عدم التزام به قانون مهم‌ترین معضل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
عدم التزام به قانون مهم‌ترین معضل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی

عدم التزام به قانون مهم‌ترین معضل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دستیار وزیر علوم در حقوق شهروندی عدم التزام به قانون را مهم‌ترین معضل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی دانست و گفت: موسساتی که بیشترین میزان شکایت از آنها واصل شده، موسساتی هستند که خاصیت و ویژگی غیر انتفاعی را به جرگه فراموشی سپرده و با توسل به موسسات آموزشی غیردولتی غیر انتفاعی به دنبال تحصیل سود کلان هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر فریدون جعفری در نهمین نشست سالیانه هیات‌های استانی نظارت و ارزیابی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ارتقای نظارت و ارزیابی نظام‌مند و راهبرد محور لازمه مقابله ریشه‌ای با فساد بالاخص فساد از درون است، ‌ گفت: تقویت نظارت اصولی، هدفمند و پرهیز از نظارت‌های موردی و بی هدف می‌تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند.

وی در ادامه با اشاره به نظریه جرم‌شناختی جرم شناس شهیر جهان لاکاسانی مبنی بر اینکه هر جامعه‌ای بزهکاران خاص خود را می‌پروراند و مجرمان و فاسدان در صورت مساعد بودن محیط اجتماعی فسادزا فرصت رشد پیدا می‌کنند، ‌ تصریح کرد: تشبیه جرایم ارتکابی در حوزه آموزش عالی از جمله جعل مدرک و تقلب‌های علمی به جرایم یقه سفید مهمترین معضل جامعه ایران است که این موضوع سبب عدم توفیق و مطلوبیت در مقابله با این پدیده شوم شده است.

دستیار وزیر علوم در حقوق شهروندی خاطر نشان کرد: یکی از دلایل بروز جرایم در آموزش عالی بی‌توجهی به حوزه تقاضا و توجه بسیار به حوزه عرضه است، تا زمانی که در پذیرش و بررسی مدارک ارائه شده کمترین ارزیابی‌ها صورت بگیرد و موسسات و دستگاه‌های اجرایی به جای توجه به کیفیت، به کمیت و مدرک گرایی اهمیت دهند، معضل مدرک فروشی و تقلب‌های علمی حل نخواهد شد.

دکتر جعفری ادامه داد: عدم جدیت در ارزیابی علمی کیفیت آثار علمی توسط اساتید راهنما و مشاور و یا داوران علمی مقالات یکی از عمده دلایل گسترش آثار تقلبی در جامعه اعلام شده است.

مدیر کل بازرسی وزارت علوم با اشاره به تعداد شکایات و اعلام تخلف‌های وارده در طول سال ۱۳۹۷ در ارتباط با عملکرد موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی، ‌ گفت: مهمترین معضل این موسسات عدم التزام به قانون توسط برخی از موسسات، خلاء و چالش‌های قانونی در مقررات و بعضا تناقض‌های مقررات است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

به گفته وی، موسساتی که بیشترین میزان شکایت از آنها واصل شده، موسساتی هستند که خاصیت و ویژگی غیر انتفاعی را به جرگه فراموشی سپرده و با توسل به موسسات آموزشی غیردولتی غیر انتفاعی به دنبال تحصیل سود کلان هستند و در این راه به ابزارها و وسایل مختلفی از جمله عدم پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیات علمی و کارکنان متوسل می‌شدند.

جعفری همچنین در خصوص انحصار آموزش‌های مشروع و منطبق بر قانون در سطح تخصصی در وزارت علوم نیز تاکید کرد: معتقدم در چارچوب قانون اساسی هر گونه آموزشی که مغایر شرع مقدس اسلام نبوده و برخلاف قوانین و مقررات مصوب کشور نباشد، مباح و جایز بوده و انحصار آن به وزارت علوم مغایر اصل اباحه است و اینکه در قانون سال ۱۳۷۲ موسسات از پرداختن به آموزش‌های عالی ممنوع شده‌اند، صرفا محدود به آموزش‌هایی است که از وظایف تخصصی وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان به شمار می‌رود.

وی در پایان تاکید کرد: هر آموزش مشروع و قانونی که از دامنه وظایف وزارتخانه‌های فوق خارج باشد، اصولا باید آزاد بوده و مسلما مدارک اعطایی بر اساس آنها نیز فاقد اعتبار علمی و استخدامی در چارچوب ضوابط و مقررات وزارتخانه‌های تخصصی آموزش خوانده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز19 ساعت قبل

خط ویژه ژن‌های خوب برای ورود به دانشگاه

الفالف1 روز قبل
۱۴ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۹ تکراری یا غیرقابل انتشارگروه اجتماعی الف، ۲۴ مهر ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰ ۳۹۸۰۷۲۳۱۷۴به گزارش الف، این روزها سهمیه فرزندان و همسران هیات علمی دانشگاه‌ها در کنکور به صورت ویژه در کانون توجه قرار گرفته است. به گواه اعدادی که روزنامه شهروند (مبتنی بر مستندات دریافتی از سازمان سنجش) منتشر کرده از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷، ۷۱۹۴ نفر از اعضای خانواده‌های هیات علمی دانشگاه در دانشگاه‌های دولتی انتقالی گرفته یا تغییر رشته داده‌اند. تنها دلیل این اتفاق نیز به هیات علمی بودن یکی از والدین برمی گردد. توضیح ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه هیات علمیمشخص است این سهمیه مبتنی بر رانت شکل گرفته، بسیار تبعیض آمیز و در تضاد با عدالت و رقابت سالم آموزشی است. مسئولان درباره سهمیه هیات علمی‌ها چه می‌گویند؟ در این بین منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یکی از مدافعان اختصاص سهمیه به نزدیکان اعضای هیات علمی است.

