ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی

ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
از اردبیل تا درح مسافتی بیش از یک هزار و ۶۰۰کیلومتر را پیموده‌اند تا خود را به مناطق مرزی و محروم خراسان جنوبی برسانند تا بتوانند مرهمی باشند بر دل‌های خسته و بیماران را مداوا و لب تشنه‌ای را سیراب کنند و امید و لبخندی بر لبان کودکان بنشانند.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، خشکسالی که آمد کشاورزی از بین رفت، دام‌ها کم شدند روستاها خالی از جمعیت شد.

تشنگی، فقر، بی آبی چاشنی زندگی مردم شد حالا هر روز کارشان این است دبه بر دست به دنبال آب بروند. یکی سوار بر موتور، دیگری سوار بر الاغ و برخی هم با پای پیاده به دنبال آب می‌روند.

کاش مشکل مردم در مناطق روستاهای مرزی خراسان جنوبی به ویژه نهبندان و سربیشه تنها بی آبی بود، این مردمان سخت کوش باید رنج طوفان‌های شن و گرد و خاک را هم تحمل کنند.

قهر طبیعت زندگیشان را غبارآلوده کرده

این مردمان با بادهای موسمی که از سمت سیستان و بلوچستان می‌وزد به اجبار خو گرفته‌اند. قهر طبیعت زندگیشان را غبارآلوده کرده و برخی از جوان‌ترهایشان به شهرها و حاشیه شهرها مهاجرت کردند.

حالا دیگر در برخی از روستاها جز خانه‌های متروک و خاک گرفته چیزی باقی نمانده است. این روزها در هوای داغ کویر شاید رویای کودکان آب بازی در جوار قنات روستا باشد که چند سالی است خشک و خاموش شده است.

زنان و دختران در کنار مخازن آبی که به کمک امدادگران هلال احمر در محل روستا مستقر شده جمع می‌شوند تا بتوانند به نوبت آب بردارند.

ساعت‌ها انتظار کشیدن برای نوشیدن جرعه‌ای آب

سکینه زن ۵۸ ساله که به همراه دخترش برای بردن آب در صف ایستاده لب به گلایه باز می‌کند و می‌گوید: بدبختی و فلاکت ما را نظاره کنید.

باید هر از گاهی برای برداشتن آب پای پیاده از روستای خودمان به اینجا بیاییم که این مقدار آب نیز برای دو روز کفایت می‌کند.

با کاهش نزولات آسمانی و منابع آبی، در جای جای کشور حرف از بحران آب نقل میان مجلس است اما با توجه به هوای گرمی که روستاهای مرزی خراسان جنوبی با آن روبه روست و شرایط ویژه‌تری که بر این منطقه حکم فرماست باید با نگاهی جدی‌تر به این بحران نگریست.

اگر اندک بارانی در این منطقه به زمین ببارد بر اثر تبخیر و یا وزش بادها در کمتر از چند روز تبخیر شده و از بین می‌رود؛ حتی اگر در ادامه سال جاری نیز بارش خوبی داشته باشیم و چند برابر گذشته نیز باران در این منطقه ببارد باز هم تنها لب‌های خشکیده این سرزمین‌تر می‌شود و کمبود خشکسالی‌های گذشته نخواهد شد و باید برای رفع این مشکل اقدامی جدی اندیشیده شود.

مهاجرت‌های بی‌رویه روستانشینان به شهرها

خراسان جنوبی پتانسیل‌های خوبی برای دیده شدن و پیشرفت سریع اقتصادی، فرهنگی و علمی دارد اما متاسفانه خشکسالی آن را با چالش‌های زیادی روبه رو کرده که از جمله این مشکلات جدی می‌توان به مهاجرت‌های بی‌رویه روستانشینان به شهرهای دیگر و حاشیه‌ نشینی در مرکز استان اشاره کرد که حاصل مستقیم خشکسالی و نبود منابع آبی است..

درآمد بخش زیادی از مردم این منطقه مرزی و خشک بر پایه کشاورزی و دامداری بوده و کاهش بارش‌ها و به طبع آن کاهش محصولات کشاورزی و دامی موجب شده تا خانواده‌های ساکن این دیار با مشکلات زیادی روبه رو شوند و برای تامین مخارج زندگی خود مجبور به مهاجرت شوند.

