ایران در صدر نویسندگان خوداستناد دنیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
ایران در صدر نویسندگان خوداستناد دنیا

ایران در صدر نویسندگان خوداستناد دنیا

فارسخبرگزاری فارس |
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری کشور گفت: در بین ۱۰۰ هزار پژوهشگر پراستناد، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، روسیه، ایران و بریتانیا به ترتیب با 44، ۲۰، ۱۸، ۱۴ و ۱۲ نویسنده درصدر پژوهشگران خوداستناد دنیا قرار دارند.

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: استناد یکی از شاخص‌های سنجش و اندازه گیری است. پر استناد بودن نویسنده نشانه‌ای از دستیابی به دستاوردهای مهم علمی است. تعداد دفعات استناد به آثار علمی یک پژوهشگر، نفوذ و تاثیر وی را در عرصه‌های علمی نشان می‌دهد و عدم استناد به آثار یک نویسنده به این معنی است که نتایج مطالعات و پژوهش‌های وی که عمدتا در قالب مقاله‌های علمی منتشر می‌شود اثر بخش نیست و در توسعه و پیشرفت دانش حوزه سهم ناچیزی دارد. برعکس، اگر نویسنده‌ای صدها بار مورد استناد قرار گیرد این احتمال وجود دارد پژوهش هایی که او انجام داده است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد. مگر اینکه، آثاری را که وی دست به انتشار آن‌ها می‌زند به عنوان رفرانس‌های خود قلمداد کند که به این خود استنادی گفته می‌شود.

وی افزود: در روزهای اخیر، مطلبی در PLoS Biology منتشر شده است که در آن، بررسی‌های خود استنادی میان ۱۰۰ هزار پژوهشگر پراستناد را نشان می‌دهد که بعضی از این نویسندگان پر استناد، بیشتر به آثار خود و نویسندگانی که در تحقیقات علمی با یکدیگر همکاری می‌کنند، استناد می‌دهند. در این بین، خود استنادی Oleg Mikhailov که در رشته شیمی تجربه تحقیق می‌کند سخت تامل برانگیز است. این نویسنده بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ تعداد ۹۸ استناد دریافت کرده است که بیش از ۹۴ درصد استنادها از خود یا از نویسندگان همکار این پژوهشگر است.

مهراد خاطرنشان کرد: داده‌های موجود در این بررسی جنسیت پژوهشگران را به روشنی مشخص نمی‌کند. بسیاری از نویسندگان تنها به ارائه نخستین حرف اول نام خود بسنده کرده‌اند. در بین تعداد ۲۵ نویسنده پر استناد، که تمام این نویسندگان بیش از ۶۵ درصد استنادها را از درون سازمان خود دریافت کرده‌اند، تنها یک نفر نویسنده زن است.

* آمریکا، ژاپن، روسیه، ایران و بریتانیا درصدر پژوهشگران خوداستناد

وی با بیان اینکه در مجموع، ۲۵۲ نویسنده در بین ۱۰۰ هزار پژوهشگر پراستناد، حداقل ۵۰ درصد استنادها را از خود یا از نویسندگان همکار خود دریافت کرده‌اند، گفت: در بین این نویسندگان، تعداد ۴۴ پژوهشگر به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد که این کشور را در صدر جدول نویسندگان خود استناد قرار داده است. ژاپن، روسیه، ایران و بریتانیا به ترتیب با ۲۰، ۱۸، ۱۴ و ۱۲ نویسنده در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: سپس، ایتالیا با ۱۱، چین و آلمان هر کدام با ۱۰، کره جنوبی با ۸، اسپانیا و استرالیا هر کدام با ۷، هند، جمهوری چک و کانادا هر کدام با ۶، مصر، ترکیه و فرانسه هر کدام با ۵، و رژیم صهیونیستی و تایوان هر کدام با ۴ نویسنده پر استناد که حداقل ۵۰ درصد استنادهای آنان خود استنادی بوده یا توسط نویسندگان همکار صورت گرفته است، در رتبه‌های بعدی دیده می‌شوند.

وی گفت: گرچه نویسندگان آمریکا از نظر میزان خود استنادی پر تعداد هستند، اما محاسبه درصد میانه خود استنادی در مقاله‌های این پایگاه، جایگاه کشورها را متفاوت نشان می‌دهد. درصد میانه خود استنادی در بین ۲۰ کشور به ترتیب اوکراین ۳۱/۷ درصد، ایران ۲۷/۹ درصد، روسیه و رومانی هر کدام ۲۳/۷ درصد، جمهوری چک ۲۰/۳ درصد، لهستان و اسلووانی هر کدام ۱۹/۹ درصد، پرتغال ۱۹/۷ درصد، اسلوواکی ۱۹/۶ درصد، مصر ۱۸/۵درصد، شیلی ۱۹/۲ درصد، تایلند و بلغارستان هر کدام ۱۸/۹ درصد، برزیل ۱۸/۷ درصد، پاکستان ۱۸/۶ درصد، قبرس ۱۷/۶ درصد، مجارستان ۱۷/۵ درصد، مکزیک ۱۷/۴ درصد و عربستان سعودی ۱۷/۳ درصد است.

* رشته فیزیک دارای بیشترین نویسندگان پر استناد

به گفته مهراد، وقتی به رشته‌های پژوهشی نگاه می‌کنیم دیده می‌شود که در رشته فیزیک بیشترین نویسندگان پر استناد حداقل ۵۰ درصد استنادها را از خود یا از نویسندگان همکار خود دریافت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نرخ بالای خود استنادی الزاما دلالت بر خود شیفتگی علمی ندارد، گفت: مقالات فیزیک معمولا توسط چندین نویسنده نوشته می‌شود که در نهایت منجر به نرخ بالای خود استنادی می‌شود. بنابراین، خود استنادی الزاما دلالت بر پژوهش‌های علمی ضعیف ندارد.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: اگر نویسنده‌ای در رشته خود هم اثر بخش و هم مولد باشد می‌توان استدلال کرد که این نویسندگان نه تنها به آثار پیشین خود استناد می‌کنند، بلکه نتیجه تحقیقات آنان توسط سایر نویسندگان نیز مورد استناد قرار می‌گیرد. اما، وقتی درصد بالای استناد همواره از سوی خود نویسنده صورت گیرد، برجستگی یا برتری او به طور تصنعی و به مقدار زیاد افزایش می‌یابد. بسیاری از دانشگاه‌ها به استناد به عنوان نشانه‌ای از اثر بخشی و تاثیر نویسنده اعتماد و از داده‌های استنادی برای ارتقاء و پرداخت پاداش استفاده می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خدمت مشترک نوجوانان ایرانی و عراقی به زائران

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

ترور مجری تلویزیون در کردستان عراق (+ فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
آمانج بابانی مجری شبکە تلویزیون «ان آر تی» کردستان عراق و لانە محمد همسرش بە همراە فرزندشان ترور شدند. به گزارش عصرایران به نقل از تلویزیون NRT، این حادثه در ورودی ترمینال «شارزور» در شهر سلیمانیه روی داده و هر ۳ قربانی نیز بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست دادند. کد ویدیو دانلود فیلم اصلی ویدیوی از محل ترور و خودروی که آمانج بابایی و خانواده اس در در آن ترورشدند.

چشم و گوش بسته به سینما می‌آید/ببینید

برنابرنا1 روز قبل

رد خون همچنان پرفروش‌ترین فیلم هفته

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل

جت آموزشی، رزمایشی یاسین آماده آموزش پیشرفته خلبانان + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، امیر خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه پرواز رسمی جت آموزشی یاسین که صبح امروز در پایگاه شهید نوژه همدان انجام شد، در خصوص اهمیت و ویژگی‌های این هواپیما بیان کرد: جت آموزشی یاسین دقیقا مطابق با نیاز‌های آموزشی نهاجا ساخته شده و از آن در مقطع آموزش پیشرفته خلبانان استفاده خواهد شد. امیر نصیرزاده گفت: کارشناسان و خلبانان نیروی هوایی ارتش از ابتدای کار ساخت این هواپیما در کنار متخصصان صنعت دفاعی بودند و از این جت آموزشی بسیاری از نیاز‌های ما را برآورده خواهد کرد. او با بیان اینکه کار ساخت هواپیمای آموزشی از رزمی نیز سخت‌تر است، تصریح کرد: در هواپیمای آموزشی خلبانان جوان آموزش می‌بینند و برای همین باید از یک قابلیت بالا برخوردار باشند ودیدیم که خلبان ما به چه اطمینان خاطری با این هواپیما پرواز کرد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

«جوکر» پدیده امروز سینمای جهان، فیلم نفروشی که می‌فروشد!

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
پس از نگرانی‌هایی که از بروز خشونت پس از نمایش فیلم جدید «جوکر» ایجاد شده است، سینماهای زنجیره‌ای مهم در آمریکا استفاده از هر گونه ماسک، پوششی و اسلحه اسباب بازی که موجب ناراحتی سایر مخاطبان در حین نمایش فیلم شود را ممنوع اعلام کردند. «خواکین فینیکس» پس از «جک نیکلسون»، «هیث لجر» و «جارد تلو»، چهارمین فردی است که در یک فیلم بلند سینمایی در نقش جوکر بازی می‌کند. بحث ساخت فیلم مستقلی بر پایه شخصیت جوکر از سال ۲۰۱۶ آغاز شد. جوکر تاکنون ۵۵۶ میلیون دلار در سرار جهان فروش کرده در حالی که بودجه ساخت آن ۵۵ میلیون دلار است که آن را به دهمین فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ تبدیل می‌کند. حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، تازه واردان گیشه نتوانستند ترمز قطار پر سرعت فیلم جوکر را بکشند.

نظرها

اخبار بیشتر