معراجی: باید قدر حداقل‌ها در سینمای کودک را بدانیم/ آیا در ۲۰ سال اخیر فیلم کودکی تولید شده که عاری از هر نقصی باشد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سینماپرس
  4. فرهنگ
معراجی: باید قدر حداقل‌ها در سینمای کودک را بدانیم/ آیا در ۲۰ سال اخیر فیلم کودکی تولید شده که عاری از هر نقصی باشد؟

معراجی: باید قدر حداقل‌ها در سینمای کودک را بدانیم/ آیا در ۲۰ سال اخیر فیلم کودکی تولید شده که عاری از هر نقصی باشد؟

سینماپرسخبرگزاری سینماپرس |
سینماپرس: میثم معراجی تهیه کننده اجرایی فیلم سینمایی «بازیوو» همزمان با برگزاری سی و دومین جشنواره فیلم کودک گفت: باید قدر حداقل ها در سینمای کودک را بدانیم و جشنواره فیلم کودک یکی از همین حداقل ها است. ما در حوزه فرهنگی کودکان مدت ها است که دچار فاجعه شده ایم و اگر قرار باشد بیش از این به این حوزه بی توجهی شود ما با بحران و آسیب جدی روبرو خواهیم شد.

وی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: امروزه ما باید از سینمای کودک حراست کنیم؛ اوضاع خارج از سینمای کودک به شدت بحرانی است. در دوبله آثار خارجی از فحش‌ها و کلمات رکیک استفاده می‌شود و این آثار از طریق VOD‌ها و سی دی‌ها پخش می‌شوند. این یک فاجعه تمام عیار فرهنگی است چرا که کودکان هر برنامه‌ای را یک بار نمی‌بینند و حداقل بیش از ۵-۶ بار برنامه‌ها را تماشا می‌کنند تا متوجه آن شوند و این در واقع مانند آن است که ما یک فحش را ۵-۶ بار برای آن‌ها تکرار کنیم تا قشنگ آن را درک کنند!

این سینماگر ادامه داد: مشکل ما در سینمای کودک در وهله اهل مشکل نظارتی است و از سوی دیگر ما با این معضل روبرو هستیم که جایی را سراغ نداریم که ببنیم باید در چه مدلی آثار را تولید کنیم تا بتوانند نیازهای کودکان را پاسخ دهند. بنده معتقدم ما در حوزه سینما و فیلم کودک نیاز به یک بازتعریف داریم و در ابتدا باید اهداف خود را در این زمینه روشن کنیم.

معراجی سپس با بیان اینکه ما باید سینمای کودک را از دید بچه‌ها ببینیم اظهار داشت: جشنواره فیلم کودک با جشنواره فیلم برای کودکان بسیار تفاوت دارد! صرف اینکه یک فیلمی تولید شود که در آن بازیگر کودک وجود داشته باشد آن اثر فیلم کودک محسوب نمی‌شود. متأسفانه این دیدگاه به درستی در سینمای ایران جا نیفتاده و ما شاهد رواج دیدگاه غلط نسبت به سینمای کودک هستیم که باید اصلاح شود.

مدیرتولید فیلم سینمایی «خشکسالی و دروغ» خاطرنشان کرد: باید از فیلمسازان سینمای کودک که تجربه ثابت کرده آثارشان با اقبال مخاطبان روبرو می‌شود حمایت شود؛ مگر در سینمای ما چند نفر هستند که هزینه کنند تا یک فیلم خوب تولید نمایند؟ بنده مطمئن هستم اگر فیلم خوبی سینمای کودک ساخته شود هم سینماداران خواهان آن هستند و هم پخش کنندگان اما ما نسبت به این مسأله بی توجهیم!

وی در پاسخ به این سوأل که به عقیده شما دلیل شکست اکثریت فیلم‌های کودک طی سال‌های اخیر چیست اظهار داشت: بنده همیشه این نکته را گفته‌ام که هیچ پدر و مادری بچه خود را به سینما نمی‌برد؛ این بچه‌ها هستند که پدر و مادرشان را به سینما می‌برند! پس اگر فیلم‌های کودک دچار شکست شده به دلیل کیفیت پایین شان بوده است. ما اگر از برندهایی مثل «شهر موش‌ها» و «کلاه قرمزی» بگذریم در همین سال‌ها برخی آثار را می‌بینیم که در حوزه سینمای کودک موفق عمل کرده‌اند. از جمله این آثار می‌توان به انیمیشن «فیلشاه» اشاره کرد که فروش بیش از ۸ میلیارد تومان را تجربه کند؛ فروش این انیمیشن نشان داد که اگر اثر خوبی تولید شود مردم می‌آیند و آن را می‌بینند.