دل‌های مهربانی که برای به ارمغان آوردن امید و لبخند کیلومترها مسافت را می‌پیماید

با وجود همه مشکلات هنوز هم مهربانی و امید وجود دارد به طوری که دستانی مهربان همراه با امید و لبخند کیلومترها مسافت را با جان و دل طی کرده تا خود را به مناطق مرزی درح شهرستان سربیشه برسانند.

آری این روزها مردم چشمشان به کاروان نذر آب مردم ایران است و نذر آب برای لب‌های خشکیده مردم مرهمی از جنس مهربانی است.

کاروان نذر آب مرهمی بر دردهای خسته روستائیان

مردم از حضور این کاروان خرسندند چون این حضور مرهمی بر دردهای چندین ساله آنها شده و با هر ویزیت برای این پزشکان که از راه دور آمده‌اند دعای خیر می‌کنند آنقدر خوشحال هستند که از چهره‌های رنجورشان مشخص است.

یکی از اهالی درح که سالها پا درد امانش را بریده بود و به دلیل دوری از مرکز استان تاکنون به پزشک مراجعه نکرده اما با حضور این تیم توانسته بود ویزیت شود خوشحال است و دعای خیر می‌کند برای کسانی که شرایط درمان و ویزیت رایگان او را فراهم کرده‌اند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | تازه ترین اخبار پزشکی

آری هر کدام از مراجعه کنندگان وقتی نوبت ویزیتشان فرا می‌رسد اشک شوق از چشمانش جاری می‌شود و برخی که سال‌هاست نتوانسته‌اند مراجعه‌ای به پزشک داشته باشند سیر تا پیاز دردشان را با پزشکان در میان می‌گذارند تا نسخه‌ای که نوشته می‌شود به رفع دردشان بینجامد.

دو هزار و ۳۶۰ نفر ویزیت رایگان شدند

جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی از ورود نخستین کاروان سلامت هلال احمر در قالب طرح «نذر آب ۲» از استان اردبیل در منطقه درح شهرستان سربیشه مستقر شده خبر داد و گفت: تعداد اعضای این تیم ۲۷ نفر است که طی ۳ روز استقرار در منطقه در مجموع دو هزار و ۳۶۰ نفر از مردم از ویزیت و خدمات رایگان طرح بهره‌مند می‌شوند.

مجیدرضا لطیفی افزود: لوازم التحریر و وسایل بازی بین دانش آموزان توزیع می‌شود و توزیع ۶۵۰ بسته حمایتی- معیشتی به همراه بسته‌های بهداشتی و ۸۰۰ جعبه کمک‌های اولیه در روستاهای خارستان، توت، بیشه، لجونک، ازبک، دریلوند و بخش حور و همچنین آموزش کارگروهی، کمک‌های اولیه، مشاوره گروهی و انفرادی، درمان شب ادراری و کابوس شبانه، و آموزش کاردستی از دیگر برنامه‌های جانبی این طرح است.

پیچیدن روزانه ۶۰۰ نسخه رایگان برای نیازمندان

وی با اشاره به تهیه ۴۰۰ قلم دارو به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال توسط کاروان سلامت اردبیل اظهار داشت: افزون بر این داروهای مورد نیاز دیگری نیز خریداری شده و روزانه حدود ۶۰۰ نسخه به طور رایگان توسط این کاروان توزیع شده است.

جانشین مدیر عامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی، آموزش بهداشت عمومی، وضعیت سلامت آب شرب، برگزاری جشن عید غدیر ویژه اهالی بخش درح، آموزش مقابله با حشرات را از دیگر برنامه‌های اجرایی در این طرح برشمرد و بیان کرد: پزشکان متخصص داخلی، اطفال و زنان و زایمان، دو پزشک عمومی، یک دندانپزشک، دکتر روانشاس بالینی دو نفر، یک نفر بینایی سنج، کارشناس بهداشت محیط یک نفر و یک دارویار به همراه ۲۵ نفر از داوطلبان و کارکنان هلال احمر سربیشه با این کاروان همکاری کردند.

