ضرورت شرکت دانشجویان در دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت خارج از دانشگاه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

ضرورت شرکت دانشجویان در دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت خارج از دانشگاه

ایسناخبرگزاری ایسنا |
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه «نظام آموزش مهارتی اتریش نظام خوبی است و نظام ما هم به نوعی برگرفته از آن است»، بیان کرد: دانشجویان در کنار تحصیل دانشگاه از آموزش‌های کوتاه مدت خارج از دانشگاه استقبال کنند. بسیاری از دوره‌ها بسیار مفید هستند. دانشجویان نباید همه چیز را در دانشگاه جست و جو کنند. بسیاری مهارت‌ها دوره‌های کوتاه مدت در خارج دانشگاه دارند که بسیار هم خوب و مهم است.

به گزارش ایسنا، دکتر ابراهیم صالحی عمران امروز در مراسم افتتاحیه بیست‌وهفتمین جشنواره سراسری فرهنگی و هنری دانشجویان فنی و حرفه‌ای کشور که در تالار قدس حرم مطهر برگزار شد، اظهار کرد: از ویژگی‌های جامعه ایرانی علاقه و اشتیاق به علم، دانش و آموزش است. خانواده‌ها حاضر هستند هزینه‌های دیگر را کم کنند اما برای تحصیل فرزندان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی ادامه داد: این حسن و انگیزه باید مدیریت و هدایت شود. بسیاری از خانواده‌ها و دانش‌آموزان شاید اطلاعات دقیقی از اینکه کدام دانشگاه و در چه رشته‌ای تحصیل کنند و آینده درآمدی چه می‌شود، ندارند. بسیاری از این اطلاعات مخصوصا اطلاعات بازار کار که امروزه در ادامه تحصیل و همچنین در تحصیلات تکمیلی موثر است، وجود ندارد.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: این نبود هدایت تحصیلی درست شاید بیشتر دانش‌آموزان را در مسیر نادرستی قرار داده. اگر تاریخچه نظام آموزشی کشور را برسی کنیم می‌بینم که این اطلاعات و آمارهایی که باید به موقع در اختیار دانش‌آموزان، خانواده‌ها و دانشجویان قرار گیرد، وجود دارد. ما نتوانستیم به گونه درستی دانش‌آموزان را هدایت کنیم. در بعضی گروه‌های آموزشی با داوطلبان بسیار و در برخی با داوطلبان کم مواجه هستیم.

در ریاضی‌فیزیک و هنر به شدت کاهش داوطلب داشته‌ایم

صالحی‌عمران بیان کرد: ۴۶۰هزار نفر فقط در گروه تجربی حضور دارند و حدود ۷۰ درصد آنها رد خواهند شد. در ریاضی‌فیزیک و هنر به شدت کاهش داوطلب داشته‌ایم.

وی افزود: آیا آینده توسعه ایران فقط به تعدادی رشته تجربی نیاز دارد؟ این موضوع نشان می‌دهد سیستم هدایت تحصیلی، سیستم حمایتی از رشته‌ها و سیستم مشاوره‌ای در این کشور سیستم مناسبی نیست‌. در بسیاری کشورها این گونه نیست. اگر کشوری می‌خواهد مسیر توسعه را به‌خوبی طی کند حتما توجه به رشته‌های مهارتی اساس این کار است. در بسیاری از سیستم‌های آموزش عالی دنیا۷۰-۸۰ درصد دانش‌آموزان وارد رشته‌های مهارتی و فنی و حدود ۲۰-۳۰ درصد وارد رشته‌های نظری می‌شوند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای بیان کرد: در حال حاضر ۱۷۳ دانشکده و ۱۵۰ هزار دانشجو داریم اما از بسیاری امکانات مطلوب فاصله داریم. اگر می‌خواهیم به توسعه مناسب برسیم نیاز به سرمایه گذاری مناسب‌تری برای توسعه کمی و کیفی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد. نیازمند سرمایه‌گذاری در کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، تربیت مربی و استاد برای آموزش فنی هستیم و این موضوع نیازمند سرمایه‌گذاری از جانب مسولان سیاسی و دولتی و حتی بخش‌های خصوصی است.

