ابتکار خواستار اجرای سریع‌ لایحه منع خشونت علیه زنان شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. فرهنگ
ابتکار خواستار اجرای سریع‌ لایحه منع خشونت علیه زنان شد

ابتکار خواستار اجرای سریع‌ لایحه منع خشونت علیه زنان شد

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: معاون زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: از ریاست قوه قضائیه می‌خواهیم هرچه سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان را اجرایی کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، معصومه ابتکار معاون زنان و خانواده رئیس جمهور در نشست خبری به مناسبت هفته دولت گفت: در طول دولت دوازدهم مهم‌ترین محور کاری ما نگاه برنامه‌ای به تحقق عدالت جنسیتی بوده است. موضوع شاخص‌های عدالت جنسیتی و کلیات آن در جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور رئیس جمهور به تصویب رسید. این شاخص‌ها در ۸ محور برای وزرا و استانداران ابلاغ شده و موضوعاتی ازجمله آموزش، بهداشت، خانواده و غیره را در بر می‌گیرد.

وی افزود: ستاد ملی زن و خانواده یک ستاد فرا قوه‌ای است. انتظار ما این است که تحقق این شاخص‌ها از سوی دستگاه‌های مختلف انجام شود. ما همکاری بسیار نزدیکی با مرکز آمار ایران برای تهیه شناسنامه و اطلاعات آماری این شاخص‌ها داریم و آمار تفکیک به جنس در حوزه‌های مورد نیاز را به ثبت می‌رسانیم. مرحله دوم کار ما موافقت نامه هایی بود که در استان‌ها برای سند ارتقا وضعیت زنان در استان‌ها و بر مبنای اطلس خانواده بود. این سند در ارائه راهکار و مشخص شدن کمبودهای زنان تاثیرگذار است.

معاون امور زنان و خانواده گفت: یکی از طرح‌های مدنظر در این زمینه طرح تاب آوری زنان در استانها بود که در حال حاضر نیز برای تمامی استانها تهیه شده است. روز گذشته نیز با حضور بنده سند ارتقا وضعیت زنان در اراک تدوین و آماده شد.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات معاونت بازنگری یا تدوین قوانین جدید و لوایح بوده است. طی ۵ سال گذشته به طور خاص پیگیر موضوعاتی ازجمله اصلاح قوانین مربوط به دیه، افزایش سن کیفری، افزایش سن ازدواج و قوانین مربوط به زنان سرپرست خانوار بودهایم.

ابتکار خاطرنشان کرد: با قوه قضائیه نیز نشستی برای لایحه خشونت علیه زنان داشتهایم و از ریاست این قوه نیز میخواهیم نسبت به رسیدگی به این لایحه اقدام کنند. از مجلس نیز می‌خواهیم هر چه سریع‌تر لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را به تصویب رسانند.

وی اظهار داشت: یکی از رویکرد‌های معاونت زنان و خانواده، توجه به نهاد خانواده و برقراری تعادل در نقش‌های فردی و اجتماعی زنان در خانواده است. در واقع نباید نقش‌های فردی زنان به خانواده و نقش‌های زنان در این نهاد به فعالیت‌های بانوان آسیب بزند یکی از مهم‌ترین فعالیت هایی که برای آن تلاش شده، موضوع مرخصی‌های زایمان و توجه به حقوق فردی زنان در عین حفظ نقش آن‌ها در خانواده است زیرا این دو نقش در تقابل با هم نیستند بلکه در کنار یکدیگر هستند. به همین منظور دستورالعملی برای آموزش‌های قبل، حین و بعد از ازدواج تهیه و اجرا شد اما نیاز به همکاری دیگر دستگاه‌ها دارد.

وی بیان کرد: طرح گفتگوی ملی خانواده نیز طرحی است که از دو سال گذشته با همکاری آموزش و پرورش در حال اجرا است. با همکاری وزارت کار و وزارت کشور نیز موضوع مشاغل خانگی و مهارت‌های شغلی با جامعه آماری ۱۲ هزار زن در حال اجرا است. موضوع دیگر مهارت‌های ارتباطی است که مرحله اول آن در استان‌ها به پایان رسیده و مرحله دوم در حال تکمیل شدن است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان | اخبار تازه پزشکی در ایران

ابتکار درخصوص دختران باز مانده از تحصیل گفت: دختران بازمانده از تحصیل ما در کل کشور کم‌تر از ۴ درصد است و اغلب در مناطق روستایی و حاشیه‌ای است. دو مدرسه به این منظور ایجاد شده که یکی در شیر آباد حاشیه شهر زاهدان و دیگری در حاشیه شهر ایرانشهر است. در این مدرسه دختران سن ۱۴ الی ۱۶ به دلیل عدم داشتن شناسنامه به مدرسه نرفته و کلاس اول هستند. قرار است به زودی مدرسه‌ای در یکی از روستاهای خراسان شمالی نیز تاسیس شود. در استان کهکیلویه و بویر احمد نیز طرحی خاص برای ارتقا تاب آوری و آموزش‌های خاص در حوزه ازدواج زودهنگام و ایجاد یک مجتمع خوابگاهی به زودی انجام خواهد شد.

