پیام «ظریف» اجلاس G۷ به «روحانی» / مکر مشترک ماکرون-ترامپ چگونه لو رفت؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
پیام «ظریف» اجلاس G۷ به «روحانی» / مکر مشترک ماکرون-ترامپ چگونه لو رفت؟

پیام «ظریف» اجلاس G۷ به «روحانی» / مکر مشترک ماکرون-ترامپ چگونه لو رفت؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
در شرایطی که پیش از این تبلیغ می‌شد اروپا راهبردی جدا از ترامپ و ماکرون ابتکار عملی از جانب خود برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران دارد، اما متن و حاشیه اجلاس G۷ نشان داد که اروپا و آمریکا در حال یک بازی مشترک علیه ایران هستند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه گزارش دادند که در اجلاس گروه هفت (G۷) در فرانسه مسئله ایران مورد بررسی قرار گرفته و سران کشورها تصمیم گرفته‌اند از طریق ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پیام‌هایی را برای ایران ارسال کنند.

در روزهای گذشته، رسانه‌های کشورهای غربی گزارش‌هایی درباره آن چه به ادعای آنها تلاش ماکرون برای «میانجی‌گری میان ایران و آمریکا» خوانده می‌شود منتشر و ادعا کرده‌اند ماکرون با تدوین یک بسته پیشنهادی در تلاش است از یک طرف ایران و از طرف دیگر آمریکا را به آمدن بر سر میز مذاکره و «کاستن از تنش‌ها» مجاب کند.

برخی رسانه‌ها جزئیاتی از طرح را هم منتشر کرده‌اند. پایگاه خبری-تحلیلی المانیتور نوشته بود ماکرون به دنبال آن است دولت ترامپ را مجاب کند در ازای حضور ایران در میز مذاکره و پایبندی کامل به برجام برای «برخی از خریداران نفت ایران» معافیت‌های تحریمی در کوتاه مدت صادر کند.

در گزارش‌هایی که در رسانه‌های غربی برای توضیح درباره جزئیات بسته پیشنهادی ماکرون منتشر شده دو محور مشترک وجود دارد:

اول این که طرح مذکور ابتکار دولت فرانسه است و مشخص نیست مورد موافقت آمریکا قرار بگیرد. برای واقعی جلوه کردن این ادعا نیز برخی رسانه‌ها اینگونه جلوه داده‌اند که ترامپ در عین ابراز علاقه برای رسیدن به توافق جدید با ایران نشانه‌های اندکی مبنی بر احتمال پذیرا بودن در برابر چنین پیشنهاداتی نشان داده است و به نظر می‌رسد او تمایلی برای نرم کردن سیاست فشار حداکثری علیه ایران ندارد.

دوم این که، هدف از این بسته‌های پیشنهادی، جلوگیری از بروز جنگ و «کاستن از تنش‌» میان ایران و آمریکا است.

آیا این طرح فرانسه است؟

پیش از این نیز قبل از برداشتن گام‌های اول و دوم کاهش تعهداتی برجامی از سوی ایران از ۱۸ اردیبهشت امسال و همچنین اجرای جدی راهبرد مقاومت فعال از سوی ایران، فرانسه یک بار با اعزام مشاور ماکرون و بار دیگر با تماس تلفنی ماکرون با آقای روحانی، ‌ رئیس جمهوری اسلامی ایران تلاش داشت پیشنهاداتی به ارایه برای انصراف از ادامه این راهبرد ارایه کند. نکته‌ای که در هر دو تماس وجود داشت این بود که هیچ یک از آنها پیشنهادی دائمی و برآورده کردن شروط ایران یعنی لغو تحریم‌های اقتصادی و فروش نفت و مبادلات بانکی نبوده‌اند. واقعیت این است که بازی زرگری اخیر میان فرانسه و آمریکا درباره این پیشنهاد به ظاهر فرانسوی، تکرار همان بازی پیشین فرانسه در هماهنگی مستقیم با آمریکا یعنی بازی پلیس خوب و بد تفسیری می‌شود و فرانسه تلاش دارد بار دیگر همان بازی پلیس خوب را داشته باشد اما با ژست خیرخواهانه. این بازی نیز همچون بازی‌های پیشین طرحی برآمده از راهبرد مشترک فرانسه اروپایی و آمریکا است که با راه‌اندازی یک بازی جدید قصد «گران فروشی» طرح خود به ایران و مجاب کردن ایران به عقب نشینی از مقاومت فعال را دارند.