نیاز ۳۰۰۰ میلیاردی دانشگاه فنی حرفه‌ای برای تجهیز کارگاه‌ها

صالحی‌عمران تصریح کرد: هنوز بسیاری از دانشکده‌های ما به نسبت دانشکده‌های نظری از وضعیت مناسبی برخوردار نیست درحالی که مسیر توسعه کشور سرمایه‌گذاری در آموزش‌های مهارتی است. دولت و وزارت علوم توجه و تمرکز را به این سمت معطوف کرده است و در سال‌های اخیر سعی کردیم هم رشته‌های مهارتی را توسعه دهیم هم به کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها توجه داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما از درآمدهای اختصاصی‌مان که صرف هزینه روز مره دانشگاه می‌شود کاستیم و سعی کردیم این درآمدها را وارد کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها کنیم اما کافی نیست. بیش از ۳۰۰۰ میلیارد ریال بودجه نیاز داریم تا ۱۲۰۰ کارگاه‌ها خود را قدری مجهزتر کنیم. امیدواریم بخش‌های خصوصی توجه‌ بیشتری به این حیطه داشته باشد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با تاکید بر اینکه «کیفیت آموزش بیشتر از کمیت آن برای ما مهم است»، گفت: از مهرماه دانشجویان جدید با سرفصل‌های جدید آموزش خواهند دید. همچنین ۱۲۰ عضو هیات علمی جدید وارد دانشگاه‌های ما خواهند شد. در کنار توسعه کمی به کیفیت آموزش بیشتر علاقه‌مند هستیم به همین خاطر توسعه اعضای هیات علمی، سرفصل دورس و … مورد توجه ماست.

صالحی‌عمران گفت: اصل توسعه کشور آموزش‌های مهارتی فنی است. اگر بخواهیم کشور در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و از همه مهمتر امنیتیاز آرامش خوبی برخوردار باشد، سرمایه‌گذاری‌های مهارتی بسیار کمک‌کننده است.

وی با اشاره به اینکه «اشتغال فارغ‌التحصیلان از چالش‌های جامعه است»، گفت: اگرچه بخش‌هایی از این موضوع به مسائل اقتصادی کشور برمی‌گردد اما بخش‌هایی هم می‌تواند به آموزش‌ها و مسیر درستی که باید عرضه می‌شده، برگردد. این موضوع از آموزش و پرورش باید شروع می‌شده و هدایت تحصیلی درستی صورت می‌گرفته. دانش‌آموزان را باید به سمت رشته‌های مورد نیاز کشور و رشته‌های مهارتی هدایت می‌کردند.

ضرورت شرکت دانشجویان در دوره‌های مهارتی کوتاه‌مدت خارج از دانشگاه

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه «نظام آموزش مهارتی اتریش نظام خوبی است و نظام ما هم به نوعی برگرفته از آن است»، بیان کرد: دانشجویان در کنار تحصیل دانشگاه از آموزش‌های کوتاه مدت خارج از دانشگاه استقبال کنند. بسیاری از دوره‌ها بسیار مفید هستند. دانشجویان نباید همه چیز را در دانشگاه جست و جو کنند. بسیاری مهارت‌ها دوره‌های کوتاه مدت در خارج دانشگاه دارند که بسیار هم خوب و مهم است.

صالحی‌عمران اظهار کرد: دانشجویان در دانشگاه با مهارت، تکنیک و فن آشنا می‌شوند اما در کنار توانایی مهارتی فنی یکسری بحث‌های مهمی وجود دارد که دانشجویان باید درصدد یادگیری آنها باشند. سعی کردیم در سرفصل‌های جدید به این نکات توجه کنیم. گفته می‌شود آموزشی خوب است که از سه شاخصه آن از وزن مناسبی برخوردار باشد. ضاخص اول دانشگاه، اطلاعات و معلومات و شاخص دیگر مهارت‌هاست.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه داد: تحقیقاتی که روی دانشجویان مهارتی دنیا صورت گرفته نشان داده یک شاخصه دیگر در درآمد فارغ‌التحصیلان نیز مهم است و آن ارزش‌ها و نگرش‌هاست. مورد اعتماد بودن، رعایت اصول اخلاقی و … از جمله این موارد است. ما در برنامه‌های جدید سعی کردیم این مورد را هم هم ببینم.

وی عنوان کرد: محوریت این جشنواره قرآن و عترت است. بسیاری از آموزه‌های خوب در تربیت اسلامی بر مبنای این دو مورد بوده ولی ما در آموزشمان آنها را داریم فراموش می‌کنیم. اگر دانشگاه، معلم و برنامه درسی این موارد را فراموش کرده اما دانشجویان باید در جهت فراگیری اصول اخلاقی و … کوشا باشند.

