پهپادهای اسرائیلی از پایگاه آمریکا در اربیل برای حمله به مقرهای حشد الشعبی پرواز کردند/
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. سیاسی

پهپادهای اسرائیلی از پایگاه آمریکا در اربیل برای حمله به مقرهای حشد الشعبی پرواز کردند/

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
حسن هانی زاده می‌گوید: منابع موثق در داخل دولت عراق مدارکی را در اختیار دارند که پهپادهای اسرائیلی از پایگاه آمریکا در اربیل پرواز کرده و مراکز حشدالشعبی را هدف قرار داده‌اند. بنابر این عملیات فراتر از هماهنگی و اطلاع واشنگتن از یک اقدام انجام شده است.

قدس آنلاین: رژیم صهیونیستی در دو روز گذشته سلسله حملات هوایی و پهپادی را علیه پایگاه‌ها و مراکز حشد الشعبی در عراق، حزب الله در بیروت و نیروهای بسیج مردمی سوریه در حومه دمشق انجام داد.

نکته حائز توجه در این میان ان بود که برای اولین بار ارتش اسرائیل در داخل خاک عراق پایگاه‌های حشد الشعبی را به عنوان بخشی نیروهای مسلح عراق مورد هجوم قرار داد که تجاوز و تعرض به تمامیت ارضی و امنیت یک کشور به شمار می‌رود. بنیامین نتانیاهو تلویحا این حمله را پذیرفت و بر عهد گرفت و گفت که دست ارتش و دستگاه اطلاعاتی اسرائیل را برای اقدام و عملیات علیه تمامی اهداف و آنچه نیروهای وابسته به ایران در منطقه عنوان کرد باز گذاشته است. او گفت امروز یک نمونه از آنرا (حمله به پایگاه‌های حشد الشعبی) دیدید!.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت این حملات در اینده می‌تواند گسترش یافته و یمن را هم شامل شود. روز گذشته آمریکا وقوع این حملات را تأیید کرد.

اما در کمتر از ۲۴ ساعت پهپادهای اسرائیلی دفتر مطبوعاتی حزب الله را در بیروت و پایگاه‌های نیروهای مردمی حامی دولت سوریه را در جنوب بیروت مورد حمله قرار دادند. اقدامی که به نظر می‌رسد برای تحریم ایران به واکنشی اشتباه و شعله ور کردن یک درگیری نظامی است اتفاقی که نتانیاهو امیدوار بود تنش در خلیج فارس آنرا رقم بزند اما نشد.

امروز اما نیروهای حشد الشعبی در اولین واکنش یک پهپاد اسرائیلی را در آسمان عراق هدف قرار دادند. چند ساعت پیش از ان نیز نیروهای حزب الله موفق به سرنگونی پهپادی دیگر در بیروت شده بودند. برخی کارشناسان اما معتقدند آمریکایی‌ها بیش از آنکه مطلع باشند یا بعدا مطلع شوند در جریان این حملات بوده‌اند و نقش اساسی‌تری داشته‌اند.

حسن هانی زاده می‌گوید: منابع موثق در داخل دولت عراق مدارکی را در اختیار دارند که پهپادهای اسرائیلی از پایگاه آمریکا در اربیل پرواز کرده و مراکز حشدالشعبی را هدف قرار داده‌اند. بنابر این عملیات فراتر از هماهنگی و اطلاع واشنگتن از یک اقدام انجام شده است.

این تحلیلگر ارشد و کارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار قدس آنلاین درباره چشم انداز و آثار این سطح جدید از تنش و سیاست تحریک نظامی رژیم صهیونیستی علیه ایران و محور مقاومت با اشاره به اینکه ا نتانیاهو بارها در مقابل رزمندگان فلسطینی در غزه با شکست روبرو شده و در حال حاضر با توجه به در پیش بودن انتخابات و اینکه در گذشته به دلیل ضعف سیاسی نتوانست احزاب راست افراطی را با خود همراه سازد و در تشکیل کابینه با شکست روبرو شد، اظهار داشت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی در آستانه انتخابات جدید در صدد است خود را به عنوان قهرمان امنیت اسرائیل و جنگ با محور مقاومت معرفی کند و حمایت احزاب دست راستی را بدست آورد. حملات علیه محو مقاومت در سوریه و حزب الله لبنان و حشد الشعبی که آنها را نیروهای وابسته و نزدیک به ایران می‌دانند نیز با همین هدف طراحی و اجرا شده است.

