عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد

فارسخبرگزاری فارس |
یکی از وعاظ تهران، سخنران ثابت محرم حسینیه همدانی‌ها بود که با ساواک همراه بود و زمینه‌ساز دستگیری برخی از یاران امام شد. خبر این خیانت به گوش مدیران حسینیه رسید و در حالی که همچون هرسال او برای منبر محرم دعوت بود، برخورد کردند.

محشر؛ ویژه‌نامه محرم خبرگزاری فارس ـ امیرحسین کسائی: حسینیه همدانی‌ها برای پامنبری‌ها و دنبال کننده‌های سخنرانی‌های شیخ حسین انصاریان یک حسینیه نام‌آشناست، اما تاریخچه این حسینیه جز نام این سخنران دینی و مطرح کشور سرشار از اتفاقات و رویدادهای بسیاری است. حسینیه همدانی‌ها همان‌طور که نامش گویاست توسط یک همدانی به نام ابراهیم متوسلیان در سال ۱۳۲۰ در تهران راه‌اندازی شد که ابتدا به صورت سیار در منازل برنامه داشت و سپس در سال ۱۳۴۴ زمین فعلی این حسینیه خریداری شد و پس از آن حسینیه‌ای در مشهد احداث شد.

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 1

متوسلیان به منظور حفظ نام مردم این استان و همچنین ایجاد اتحاد و پایگاهی برای همدانی‌های تهران، نام این حسینیه را همدانی‌ها قرار می‌دهد. ملک این حسینیه براساس نقل‌های تاریخی از دکتر نورالحکما خریداری شده است که قدیمی‌ها اعلام می‌کردند این فرد در این ملک، مجالس مذهبی برگزار می‌کرد و در آن شهید نواب صفوی حضور پیدا می‌کرد. براساس اعلام اعضای این هیأت در زمان خرید این ملک، مدیران هیأت به این فرد بدهکار شدند و مهلت گرفتند که بدهی را تسویه کنند تا این‌که در جریان این معامله، اولین عنایت اهل بیت (ع) به این هیأت رخ می‌دهد.

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 3

محمدمهدی متوسلیان، مدیر این حسینیه و فرزند موسس آن در این باره می‌گوید: اولین مجلس در این حسینیه برگزار شد و در پایان از مردم خواسته شد تا برای تامین هزینه ملک حسینیه کمک‌رسانی کنند و فردی نیز مسئول جمع‌آوری کمک‌های مردمی شد که در آخر نیز پول‌های جمع شده را با خود به منزل برد تا شمارش کند. همان شب یکی از افراد هیأت، خانم حضرت زهرا (س) را خواب دید که کیسه‌ای حاوی ۱۰ هزار تومان پول به این فرد داد و فرمودند: برنامه‌های هیأت را پیش ببرید و پشت‌تان گرم باشد. این فرد صبح خواب را برای پدرم تعریف کرد و او نیز با شخص جمع‌آوری کننده پول تماس گرفت که فلانی چقدر پول جمع شده است. آن فرد گفت: ۹۶۰۰ تومان جمع شد. در مقابل در خروجی نیز خانمی ۴۰۰ تومان داد، یعنی شد همان ۱۰ هزار تومان که این بیانگر عنایت حضرت زهرا (س) به این حسینیه است.»

ابراهیم سماواتیان، پهلوان معروف تهران در زمان قبل از انقلاب بود؛ به طوری که مراودات بسیاری نیز از او با شخص طیب که هر دو کاسب بودند، نقل شده است، اما این فرد در مدیریت هیأت به مردم‌داری، همت بسیار بلند و اخلاص عجیب شهره بود. این فرد به دلیل شغل خود به شهرستان‌های کشور سفر می‌کرد، اما مقید بود هر شب جمعه برای برگزاری جلسه هفتگی هیأت در تهران حاضر شود که این تقید در نهایت نیز منجر به این شد که او در شب جمعه از دنیا برود.

سماواتیان معتقد بود باید مجالس هیأت در مناسبت‌های مختلف به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که اگر مردم شرکت می‌کنند، وقتشان هدر نرود. بنابراین معتقد بود باید مجالس با علم شروع شود و کفه علمی در مجلس باید سنگین‌تر باشد.

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 7

محمد مهدی سماواتیان در این باره می‌گوید: «او بر انتخاب سخنران در مجالس هفتگی سیار و یا مجالس دهه محرم که در مسجد محمودیه چهارراه سرچشمه برگزار می‌شد، بسیار تاکید داشت و از سخنرانان اهل علم استفاده می‌کرد. مرحوم حجت‌الاسلام فلسفی، آیت‌الله خزعلی، حجت‌الاسلام امامی کاشانی، حجت‌الاسلام موحدی کرمانی و برادرشان و … در این حسینیه و هیأت منبر می‌رفتند.»

