تقویت زبان فارسی کار شود. مراکز آموزش پیشرفته نیز تاکید دارند در فضای آموزشی باید روی زبان رسمی و تقویت آن تاکید کرد. اما آشنایی با ادبیات بومی و منابع و آثاری که در آن بوم وجود دارد مهم است.

وی ادامه داد: در طرح بوم ما درصدد پاسخ به همه نیازهای مغفول بچه‌ها هستیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر به چه مقدار کاغذ برای تامین کتاب‌های درسی سال آینده نیاز دارید، بیان کرد: حداکثر میزان کاغذی که بخش داخلی می‌توانند در اختیار ما قرار دهند سه هزار تن کاغذ است در حالی که به ۴۵ هزار تن کاغذ نیاز داریم که عموما هم مقوا است و معتقدیم اگر وزارت صنعت معدن تجارت از همین امروز تدابیر لازم را بیاندیشد که برای ۱۰ سال آینده ما بتوانیم از تولیدات داخل برای تامین کاغذ کتابهای درسی استفاده کنیم، از آن استقبال می‌کنیم.

وی درباره توزیع کتب درسی در مناطق محروم و شکل‌گیری خیرین کتب درسی گفت: ایده شکل گیری تشکل خیرین کتب درسی وجود دارد. خیرین شاخه فنی و حرفه‌ای نیز از چندماه قبل در آموزش و پرورش دنبال می‌شود. خیرین کمک محتوایی و ارتقای کیفی را نیز باید دنبال کنیم. در کنار خیرین کالبدی می‌توانیم در عرصه ارتقای کیفیت، کلاس‌های رایگان و تقویتی و … نیز که اکنون به طور پراکنده انجام می‌شود یک سازماندهی ملی داشته باشیم.

ذوعلم ادامه داد: در سیستان و بلوچستان سال‌هاست کتب درسی رایگان است. امسال هم بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه شد، البته معتقدم کمترین کاری است که برای این مناطق انجام می‌دهیم. باید یک تلاش ملی جهادی برای کاهش شکاف امکانات آموزشی و رشد عدالت آموزشی صورت گیرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری15 ساعت قبل
مدیران این شرکت‌ها همچنین می‌گویند روند برقی کردن ماشین‌های تولیدشان را ادامه خواهند داد و در آینده مدل‌های برقی و هیبریدی بیشتری را وارد بازار خواهند کرد. هربرت دایس، مدیر عامل فولکس‌واگن در این باره می‌گوید: «بازار ماشین‌های برقی به طور طبیعی رشد نخواهد کرد. در نیمه اول سال میلادی جاری ماشین‌های برقی و هیبریدی فقط ۲٫۴ درصد کل بازار فروش خودرو در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص دادند. ماشین‌های برقی رایگان تولید نمی‌شوند.» تولید یک ماشین برقی به طور کلی نسبت به تولید ماشین مشابه بنزینی حدود ۱۲۰۰۰ دلار خرج بیشتری دارد و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا این اختلاف در هزینه تولید جبران شود. اولا کالنیوس، مدیرعامل دایملر می‌گوید: «تردیدی نداریم که چند سال آینده باید هزینه‌های تولید ماشین‌های برقی را کاهش دهیم.

تمرینات فرزاد فرزین برای سریال مانکن / ببینید

برنابرنا1 روز قبل

اظهارنظر وزیرکشور درباره برخورد با بدحجابی +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
ایسناایسنا22 ساعت قبل
چهل و پنجمین جشنواره فیلم‌های آمریکایی دوویل که در فرانسه برگزار می‌شود با اعطای جایزه بهترین فیلم به «گاو» ساخته «آنی سیلورمن» به کار خود پایان داد. به گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، هیات داوران جشنواره دوویل به ریاست «کاترین دنوو» بازیگر مطرح فرانسوی جایزه بزرگ بهترین فیلم این رویداد سینمایی را به فیلم «گاو» به کارگردانی «آنی سیلورمن» اعطاء کردند. این فیلم که امسال اولین نمایش جهانی خود را در بخش نوعی‌نگاه جشنواره کن تجربه کرده بود، علاوه بر جایزه بزرگ جشنواره دوویل، جایزه بهترین فیلم اول این جشنواره را نیز کسب کرد. «آنتونی بادری»، «کلر برگر»، «ژان پیر دورت»، «گائل مورل» و «نیکلاس سادا» دیگر اعضای هیات داوران جشنواره دوویل بودند که جایزه هیات داوران را نیز به فیلم «صعود» ساخته «آنجلو کووینو» و «فانوس دریایی» به کارگردانی «رابرت اگرز» دادند و جایزه ویژه جشنواره نیز به فیلم «پرستو» ساخته «کارلو میرابلا-دیویس» رسید. «رومن پولانسکی»، «نیت پارکر»، «پیرس برازنان»، «جانی دپ» و «کریستین استوارت» از جمله میهمانان سرشناس جشنواره فیلم‌های آمریکایی دوویل ۲۰۱۹ بودند.

فریب دختران نوجوان برای پول به دست آوردند از طریق آبروی شان

رکنارکنا10 ساعت قبل
این دختران با وعده‌های پوشالی و به امید داشتن آینده‌ای روشن و حمایت از سوی این سایت‌ها برای تامین نیازهایشان، فریب خورده و طعمه فاحشه خانه‌داران می‌شوند. قربانیان این تجارت پر سود اما کثیف، در ازای کمترین امکاناتی که در اختیارشان قرار داده می‌شود، به اجبار به شغل روسپی‌گری گماشته می‌شوند. افزایش ۳۹ درصدی قاچاق انسان از سال ۲۰۱۱ به بعددر سال‌های اخیر قاچاق انسان به معضلی اساسی برای اغلب کشور‌های جهان تبدیل شده است تا جایی که سازمان ملل آخر ماه جولای را به «روز جهانی مقابله با قاچاق انسان» اختصاص داده است. قاچاق انسان که در دهه‌های اخیر در کنار قاچاق اسلحه و مواد مخدر از پرسودترین تجارت‌های جهان بوده، معمولا با خشونت، بی‌رحمی، اجبار و سودجویی همراه است. باندهای زیادی در کشور ما هم دستگیر شدند که سعی داشتند دختران ایرانی را وسیله‌ای برای درآمدزایی خود قرار دهند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز12 ساعت قبل
رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه از امروز دو نمایشگاه پاییزه آغاز به کار می‌کند، گفت: در این نمایشگاه‌ها لوازم‌التحریر حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار عرضه می‌شود. رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی با بیان اینکه از امروز دو نمایشگاه پاییزه در بوستان ولایت و حکیمیه تهران آغاز به کار می‌کند، گفت: در این نمایشگاه‌ها لوازم‌التحریر حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار عرضه می‌شود. وی در پاسخ به این سوال که آیا برای دیگر اقلام لوازم‌التحریر در این نمایشگاه قیمت‌گذاری صورت خواهد گرفت، اظهار کرد: نظارت دقیقی در زمینه‌ قیمت‌گذاری و عرضه کالا صورت خواهد گرفت و قیمت‌های تعیین شده حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزان‌تر از قیمت‌های بازار است. واردات لوازم‌التحریر ممنوع استاو گفت: از سال گذشته واردات مداد و اقلام اساسی بازار لوازم‌التحریر ممنوع شده و از ابتدای سال جاری برخورد قابل توجهی با محصولات قاچاق و وارداتی صورت می‌گیرد. رییس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی خاطرنشان کرد: بازار در حال حاضر در توزیع اقلام مصرفی مهرماه با کمبودی مواجه نیست.

نظرها

اخبار بیشتر