هانی زاده با بیان اینکه تحلیل نتانیاهو اینست که الان فضای منطقه به نحوی است که محور مقاومت نمی‌تواند جبهه گسترده‌ای را ساماندهی کند و جنگ جدیدی را علیه اسرائیل سازماندهی کند، افزود: مشغول بودن ایران به مسائل خلیج فارس و تنگه هرمز، درگیر بودن انصارالله به مسائل عدن و حشد الشعبی در مسائل داخلی و تغییرات ساختاری و درگیری سوریه در ادلب سبب شده نتانیاهو به این نتیجه برسد که الان فرصت خوبی است برای تسویه حساب با محور مقاومت به ویژه حزب الله و حشدالشعبی است.

وی در پاسخ به این سوال که اسرائیل متوجه نیست که احتمال دارد این حملات با پاسخ محور مقاومت در چند جبهه مختلف روبرو شود. این موضوع چه تغییراتی را در معادلات سیاسی و امنیتی منطقه ایجاد می‌کند؟، تصریح کرد: در آینده این رژیم پاسخ محکمی را از محور مقاومت در سوریه و لبنان حتی عراق دریافت خواهد کرد. این اتفاق مرحله‌ای خواهد بود.

وی افزود: مسئله اینست که آمریکا و در واقع ترامپ هم در این صورت نمی‌تواند در مقابل این اتفاق دست به ماجراجویی و ریسک بزند زیرا او هم با یک انتخابات روبروست و نمی‌خواهد موقعیت سیاسی‌اش به مخاطره بیفتد. اگر این حملات ادامه پیدا کند جبهه گسترده‌ای از یمن تا عراق و سوریه و لبنان و ایران علیه اسرائیل شکل خواهد گرفت به ویژه آنکه سعد حریری نخست وزیر لبنان هم همسو با حزب الله موضع سختی علیه اسرائیل اتخاذ کرده و فضا برای شکل گیری یک کمربند مقاومت و پاسخ به اسرائیل فراهم می‌شود.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

هانی زاده گفت: نتانیاهو می‌داند که ممکن است با پاسخ محور مقاومت روبرو شود اما امیدوار است این اتفاق قبل از انتخابات رخ ندهد.

این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه خاطرنشان کرد: دولت عراق به آمریکایی‌ها اخطار و اعلام کرده که مدارک متقنی داد که پهپادهای اسرائیلی از پایگاه آمریکا در اربیل پرواز و انبارهای حشد الشعبی را بمباران کرده‌اند. این بدان معناست که آمریکایی‌ها بیشتر از آنچه وانمود می‌کنند که بعدا در جریان این حملات و منشاء آن قرار گرفته‌اند در ماجرا نقش داشته‌اند اما انها مادیوارند که چون

دولت سوریه هم چون درگیر ادلب و خان شیخون است نمی‌تواند پاسخ درخوری به این حملات بدهد و در عراق حشد الشعبی درگیر تغییرات ساختاری و دولت عبدالمهدی روبرو با اختلافات سیاسی داخلی است بتوانند از این آب گل آلود ماهیگیری کنند و بدون هزینه بهره برداری تبلیغاتی و سیاسی خود را بکنند.

اما بعد از فراغت از این مسائل محور مقاومت احتمالا اقدامات مؤثری را صورت خواهد داد. الان آمدگی رزمندگان حماس و جهاد اسلامی د غزه هم بیشتر از گذشته شده و اسرائیل با وضعیت سخت‌تری مواجه خواهد شد.

هانی زاده درباره اینکه می‌توان ارتباطی میان این حملات با فرمان عادل عبدالمهدی برای ایجاد ساختار جدید حشد الشعبی در چارچوب نیروهای رسمی نظامی عراق متصور بود؟ اظهار داشت: حشد الشعبی در ساختار جدید بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار می‌رود و هرگونه اقدام نظامی علیه آنها اقدام علیه تمامیت ارضی و نیروهای مسلح رسمی عراق است و با واکنش دولت عراق مواجه خواهد شد.