ابتکار عنوان کرد: عنوان فمینیست دادن به هر تلاشی برای زنان اقدامی غلط است. بنیان گذاری بهبود وضعیت زنان در سیره پیامبر و ائمه اطهار است. ما از تمامی تشکل هایی که پروژه‌های خود را به معاون زنان ارائه دهند حمایت می‌کنیم و تاکنون در ۵ منطقه کشور و برای حدودا ۱۵۰۰ تشکل دوره‌های لازم برای ارائه خدمات اجتماعی را اجرا کرده‌ایم. این دوره‌های ادامه دارد و در باقی نقاط کشور نیز اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در بحث قانونی حمایت از تشکل‌ها نیز یک آیین نامه اصلاح شده و امیدواریم تشکل‌ها حمایت بیشتری شوند. در حال حاضر نیز تعداد تشکل‌های زنان به ۲ هزار و ۷۰۰ تشکل رسیده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تضاد لایحه افزایش سن ازدواج و لایحه تابعیت فرزندان مادران ایرانی خاطرنشان کرد: لایحه افزایش سن ازدواج به منظور مقابله با ازدواج در سنین پایین است. در مورد لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی، موضوع درباره کودکانی است که پیش‌تر از این ازدواج‌ها حاصل شده و در حال حاضر دچار مشکلات هویتی هستند. قرار است تمام ملاحظات امنیتی نیز در این لایحه لحاظ شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در برخی استان‌ها آداب و رسوم بر اساس ازدواج زیر ۲۰ سال دختران است و لایحه افزایش سن ازدواج موجب آسیب به این افراد می‌شود، تصریح کرد: در سند ارتقا وضعیت زنان این موضوع مدنظر قرار گرفته شده چون این امر موضوعی فرهنگی است و باید در مدارس این مناطق فرهنگ سازی درست انجام شود. ما به دنبال افزایش سن ازدواج نیستیم بلکه به دنبال ازدواج دختران در سن مناسب هستیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور بیان کرد: صندوق‌های اعتبار خرد که با همکاری جهاد کشاورزی ایجاد شده و به منظور اعطا تسهیلات به زنان کار آفرین است با برخی بانک‌ها نیز همکاری داشته‌ایم که طی یکی از این همکاری‌ها به ۳۰ هزار زن سرپرست خانوار ۳ میلیون تومان وام اعطا شد.

وی افزود: با وزارت کار نیز نشستی برای برنامه ریزی در جهت کمک به بانوان کارآفرین داشته‌ایم و برای موضوع مشاغل خانگی نیز قرار است طرحی اجرایی شود. نباید به مشاغل خانگی نگاه سنتی داشت بلکه این مشاغل با توجه به ارتقا فضای مجازی بسیار اهمیت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

خواب تابستانی کتاب‌ها و دغدغه کاغذ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
نوشیدن آب از راه دیگری نیز باعث کاهش دریافت کالری می‌شود: آب، فضای معده را اشغال می‌کند. مطالعه‌ای دریافته است نوشیدن آب سرد، سرعت متابولیسم در زمان استراحت را تا ۳۰ درصد افزایش می‌دهد. اما بیشتر پژوهش‌هایی که نشان داده‌اند نوشیدن آب بیشتر به چربی سوزی کمک می‌کند، روی حیوانات انجام شده است. به هر حال در این مسئله که نوشیدن آب و مایعات مهم است تردیدی وجود ندارد، مخصوصا برای افرادی که ورزش و فعالیت دارند. کلام پایانیحالا که دلیل دیگری برای آب نوشیدن پیدا کرده‌اید و سعی در لاغر شدن هم دارید، پس به آب نوشیدن بیشتر اهمیت بدهید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
برنامه «مشق احسان» در دکور برنامه خود از تصویر یک زن بی‌حجاب در حال دوچرخه سواری استفاده کرد اما دقایقی پس از شروع برنامه، مجری جای خود را تغییر داد تا تصویر دیده نشود! در ادامه تصویر مربوط به قبل و بعد سانسور را می‌بینید:

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1