(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. اقتصادی

(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه

فراروخبرگزاری فرارو |
قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم تصریح کرد: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید. فرزندان مسئولان را به شرکت‌های خود می‌بردید تا بعداً از آنها سوءاستفاده کنید. این چه نوع وارداتی است؟ شما ۴۸۹ فقره فقط در دو سال آن هم مرتبط با یک بانک داشتید؛ در این رابطه ۶۰۱ میلیارد تومان هم تسهیلات گرفتید. این چه نوع وارداتی است؟

فرارو- دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه موسوم به جهانبانی صبح امروز در دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مسعودی‌مقام برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محمدرضا جهانبانی در ابتدای دفاعیات خود خطاب به دادگاه گفت: بنده ۵۲ روز در آگاهی بودم و متاسفانه در این پرونده سه بازپرس عوض کردم. البته از روز اول تمام مطالب را صادقانه گفتم.

وی در رابطه با ارتباط با اللهیاری که نام وی در جلسه گذشته دادگاه مطرح شده بود گفت: اللهیاری که برادر همسرم هم است مدیرعامل یکی از شرکت‌ها بود و ما بابت خرید برنج قراردادی با این شرکت داشتیم. این شرکت، شرکت آرمان اندیش میثاق بود.

وی در ادامه افزود: جلسه گذشته نماینده دادستان در خصوص برخی دفاتر شرکت‌ها در خارج از کشور اشاره کردند که باید بگویم شرایط آن روزها باعث برخی تصمیمات شد، گروه شرکت‌های اینجانب عمدتا از برزیل وارداتی داشت به همین جهت دفتری در دبی تاسیس کردیم همچنین برای ساماندهی امور، دفتری در آلمان اجاره شد و در سال ۹۰ تا ۹۱، ۷۰ میلیارد تومان گوشت وارد کردیم.

جهانبانی در خصوص سهام ملل هم توضیح داد: در دنیای امروز فعالان اقتصادی در بخش‌های مختلفی سرمایه گذاری می‌کنند ما هم این کار را کردیم، بخشی از سهام آن به نام یونس و سینا جهانبانی برادر زاده‌های بنده بود البته از آنها وکالت گرفتیم.

وی در خصوص ارزیابی ملک مشکین شهر که پیش‌تر در روند رسیدگی دادگاه مورد بحث بود، گفت: این ملک در سال ۹۶، ۶۰۰ میلیارد تومان ارزیابی شد. در تیر ماه سال گذشته و با حضور نمایندگان بانک و دادستانی کارشناسی دیگری انجام شد اما متاسفانه رقم پرتی مطرح شد در آنجا آقای تورک معاون دادستان به بنده گفت پرونده شما به جای دیگری رفته اما آزاد می‌شوید.

وی در ادامه با انتقاد از کارشناسی صورت گرفته در پرونده گفت: کارشناسانی که در پرونده کارشناسی کردند فقط اسناد رسمی را بررسی کرده و قولنامه‌ها را ارزیابی نکردند این در حالی است که شرکت‌های متعلق به این جانب به فعالیت‌های مختلف مشغول بوده است.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

جهانبانی در ادامه به بخشی از فعالیت‌های خود اشاره کرد و گفت: گوشت و فرآورده‌های دامی از جمله محصولاتی است که علیرغم تلاش برای خودکفایی هنوز بخش عمده آن وارد می‌شود. اینجانب فعالیت بازرگانی داشته‌ام و عملکرد شرکت هایم در این رابطه بوده و هیچ ادعایی برای تولید نداشتم و ریالی هم از این بابت نگرفته‌ام بلکه تنها وارد کننده بودم.