معراجی با طرح این پرسش که آیا در ۲۰ سال اخیر فیلم کودکی تولید شده که عاری از هر نقصی باشد و فروش نکرده باشند تصریح کرد: مباحث مالی و مارکتینگ به خود ما بازمی گردد. ما بعد از فیلم‌های ناب استاد ایرج طهماسب و امثال «گربه آوازه خوان» ها در سینمای کودک چه اثر شاخصی را تولید کرده‌ایم؟ ما زمانی می‌توانیم از فروش پایین آثار سینمای کودک گلایه مند باشیم که خودمان عاری از هر نقصی باشیم.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این سینماگر در پاسخ به این سوأل که آیا شما قائل به آن هستید که «بازیوو» عاری از هر نقصی است و اگر این گونه است چرا لشگری از بازیگران سینمای کمدی را در فیلمتان به کار گرفته‌اید تا مخاطب برای بازی آن‌ها به سینما بیاید، اظهار داشت: ما برای «بازیوو» بیش از ۳ و نیم میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم. ما بازیگران خوبی را برای بازی در این فیلم آوردیم. من فکر نمی‌کنم استفاده از بازیگران خوب حتی اگر برای فروش بالای فیلم باشد اتفاق بدی محسوب شود. من حتی اصرار داشتم بدمن فیلم مان هم جذاب باشد و به همین دلیل است که از پژمان بازغی برای ایفای این نقش دعوت کردیم. من دوست داشتم «بازیوو» از کلیشه‌های رایج در سینمای کودک دور باشد.

وی در همین راستا افزود: من دوست نداشتم کودک در سالن سینما از دیدن بدمن فیلم بترسد. ما باید همه حواس مان به بچه‌ها باشد. ما بچه‌ها را برای تماشای فیلم به یک سالن تاریک می‌بریم و نباید به او تصویری خوفناک نشان دهیم که او از سینما منزجر شود. من با اصرار زیادی از سوی برخی دوستان روبرو بودم که مثلا هنرمند عزیزی مانند احمد ایراندوست را برای بازی در این نقش در نظر بگیرم اما این کار را نکردم.

معراجی تأکید کرد: ما در سینما نیازمند تفکر حرفه‌ای هستیم؛ اگر تفکر حرفه‌ای درستی پشت هر فیلم موجود باشد آن فیلم مانا می‌شود. به عنوان مثال «تام و جری» را اگر چند نسل دیده‌اند به دلیل تفکر حرفه‌ای درستی بوده که در ورای آن وجود داشته است اما در سینمای ما کاراکتر مانایی وجود نداشته و همه این اتفاقات نشان از آن دارد که ما به سینمای کودک بی توجهی کرده‌ایم و همیشه سعی بر آن داشته‌ایم تا دم دستی‌ترین و ارزان‌ترین قصه‌ها را به اسم سینمای کودک تولید کنیم و همین اتفاق هم باعث شکست این فیلم شده است.

وی در خاتمه این گفتگو در پاسخ به این سوأل که فکر نمی‌کنید فیلم شما در گیشه دچار شکست شود اظهار داشت: ما دوست داریم همه فیلم‌ها بفروشند و سینمای کودک همیشه پررونق باشند. کسی فردا را ندیده است. ما اگر می‌دانستیم این فیلم نمی‌فروشد آن را تولید نمی‌کردیم. ما سعی کردیم فیلم‌های شکست خورده را آسیب شناسی کنیم تا خودمان دچار این شکست نشویم اما اگر زمان بدی را برای اکران اثرمان در نظر بگیرند و سانس مناسب به ما ندهند دیگر دست ما نیست که سرنوشت فیلم به چه صورت رقم خواهد خورد!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رونمایی از تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» +فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» رونمایی شد. به گزارش ایلنا، تیزر پشت صحنه فیلم سینمایی «شکستن همزمان بیست استخوان» که توسط محمد واحد ساخته شده، رونمایی شد. اکران این فیلم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز و با استقبال خوبی همراه شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع استکهلم دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش آفرینی کرده‌اند.

