وعده‌های پوچ وزیر صنعت؛ رضا رحمانی استیضاح می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

وعده‌های پوچ وزیر صنعت؛ رضا رحمانی استیضاح می‌شود؟

فراروخبرگزاری فرارو |
حالا پس از گذشت کمتر از یک سال از دوران وزرات رحمانی در صنعت و معدن کاملا روشن شده که وعده‌های او کارشناسی شده و دقیق نبودند. قیمت خودرو در یک سال گذشته روند افزایش داشته و فقط در مقاطعی متوقف شده است. حالا پس از بگیر و ببنده‌ها در این صنعت در روز‌های اخیر کمی شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم که ارتباطی با برنامه‌های وزارت صنعت ندارد.

وعده‌های پوچ وزیر صنعت؛ رضا رحمانی استیضاح می‌شود؟ - 1

بحران و فساد در صنعت خودرو احتمال استیضاح وزیر صنعت را تقویت کرده استفرارو- زمزمه‌های استیضاح وزیر صنعت و مدن از بهارستان شنیده می‌شود. برخی نمایندگان مجلس می‌گویند استیضاح رضا رحمانی دردستور کار قرار گرفته است. این موضوع در حالی مطرح می‌شود که روز‌های اخیر قوه قضائیه شدت عمل بی سابقه را در قبال عملکرد دو خودروسازی اصلی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا نشان داده و تعدادی از مدیران آن بازداشت شده‌اند.

به گزارش فرارو،بهرام پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس با اشاره به تخلفات اخیر خودروسازی و دستگیری مدیر عامل ایران خودرو، گفت: «طرح سوال و استیضاح رحمانی وزیر صنعت و معدن با توجه به تخلفات عدیده خودروساز‌ها در مجلس کلید خورده است.»

او افزود: «بحث استیضاح و سوال از رحمانی با توجه به تخلفات عدیده خودروساز‌ها که بار‌ها و بار‌ها هم تذکر داده شده و مورد بی توجهی قرار گرفته، امری طبیعی است و پاسخگو کردن وزیر مرتبط با طرح سوال حق طبیعی نمایندگان مجلس بوده و اعتبار خانه ملت است.»به گفته نماینده شیراز «وزیر صنعت و معدن باید بر زیر مجموعه خود نظارت لازم را انجام می‌داد و اکنون رحمانی باید پاسخگوی عملکرد آن‌ها باشد.»

پارسایی تاکید کرد که جلسات متعددی با وزیر صنعت برگزار شده و وعده‌هایی داده شد که به هیچ یک عمل نشده و تخلفات و سوء مدیریت‌های گسترده‌ای هم رخ داده است.پیشتر نیز در اوایل امسال برخی نمایندگان از تلاش برای استیضاح وزیر صنعت سخن گفته بودند که البته به جایی نرسید. هنوز مشخص نیست استیضاح وزیر صنعت چقدر جدی است، اما مدت هاست که مجلس کمتر به دنبال استیضاح وزاری دولت بوده است. شاید این رویکرد ناشی بی نتیجه بودن استیضاح‌ها بوده است.بیشتر بخوانید:بازداشت‌های گسترده؛ در ایران خودرو و سایپا چه خبر است؟نتیجه بازداشت‌های اخیر خودرویی؛ کاهش ۱ تا ۷ میلیون تومانی قیمت محصولات ایران خودرو

وعده‌های پوچ وزیر صنعت؛ رضا رحمانی استیضاح می‌شود؟ - 7

رضا رحمانی با رای بالایی از سوی نمایندگان، وزیر صنعت شدوعده های عجیب رضا رحمانیرضا رحمانی پنجم آبان ماه سال گذشته پس از استعفای محمد شریعتمداری از وزارت صنعت، معدن و تجازت و با پیشنهاد حسن روحانی و رای اعتماد مجلس وزیر صنعت شد. رحمانی با رای بالا به وزارت رسید.

رحمانی پیش از انکه به عنوان وزیر رای اعتماد بگیرد معاون تولید وزارتخانه در دوران وزارت شریعتمداری بود. او پیش از آن در زمان وزارت نعمت زاده در دولت یازدهم تا پست قائم مقامی وزارت صنعت نیز ارتقا یافت.

به این ترتیب رحمانی از مدیران با سابقه در حوزه صنعت به حساب می‌آمد. او پیشتر نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجالس هفتم، هشتم و نهم بود. شاید همین سابقه پارلمانی باعث شد رای اعتماد قاطعی کسب کند.

