روایت تسنیم از صنعتی پرافتخار در یزد؛ آیا نساجی به ‌قاب‌‌ خاطره‌ها باز می‌گردد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
روایت تسنیم از صنعتی پرافتخار در یزد؛ آیا نساجی به ‌قاب‌‌ خاطره‌ها باز می‌گردد؟

روایت تسنیم از صنعتی پرافتخار در یزد؛ آیا نساجی به ‌قاب‌‌ خاطره‌ها باز می‌گردد؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شهر یزد از دیرباز به عنوان قطب نساجی کشور و منطقه شناخته می‌شده و این روزها، نخستین گالری شهری پارچه دنیا در شهر جهانی یزد، قاب‌هایی خاطره‌انگیز از این صنعت پرافتخار را بر دیوارهای شهر جلوه‌گر ساخته است.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، همیشه به زیباسازی شهرها اهمیت ویژه‌ای داده شده و شهر تاریخی یزد هم از این قائده مستثنی نیست؛ این زیبایی‌ها در قالب ایده‌هایی می‌آیند و می‌روند، و بعضی از آنها به حکم مناسب و زیباتر بودن یا بر حسب سلیقه دوام بیشتری در مزین کردن شهر دارند.

گاهی از نمادهای خشت و گل، و گاهی از نماد دوچرخه و چرخ چاه و گاه از ترکیب شیشه و چوب در زیباسازی شهر استفاده شده است.

اما چند صباحی ست دیوارهای خشت و گل این شهر قدیمی در بعضی از خیابان‌ها منقش به طرح‌های رنگارنگی شدند که علاوه بر زیبایی بیانگر تاریخ صنعت مهم نساجی در استان یزد و چه زیبا ایده‌ای است که تاروپود این صنعت را روزانه بر دیوار شهر ببینیم، از زیبایی پارچه‌های ملی و طرح‌های اصیل آن لذت ببریم؛ صنعتی که رکود بازار اقتصادی آن و نبود حمایت کافی نفس آن را به شماره انداخته است.

مصطفی زارع‌زاده قائم مقام سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد در رابطه با ایده قاب‌های پارچه‌ای که در شهر یزد نصب شده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: این ایده به عنوان یک گالری شهری بی‌نظیر در دنیا اولین بار در یزد اجرا شده است.

وی اصل ایده را از کارگروه مد و لباس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد دانست و گفت: پس از اخذ مجوز از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، و با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد این ایده در قالب گالری شهری به مرحله اجرا در آمده است.

قائم مقام سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد با اشاره به اینکه یزد قطب طراحی و تولید پارچه است، بیان کرد: امروزه پارچه‌های تولیدی کارخانه‌های یزد به دلیل شناخته شده نبودن در سطح شهر یزد و کشور، با آرم کشورهای ترکیه و ژاپن در کشور خودمان به فروش می‌رسند و مردم نیز به دلیل آگاهی کم خریدار هستند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

زارع‌زاده افزود: اجرای این گالری شهری علاوه بر کمک به پیشرفت در معرفی پارچه و صنعت نساجی یزد کمک می‌کند تا مردم از نزدیک با کیفیت خوب اجناس تولید ملی آشنا شوند و نسبت به خرید تولیدات خارجی تجدیدنظر کنند.

شاید همین منقش کردن شهر خود معرفی این قطب نساجی باشد، شهر یزد، قطب تولید پارچه‌های زیبا و فاخر بوده که صدای دستگاه شعربافی سنتی آن این روزها خاموش شده است.

نقش‌ها دلربای پارچه‌های ابریشم، دارایی، ترمه، و روفرشی بر دیوارهای خشت و گل این شهر کهن می‌تواند ترغیب کننده مردم برای خرید پارچه ایرانی باشد، می‌تواند معرفی این صنعت رو به خاموش برای گردشگران خارجی و داخلی باشد تا با گشتی در بازار یزد نمونه‌های اعلای این هنر را با کاربردهای آن ببینند و به عنوان سوغاتی خرید کنند.

این دکور خوش نقش و نگار شهر حتی می‌تواند تلنگری برای مدیران و مسئولان باشد تا دست همت به یکدیگر بدهند و با پای کار آمدن و حمایتی جانانه از صنعتگران، نساجان و بافندگان داخلی به پویا شدن دوباره این حرفه کمک دوچندان کنند.

ابداع و تولید دستمال ابریشمی، ابداع پارچه ترمه، تولید کامل روفرشی کشور، و تولید بیش از ۸۰ درصد پارچه رومبلی نشان از پتانسیل بالای این شهر و بیانگر سابقه دیرینه این صنعت در یزد است.