وی تأکید کرد: الان فشار زیادی بر دولت عراق وجود دارد که پاسخ موثر و جدی به این حملات بدهد اما اختلاف نظرها در خصوص اینکه آمریکا تحت فشار قرار گیرد یا اینکه اقدام مستقیم علیه اسرائیل صورت بگیرد وجود دارد. اما بدون شک در آینده نزدیک انسجام بیشتری علیه تجاوز اسرائیل در سه سطح دولت ملت و مرجعیت عراق صورت خواهد گرفت زیرا این انبارها که هدف قرار گرفت تسلیحات مبارزه با داعش بود و نتانیاهو تلاش کرد با این حملات یک پروپاگاندای سیاسی صورت دهد که وانمود کند این تسلیحات متعلق به ایران و گروه‌های وابسته به ایران بوده و پایگاه‌های ایران در عراق و سوریه و لبنان هدف قرار گرفته است.

خبرنگار قدس آنلاین از هانی زاده پرسید، نتانیاهو امید زیادی داشت که تنش‌ها بر سر نفتکش‌ها یا پهپاد آمریکایی منجر به رویارویی نظامی بین ایران و آمریکا بشود اما نشد. الان به نظر می‌رسد نتانیاهو تمایل زیادی دارد ایران را برای نشان دادن یک واکنش نظامی تحریک کند؟. وی در پاسخ گفت: ایران با درایت اتفاق‌ها را رصد می‌کند و تحرکات اسرائیل را زیرنظر دارد. ایران تمایلی به بحران سازی ندارد. ایران در خلیج فارس درگیر تقابل با سیاستهای نظامی آمریکا است ولی حزب الله و حماس و حش الشعبی و نیروهای مردمی سوریه یکسری سیاستهای مستقل را دارند و در چارچوب سازوکارهای خودشان باید پاسخ بدهند. در حال حاضر حشد الشعبی و نیروهای محور مقاومت در حال رایزنی برای نوع واکنش به اسرائیل هستند.

وی افزود: رئیس جمهور عراق تلاش دارد از ریق مذاکره با آمریکایی‌ها تنش را کاهش دهد اما. آمریکایی‌ها در حال توطئه علیه دولت عبدالمهدی هستند و به دنبال بحران سازی داخلی در عراق هستند زیرا او تصمیمات و خواست آمریکا برای قطع یا کاهش مناسبات اقتصادی با ایران و اجرای تحریم‌های آمریکا را رد کرده است به همین دلیل چشم اندازی بحرانی‌تر با اتفاق‌های بیشتر محتمل است.

هانی زاده اضافه کرد: احتمال بروز جنگ با تحریک‌های اسرائیل هست. نتانیاهو می‌خواهد آمریکا را راضی کند که اقدامات مشابهی را علیه اهدافی در ایران هم انجام دهند و ایران را به واکنش وادارند. اسرائیلی‌ها در شورای انتقالی جنوب یمن نیز که مورد حمایت امارات است نفوذ کرده‌اند و هدف آنها تحت نظر گرفتن تنگه باب المندب است. به همین منظور هم تحرکاتی را در شورای انتقالی جنوب آغاز کرده‌اند و هدف نهایی آنها محاصره ایران است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دیدگاه واقع گرایانه شهروند سعودی به مناسبات منطقه‌ای/ ایران برای هلاکت ما اصلا نیازی به جنگ ندارد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، در حالیکه برخی بوق‌های تبلیغاتی در محافل و رسانه‌های فارسی زبان سعی دارند به سبب سلسله اقدامات فانتزی محمد بن سلمان از وی و عربستان معاصر به عنوان سیاستمدار و کشوری رو به تعالی و پیشرفت یاد کنند ولیکن هستند شهروندانی در آن کشور دیدگاه منطقی نسبت به جایگاه و موقعیت کشور خود در قبال ایران دارند. این مساله را آمریکا، رژیم صهیونیستی و تمام کشورهای حامی عربستان می‌دانند و حتی سران سعودی هم از این موضوع اطلاع دارند اما پذیرش چنین موضوعی با توجه به هزینه‌های چشمگیر عربستان در خرید سلاح‌های مرگبار برایشان بسیار دشوار است. بیشتر بخوانید: پاسخ ایران به درخواست آمریکا درباره هدف قرار دادن نقاطی از خاک ایران پس از سرنگونی پهپادشانانتهای پیام/مقایسه سطحی قدرت ایران و رژیم سعودی + فیلم

ادعای جسورانه مجری مشهور عرب/ از کجا معلوم حمله به عربستان کار اسرائیل نباشد؟!