پزشکانی که مرهم بر آلام مردم محروم می‌گذارند

معاون همانگی امرو عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز در دیدار با پزشکان و تیم کاروان نذر آب ویژه شهرستان‌های درح و سربیشه اظهار داشت: اقداماتی نظیر حضور کاروان نذر آب در مناطق محروم نشان از تعهد و مسئولیت قشر پزشک در جامعه دارد.

میرجعفریان بیان کرد: پزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر با حضور خود در این نقاط مرهمی بر آلام مردم صبور و محروم نقاط مرزی هستند و زیبایی‌های بی بدیلی را به نمایش می‌گذارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اردبیل نیز با اشاره به اینکه کاروان نذر آب سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان به محرومان خدمت ارائه کرد گفت: کاروان نذر آب با همکاری ۱۹ استان که یکی از آنان استان اردبیل است در مناطق محروم فعالیت می‌کند.

خدمت رسانی بی‌منت ۲۷ پزشک، پیراپزشک و داوطلب به بیماران نیازمند

معبودی با بیان اینکه ارائه خدمت در شهرستان سربیشه یکی از برنامه‌های گروه است اظهار داشت: کاروان سلامت هلال احمر شامل ۲۷ پزشک، پیراپزشک و داوطلب به محرومان و نیازمندان نقاط مشخص شده ارائه خدمت می‌کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر اردبیل با اشاره به اینکه برنامه‌های کاروان از ۲۹ مردادماه در خراسان جنوبی آغاز شده است بیان کرد: پزشکان متخصص داخلی، اطفال، دندانپزشک، روانپزشک، زنان و زایمان و پزشکان عمومی تیم را همراهی می‌کنند.

معبودی با اشاره به اینکه در دو روز گذشته هزار و ۲۵۰ نفر توسط پزشکان تیم مورد ویزیت رایگان قرار گرفتند اظهار امیدواری کرد این اقدامات منجر به کاهش آلام مردم محروم در روستاهای خراسان جنوبی شود.

ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی - 39ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی - 40ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی - 41ساعت‌ها انتظار ‌برای نوشیدن جرعه‌ای آب؛ کاروان نذر آب مرهمی بر لب‌های تشنه مرزنشینان خراسان جنوبی - 42

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رادیو نابینایان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
اعتلای فرهنگ و هنر با تلاش کم بینایان و نابینایان؛ رادیو نابینایانامید، تلاش و پشتکار عزیزان کم بینا و نابینا در جهت اعتلای فرهنگ و هنر زیباترین اتفاقی است که در سوینا رقم می‌خورد