پویش تنظیم موتورخانه‌ها

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با صدور احکامی جداگانه، حضرات آیات و حجج اسلام عابدینی، حاجی ابوالقاسم، دسمی، محمدی، حسینی، قاسمیان، اخوان و آقایان، سلیمی، موسوی بلده، قره‌شیخ‌لو، اسدی، صالحی و هم‌چنین خانم حاجی عبدالباقی را به‌عنوان اعضای هیئت امناء سازمان دارالقرآن الکریم برای یک دوره جدید منصوب کرد. حجت‌الاسلام و المسلمین حمید محمدی: معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی / دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی/ رئیس صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی/ رئیس کمیته تخصیص و نظارت بر اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی. حاج عباس سلیمی: عضو هیئت امناء سازمان دارالقرآن الکریم (از ابتدای تاسیس تا کنون) / برگزیده سومین دوره خادمان قرآن کریم / نفر اول بیست و یکمین دوره مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن کریم کشورمالزی / داور مسابقات بین المللی قرآن کریم / معاون فرهنگی و امور زائران آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع). حاج سید محسن موسوی بلده: عضو هیئت امناء سازمان دارالقرآن الکریم / برگزیده سومین دوره خادمان قرآن/ مؤلف کتاب معروف حلیه القرآن / داور مسابقات بین المللی قرآن کریم / استاد و مدرس دوره‌های تخصصی آموزش قرآن کریم/ تدریس دوره‌ای و مقطعی قرآن در آموزش و پرورش/ تدریس تجوید قرآن در ارتش جمهوری اسلامی، جهاد سازندگی، سازمان تبلیغات اسلامی و دارالتحفیظ القرآن الکریم. مهدی قره شیخلو: رئیس سازمان دارالقرآن الکریم از سال ۱۳۸۸ تاکنون / جانشین مسئول کمیته قرآن شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی/ نفر اول نهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن جمهوری اسلامی ایران / مدرس دوره‌های تخصصی قرآن‌کریم / داور مسابقات بین المللی قرآن.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، آزاده صمدی از یکشنبه ۲۸ مهر با نمایش «بداهه» روی صحنه می‌رود. این درحالی است که نمایش «بداهه» از ۱۸ مهر اجرای خود را در تماشاخانه‌ ایرانشهر آغاز کرده و امروز ششمین اجرای آن خواهد بود. الهام کردا بازیگر این نمایش به دلیل سفر به ژاپن برای اجرای نمایش «شنیدن» در شهر کیوتوی ژاپن از اجرا در نمایش «بداهه» بازمی‌ماند اما پس از بازگشت به ایران از تاریخ ۸ آبان مجددا در نمایش حضور می‌یابد بدین‌ترتیب آزاده صمدی از ۲۸ مهر تا ۳ آبان به مدت شش شب در نمایش «بداهه» حضور خواهد داشت. «بداهه» تازه‌ترین اثر آروند دشت‌آرای است که بر اساس تکنیک بداهه در بازیگری اجرا می‌شود. ستاره پسیانی، دیبا خاتمی، کاظم سیاحی، علی شادمان، آزاده صمدی، امیراحمد قزوینی، الهام کردا، رضا کیانیان، سهیل مستجابیان، فاطمه نقوی و مارین ون‌هولک (به‌ترتیب‌الفبا) اجراگران این نمایش هستند.
مهرمهر23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «قبالا» تألیف جوزف دان با ترجمهٔ مصطفی مرشدلو به همت انتشارات حکمت به‌زودی منتشر می‌شود. در پشت جلد این اثر در معرفی آن آمده است: اصطلاح قبالا هم نمودی واضح و روشن از یهودیت ارتدوکس دارد و هم محملی برای جهان‌بینی‌های رادیکال و نوآورانه است. بنابراین، نیاز است این اصطلاح درون یک بافت تاریخی و روشن معنا شود تا زمان، مکان و فرهنگی که این اصطلاح در گذشته یا در زمان حال در آن به‌کار رفته آشکار گردد. جوزف دان، از مهم‌ترین شاگردان گرشوم شولم و یکی از برجسته‎ترین استادان حوزه عرفان یهود در جهان غرب، با تسلط استادانه خود کوشیده است تا حد ممکن از منظری تاریخی، تحولات اساسی در تاریخ قبالا را بررسی و به مخاطب عرضه کند و از این حیث شاید یکی از بهترین مدخل‎هایی باشد که از طریق آن بتوان به جهان گسترده قبالا راه برد.

نظرها

اخبار بیشتر