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل

فیلم منتشرنشده از رژه خونین ۳۱ شهریور ۹۷ اهواز

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز9 ساعت قبل
در حمله تروریستی سال گذشته به رژه‌ نیروهای مسلح در اهواز، ۲۴ نفر شهید و بیش از ۶۰ نفر مجروح شدند. تعداد بازدید: ۱۲ کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

سخنان متفاوت زیباکلام در مورد مذاکره با آمریکا +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، صادق زیباکلام در گفت‌وگو با شبکه سعودی ایران‌اینترنشنال: ترامپ نشان داده است مثل آب خوردن مواضعش را تغییر می‌دهد و اصلا نمی‌شود روی قول‌ها و وعده‌وعیدهایش حساب کرد؛ و از نظر ایران همانطور که آیت الله خامنه‌ای گفتند هرگونه مذاکره با آمریکا منتفی است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

افتتاح نمایشگاه پهپادهای غنیمتی متجاوز

مهرمهر1 روز قبل

مصاحبه ظریف با سی. بی. اس: آغازکننده جنگ در منطقه، پایان‌دهنده آن نخواهد بود

الفالف1 روز قبل
گروه جهان الف، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ۰۰:۳۰ ۳۹۸۰۶۳۱۰۰۹به گزارش فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «سی. اس.» خطاب به آمریکا هشدار داد اگر جنگی را در منطقه آغاز کند، پایان‌بخش آن واشنگتن نخواهد بود. وی در پاسخ به سوال برنان برای توضیح بیشتر درباره این جمله خود، تصریح کرد: «یعنی این جنگ محدود نخواهد بود». مجری سی. بی. اس سپس از ظریف پرسید آیا صدور روادید برای او جهت حضور در نیویورک را علی‌رغم تحریم بودن، نشانه‌ای از تمایل آمریکا جهت مذاکره می‌داند و او نیز گفت: «نه ضرورتا! برنان که گویا از جمله ظریف جاخورده بود، پرسید: «به نظر شما این خودنمایی است؟!» و ظریف نیز پاسخ داد: «به نظر من خودنمایی است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پخش عزاداری یزد در خبرگزاری روسیه

فارس2 روز قبل

مه و خورشید و فلک در کار است تا بتوانند سلحشوری را بزنند/ ترسی از رد صلاحیت ندارم/ می‌خواهند به طور سازمان یافته به کلیت مملکت آسیب برسانند/ تاخت و تازها به برخی نمایندگان، انتخاباتی است

ایلنا1 روز قبل

ماشین‌های لوکس تولید محمدرضا گلزار+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

برداشت| داستان جنجالی شدن گفت‌وگوی پگاه آهنگرانی / بازیگری که به خاطر دو رکعت نماز، کنار گذاشته شد!

خبر فوری13 ساعت قبل

خواهر زاده فردین مجری شد+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

قتل خونین در پارک تنیس کرج / ۲ دختر چه بلایی سر کامران و امید آوردند + فیلم گفتگو و عکس

رکنا1 روز قبل

گردش فلور نظری با پسر رشیدش+عکس

پارس نیوز1 روز قبل

فیلم| کیهان ملکی دست به اعتصاب غذا زد/واکنش پرستو صالحی

خبر فوری2 روز قبل

سیدجلال همچنان رکورددار است

فوتبالی16 ساعت قبل

حاشیه شهرآورد۹۰|مهران مدیری همه را سر ذوق آورد/ یک هوادار به بیرون هدایت شد

وانانیوز11 ساعت قبل

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

5 روز قبلخبرآنلاین3

پیشنهاد تامین مالی طرح‌های اقتصادی ایران به چین و روسیه/ خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کار نیست

2 روز قبلاقتصاد آنلاین1

نشست خبری سخنگوی نظامی عربستان «فاجعه رسانه‌ای» بود

3 روز قبلاقتصادنیوز1

توهین مجری وطن‌فروش، به مجری محبوب ایرانی +عکس

5 روز قبلجام نیوز1

پاسخ به اعتراضات به‌حق کارگران هپکو ضرب و شتم آنان بود؟

5 روز قبلپوشش خبری1

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

5 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

5 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

5 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

5 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

5 روز قبلنود1