ساخت قطعات تحریمی در ایران

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ یکی از شرکتهای مستقر در برج فناوری دانشگاه امیر کبیر از سال ۹۳ بر روی طراحی قطعات و تجهیزات مکانیکی پمپهای خاص و ابزار دقیق متمرکز شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اگر ثابت شود مادهٔ غذایی خاصی قوای جنسی را تقویت و لذت جنسی را بیشتر می‌کند، حتما خیلی خوب فروش می‌کند. اما مواد غذایی خاصی وجود دارند که واقعا تقویت‌کنندهٔ قوای جنسی طبیعی باشند؟ مواد غذایی که باعث احساس شادمانی می‌شوند از جمله آندروفین‌ها، حاوی مواد غذایی هستند که باعث سلامت میل جنسی می‌شود یا به عبارت ساده‌تر باعث کامیابی و موفقیت می‌شود که بیشتر اوقات آنها را برانگیزنده و مقوی میل جنسی می‌دانند. تقویت‌کننده‌های جنسی به سه دستهٔ اصلی تقسیم می‌شوند: آنهایی که بر میل جنسی یا توان جنسی یا لذت جنسی تأثیر می‌گذارند. از اثر هیچ‌کدام از مواد غذایی به طور علمی و دقیق بر روی انسان خبر نداریم چون سنجش میزان تأثیر این مواد غذایی آسان نیست. بیماری‌های نهفتهاگر دچار کاهش میل جنسی شده‌اید، ممکن است دلیل اصلی آن بیماری یا مشکل دیگری باشد، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
این ترکیبات غذایی اغلب فرایندهای هضم را مهار می‌کنند و منجر به درد معده، حالت تهوع و خستگی می‌شوند. در این مطلب با چندین ترکیب غذایی که باید از مصرف همزمان آن‌ها در برنامه غذائی خودداری کنید، آشنا می‌شوید. غذا و آب یا آب میوهنوشیدن آب یا آب میوه همراه با غذا یکی از سمی‌ترین ترکیبات غذایی را تولید می‌کند. برای جلوگیری از این امر، حداقل یک ساعت قبل یا بعد از غلات، آب میوه میل کنید. اما این باعث می‌شود ترکیب غذایی خطرناکی تولید شود.
فارسفارس21 ساعت قبل
نخستین جلسه دادگاه مدیران یک شرکت دارویی بدون حضور نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به عنوان مدافعان حقوق عمومی در حوزه سلامت برگزار شد که این امر واکنش سازمان غذا و دارو را به دنبال داشت. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، مدیران یک شرکت دارویی به دلیل اخلال در نظام اقتصادی و دارویی در بازداشت به سر می‌برند و نخستین جلسه دادگاه آنها روز سه شنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام در حالی برگزار شد، که بازداشت افراد مورد نظر مربوط به کشف یک انبار دارویی است که بنا بر کیفرخواست ارایه شده در دادگاه، دارو‌های فاسد و تاریخ مصرف گذشته در آن کشف و ضبط شده بودند. یکی از اتهامات مدیران شرکت دارویی رسا، اخلال عمده در زنجیره دارویی کشور به ارزش یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال با علم به تاثیر در ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی عنوان شده است و در اتهامات ایشان تحصیل مال نامشروع به ارزش یک هزار و ۸۵۰ میلیارد و ۱۴۸ میلیون و ۳۷۹ هزار و ۵۹۹ ریال و سوء استفاده از جواز و امتیاز تفویض شده، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیر مجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق، بوده است. از آنجایی که در جلسه نخست دادگاه با وجود اینکه پرونده مورد اشاره دارویی بوده است، اما مسئولانی از سازمان غذا و دارو به عنوان متولی نظام دارویی کشور به این دادگاه دعوت نشدند و همزمان افرادی در حاشیه برگزاری این دادگاه از عدم حضور نمایندگان سازمان غذا و دارو انتقاد نیز کرده بودند، این تناقض مورد تذکر سازمان غذا و دارو قرار گرفته و مدیر کل دفتر امور حقوقی، بازرسی و رسیدگی به شکایات سازمان غذا و دارو در نامه‌ای ضمن یادآوری این موضوع، ۲ کارشناس حقوقی سازمان غذا و دارو را برای حضور در جلسات به شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی معرفی کرد. دکتر شهریار اسلامی تبارمدیر کل دفتر بازرسی، رسیدگی به شکایات و امور حقوقی سازمان غذا و داروانتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مطالعه جدید نشان می‌دهد مصرف قارچ می‌تواند فواید زیادی برای سلامت داشته باشد و همچنین به درمان سرطان پروستات هم کمک کند. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه توهوکو ژاپن در مطالعه اخیر خود دریافتند مصرف قارچ برای مردان میانسال و مسن سودمند است چراکه خطر سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. محققان در این مطالعه در مجموع ۳۶,۴۹۹ مرد در رده سنی ۴۰ تا ۷۹ سال را مورد بررسی قرار دادند. در طول مدت مطالعه این شرکت کنندگان، ۳٫۳ درصد افراد مبتلا به سرطان پروستات شدند. محققان مشاهده کردند در مقایسه با مصرف قارچ به میزان کمتر از یکبار در هفته، مصرف یکبار یا دو بار قارچ در هفته با کاهش ۸ درصدی خطر سرطان پروستات و مصرف سه بار یا بیشتر در هفته با کاهش ۱۷ درصدی ریسک ابتلا به این بیماری مرتبط بود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

5 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1