«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سرگرمی
«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند!

«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
شاید مناره‌ی سلجوقی گلپایگان شانس آورده که قد بلندش آن را به یکی از بلندترین سازه‌های تاریخی ایران تبدیل کرده اما با ۹۰۰ سال سن و ۱۸ متر ارتفاع به مرور در حال گم شدن بین ستون‌های سنگی و بتونی و سیم‌ِ دکل‌های برق در اطراف خود است.

به گزارش ایسنا، اگر قصد دیدن مناره گلپایگان را که سال‌ها نقش «فانوس صحرا» را برای کاروانیان مسیر جاده ابریشم ایفا می‌کرد، داشته باشید، نباید زیاد دلخوش کنید که از مسافت دور بتوانید آن را به چشم ببینید و مسیر رسیدن به آن را انتخاب کنید، ساخت‌وسازهای اطراف این مناره در خیابان‌های پایین‌تر هم امکان این دید را از این اثر تاریخی و ارزشمند می‌گیرد.

خیابان امام خمینی (ره)، سه راه طالقانی، سر راست‌ترین مسیری است که برای دیدن مناره سلجوقی گلپایگان یا «فانوس صحرا» باید پشت‌سر گذاشت، اثری تاریخی که سال‌هاست بین پایه‌ستون‌های بتونی، فلزی گیر افتاده، شاید هم کاسبان منطقه و حتی شهرداری گلپایگان قصد داشته‌اند شبیه‌سازی مناره را در اطراف آن انجام دهند تا مخاطب بیشتری جذب کنند.

از کانکس تازه تخلیه شده از نیروهای اداره میراث فرهنگی گلپایگان و ساختمان کوچکی که چند نفر از نیروهای این اداره در ان مستقر هستند، که بگذریم، تابلوها و بنرهای مغازه‌های اطراف که بیشتر از این اثر تاریخی در نظر گردشگران به چشم می‌آید، صحنه‌ی نه چندان جالبی را مقابل چشم بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند! - 4

«مناره‌ی گلپایگان» یا «میل گلپایگان» یکی از بلندترین سازه‌های تاریخی ایران، با ۱۸ متر ارتفاع در دوره‌ی سلجوقیان ساخته شد، از کاربری‌های این اثر تاریخی که خرداد ۱۳۱۵ به شماره ۲۵۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد، روشن کردن چراغ برفراز آن در دوره‌های گذشته بوده تا راهنمای کاروان‌های راه ابریشم باشد.

در ورودی مناره بسته است، اما شماره تلفنی پشت در نوشته شده تا اگر کسی به دیدن مناره تمایل دارد، با تماس، در را به روی بازدیدکنندگان باز کنند؛ شماره‌ای که البته در دسترس نیست.

اما محلی‌ها یکی از نکات قابل توجه در داخل مناره را یادگاری نویسی‌هایی می‌دانند که توسط بازدیدکنندگان روی بدنه بنا توسط شخصی به نام «سید علی آقا ابطحی اهل گوگد و ساکن تهران» نوشته شده: «منار است و نشان باستان است/چه تاجی بر سر گلپایگان است/دریغا کاین نشان آسمانی/که… بر زمین و سر بر آسمان است»

خبری: اخبار سرگرمی و تفریحی

«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند! - 9

مردم محلی می‌گویند، قبلا دو شیر در محل پاشیرا نزدیک مقبره باباعبدالله در کنار جاده قافله و ابتدای کوچه حکومتی بودند. میدان پاشیرا نسبتا وسیع و دکه بازی و ورزش بچه‌های محل بود و روی شیرها که وسیله سرگرمی بچه‌ها بود سوار می‌شدند و بازی می‌کردند. بعد از خیابان کشی چون خیابان چند متری از جاده قافله فاصله پیدا کرد و زمین‌های اطراف پاشیرا را با قسمتی از جاده قدیم به مالکان آن حدود دادند و میدان پاشیرا را هم گودبرداری کردند که رختشویخانه بسازند. شیرهای سنگی را با تخته و گرده چوب و غلتک که به‌وسیله دو گاو نر کشیده می‌شد، تک تک به پای مناره منتقل کردند.

از دو شیر سنگی امروز، یکی تنها شده و در زیر سایه مناره سلجوقی در فراق دوست بسر می‌برد. یکی از شیرها را چند سال قبل دزدیدند.

میل گلپایگان دو در پلکانی داخل مناره، کتیبه‌ای به خط کوفی بدون تاریخ، منقوش به آیات قرآن به خط کوفی و نیز دو راه پله با ۶۴ پله دارد که احتمالا دوران ساخت آن، متقارن با احداث مسجد جامع و بازار چهارسوق گلپایگان یکی باشد.

این اثر تاریخی یک بار در سال ۱۳۱۷ مرمت شد و عکس‌های آن برای نخستین بار در دهه ۲۰ توسط آرتور آپهم پوپ گرفته شد، تا حدود چهل سال قبل، اطراف آن خرابه‌هایی وجود داشت و حتی مردم گاهی از آنجا خاک می‌بردند و در این میان قطعه ظرف‌های سفالین شکسته نیز در آن بین دیده می‌شد، به همین دلیل در ان زمان به این منطقه «چاله‌های پامناره» نیز می‌گفتند.

«فانوس صحرا» را بین ستون‌های سنگی گم کردند! - 14

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پارس نیوزپارس نیوز14 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
گاهی دلم میخواهد دنیا را دست کاری کنمبی هیچ دغدغه فکری، جامدادی ام را باز کنمپاک کن در دست گیرم و محو کنم تمام بدی‌ها راو به ازای هر بدی درخت سیبی بکارمکه گنجشک‌ها برایمان بخوانندو شاپرک‌ها برقصند.. کمی مهربانی در سطل رنگ بریزم، و رنگ بپاشم روی تمام دیوارهای شهرکه همه به هم لبخند بزنند.. کنار هر پنجره یک شمعدونی بگذارم تا دیگر، دل هیچ آدمی نگیرد …بروم به بزرگ‌ترین درمانگاه شهر و به همه حال خوب تزریق کنم.. من میتوانم برای همه آدم‌ها فارغ از هرجنس و سن و نژاد آرزوی خوب کنم …کاش همه تعریفمان از زندگی عوض شود، کاش همه با هم تکرار کنیم: زندگی شبیه زنگ نقاشی استزندگی تکرار املای آزادی استزندگی خرامان خرامان بودنبه وقت زنگ دلدادگی استسهم ما از زندگی، خشم و نفرت نیستسهم ما دویدن و نرسیدن هم نیستسهم ما از زندگی حال خوب و دو خط لبخند استباید از سخت‌ترین ضربه‌ها نردبان ساخت و به آسمان عروج کرد.. باید لبخند را تعارف کرد …. ما همه به هم یک حال خوب بدهکاریم ….
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1