واردات مرغ توجیه پذیر نیست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

واردات مرغ توجیه پذیر نیست

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عضو هیئت مدیره کانون مرغداران: با توجه به توان داخلی تولید مرغ به اندازه نیاز، واردات مرغ از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نیست
واردات مرغ توجیه پذیر نیست - 0

آقای برومند چهارآیین در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص واردات مرغ که مجوز آن توسط کارگروه تنظیم بازار صادر شده است، گفت: با توجه به توان داخلی تولید مرغ به اندازه نیاز، واردات مرغ از لحاظ اقتصادی توجیه پذیر نیست.

وی افزود: در داخل کشور ظرفیت تولید مرغ به اندازه یک و نیم برابر نیاز وجود دارد و هیچ نیازی به واردات این محصول نیست.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران ایران ادامه داد: اگر مرغ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود این به معنی انتقال ارزش افزوده قابل توجه به کشور ثالث به جای پرداختن به توان تولید داخلی است.

آقای چهارآیین گفت: اگر همین واردات با ارز نیمایی انجام شود قیمت مرغ در داخل کشور به ازای هر کیلو به ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان می‌رسد که این به معنی افزایش حدود دو برابری قیمت گوشت مرغ است.

وی افزود: کارگروه تنظیم بازار، تصمیم واردات ۷۰ هزار تن مرغ را پشت در‌های بسته و در غیاب تشکل‌های این حوزه اتخاذ کرده و این تصمیم غیر کارشناسی است.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران ایران ادامه داد: صنعت مرغ در کشور سرمایه گذاری صد هزار میلیارد تومانی را تجربه کرده و ۱۲۵ هزار میلیارد تومان نیز گردش مالی دارد که این تصمیمات غیر کارشناسی به این صنعت بزرگ ضربه‌های جبران ناپذیر وارد می‌کند.

آقای چهارآیین گفت: در حال حاضر با احتساب مولفه‌های موثر در تولید، قیمت مرغ در بازار ۱۴ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان است که دولت می‌گوید این رقم باید به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان برسد، ولی واردات راه چاره کاهش قیمت نیست و با این اقدام هم تولید داخلی آسیب می‌بیند و هم قیمت افزایش می‌یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی افزود: با اقدامات دستوری نمی‌توان قیمت مرغ را کاهش داد و اگر هدف کاهش قیمت است باید قیمت مولفه‌های تأثیرگذار در قیمت تمام شده مرغ مثل نهاده‌ها کاهش یابد تا تولیدکننده بتواند گوشت مرغ را با قیمت پایین‌تر عرضه کند.

آقای چهارآیین اضافه کرد: در چند سال گذشته، پنج هزار و ۲۰۰ مرغداری ضرر کرده و از چرخه تولید خارج شدند که این اقدامات ضمن وارد آوردن فشار بیشتر به تولید کننده، باعث حذف تولید کنندگان بیشتر از چرخه تولید می‌شود.

وی پیشنهاد داد: دولت در خصوص قیمت مرغ یک کف و سقف تعیین کند و هرگاه قیمت این محصول از کف پایین‌تر آمد به تولید کننده یارانه دهد و در طرف مقابل در صورت عبور قیمت از سقف، برخورد‌های لازم را انجام دهد.

عضو هیئت مدیره کانون سراسری مرغداران ایران افزود: نوسانات بازار واردات و تصمیمات دستوری، انگیزه تولید را برای تولیدکنندگان پایین آورده به طوری که میزان جوجه ریزی در مرداد در مقایسه با مدت مشابه ماه گذشته کاهش ۲۰ درصدی داشته است.

آقای چهارآیین ادامه داد: بر این اساس، نگران این هستیم که کاهش جوجه ریزی در ماه‌های مهر و آبان بازار گوشت مرغ را تحت تأثیر قرار داده و عرضه این محصول را با کاهش جدی مواجه کند.