اما یکی از سخنرانان مطرح و بنام این حسینیه که هم‌اکنون نیز برنامه‌های سخنرانی وی در این هیأت ادامه دارد، حجت‌الاسلام انصاریان است که متوسلیان در خصوص انتخاب وی می‌گوید: «براساس همین مراقبت، مسئولین هیأت برای دعوت از سخنرانان اهل علم، منبرهای حجت‌الاسلام انصاریان را که در آن زمان جوان بودند، رصد و بررسی کردند و در نهایت از ایشان نیز دعوت کردند تا در حسینیه همدانی‌ها منبر برود. بنابراین شیخ حسین انصاریان ابتدا در سفر ده روزه هیأت به مشهد منبر رفت و این امر سالیان سال ادامه دارد. اخیرا نیز ایام ولادت امام رضا (ع) این هیأت با سخنرانی ایشان در مشهد برگزار شد.»

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 10

حسینیه همدانی‌ها با سابقه بسیار زیاد خود، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بسیار نقش‌آفرین بود و در گردآوری مردم و بصیرت افزایی به آنان با بهره‌گیری از منبرهای سخنرانان ایفای نقش می‌کرد؛ به طوری که براساس بیان‌های تاریخی، قبل از انقلاب شیخ حسین انصاریان به صورت هفتگی در شب‌های سه‌شنبه در این حسینیه منبرهای بسیار پرشور می‌رفت که در نهایت جلسه با شعار «مرگ بر شاه» و «درود بر خمینی» حاضران همراه می‌شد.

اما حسینیه همدانی‌ها به واسطه حضور ابراهیم سماواتیان که پهلوان بازار تیر چراغ برق تهران محسوب می‌شد، کمتر مورد هجوم ساواک قرار می‌گرفت؛ زیرا مامورین از او حساب می‌بردند. همچنین مدیران هیأت همچون ابراهیم سماواتیان، حسن دباغ (همسر خانم دباغ)، سیدعلی دباغیان و … اجازه نفوذ گروه‌های ضد دین و ساواک را نمی‌دادند.

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 13

متوسلیان با ذکر خاطره‌ای در این باره می‌گوید: «یکی از سخنرانان معروف تهران در قبل از انقلاب عبدالرضا حجازی بود که سخنران ثابت دهه اول محرم حسینیه همدانی‌ها هم بود. این فرد، خود را به ساواک فروخت و تعدادی از یاران اطراف امام خمینی (ره) را نیز لو داد. البته خبر آن به دلیل محدودیت فضای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی، خیلی در جامعه مطرح نشد، اما این مطلب به گوش پدر من رسید. چند روز مانده به محرم که بنا بود در وقت اول حجازی به منبر برود و در وقت دوم نیز حجت‌الاسلام انصاریان سخنرانی داشته باشد، پدرم به رابط آقای حجازی پیغام داد که به اشتباه برای دهه اول امسال آقای فلسفی را هم ما دعوت کرده‌ایم. با اکراه پیغام را منتقل کردند که حجازی اعلام کرد، سخنرانی آقای فلسفی را کنسل کنید، من می‌آیم. پدرم ماجرا را فهمید، تهدید کرد و گفت اگر بیاید قلم پایش را خرد خواهیم کرد و باز هم او گفته بود خواهد آمد که پدرم شب اول محرم تعدادی از جوانان هیأت را مامور کرد که اگر حجازی آمد، دم در اجازه ورود به او ندهند. در نهایت هم نیامد.»

از شب ۲۳ بهمن ۵۷ که انقلاب به پیروزی رسید، نیروهایی از حسینیه همدانی‌ها برای پاکسازی پایگاه‌های نظامی مانند گارد جاویدان اعزام شد که نشان‌دهنده ارتباط صمیمی میان نیروهای انقلابی و حسینیه بود. متوسلیان در این خصوص می‌گوید: «آن زمان، روز تاسوعا شهید لاجوردی افراد تواب را به حسینیه می‌آورد تا از فضای حسینیه استفاده کنند. در زمان جنگ نیز این حسینیه، پشتیبانی از یک پایگاه نظامی در اهواز را برعهده داشت و تدارکات آن محل از سوی حسینیه تأمین می‌شد.»

عنایت حضرت زهرا (س) به حسینیه همدانی‌ها/ وقتی منبری‌ معروف، ساواکی از آب در آمد - 16

استمرار و پویایی برنامه‌های مذهبی نیازمند کادرسازی و جذب جوانان برای ادامه فعالیت‌هاست؛ اتفاقی که اگر در هیأت رخ ندهد بعد از گذشت یک نسل برنامه‌ها با افول مواجه می‌شود و حتی تعطیل می‌شود. بنابراین اجرای برنامه‌هایی برای جذب جوانان در هیأت بسیار مورد اهمیت است. محمد مهدی متوسلیان با اشاره به تجربیات پدر خود در این زمینه می‌گوید: «مدیر هیأت باید اخلاق خوب و تحمل بالا داشته باشد. او باید حساس باشد تا در هیأت مطالب صحیح به مستمع ارائه شود. اگر مدیر هیأت خوش‌اخلاق باشد، همه افراد جذب او خواهند شد که با فراست خود می‌تواند به جوانان حاضر در مجلس به فراخور حال، میدان دهد و آنان را جذب کند تا منشأ خیر برای آن‌ها باشد. حسینیه همدانی‌ها همواره در اجرای امور مختلف به جوانان میدان داده و اعتماد داشته است؛ به طوری که امروز اجرای بسیاری از امور این هیأت در اختیار جوانان است و این رمز استمرار برنامه‌های هیأت است.»

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دستاورد دارویی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

تبهکار ترسناک آمریکا را بشناسید / چارلز منسن کیست؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران14 ساعت قبل
«چارلز منسن» رهبر یک گروه بی‌رحم بود که نیم قرن پیش شوک بزرگی به مردم آمریکا وارد کرد. او نام این فرد را هم برد؛ «چارلز منسن». دستگیری «چارلز منسن» و برخی اعضای گروه او، آمریکا را بهت‌زده کرد. در فیلم تارانتینو حرکت دسته سه نفری قاتلان به خانه هالیوودی‌ها بازسازی شده. «چارلز منسن» تا زمان مرگش در سال ۲۰۱۷ در زندان ماند و با وجود درخواست‌های مکرری که برای عفو داده بود، نتوانست حبس ابد خود را بشکند.

رویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گاز

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرویداد توسعه فناوری ایرانی در صنعت گازنخستین رویداد توسعه فناوری ویژه اقلام پرمصرف گاز با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

کمبود فراورده‌های خونی در فصل سرما

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

رحیم پور ازغدی: صوت جلسات را منتشر کنید ببینید چه کسی توهین کرد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران2 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم بزرگداشت روز دانشجو، شنبه (۱۶ آذر ۱۳۹۸) با سخنرانی حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران برگزار شد. رحیم پور ازغدی در بخشی از این مراسم گفت: برخی نقل‌ها درباره جلسه شورای انقلاب فرهنگی از من در فضای مجازی شد که نادرست است. صوت و متن جلسات را به طور کامل منتشر کنید و ببینید چه کسی توهین کرد. بیشتر بخوانید: صحبت‌های رئیس جهاد دانشگاهی درباره دعوای روحانی و رحیم‌پور ازغدی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + فیلمانتهای پیام/

ماجرای قبوض مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش تصویریماجرای قبوض مدارسپیرو مصوبه مجلس قرار بود که هزینه آب و برق و گاز مدارس در صورت رعایت کردن الگوی مصرف رایگان باشد، اما برخی مدارس که الگوی مصرف را هم رعایت کرده‌اند همچنان قبض و اخطار قطع انشعاب دریافت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری13 ساعت قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری13 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - یکشنبه ۱۷ آذرماه

خبری1 روز قبل

فیلترینگ کسب و کارهای آنلاین مانند حکم اعدام است؛ در جلسه تشکل‌های حوزه IT مطرح شد

تکراتوچند ثانیه قبل

رستمی: آرزوی کسانی که نمی‌خواهند مدال المپیک بگیرم به گور می‌رود/ خداحافظی نمی‌کنم

ایسنا6 دقیقه قبل

معنوی‌نژاد: می‌رویم که برای سربلندی کشورمان بجنگیم/ همه انگیزه دارند که در لیست نهایی باشند

فارس7 دقیقه قبل

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: می‌خواهیم برجام حفظ شود

خبرآنلاین9 دقیقه قبل

سورپرایز وزیر جوان لو رفت / ترافیک داخلی رایگان می‌شود

خبر فوری11 دقیقه قبل

کنترل حسابهای بانکی به معنی سرک کشیدن به زندگی خصوصی افراد نیست

ایسنا11 دقیقه قبل

مومنی: می‌خواهند خون ریخته شده را با انتخاب مجیدی پاک کنند/ از دست دادن دو امتیاز شاهکار مدیران استقلال بود

تسنیم12 دقیقه قبل