در ادامه این جلسه قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم تصریح کرد: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید. فرزندان مسئولان را به شرکت‌های خود می‌بردید تا بعدا از آنها سوءاستفاده کنید. این چه نوع وارداتی است؟ شما ۴۸۹ فقره فقط در دو سال آن هم مرتبط با یک بانک داشتید؛ در این رابطه ۶۰۱ میلیارد تومان هم تسهیلات گرفتید. این چه نوع وارداتی است؟

قاضی مسعودی‌مقام به دیگر فعالیت‌های متهم اشاره کرد و گفت: شما ظرف پنج دقیقه برای متهمان وثیقه جور می‌کردید و از اول دفاعیات خود، آیه و حدیث می‌خوانید! همسر شما ظرف کمتر از ۱۰ دقیقه برای همه متهمان وثیقه آورد. اینها را چطور تفسیر می‌کنید؟

متهم جهانبانی خطاب به قاضی گفت: ۳۲ ماه است که مرا در زندان کردید.

قاضی در واکنش به این سخن متهم اظهار داشت: چرا در زندان هستید؟ وثیقه بیاورید؛ اموالتان را به نام دیگران می‌زنید و بعد آن را قایم می‌کنید!

متهم در واکنش به این سخنان قاضی گفت: هر چه به نام من و وابستگان من است را وکالت می‌دهم. من حتی مهریه همسرم را در گروی بانک گذاشتم.

به گزارش فرارو، در جلسه اول رسیدگی به این پرونده، کیفرخواست صادره قرائت و محمدرضا جهانبانی متهم ردیف اول این پرونده به دفاع از خود پرداخته بود.عکاس: حسن شیروانی/میزان

(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 16(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 17(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 18(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 19(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 20(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 21(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 22(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 23(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 24(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 25(تصاویر) دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی؛ متهم استثنایی پرونده بانک سرمایه - 26

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش عراقچی به لغو میزبانی باشگاه‌های ایرانی در آسیا +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

فیلم دیده نشده از تلاش آتش‌نشانان برای خروج از پلاسکو

اقتصادنیوزاقتصادنیوز13 ساعت قبل

رمزارزها؛ اقتصاد دیجیتالی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رمزارزها نوعی از پول مجازی است که استخراج آن سالهاست در برخی کشورها آغاز شده است اما اجرای آن در ایران همچنان کش و قوس‌های فراوانی دارد.

فیلم/ دلایل تغییرات ناگهانی قیمت میوه چیست؟

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

نوآوری در صنعت آب و برق

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
با امضای تفاهم نامه زیست بوم علمی و فناوری، فرصت ارائه نوآوری شرکت‌های دانش بنیان در صنعت آب و برق فراهم شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، تبدیل ایران به هاب منطقه در استفاده حداکثری از منابع انسانی خلاق هدف محقق شدنی است اگر زمینه فعالیت شرکت‌های دانش بنیان تسهیل و زیر ساخت‌های لازم فراهم شود.

رسیدگی به بزرگترین پرونده تخلف ارزی در تعزیرات تهران

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
وی گفت: این یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های مربوط به انجام ندادن تعهدات ارزی در تعزیرات تهران در سال‌های اخیر بوده است. اسفنانی افزود: در پرونده‌ای دیگر نیز متهمی ۲۸ میلیون یورو ارز دریافتی از بانک را ملزم شد، برگرداند. مدیرکل تعزیرات حکومتی تهران گفت: در پرونده‌ای دیگر نیز ۵ کانتینر کالا‌های قاچاق شامل لوازم و تجهیزات رایانه‌ای به ارزش ۱۴۵ میلیارد ریال کشف شد که پرونده در تعزیرات در حال رسیدگی است. وی همچنین به پرونده‌ای دیگر با عنوان تقلب در کسب و کار تحت عنوان عرضه روغن گریس تقلبی اشاره کرد و گفت: برای متهمان این پرونده نیز رای قطعی و جریمه‌ای معادل ۷۳ میلیارد ریال صادر شده است. وی گفت: البته نانوایان باید نان مورد نیاز مردم را به اندازه‌ای که مکلف هستند تحویل دهند و اگر مازادی داشتند می‌توانند به سفارش مشتری تنوعی در نان داشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر