عمیق‌ترین چاه دنیا با عمق ۱۲ کیلومتر! +عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

عمیق‌ترین چاه دنیا با عمق ۱۲ کیلومتر! +عکس

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:در این مقاله قصد داریم شما را با عمیق ترین چاه کره زمین آشنا کنیم؛ چاهی با عمق ۱۲ کیلومتر که اکنون بدون نظارت خاصی، به حال خود رها شده است!

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از گجت نیوز، در غرب کشور روسیه نقطه‌ای رها شده و متروکه وجود دارد که مملو از قطعات فلز و بتن است. در نگاه اول، احتمالا هیچ چیزی در این منطقه نمی‌تواند نظر شما را به خودش جلب کند. اما اگر کمی عمیق‌تر نگاه کنید، یک دیسک فلزی بسیار قدیمی خواهید یافت که با دقت به زمین مهر و موم شده است. با دیدن این دیسک فلزی، احتمالا حدس می‌زنید که در زیر آن، یک چاه حفر شده است و حدستان هم درست خواهد بود. اما این چاه، یک چاه عادی نیست؛ این چاه، عمیق‌ترین چاه کره زمین است!

عمیق‌ترین چاه دنیا با عمق ۱۲ کیلومتر! +عکس - 2

عمیق‌ترین چاه کره زمین به طور رسمی، با نام چاه ابرژرف کولا (Kola Superdeep Borehole) شناخته می‌شود. این چاه بسیار عمیق، ۱۲ کیلومتر عمق دارد. عمق این چاه از درازگودال ماریانا (Mariana Trench) در اقیانوس آرام هم بیشتر است. اگر با درازگودال ماریانا آشنایی ندارید، باید بگوییم که این ماریانا، نه تنها عمیق‌ترین نقطه از عمیق‌ترین اقیانوس کره زمین است، بلکه ژرف‌ترین نقطه پوسته زمین هم محسوب می‌شود! درواقع می‌توان این موضوع را به این صورت عنوان کرد که عمیق‌ترین چاه کره زمین از عمیق‌ترین گودال طبیعی پوسته زمین هم عمیق‌تر است!

نکته جالب در رابطه با چاه ابرژرف کولا این است که هیچ هدف مادی یا غیرعلمی‌ای پشت حفر آن نبوده و این چاه برای مثلا دستیابی به سوخت‌های فسیلی حفر نشده است. استارت حفر این چاه، ۵دهه پیش و در دهه ۱۹۷۰میلادی زده شد. هدف از حفر این چاه هم فقط و فقط، افزایش علم بشر در رابطه با شرایط اعماق زمین بود. با وجود اینکه این چاه توانست اطلاعات قابل توجهی از اعماق زمین برای بشر به عمل بیاورد، ولی هنوز هم که هنوز است دانش ما از اعماق زمین، بسیار اندک است. به قول آقای هنک گرین (Hank Green) که یکی از موسسان کانال علمی/آموزشی بسیار مشهور SciShow در یوتیوب است:

ما می‌دانیم آن سوی منظومه شمسی خودمان چه چیزهایی وجود دارد اما از چیزی که دقیقا زیر پایمان است، بی‌خبر هستیم!

همانطور که گفته شد، استارت حفر چاه ابرژرف کولا در دهه ۱۹۷۰میلادی زده شد. اما دو دهه بعد و در سال ۱۹۹۴ بود که دانشمندان و تیم حفاری توانستند به عمق ۱۲ کیلومتری پوسته زمین برسند و این چاه را به عمیق‌ترین چاه کره زمین تبدیل کنند. حال شاید برایتان این سوال بوجود آمده باشد که چرا عمق این چاه از سال ۱۹۹۴ تاکنون، بیشتر نشده است؟

دلیل این موضوع این است که در همان سال ۱۹۹۴، دانشمندان در عمق ۱۲ کیلومتری کره زمین به سنگ‌هایی رسیدند که عملا رسوخ‌ناپذیر هستند! دلیل رسوخ‌ناپذیر بودن این سنگ‌ها، محکم بودن آن‌ها نیست؛ دلیل این موضوع، داغ بودن بیش از حد آن‌ها است! دمای این سنگ‌ها، چیزی حدود ۱۸۰درجه سانتی‌گراد است، یعنی حدودا ۸۰درجه داغ‌تر از چیزی که دانشمندان انتظار داشتند! به مدت تقریبا ۱۴سال، دانشمندان و تیم حفاری هرچه در چنته داشتند را برای حفر کردن این سنگ‌های داغ، رو کردند اما متاسفانه هرگز موفق به شکست طبیعت نشدند و نهایتا هم در سال ۲۰۰۸ چاه ابرژرف کولا را به حال خود رها کنند. البته بالای این چاه به طور کامل مهر و موم شده و هیچ‌چیزی نمی‌تواند وارد آن شود… یا از آن خارج شود!