اما در جریان رای اعتماد مجلس به رحمانی یکی از مسائل بسیار مهم درباره وضعیت بازار خودرو بود. نمایندگان حساسیت ویژه‌ای در این باره داشتند. بحران بازار خودرو شاید یکی از مهمترین دلایل استعفای شریعتمداری هم به حساب می‌آمد. نفوذ فساد تا معاون وزیر در جریان واردات خودرو در دوران وزارت شریعتمداری جنجالی بزرگ به پا کرد. تعدادی از مدیران ارشد وزارتخانه در ان ماجرا بازداشت شدند.

اما رحمانی به خوبی توانست اعتماد نمایندگان را در این مورد جلب کند.

در آن زمان رحمانی ضمن تبیین برنامه‌های خود برای تصدی پست وزارت تلاش کرد به انتقاداتی که از طرف نمایندگان مخالف مطرح می‌شد به ویژه در حوزه خودرو پاسخ‌های مناسبی بدهد، اگرچه که او ترجیح داد در مقابل انتقاد محمود صادقی نماینده تهران در نشست علنی مجلس و در ادامه بررسی صلاحیت سکوت اختیار کند. این نماینده تهران خطاب به رحمانی با اشاره به اینکه برنامه‌ای در مورد رقابت سالم و مقابله با انحصار ارائه نکرده است، عنوان کرد: «آقای شریعتمداری فساد خودرویی در این وزارتخانه را تقصیر وزیر قبلی (نعمت‌زاده) انداخت حال آنکه شما در این مورد هنوز اظهارنظری نکرده‌اید؟ شما در زمان آقای نعمت‌زاده، قائم‌مقام وزیر بودید.»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار و تازه های علم و تکنولوژی | جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

در همان مقطع هم روشن بود که هم دولت و هم مجلس تمایل زیادی ندارد که آش فساد خودرویی در وزارت صنعت را هم بزنند. رحمانی درباره فساد‌ها سکوت کرد، اما وعده‌های بزرگی داد. او وعده تولید خودرو‌های با کیفیت با قیمت مناسب را داد، وعده‌ای که همان زمان ناظران به خوبی می‌دانستند، پوچ است.

این وعده در شرایط بحرانی صنعت خودرو «رویاپردازی» بیش نبود. اما رحمانی نیز به سبک دیگر وزرای صنعت و معدن آن را مطرح کرد تا بتواند راحت‌تر بر کرسی وزارت بنشیند.

رحمانی پس از نشستن بر صندلی وزارت وعده خود را فراموش کرد و همان روند پیشین ادامه یافت. حتی پس از گذشت چند ماه ایران خودرو و سایپا، قیمت خودرو‌ها را گران کردند. عده‌ای می‌گفتند خودروسازان در کنار دلالان قراتر گرفته‌اند تا پوچی وعده کاهش قیمت خودرو بیشتر نمایان شود. در حوزه کیفیت نیز با گسترش تحریم‌ها اوضاع تغییر پیدا نکرد.

رحمانی وعده عجیب دیگری هم داد. او گفت که وزارت صنعت تا پایان دولت دوازدهم، ۲۰۲ هزار دستگاه انواع کشنده، اتوبوس و مینی بوس حاضر در ناوگان جاده‌ای کشور را نوسازی خواهد کرد.

این هم شباهت زیادی به «رویا پردازی» داشت. در همان مقطع طبق آمار‌های ارائه شده از طرف خودروسازان شرایط تولید خودرو‌های سنگین با توجه به بازگشت تحریم‌ها و عدم همکاری شرکای خارجی با خودروسازان اصلا مناسب نبود. حضور شرکای خارجی برای تحقق این برنامه الزامی بود که با تحریم‌های آمریکا پای آن‌ها به ایران بریده شد.

حالا پس از گذشت کمتر از یک سال از دوران وزرات رحمانی در صنعت و معدن کاملا روشن شده که وعده‌های او کارشناسی شده و دقیق نبودند. قیمت خودرو در یک سال گذشته روند افزایش داشته و فقط در مقاطعی متوقف شده است. حالا پس از بگیر و ببندها در این صنعت در روز‌های اخیر کمی شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم که ارتباطی با برنامه‌های وزارت صنعت ندارد.