خودباوری؛ ارمغان هشت سال دفاع

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هشت سال دفاع مقدس به ما آموخت که کشورهای دنیا، فناوری و توانمندی‌های خود را به ما نمی‌فروشند و ما باید خودمان قله‌های دانش را فتح کنیم و توان دفاعی بومی ایجاد کنیم.

انتشار تیزری از «شکستن همزمان بیست استخوان»

ایسناایسنا1 روز قبل
تیزر پشت صحنه «شکستن همزمان بیست استخوان» ساخته برادران محمودی منتشر شد. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی فیلم، این تیزر توسط محمد واحد ساخته شده و اکران فیلم هم به کارگردانی جمشید محمودی و تهیه‌کنندگی نوید محمودی از ۲۲ شهریورماه در سینماهای کشور آغاز شده است. «شکستن همزمان بیست استخوان» به تازگی جایزه بهترین فیلم را در جشنواره سماع سوئد دریافت کرده است. محسن تنابنده، مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، فاطمه حسینی، فاطمه میرزایی، محیی رضایی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴انتهای پیام
موجموج22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، تیم ملی والیبال ایران و استرالیا در رقابت‌‌های فینال والیبال قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ امروز شنبه ۳۰ شهریور ۹۸ از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی به مصاف هم خواهند رفت. گفتنی است؛ این دیدار به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
رییس اسبق سازمان صنایع دستی کشور معتقد است که رسیدن به صادرات ۲ میلیارد دلاری نیازمند همگرایی تمام قوا و نهادهایی است که به نوعی می‌توانند با حوزه صنایع‌دستی مرتبط باشند. همانند اینکه اگر دستگاه‌ها بخواهند هدیه‌ بدهند باید حتما از صنایع دستی استفاده کنند، ولی نیاز است که بیش از اینها به حوزه صنایع دستی توجه شود و اینچنین تفکری را می‌تواند به عنوان مثال در صنعت خودرو نیز پیاده‌سازی و در داخل خودروها از صنایع دستی استفاده کرد. در حوزه صنایع‌دستی می‌توان با رقم‌های کم مشاغل فردی، جمعی و حتی خانوادگی ایجاد کرد. یزدانی با تاکید بر لزوم متمرکز شدن پراکندگی مدیریت در حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: در حال حاضر حوزه فرش زیر نظر وزارت صنعت، بخشی از مشاغل خانگی در وزارت کار و بخشی به عنوان صنایع دستی زیر نظر وزارت میراث فرهنگی است. مدیر اسبق سازمان صنایع دستی کشور تاکید کرد: بنابراین در صورتی می‌توان به هدف صادارت ۲ میلیارد دلاری رسید که با شرایط آن نیز فراهم شود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


فیلم | توضیح سخنگوی قوه قضائیه درباره چادر مشکی «شبنم نعمت‌زاده»

4 روز قبلخبرآنلاین3

مداح معروف: برای یک روضه هزار میلیارد هم بگیرم، باز ارزان فروخته‌ام

6 روز قبلعصر ایران2

مجروحیت ۴ مامور نیروی انتظامی بر اثر درگیری با اشرار + فیلم

4 روز قبلباشگاه خبرنگاران1

ماجرای انتقادات به گریم سریال ستایش ۳ و واکنش تهیه‌کننده این سریال

4 روز قبلدینو1

درمان سرماخوردگی با متوقف کردن فعالیت یک پروتئین

4 روز قبلسلامت نیوز1

رهبر معظم انقلاب: همه مسئولان یک‌صدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد/ تنها راه علاج مشکلات کشور تکیه به مردم و جوانان و جدی گرفتن ظرفیت‌های داخلی است

4 روز قبلاقتصاد آنلاین1

جزئیات علت حادثه‌ی مرگبار در آزادی

4 روز قبلنود1

حمله جنگنده‌های رژیم سعودی به مناطق مسکونی یمن

5 روز قبلموج1

گریم عجیب نرگس محمدی در ستایش ۳+فیلم و عکس

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

اسدالله عسگراولادی | سلطان زیره و پسته در سفر آخر

6 روز قبلهمشهری1