شناسایی مناطق پر خطر برای میراث فرهنگی در منطقه زاگرس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
شناسایی مناطق پر خطر برای میراث فرهنگی در منطقه زاگرس

شناسایی مناطق پر خطر برای میراث فرهنگی در منطقه زاگرس

ایسناخبرگزاری ایسنا |
به دنبال انجام پژوهشی گسترده، مناطق با ریسک لرزه‌ای بالا که بیشترین خطر زمین‌لرزه و میزان تخریب بالا را برای بناهای تاریخی و آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس ایجاد می‌کنند، شناسایی شد .

به گزارش ایسنا، به نقل از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد مومنی - کارشناس ارشد زمین شناسی - در تشریح پژوهش «تحلیل خطر زمین لرزه و مدل سازی عددی آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس»، با بیان اینکه برآورد خطر زلزله در مناطق لرزه‌خیز بخصوص برای تأسیسات و سازه‌ها تاریخی، دارای اهمیت زیادی است، گفت: طرح‌های نامناسب غیر واقع بینانه می‌تواند موجب خسارات و ضایعات مالی بشود.

وی افزود: از طرف دیگر، طرح‌های بسیار محتاطانه با ضرایب بیش ازحد لزوم نیز باعث تحمیل هزینه‎های غیر ضروری و اتلاف مصالح برای بازسازی می‌شود و ممکن است اصالت بنا را مخدوش کند، بنابراین ضرایب ایمنی باید با در نظر گرفتن عمر سازه و اهمیت تاریخی و فرهنگی آن و احتمال وقوع زمین‌لرزه در محل تعیین شود.

به گفته‌ی مومنی هدف پژوهش‌های تحلیل خطر زلزله را پهنه بندی خطر زمین لرزه در گستره‌ مورد مطالعه، شناسایی سرچشمه‌های لرزه‌زا، برآورد توان لرزه‌زایی گسل‌های فعال منطقه و شناسایی نواحی پرخطر تا کم خطراز نظر وقوع زلزله است.

او با بیان این‌که تحلیل خطر لرزه‌ای یعنی تبدیل اطلاعات و مشخصات گسل به پارامتری برای طراحی که همان PGA یا شتاب طرح است که در واقع پهنه‌بندی شتاب طرح در آیین نامه‌ها با این روش به دست می‌آید، افزود: ‌ برآوردی دقیق از بارگذاری لرزه‌ای در زمین لرزه‌های آینده هدف اساسی مطالعات تحلیل خطر زمین‌لرزه است که مهمترین نتیجه مطالعات لرزه‌خیزی در یک منطقه عموما حداکثر شتاب قابل انتظار برای یک زلزله در آن منطقه است.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

وی اضافه کرد: با استفاده از این شتاب که به شتاب مبنای طرح موسوم است، می‌توان طیف‌های طراحی زلزله یا تاریخچه‌های شتاب زلزله را برای آن منطقه مقیاس کرده و از آن‌ها در بهسازی بناهای تاریخی به خصوص در منطقه زاگرس که بسیار لرزه‌خیز بوده و گسل‌های بزرگ و فعالی دارد، استفاده کرد.

مومنی گفت: در این پژوهش با توجه به اهداف، نتایج توجه به همه شواهد، محاسبات و تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته، مناطق با ریسک لرزه‌ای بالا که بیشترین خطر زمین‌لرزه و میزان تخریب را برای بناها و آثار میراث فرهنگی در منطقه زاگرس ایجاد می‌کنند، شناسایی و در نهایت با استفاده از همه‌ی نقشه‌های پهنه‌بندی ریسک آماده شده برای گستره مطالعاتی، تلفیق داده‌ها و نتایج حاصل از آن‌ها، نقشه اولویت‌بندی مناطق پرخطر در منطقه زاگرس با استفاده از فاکتورها به عنوان نتیجه پژوهش تهیه شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل1 نظر
پخش سری سوم سریال ستایش سوژه شبکه‌های اجتماعی شده است. البته این اتفاق شاید به دلیل همزمانی ساخت سریال ستایش ۳ با بوی باران باشد و ممکن است محمدی در هر دو سریال همزمان جلوی دوربین می‌رفته و امکان گریم سنگین روی صورتش نبوده است! تهیه‌کننده «ستایش»: ستایش به آرامش رسیده! وی درباره جوان‌تر شدن «ستایش» نسبت به فصل دوم بیان کرد: این انتقاد‌ها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.

پهپاد‌های نورافشان در آسمان چین

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

رکنارکنا2 روز قبل1 نظر
به گزارش رکنا، پگاه آهنگرانی پس از چند سال سکوت درحالی که اخیرا حکم محکومیتی برایش صادر شده می‌گوید مردم از اظهار نظرهای سلبریتی‌ها خسته شده‌اند و بهتر است سکوت کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

دادگاه رسیدگی به پرونده اخلال در نظام توزیع دارو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پلاتوی یوسف سلامی از جلسه دادگاهکد ویدیو دانلود فیلم اصلیپخش زنده دادگاه شبنم نعمت زادهنخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده، احمدرضا لشگری پور و شرکت توسعه دارویی رسا از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت پخش زنده می‌شود. ‏هم اکنون این دادگاه آغاز شده در حال پخش از تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت است. این دادگاه به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شده است. نشانی تلویزیون اینترنتی سیمای عدالت، www. simayeedalat. com است.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
بیلی باب تورنتون همسر دوم آنجلینا جولی که خود از بازیگران سرشناس است، اخیرا در جریان یک مصاحبه گفته است که سالهاست با همسر سابقش دوستانی صمیمی هستند و جولی را مورد تحسین قرار داد. بیلی باب تورنتون با بازی‌های شگفت انگیزش در فیلم‌های بسیاری مورد تحسین منتقدان و مردم واقع شده‌است. بیلی باب تورنتون در هفتاد و چهارمین مراسم گلدن گلوب برای بازی در سریال جالوت جایزهٔ بهترین بازیگر مرد در مجموعه تلویزیونی درام را از آن خود کرد. مدتی بعد از جدایی آنجلینا جولی و بیلی باب تورنتون، تورنتون کتاب خاطرات خود را منتشر کرد که بسیاری از افراد تصور می‌کردند قرار است شامل خاطراتی از زندگی مشترک این دو نفر باشد. اگرچه این کتاب حاوی خاطرات زیادی از زندگی مشترک این دو نفر نبود اما فروش فوق العاده‌ای داشت.

نظرها

اخبار بیشتر