صالحی‌عمران بیان کرد: از شاخص‌های موفقیت دانشگاه‌ها در آینده سرمایه‌گذاری در بخش دانش‌ها و نگرش‌هاست. آداب تعیلم و تربیت اسلامی را نباید فراموش کرد. آموزه‌های بسیار زیبایی در این حوزه وجود دارد که متاسفانه کمتر سراغ آنها می‌رویم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

درخواست قابل تأمل شهاب حسینی از رهبر انقلاب

مهرمهر1 روز قبل
شهاب حسینی در دیدار رهبری با جمعی از هنرمندان در سال ۱۳۸۹ گفت: باید با پرداخت زیبای شخصیت بزرگان و نخبگان اجتماعی، علمی، فرهنگی، دینی و ورزشی، نسل جوان درک هویت ملی خود کمک کرد.

مشق احسان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش جام نیوز، خانم اوتادی در صفحه شخصی خود نوشت: «دوستان عزیزی که میخوان بدون علم در زمینه شعر نظر بدن، لطفا یاد بگیرن حداقل از رو درست بخونن، که سبب خنده مارو فراهم نکنن. برای عزیزانی که متوجه نشدن و دایرکت درخواست دادن توضیح میدم که مضمون شعر (زیریک سقف) توصیف زورگویی واقتدار بیش از حد یکی از طرفین و یکی نبودن زوج‌های جامعه مون هست که در نهایت سردی و طلاق عاطفی و زندگی اجباری رو به همراه داره …امیدوارم درست خونده و فهمیده بشه و لذت ببرید.» اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن مجریان من و تو، شعر خانم اوتادی را تمسخر می‌کنند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
عقد موقت آن است که مدت زناشوئى در آن معین شود، مثلا زن را به مدت یک ساعت یا یک روز یا یک ماه یا یک سال یا بیشتر عقد نمایند. می خواستم بدانم از لحاظ ارتباط جنسی تا چه حد می‌توانیم انجام دهیم که مشکلی از لحاظ شرعی پیش نیاید؟ پاسخ: بواسطه عقد ازدواج، زن و مرد به یکدیگر حلال مى‏شوند و آن بر دو قسم است: عقد دائم و عقد موقت؛ عقد دائم آن است که مدت زناشوئى در آن به هیچ وجه محدود نباشد و زنى را که به این قسم عقد مى کنند «دائمه» مى گویند. اما عقد موقت آن است که مدت زناشوئى در آن معین شود، مثلا زن را به مدت یک ساعت یا یک روز یا یک ماه یا یک سال یا بیشتر عقد نمایند و زنى را که به این قسم عقد کنند «متعه» و «صیغه» می‌نامند [۱]. در دوران عقد موقت دو طرف می‌توانند از یکدیگر همانند دوران عقد دائم لذت ببرند مگر آنکه زن در عقد شرط کند که شوهر با او نزدیکى نکند، در این صورت عقد و شرط او صحیح است و شوهر فقط مى‏تواند لذتهاى دیگر از او ببرد، ولى اگر بعدا به نزدیکى راضى شود، شوهر می‏تواند با او نزدیکى نماید [۲]. بنابراین در مورد سؤال بهتر است با مشخص کردن مرجع تقلید خود مجددا با ما مکاتبه نمایید یا با دفتر مرجع تقلید خود تماس بگیرید.

بهنوش طباطبایی «مری پاپینز» می‌شود

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مشاور رسانه‌ای پروژه، نمایش موزیکال «مری پاپینز» قرار است با حضور بهنوش طباطبایی روایتگر ماجراجویی‌ها و داستان هایی باشد که در خانواده «بنکس» رخ می‌دهد. جایزه گلدن گلوب و بفتا هم قبل از اینها برای بازی در نقش «مری پاپینز» نصیب جولی اندروز شده بود. حدود ۲ دهه بعد نیز ناتالیا آندریچنکو در نقش «مری پاپینز» ظاهر شد. بهنوش طباطبایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از آبان ماه امسال در نقش «مری پاپینز» پرستار خانواده بنکس روی صحنه تالار وحدت ظاهر می‌شود. این اثر اقتباسی آزاد از مجموعه داستان‌های «مری پاپینز» نوشته پاملا تراورس با ترجمه احمد کولیوندی و ترانه سرایی و دراماتورژی محمدرضا کوهستانی است.

حکایت روپوش مدارس و خانواده‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر