آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. فرهنگ
آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی ابلاغ شد

همشهریخبرگزاری همشهری |
همشهری آنلاین: آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی، پس از تصویب در هیئت دولت توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

به گزارش همشهری آنلاین، آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی به موجب تصویب نامه شماره ۶۶۶۱۲/ت۵۵۶۸۶ه مورخ ۱۳۹۸/۵/۳۰ هیئت دولت تصویب و از سوی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت دادگستری ابلاغ شده است.آشنایی با مصادیق تخلفات پژوهشی و سرقت علمی

هیئت وزیران در جلسه ۲۳ مرداد ماه ۹۸، به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت دادگستری و به استناد تبصره (۱۰) ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مصوب ۱۳۹۶، آیین‌نامه اجرایی این قانون را تصویب کرده است.

آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی درباره هر یک از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی اعم از دولتی و غیردولتی مصوب شورای گسترش وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی و حوزه‌های علمیه دارای مجوز از شورای گسترش حوزه‌های علمیه قابلیت اجرا دارد.

بر اساس این آئین‌نامه اجرایی، کارگروه اخلاق در پژوهش در سطح وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور سیاست‌گذاری و انجام اقدامات پیشگیرانه، تدوین استانداردها و راهنماهای اخلاق در پژوهش، نظارت، اعتباربخشی، ایجاد هماهنگی و وحدت رویه بین کارگروه‌های اخلاق در پژوهش مؤسسات و تدوین استانداردهای تهیه آثار علمی از قبیل رساله، کتاب، پایان‌نامه، مقاله، طرح پژوهشی و مانند آنها تشکیل می‌شود.

ترکیب کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش شامل معاون پژوهشی وزیر (رییس)، معاون آموزشی وزیر، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر، رییس ایرانداک، دو نفر پژوهشگر صاحب‌نظر عضو هیئت علمی، یک نفر عضو هیئت علمی رشته حقوق و دو نفر صاحب‌نظر در حوزه اخلاق در پژوهش است. اعضای حقیقی این کارگروه به پیشنهاد معاون پژوهشی وزیر و با حکم وزیر به مدت ۲ سال منصوب می‌شوند.

همچنین به منظور اجرای استانداردهای اخلاقی مصوب کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش در مراحل مختلف طراحی، اجرا و گزارش نتایج پژوهش‌ها، کارگروه اخلاق در پژوهش در سطح مؤسسه به ریاست رییس مؤسسه و با حضور معاونان پژوهشی و فنآوری و آموزشی مؤسسه و تعدادی از اعضای هیئت علمی صاحب نظر در امور پژوهشی و حقوقدان تشکیل می‌شود.

ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی که از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شده، وظایف کارگروه اخلاق در پژوهش مؤسسه را به این شرح عنوان کرده است:

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

۱- بررسی و آسیب‌شناسی علل و زمینه‌های بروز تخلفات پژوهشی و اعمال تدابیر پیشگیرانه در سطح مؤسسه و ارجاع موضوع به واحدهای ذی‌ربط.

۲- پیشنهاد اصلاح مقررات و رویه‌های موجود به کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش در راستای کاهش زمینه‌های بروز تخلفات پژوهشی.

۳- ترویج اخلاق در پژوهش، درستکاری علمی و اطلاع‌رسانی در سطح مؤسسه.

۴- برنامه‌ریزی برای افزایش سطح آگاهی اعضای هیئت علمی، دانشجویان و کارکنان مؤسسه از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی، همایش‌ها، نشست‌های علمی و نظایر آن.

۵- اطلاع‌رسانی در خصوص استانداردهای مصوب اخلاق در پژوهش، مصوبات کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش و سایر موارد مشابه که توسط مراجع ذیربط اعلام می‌شود.

۶- بررسی اولیه و کارشناسی گزارش‌های ارتکاب تخلفات پژوهشی موضوع ماده (۱۰) این آیین‌نامه.

۷- اجرای مصوبات کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش و ارایه گزارش عملکرد به کارگروه وزارت متبوع.

۸- بررسی و تصویب پیشنهاده (پروپوزال) پژوهش‌هایی که بر اساس مصوبات کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش، شروع مراحل انجام آنها منوط به اخذ تأییدیه از کارگروه اخلاق در پژوهش مؤسسه است.

همچنین مؤسسه موظف است اقدامات زیر را انجام دهد:

۱- پیشنهاده (پروپوزال) ها، رساله‌ها و پایان‌نامه‌های فاقد طبقه‌بندی دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید پس از تصویب در مؤسسه، در ایرانداک ثبت شود.

۲- کلیه رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها قبل از دفاع باید در ایرانداک مشابهت‌یابی شود و ارایه گزارش مشابهت‌یابی برای کسب مجوز دفاع الزامی است. ایرانداک موظف است امکان مشابهت‌یابی برخط (آنلاین) را برای مؤسسه ایجاد کند.

۳- ارایه گواهی ثبت نهایی پایان‌نامه/رساله در ایرانداک برای فراغت از تحصیل الزامی است. استفاده از امتیاز پایان‌نامه/ رساله مربوط برای ترفیع پایه، ارتقای مرتبه اعضای هیئت علمی و تسویه حساب مالی و برخورداری از مزایای مالی آن، منوط به ارایه گواهی ثبت نهایی و مشابهت‌یابی پایان‌نامه/ رساله در ایرانداک است. گواهی مذکور باید به صورت برخط (آنلاین) قابل دسترس باشد.