وی گفت: انتظار می‌رود دولت ضمن متوقف کردن روند واردات، برای تولیدکنندگان این حوزه ایجاد انگیزه کرده و نوسانات بازار را کنترل کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رفع مشکلات کارکنان هپکو آغاز شده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، آقای داود خانی در ارتباط تلفنی با تحریریه بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما درباره فسخ قرارداد با شرکت «هیدرواطلس» و تاثیر آن بر شرکت «هپکو» افزود: سازمان خصوصی سازی در صدد آن است با کسانی که شرایط کافی و اهلیت لازم را دارند مذاکره کند و جابجایی سهامدار را انجام دهد و این به معنای فسخ قرارداد نیست بلکه جابجایی قرارداد است. وی افزود: در چند روز آینده سعی می‌کنیم این جابجایی را انجام دهیم و امیدواریم با این کار بخشی از مشکلات شرکت هپکو برطرف شود. معاون برنامه ریزی، توسعه منابع و امور پشتیبانی سازمان خصوصی سازی افزود: با ۲ تا ۳ گروهی که توانمندی لازم را داشته باشند و زمینه فعالیت آن‌ها به نوعی با موضوع فعالیت شرکت هپکو مرتبط باشد مذاکره اولیه‌ای آغاز شده است و جلسات جدی‌تر را با شرکت‌های متقاضی خواهیم داشت و سعی می‌کنیم از بین آن‌ها یکی از شرکت‌ها و کنسرسیوم‌های دارای بهترین شرایط و منابع مالی را انتخاب کنیم. آقای خانی اضافه کرد: البته چون شرکت سهامی در بورس معامله می‌شود باید هماهنگی‌ها و تمهیدات لازم را برای این جابجایی از طریق بورس هم به عمل بیاوریم. او افزود: یکی از شروطی که با سهامداران جدید در مذاکراتمان داریم این است که باید حقوق و مطالبات معوق کارکنان شرکت هپکو را تامین کنند و این معوقات پرداخت خواهد شد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
ظاهرا به دلیل همین ابهام است که مسئولان شورای رقابت تصمیم گرفته‌اند خود بابت بازپس‌گیری قیمت‌گذاری خودرو دست به کار شوند. پیش از آنکه به بررسی چرایی تلاش شورا برای بازگشت به بازار خودرو بپردازیم، ابتدا ببینیم که چه شد این شورا از پروسه قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شد. شورای رقابت در بهمن ۹۱ و با دستور مستقیم رئیس‌جمهوری به‌عنوان مرجع قیمت‌گذاری خودرو تعیین شد. روش قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت به شکلی بود که معمولا نه خودروسازان راضی بودند و نه مصرف‌کنندگان. حالا شورای رقابت که ظاهرا از بازگشت به قیمت‌گذاری خودرو از مسیر «طرح ساماندهی خودرو» ناامید شده، می‌خواهد با استناد به قانون موجود (قیمت‌گذاری خودرو به‌عنوان کالایی انحصاری توسط شورای رقابت)، بار دیگر قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را به‌دست بگیرد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 روز قبل
یک کارشناس حوزه خودرو در خصوص همکاری با روسیه گفت: همکاری با روسیه در خودروسازی مربوط به شرکت لادا می‌شود که احتمال آن بعید است. به گزارش تجارت‌نیوز، فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو ابتدا در رابطه با احتمال همکاری با روس‌ها اظهار کرد: موضوع همکاری ایران با روسیه در زمینه ساخت خودرو مربوط به برند لادا می‌شود. به طور کلی احتمال ورود خودروهای جدید و فعالیت با روسیه بسیار بالا نیست و حتی خودروسازان چینی نیز از همکاری با ایران ترس دارند. وی درباره آینده شرکت‌های چینی در بازار ایران گفت: از میان شرکت‌های چینی که در بازار ایران ماندند می‌توان به چری، جک و هایما اشاره کرد. سایر شرکت‌های چینی از فعالیت در ایران ترس دارند و مشخص نیست که برندهای ذکر شده نیز تا چه زمانی در ایران به فعالیت بپردازند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم امسال گفت: با ثبات نرخ ارز شاهد ثبات قیمت‌ها در بازار مسکن بودیم که در سال ۹۷ به صورت جهشی قیمت ارز افزایش یافت و قیمت‌ها در بازار مسکن هم متاثر از آن افزایش یافت. اما اگر همین روند امروز ادامه یابد حداقل تا یک و نیم سال آینده شاهد ثبات قیمت مسکن خواهیم بود. وی افزود: به طور قطع تا پایان سال با افزایش جهشی قیمت مسکن مواجه نمی‌شویم و قیمت‌ها رو به کاهش خواهد بود. رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به وضعیت بازار اجاره مسکن گفت: اجاره هم متاثر از قیمت مسکن است و با کاهش قیمت مسکن، نرخ اجاره هم کاهش می‌یابد. خسروی با اشاره به تاثیر حذف قیمت‌ها در سایت‌های اینترنتی فروش مسکن، گفت: در این مدت شاهد کاهش التهاب بازار مسکن بودیم و بازار به ثبات نسبی رسید.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز11 ساعت قبل
بانک گردشگری که در آخرین عملکرد خود، زیان انباشته ۳۱۱ میلیارد تومانی را در بهار امسال به ثبت رسانده، اموال مازاد خود را به مزایده گذاشت. این اموال که از آپارتمان‌های کرمان گرفته تا واحدهای تجاری تهران را شامل می‌شود آماده فروش و به مزایده گذاشته شده‌اند. بانک گردشگری اموال خود را به مزایده گذاشت. طی این دوره بدهی بانک گردشگری به بانک مرکزی به حدود هزار میلیارد تومان رسیده است. به گزارش تجارت‌نیوز، بانک گردشگری با انتشار تازه‌ترین اطلاعیه‌ خود در سامانه کدال اطلاعات با اهمیتی را افشا کرد و از مزایده املاک و دارایی‌های مازاد خبر داد.
مجله سخت‌افزارمجله سخت‌افزار2 ساعت قبل
AMD به زودی از گزینه‌های بسیار مقرون به صرفه لاین آپ Ryzen ۳۰۰۰ یعنی Ryzen ۵ ۳۵۰۰X و Ryzen ۵ ۳۵۰۰ رونمایی خواهد کرد. AMD در حال آماده سازی دو مدل برای بازار زیر ۱۵۰ دلار است، Ryzen ۵ ۳۵۰۰X و Ryzen ۵ ۳۵۰۰. با AMD Ryzen ۵ ۳۵۰۰X شروع می‌کنیم، ما شاهد یک مدل با کلاک پایه ۳٫۶ گیگاهرتز و بوست ۴٫۱ گیگاهرتز هستیم. انتظار می‌رود Ryzen ۵ ۳۵۰۰X در تاریخ ۱ مهر در خرده فروشی‌ها عرضه شود. با توجه به مشخصات می‌تواند تصور کرد قیمت نهایی Ryzen ۵ ۳۵۰۰X نزدیک به ۱۴۹٫۹۹ دلار و Ryzen ۵ ۳۵۰۰ نیز ۱۲۹٫۹۹ دلار باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1