آمریکا و اروپا از ابتدا اهداف مشترکی در قبال ایران داشته‌اند و تأکید بر اختلاف بر سر ایران، نمایشی برای ماندن ایران در برجام و محدود کردن عواید ایران از این توافق هسته‌ای بوده است. در این راستا، ماکرون در دیداری که خرداد ماه در کاخ سفید با ترامپ داشت اعتراف کرد آمریکا و اروپا درباره ایران اشتراک راهبردی دارند و لازم است مذاکرات جدیدی با ایران آغاز شود.

همچنین یادآوری این نکته ضرروی است که فرانسه نخستین کشور اروپایی بود که قبل از خروج آمریکا از برجام یک طرح چهار بندی موسوم به «توافق مکمل برجام» برای دائمی کردن محدودیت‌های برجامی ایران و همچنین محدود کردن فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران، همان‌طور که آمریکا خواسته بود، ارائه کرد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

از سوی دیگر، ترامپ تا به حال ۲ بار تأکید کرده که نه فرانسه و نه هیچ کشور دیگر مجاز به مذاکره از طرف آمریکا نیست و میانجیگری فرانسه را رد کرده است. او در حالی می‌گوید که به هیچ کشوری نیابت مذاکره نمی‌دهد که قبلا ژاپن را به عنوان میانجی برای مذاکره با ایران روانه تهران کرده و پاسخ رد گرفته بود. بنابراین، در این تکذیب او که هیچ کشوری آمریکا را نمایندگی نمی‌کند، مخالفت با اعطای نمایندگی مذاکره مطرح نیست، بلکه انگیزه‌های دیگری در کار است. به عبارتی آویزان شدن ترامپ به فرانسه و اروپایی‌ها دلیل روشنی بر این امر است که تلاش‌های ترامپ برای حفظ آبرو و سربلند بیرون آمدن از تقابل کنونی با راهبرد موثر مقاومت فعال ملت ایران، ره به جایی نبرده و همه آنها اعم از تهدید و ارعاب و لشکرکشی ره به جایی نبرده است و ترامپ سعی دارد با ارایه پیشنهادهایی از زبان اروپایی‌ها ایران را به اتمام این راهبرد دعوت کند.

نکته دیگر در این ماجرا باطل شدن ادعاهای اروپایی‌هایی است که در طول این مدت خروج آمریکا از برجام تلاش داشتند خود را میانجی واقعی برای حفظ برجام نشان دهند اما در اصل کار آنها ادامه متعهد نگه داشتن ایران به توافق برجام تا هر زمان ممکن بود. راهبردی که با گام‌های کاهش تعهد از سوی ایران و راهبرد مقاومت، عقیم و نافرجام باقی ماندند.

آیا هدف طرح پیشنهادی کاستن از تنش است؟

در بخش بعد باید اشاره کرد که تأکید بر این که هدف از این بسته پیشنهادی، کاستن از تنش و جلوگیری از بروز جنگ است احیای همان دوگانه جنگ و مذاکره و ترساندن ایران از شرایطی است که اگر پای میز مذاکره نیاید، باید منتظر جنگ و تنش در منطقه باشد. این در حالی که راهبرد مقاومت فعال ایران بر دو گزاره اصلی استوار است که مقام معظم رهبری بارها بر آن تاکید کرده است. ایشان در سخنان اخیر خویش تأکید داشته‌اند که «نه جنگ می‌شود و نه مذاکره می‌کنیم». گزینه جنگ بطور کلی با توجه به تحولات اخیر در منطقه بخصوص بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و عدم واکنش واشنگتن به آن و توقیف کشتی انگلیسی در حضو ناو انگلیسی، منتفی است. تحولات نشان دادند که آمریکا اساسا توانی برای راه‌اندازی جنگی دیگر در خاورمیانه ندارد و همه هیاهوی رسانه‌ای برای زنده نگه داشتن تنش در منطقه و دو قطبی جنگ و صلح برای این است که ایران را از ادامه روند موفق کنونی مقاومت فعال باز نگهدارند.

بنابراین به عنوان یک جمع‌بندی، اجلاس G۷ و اتفاقات درون آن نشان داد که اولا طرح ماکرون، نه یک ابتکار عمل فرانسوی بلکه مکر مشترک ترامپ و ماکرون است تا همانطور که در گزارش‌های روزهای قبل تسنیم نیز به آن اشاره شد ایران را از راهبرد مقاومت فعال خارج کند و ثانیا اظهارات و مواضع اروپایی‌ها و ترامپ نشان داد علیرغم برخی ساده‌انگاری‌ها در داخل و تبلیغات گسترده در خارج، نه تنها اروپا و آمریکا در پروژه مهار ایران اختلاف راهبردی ندارند، بلکه در این مسئله کاملا مشترک هستند. و نقش متفاوت اروپا نیز صرفا تاکتیکی برای منصرف کردن ایران از اقدامات متقابل است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قدردانی رهبر انقلاب از مردم عراق در ایام اربعین