متن کامل این آیین‌نامه بر روی پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی منتشر شده است.منبع: برگرفته از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی کد خبر ۴۵۲۷۷۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سامانه سماح

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل

استفاده از نویگیشن ایرانی در جراحی ستون فقرات

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
فراروفرارو5 ساعت قبل
فیلم تگزاس ۲ به کارگردانی مسعود اطیابی و با حضور سام درخشانی، پژمان جمشیدی، مهدی هاشمی و ژاله صامتی فردا چهارشنبه ۲۷ شهریور در شبکه نمایش خانگی منتشر می‌شود. ساسان (با بازی سام درخشانی) و بهرام (با بازی پژمان جمشیدی) به تهران برگشته و ساسان زن برزیلی خود به اسم آلیس (با بازی گابریلا پتری) به مادرش (با بازی ژاله صامتی) معرفی می‌کند. پدر بهرام که بابک نام دارد (و مهدی هاشمی نقش آن را بازی می‌کند) با مادر ساسان نامزد کرده‌اند و ساسان از شنیدن این خبر شوکه می‌شود. ماجرای فیلم، اما از زمانی آغاز می‌شود که چمدان بهرام با یک شخص دیگر که دلال مواد مخدر است جابجا شده و ۲۵۰ هزار دلار بهرام دست قاچاقچی باقی می‌ماند و چندین کیلو کوکایین دست بهرام. در این میان یاران کارلوس (نقش منفی فیلم قبلی) نیز به تهران آمده و در به در دنبال آلیس هستند تا او را به برزیل بازگردانند.
تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
صفایی با بیان اینکه ۲۰ هزار مدرس و ۱۰ هزار کارمند در دانشگاه‌های پیام‌نور کشور فعالیت دارند، گفت: ۱۴۰ مرکز مشاوره و ۳۱۴ نشریه داخلی در دانشگاه‌های پیام‌نور کشور فعالیت دارند. رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام‌نور استان همدان دارای ۱۴ واحد مرکز است، بیان کرد: ۱۲ هزار و ۳۵۸ دانشجو در مقطع کارشناسی و یک‌هزار و ۴۰۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام‌نور استان مشغول به تحصیل هستند. وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲۰ عضو هیأت علمی به صورت مربی، استادیار و دانشیار در دانشگاه پیام‌نور استان همدان مشغول به تدریس و فعالیت پژوهشی هستند. رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگی برای چهارمین سال متوالی دبیرخانه کرسی‌های آزاداندیشی به دانشگاه پیام‌نور استان همدان واگذار شد، بیان کرد: دانشگاه پیام‌نور استان بیشترین شرکت‌کننده در مسابقات قرآنی را داشته است. صفایی با تأکید بر اینکه دانشگاه پیام‌نور استان اخیرا آموزش‌های آزاد را نیز راه‌اندازی کرده است، اظهار داشت: دوره‌های آموزشی آزاد DBA و MBA توسط دانشگاه‌ پیام‌نور استان برگزار می‌شود که این دوره‌ها برای مدیران، رؤسای ادارت و عموم مردم قابل استفاده است.
مهرمهر16 ساعت قبل
همانطور که لازم به ذکر نیست، مهمترین فیلم‌های کوتاه هر سال، کم و بیش محصول انجمن سینمای جوانان بوده است. اعضای شوراهای تولید همگی از فیلمسازان و دست اندرکاران فیلم کوتاه همین سرزمین هستند و قلبشان برای فیلم کوتاه می‌تپد. انجمن سینمای جوانان ایران بیش از ۷۰ دفتر و نمایندگی در سراسر کشور دارد و در طول سال به کار آموزش و کشف و پرورش استعدادها مشغول است. ضمن اینکه برای اولین بار از زبان دوستان شنیدیم که شرط شرکت در جشن فیلم کوتاه خانه سینما، عضویت در ایسفا و داشتن چهار فیلم کوتاه است. این همه بی‌اطلاعی و سخن گفتن درباره فیلم کوتاه جای تاسف دارد، چرا که شرکت در جشن فیلم کوتاه هیچ‌گونه شرطی ندارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جایزه «استعداد نو» جشنواره فیلم «دهوک» ویژه بهترین فیلم اول و یا دوم ساخته کارگردان‌های بین‌المللی حاضر در این جشنواره است. فیلم سینمایی «حمال طلا» Gold Runner به کارگردانی تورج اصلانی، به نویسندگی تورج اصلانی و هادی نادی و به تهیه‌کنندگی منصور سهراب‌پور در بخش رقابتی «سینمای جهان» هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» در اقلیم کردستان عراق حضور داشت. تورج اصلانی برای کارگردانی این اثر سینمایی جایزه «استعداد نو» را همراه تندیس طلایی «برگ مو» و لوح افتخاری از هیات داوران این رویداد سینمایی دریافت کرد. در بیانیه اعضای هیئت داوران بخش رقابتی «سینمای جهان» هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهوک در مورد جایزه تورج اصلانی آمده است: به شیوه‌ای ویژه و با درهم آمیختن سکانس‌های کوتاه و بلند و با حفظ نقش مؤثر وضعیت اقتصادی موجود در داستان فیلم و دردسرهای کاراکترهای این اثر برای خارجشدن از این مخمصه و پرداخت آن از طریق کمدی تلخ؛ جایزه «استعداد تازه» بهتورج اصلانی کارگردان فیلم سینمایی «حمال طلا» اهدا می‌شود. هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «دهوک» در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش رقابتی سینمای جهان، بخش رقابتی «سینمای کردی، چشم‌انداز سینمای جهان، پانورامای سینمای کردستان، بخش نمایش ویژه و … از تاریخ ۹ تا ۱۶ سپتامبر (۱۸ تا ۲۵ شهریور ماه) در شهر دهوک برگزار ‌شد.

نظرها

اخبار بیشتر