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

اما شاید برایتان این سوال بوجود آمده باشد که این چاه ۱۲ کیلومتری، هیچ دستاورد علمی‌ای هم برای بشر به همراه داشته یا بجز کسب عنوان عمیق‌ترین چاه کره زمین دیگر هیچ دستاوردی نداشته است؟

اولین دستاورد علمی چاه ابرژرف کولا یافتن آب در عمق ۱۲ کیلومتری پوسته زمین بود! تا پیش از حفر شدن این چاه، دانشمندان فکر این را هم نمی‌کردند که در چنین عمق بسیار زیادی، بتوان آب پیدا کرد!

دستاورد مهم بعدی این چاه ابرژرف، یافتن فسیل‌های میکروسکوپیک از ۲۴گونه موجودات تک‌سلولی که میلیون‌ها سال پیش منقرض شده‌اند، بود. این فسیل‌ها در عمق ۷کیلومتری زمین یافت شدند و به دانشمندان این ایده را دادند که ممکن است در اعماق زمین، حیات وجود داشته باشد! اگر با آثار نویسنده بسیار بزرگ آثار علمی تخیلی، ژول ورن (Jules Verne) و مخصوصا داستان بسیار معروف او یعنی سفر به اعماق زمین (با نام اصلی Voyage au centre de la Terre و نام انگلیسی Journey to the Center of the Earth) آشنایی داشته باشید، مطمئنا با ایده حیات در اعماق زمین، به هیچ عنوان غریبه نیستید!

سفر به مرکز زمین

پوستری از فیلم Journey To The Center Of The Earth برگرفته از رمان سفر به مرکز زمین اثر ژول ورن

دستاورد بسیار مهم بعدی چاه ابرژرف کولا هم چیزی است که هنوز به طور کامل از آن بهره‌برداری نشده است! درواقع همان سنگ‌های بسیار داغی که مانع ادامه کار تیم حفرکننده چاه شده، دستاورد بعدی کولا است! فقط داغ بودن بسیار زیاد این سنگ‌ها نیست که توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است، عمر و قدمت این سنگ‌ها نیز بسیار حیرت‌انگیز است! این سنگ‌ها، چیزی حدود ۲٫۷میلیارد سال عمر دارند! اگر دانشمندان بتوانند نمونه‌هایی از این سنگ‌ها را از چاه کولا خارج کنند، ممکن است بتوانند به اسرار غیرقابل تصوری راجع به سیاره زمین دست پیدا کنند!

درست است که فرایند حفر عمیق‌ترین چاه کره زمین به مدت ۲۵ سال است که متوقف شده و حدود ۱۱سال پیش هم دانشمندان، رسما از ادامه حفاری این چاه ابرژرف انصراف دادند؛ اما این موضوع به هیچ عنوان نشان دهنده تسلیم شدن همیشگی بشر برای درنوردیدن اعماق زمین نیست. اکنون چیزی حدود ۱۱سال از ترک این چاه توسط دانشمندان می‌گذرد و با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی طی یک دهه اخیر، به احتمال بسیار زیاد، دیر یا زود خبر ادامه حفر این چاه یا حفر شدن چاه‌هایی مشابه را خواهیم شنید. بسیار بعید است که رسیدن به عمق ۱۲ کیلومتری کره زمین، سر حد توانایی‌های بشر باشد! این مطلب برایم مفید است بلی ۲ نفر این پست را پسندیده‌اند

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | روایت خبرگزاری فارس از پایان توهمات روح الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز، امروز لیر ترکیه مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که لیر ترکیه که روز قبل تا ۱,۹۵۸ (یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ - با کاهش ۰٫۶۱ درصدی به ۱,۹۴۶ (یک هزار و نهصد و چهل و شش) تومان رسید. جدول قیمت ۳ روز اخیر لیر ترکیه قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱,۹۴۶ -۱۲ -۰٫۶۲ امروز ۱,۹۵۸ -۱۳ -۰٫۶۷ روز قبل ۱,۹۷۱ -۱۷ -۰٫۸۷ ۲ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوند
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، بر اساس این طرح ۷ محصول ت MVM در اقساط ۱۲ تا ۶۰ ماهه به خریداران عرضه می‌گردد. نرخ سود تسهیلات تمامی خودروها ۲۱ درصد و زمان تحویل نیز ۳۰ روز کاری و مدل خودرو نیز ۹۸ می‌باشد. جدول فروش به شرح زیر است/ برای مشاهده در جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری با هشدار درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور، گفته است: مشترکین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره‌های ناشناس و کلیک روی لینک‌های ناشناس باشند. تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود، به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود. در این راستا، پیمان قره‌داغی -مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری- نیز درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور هشدار داد و گفت: در این نوع از کلاهبرداری مخابراتی که به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می‌شود کلاهبرداران یک تماس بی‌پاسخ (missed call) و یا یک لینک اینترنتی به گوشی تلفن مشترکین ارسال می‌کنند. کاربران پس از مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج‌شده تماس می‌گیرند که این تماس‌ها عموما به مقصد کشورهای خارجی (اغلب کشورهای آفریقایی) هستند. قره‌داغی خاطرنشان کرد: کاربران باید پس از کلیک روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمائی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.

نظرها

اخبار بیشتر