در حالیکه رحمانی در یک سال گذشته درباره فساد در این وزارتخانه سکوت کرده بود، اما حالا ماجرا آنقدر بیخ پیدا کرده است که مدیران ارشد خودروسازی‌ها به اتهام‌های مختلف بازداشت شده‌اند. حتی دو نماینده مجلس نیز با قرار وثیقه سنگین ۱۰ میلیاردی آزاد هستند.

اتهام بازداشت شدگان که هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو یکی از آنهاست اخلال در بازار، گرانفروشی، تاخیر در تحویل خودرو و ارائه خودرو‌های ناقص به مردم است.

وعده‌های پوچ وزیر صنعت؛ رضا رحمانی استیضاح می‌شود؟ - 23

اتهام محمد عزیزی، نماینده ابهر و فریدون احمدی نماینده زنجان، «معاونت در اخلال در بازار خودرو» استدر خودروسازی سایپا نیز چند مدیر بازداشت شده‌اند. مدیرعامل آن نیز ممنوع الخروج است. بازداشت محمد عزیزی، نماینده ابهر و فریدون احمدی، نماینده زنجان نیز در ارتباط با پرونده سایپا بوده است.

حالا در حالیکه قوه قضائیه فساد در خودروسازی و بازار خودرو را روی میز دارد، زمزمه‌های حساب کشی مجلس از وزیر صنعت نیز مطرح شده است. رضا رحمانی می‌گوید با هر گونه تخلفی برخورد قاطع می‌کند. با این حال او تاکنون هیچ توضیحی درباره بازداشتی‌های صورت گرفته و اتهام‌های آنها نداده است.

او نشان داده که مدیری است که خاصیت «سیاست سکوت» را خوب می‌شناسد و در جنجال‌ها به راحتی عقب نشینی می‌کند.همه این‌ها در شرایطی است که وزارت صنعت وعده عجیب دیگری روی میز دارد. آن خصوصی سازی صنعت خودرو است. ایران خودرو و دیگر خودروساز بزرگ ایرانی، سایپا قرار است تا پایان سال ۱۳۹۸ به بخش خصوصی واگذار شوند در حالی که سهام این دو در وثیقه است. تا زمان فک وثیقه امکان واگذاری وجود ندارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئو / تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه

ایسناایسنا8 ساعت قبل
دومین مرحله تمرین مشترک رژه هوایی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی ۳۱‌ شهریور، صبح امروز در بندرعباس برگزار شد. جنگنده‌های نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه از جمله اف ۴، میراژ و سوخو ۲۲، صبح جمعه (۲۹ شهریور) دومین مرحله تمرینی خود را انجام دادند. این تمرین به منظور آمادگی برای شرکت در رژه هوایی آغاز هفته دفاع مقدس انجام شده است. تصویربردار: محمدمهدی قدیمی / تدوینگر: امیرحسین طالبی

فیلمی از بقایای پهپاد و موشک‌های آرامکو +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

از رسوایی تا فرافکنی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بلافاصله سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که چگونه تاسیسات نفتی عربستان را با پهپاد هدف حمله قرار دادند. به نظر می‌رسد ابعاد رسوایی نظامی سعودی‌ها و آمریکایی‌ها و شوک اقتصادی و جهانی این حملات فراتر از مطالبی است که گفته می‌شود. با درنظر گرفتن رسوایی شکست سعودی‌ها و حامیان آمریکایی و اروپایی آنان در یمن و در مقابل یک گروه مردمی به نام انصارالله که کمترین تجهیزات نظامی را دارد، می‌توان دلیل فرافکنی اخیر آمریکایی‌ها را دریافت. اما در جلسه هیئت دولت، رئیس جمهور به سعودی‌ها و آمریکایی‌ها، علت اصلی اتفاقات اخیر را یادآور شد و البته یک هشدار نیز به آنان داد. هشدار رئیس جمهور در متن یادداشت دبیر شورای امنیت ملی هم دیده می‌شد، اما با ادبیاتی دیگر.