ای کاش زیبایی تارو پود تنیده شده درهم این بافت‌ها، تنها به قاب روی دیوار خشتی منتهی نشود و روزگاری را شاهد باشیم که صنعت نساجی یزد به دوران اوج خود رسیده و یزد دگر بار به قطب اصلی نساجی کشور و منطقه تبدیل شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | رئیسی: باید قدر شکوه و عظمت مثال زدنی راهپیمایی را دانست

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.
ایلناایلنا1 ساعت قبل
سخنگوی شورای شهر تهران گفت: مصوبه خانه باغ که طرح آن در شورای پنجم به تصویب رسید از هفته آینده به جریان می‌افتد. به گزارش خبرنگار ایلنا، نهمین نشست خبری سخنگوی شورای شهر تهران در سالن عباس شیبانی شورای شهر تهران برگزار شد. سخنگوی شورای شهر تهران در ادامه خبر اجرای مصوبه خانه باغ را از هفته آینده مطرح کرد و گفت: مصوبه خانه باغ که در شورای پنجم به تصویب رسید از هفته آینده به جریان می‌افتد. زیرساخت‌های اجرای این مصوبه توسط معاونت شهرسازی فراهم شده و مالکین باغ می‌توانند از هفته آینده مراجعه و براساس فهرست فعالیت‌های پیش‌بینی شده فعالیت خود را انجام دهند‌‌. سخنگوی شورای شهر تهران افزود: مورد سوم نوع معافیت هابی است که در این طرح در نظر گرفته شده است.

عجیب‌ترین مسجد ایران را اینجا ببینید/ شهر مساجد و حسینه‌های تاریخی در دل کویر (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران - حسن ظهوری - شهری رویایی در دل کویر است. بنیانش را از ابتدا شهر نهادند و هرگز روستا نبوده‌است. شهری که حالا با مساجد و حسینه‌هایش مشهور شده‌است. زواره شهری در دل کویر است. این گزارش درباره دو مسجد عجیب و تاریخ زواره است.

فیلم | وضعیت سانتیاگوی شیلی بعد از طوفان مردمی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در ۴۰ کیلومتری شمال ایلام منطقه‌ای کوهستانی وجود دارد که دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. یکی از جاذبه‌های این منطقه، روستایی است به اسم ایوان که انبوهی از جنگل‌های بلوط، زالزالک، بادام کوهی و همچنین انواع گل‎ها و گیاهان را در خود دارد.

ادامه فعالیت سامانه بارشی

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
امیر سرکرده در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، شمال استان خوزستان، مرکزی، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و نواحی غرب استان اصفهان، بارش پیش بینی می‌شود. وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان ادامه دارد، افزود: در حاشیه جنوبی البرز برای استان‌های زنجان، مرکزی، البرز و تهران نیز بارش پیش بینی می‌شود. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: شدت بارش‌ها امروز در استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، کردستان، کرمانشاه و لرستان افزایش خواهد یافت و بالا آمدن سطح رودخانه‌ها و ایجاد رواناب‌ها در این استان‌ها دور از انتظار نیست. آقای سرکرده برای استان‌های هرمزگان، ارتفاعات استان کرمان و نواحی جنوب کشور هم رگبار، رعد و برق و بارش پراکنده پیش بینی کرد. وی گفت: دمای تهران امروز در گرم‌ترین زمان تا ۲۰ درجه پیش بینی می‌شود و آسمان ابری همراه با بارش و رگبار موقتی خواهیم داشت.

رصد مداوم وضعیت گود برج میلاد

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
وی گفت: شایعاتی منتشر شد که حرکاتی در خاک این گود انجام شده و به این واسطه برج میلاد هم در کنار آن حرکت کرده و به این واسطه برج کج شده است. آقای صبوری دیلمی افزود: برج میلاد اصلا ربطی به این گود ندارد، زیرا فاصله آن تا گود بسیار زیاد است. وی افزود: تاکید می‌کنم که این گود هیچ ربطی به برج میلاد ندارد و پایش سلامت این برج همیشه در حال انجام است و فاصله‌اش با گود زیاد است. ولی فعلا هیچ حرکت غیرمجازی نداشتیم برای همین در سالن همایش‌های برج میلاد مراسم برگزار می‌شود. هم اکنون هم بر اساس نوع همکاری میان حوزه عمرانی و سازمان مشارکت‌های شهرداری انجام گرفته است.

نظرها

اخبار بیشتر