مهرمهر1 روز قبل

فیلم/ علت ترس سعودی‌ها از درگیری با ایران

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل

کسی که قرار بود جنگ را به داخل خاک ایران بکشاند اکنون امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، شاهزاده جوان سعودی که به گمانش عربستان قدرتمندترین کشور منطقه بود، در سال ۲۰۱۷ طی اظهاراتی گفت که این کشور نه تنها با خسارت جنگی روبه رو نخواهد شد، بلگه جنگ را به داخل خاک ایران هدایت خواهد کرد اما اکنون پس از دو سال جهان شاهد آن است که خرید گران‌ترین و پیشرفته‌ترین سلاح‌های دنیا هم نتوانسته است از عربستان در برابر نیروهای مردمی کشوری فقیر چون یمن محافظت کند و اکنون پهپادهای یمنی امنیت و اقتصاد عربستان را به چالشی جدی کشانده است و اکنون این بن سلمان است که باید خسارت‌های جنگ را در داخل کشورش تحمل کند. بیشتر بخوانید: تحقیر ولیعهد آل سعود توسط کارشناس قطری با به رخ کشیدن قدرت ایرانانتهای پیام/جمله‌ای تاریخی که به تاریخ پیوست + فیلم

روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
روایت نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در «صبرا و شتیلا» + ویدئوصهیونیست‌ها با تقویت گروه طرفدار خود در لبنان (فالانژیست‌ها) به اردوگاه صبرا و شتیلا یورش بردند. فالانژها بعضا قبل از کشتن آنان را شکنجه می‌دادند، چشم‌هایشان را درمی‌آوردند و سپس آنها را می‌کشتند.

ماجرای استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان+فیلم

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه در کنفرانس خبری که با حضور رئیسان جمهوری ترکیه و ایران برگزار شد به یک آیه قرآنی اشاره کرد. ولادیمیر پوتین که در کنار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه نشسته بود، در پاسخ به پرسشی درباره حمله اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به آیه‌ای از قرآن استناد کرد که در آن مخالفت با خشونت‌ورزی مگر در شرایط حمایت از قوم و خویش مورد اشاره شده است. پوتین گفت: «قرآن کریم به غیرقابل قبول بودن هرگونه خشونتی اشاره دارد مگر زمانی که پای حمایت از خویشاوندان شما در میان باشد. ما حاضریم به عربستان سعودی برای حمایت از قوم و خویش یا همان ملتش هرگونه کمکی ارایه کنیم.» تعداد بازدید: ۱۹ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیرییس‌جمهوری روسیه در ادامه نکته‌ای را خطاب به رهبران سیاسی عربستان سعودی مطرح کرد. به گفته پوتین «کافی است رهبران عربستان سعودی تصمیم خردمندانه‌ای اتخاذ کنند، همانطور که رهبری ایران با خرید سامانه موشکی اس‌۳۰۰ انجام داد و همان مسیری که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه با خرید آخرین مدل سامانه دفاعی اس‌۴۰۰ طی کرد.» زمانی که رئیس‌جمهوری روسیه در حال توضیح این نکات بود دوربین روی چهره برخی سیاستمداران ایرانی تمرکز کرده بود که با خنده به سخنان وی گوش می‌دادند، افرادی چون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی و امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران.

شهادت ۱۰ نفر از نیروهای مقاومت عراق نزدیک مرز سوریه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از تلویزیون المیادین، در حمله هوایی به مواضع نیرو‌های مقاومت عراق نزدیک مرز‌های سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها به شهادت رسیدند. در حمله هواپیما‌های ناشناس به مواضع گروه‌های مقاومت در مرز‌های عراق و سوریه، ۱۰ نفر از این نیرو‌ها شهید شدند. این حمله در موازات منطقه القائم - البوکمال در مرز‌های عراق و سوریه رخ داد و این تلفات مربوط به دو حمله است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


اسدالله عسگراولادی دعوت حق را لبیک گفت

6 روز قبلفارس4

فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

2 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

4 روز قبلعصر ایران2

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

2 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

3 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

3 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

4 روز قبلهمشهری1

صحبت‌های پگاه آهنگرانی درباره سلبریتی زدگی مردم! +فیلم

4 روز قبلرکنا1

القدس العربی: خانواده بن علی، رییس جمهور سابق تونس مرگ او را تایید کرده‌اند

4 روز قبلانتخاب1