۲۰ درصد از زنان قربانی خشونت جنسی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، راشاتودی در گزارشی مستند با نام «جنگ نامرئی» مسئله خشونت جنسی علیه زنانی را که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند بررسی کرد. در این مستند با روبین لیین لافایتی کهنه سرباز نیروی هوایی آمریکا و تعداد دیگری از زنانی که در ارتش آمریکا خدمت کرده‌اند، مصاحبه شد. روبین گفت: زمانی که ۱۷ ساله بودم به خدمت نیروی هوایی آمریکا درآمدم. این انتخاب خودم بود. این افراد در ادامه مصاحبه درباره تجربه تلخ سوء خشونت جنسی در زمان خدمت در ارتش سخن گفتند. براساس آمار بیش از ۲۰ درصد از زنان حین خدمت در ارتش با خشونت جنسی مواجه شده‌اند. در ۱۹۹۱ در یک جلسه استماع برآورد شد ۲۰۰ هزار زن ارتش آمریکا با خشونت جنسی مواجه شده‌اند.

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

پاسخ هرگونه توطئه آمریکایی‌ها را خواهیم داد

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
سردار سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی گفت: آمریکایی‌ها باید سخنان سید حسن نصرالله را جدی بگیرند و هر حرکت ضد ایرانی منطقه را دچار دگرگونی خواهد کرد. وی گفت: آمریکایی‌ها خوب می‌دانند که ما از رهبر خردمند و شجاع و نیرو‌های مسلح قدرتمند برخوردار هستیم و البته سیاست ما صلح و امنیت پایدار در منطقه با خروج نیرو‌های متجاوز و بیگانه است. وی افزود: دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بدانند ایران هیچ قصد تهاجم و کشورگشایی ندارد و به دنبال صلح و امنیت پایدار و البته مدافع حقوق ملت‌های اسلامی است. رحیم صفوی پیروزی انقلاب اسلامی و پیروزی در دفاع مقدس و حتی پیروزی مدافعان حرم را نشات گرفته از فلسفه و منطق عاشورای حسینی دانست و گفت: بعد از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس متحدان انقلاب اسلامی با توانمندی عظیم و با اهداف حق طلبانه از آمریکایی‌ها و متحدان آن‌ها در منطقه قوی‌تر شده‌اند. وی افزود: آمریکایی‌ها و دوستانشان جریان سلطه‌گر و شیطانی هستند، اما متحدان انقلاب اسلامی به دنبال اهداف حق‌طلبانه و استقرار صلح و امنیت در منطقه هستند و جریان مردمی از آن‌ها حمایت می‌کند که خدا به آن‌ها وعده پیروزی داده است. وی گفت: سیاستمداران و تحلیلگران امروز قدرت نفوذ جمهوری اسلامی از دریای مدیترانه تا دریای سرخ و اقیانوس هند را درک می‌کنند، اما بعد از ۳۰ سال از دفاع مقدس اهداف آمریکا و صهیونیست در منطقه با شکست مواجه شده است. رحیم صفوی افزود: آمریکا بعد از ۱۸ سال اشغال افغانستان نتوانسته امنیت و رفاه بیشتر را برای این کشور فراهم کند و راهبرد آمریکا در عراق و افغانستان با شکست مواجه شده است. وی گفت: ائتلاف آمریکایی‌ها برای براندازی بشار اسد و ایجاد داعش با خسارات فراوان وکشتار مسلمانان در عراق و سوریه به پیروزی نرسید. وی افزود: بوش پسر به افغانستان و عراق لشکرکشی کرد و چند ده هزار از مردم این کشور‌ها را کشت، اما نتوانست محبوبیت کسب کند. وی اضافه کرد: رئیس جمهور کنونی آمریکا که به نظر می‌رسد از عقلانیت رفتاری یک رئیس جمهور خارج شده است طرح معامله قرن او همان طور که طرح خاورمیانه بزرگ بوش پسر با شکست مواجه شد، شکست خورده است. وی گفت: آمریکایی‌ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب‌نشینی کنند همانطور که ارتش سرخ شوروی بعد از ده سال مجبور به عقب نشینی از افغانستان شد. رحیم صفوی گفت: قدرت آمریکایی‌ها در غرب آسیا رو به افول است و دوستان آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی هم شکست‌های زیادی را در ۳۰ سال گذشته تجربه کرده‌اند. وی افزود: دوستان کشور‌های غربی در راهبرد غلطی که صهیونیست‌ها برای فروش میلیارد‌ها دلار سلاح در فکر آن‌ها کرده‌اند با تجاوز به یمن پنج سال مردم مظلوم این کشور را به خاک و خون کشیدند و با محاصره اقتصادی اجازه ورود مواد غذایی و دارو را به آن‌ها نمی‌دهند، اما امروز این دو کشور عربی پیروز نشده‌اند و مجبورند عقب‌نشینی کنند و هیچ دستاوردی ندارند. وی با اشاره به تاریخ ایثارگری یمنی‌ها گفت: در سال ۱۹۶۷ یمنی‌ها هزاران متجاوز مصری را از کشورشان بیرون کردند و اگر هم اکنون مقابله به مثل می‌کنند این یک حق دفاع مشروع برای آنان است. وی افزود: آمریکایی‌ها و متحدان و متجاوزان به فلسطین و یمن از نظر نظامی و اقتصادی فرسوده و خسته شده‌اند و با سیاست‌های غلط و شکست خورده اعتبار آن‌ها از دست رفته است. وی گفت: جمهوری اسلامی امروز با اقتدار در منطقه در دل معادله و توازن منطقه‌ای است و حرف اول را می‌زند. رحیم صفوی افزود: قدرت نوظهور جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت در حال شکل گیری و قدرت آمریکایی‌ها در حال افول است. وی افزود: آمریکایی‌ها هم در سیاست در قبال ایران با شکست مواجه شدند و هم در تک قطبی کردن قدرت در جهان به طوری که جهان به سمت چندجانبه‌گرایی حرکت می‌کند. وی گفت: همانگونه که ۶ رئیس جمهور قبلی امریکا نتوانستند اراده سیاسی خود را بر ملت و حکومت ایران تحمیل کنند ترامپ نیز به سرنوشت آن‌ها دچار خواهد شد و با حسرت تسلیم کردن ملت ایران به تاریخ خواهد پیوست. وی افزود: ملت ایران با تدبیر رهبری و یکپارچگی همه قوا سد تحریم‌های ظالمانه را می‌شکند و تکبر سیاستمداران آمریکایی را لگدمال می‌کند. رحیم صفوی گفت: ملت صبور ایران درس عزت و اقتدار و پیشرفت را به مردم جهان آموخته‌اند و در جریان ترور‌ها و فتنه‌ها حجم عظیمی از بحران‌های داخلی و خارجی را پشت سر گذاشته‌اند. رحیم صفوی افزود: جریان انقلاب اسلامی جریان حق طلب و آمریکایی‌ها یک جریان شیطانی و باطل است و ملت ایران از تحریم‌ها و تنگنا‌های اقتصادی عبور خواهد کرد و سیاست‌های آمریکا به جز شکست و انزوا و اختلاف با متحدان تاریخی مثل اروپایی‌ها نتیجه‌ای نخواهد داشت. وی تأکید کرد: ترامپ تلخ‌ترین تجربه ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد و با ظلم‌هایی که به مسلمانان و غیرمسلمانان کرده عاقبت بدی خواهد داشت. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با رهبری شجاع و با انسجام و ائتلاف با جبهه مقاومت قادر است از انقلاب و کشور و امنیت و منافع ملی خودش دفاع کند و پاسخگوی همه سناریو‌های تهدید باشد. وی افزود: جمهوری اسلامی قادر است یک کشور مستقل، آباد، با امنیت و رفاه برای تحقق تمدن نوین اسلامی را شکل دهد که رهبر معظم انقلاب آن را در ۵۰ سال آینده بشارت داده است. وی گفت: بروز و ظهور قدرت‌های تمدنی و ایجاد تغییر در شاکله قدرت‌های فعلی بدون پشتوانه فلسفی و فکری شدنی نیست و باید بر پایه جهان بینی ارزشی، اخلاقی، انسانی و مبتنی بر فطرت بشری باشد که تحولات عمیق آینده بر این اساس خواهد بود و هر چه این ایدئولوژی قوی‌تر باشد نظام‌های برآمده از آن تأثیرگذار‌تر خواهد بود. وی گفت: انقلاب اسلامی و ۵۷ کشور مسلمان ظرفیت بی‌نظیری دارند که می‌توانند از الهام گرفتن از اسلام ناب محمدی و الگو گیری از جمهوری اسلامی و با همکاری و همگرایی هم، ​تمدن نوین اسلامی را محقق کنند و هندسه قدرت جهانی را به نفع کشور‌های اسلامی تغییر دهند و این قدرت تمدنی را بر اساس عدالت و صلح خواهی در مقیاس جهانی شکل دهند. وی گفت: امروز

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

3 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

5 روز قبلعصر ایران2

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

3 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

3 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

3 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

3 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

4 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

4 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

5 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

5 روز قبلرکنا1