چله‌ای که به پایان رسید/ شروعی جدید برای طرح ولایتی‌ها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
چله‌ای که به پایان رسید/ شروعی جدید برای طرح ولایتی‌ها

چله‌ای که به پایان رسید/ شروعی جدید برای طرح ولایتی‌ها

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
قطار بیست و چهارمین دوره طرح بزرگ ولایت پس از عبور از ۴۰ ایستگاه روز گذشته در مشهدالرضا به مقصد نهایی رسید و وظیفه مهم ادامه این راه را به بیست و پنجمین دوره آن سپرد.

- اخبار سیاسی -

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، ‌ بیست و چهارمین دوره طرح کشوری ولایت با حضور قریب به ۴ هزار دانشجو از سراسر کشور ۷ شهریور ماه در دانشگاه فردوسی مشهد به کار خود پایان داد.

این دوره برای نخستین بار شاهد ثبت نام ۱۳ هزار دانشجو بود که براساس آزمون و مصاحبه‌های دقیق در استان‌ها حدود ۴ هزار نفر از آن‌ها برای گذراندن دوره ۴۰ روزه طرح ولایت انتخاب شدند.

بیست و چهارمین دوره طرح ولایت به صورت دو گروه برگزار شد که گروه نخست آن از ۱۷ تیرماه و گروه دوم نیز از ۳۰ تیرماه فعالیت خود را از جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج (ع) آغاز کردند. مهمان ویژه مراسم افتتاحیه گروه اول این طرح سردار حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که از افول آمریکا در تمام ارکان اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی سخن گفت.

سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز مهم‌ترین مهمان مراسم افتتاحیه گروه دوم طرح ولایت بود که محور سخنرانی‌های او به زیرساخت‌های اقتصادی و توان بالقوه اقتصادی کشور مربوط می‌شد. در این دوره ۶ کتاب «معرفت شناسی»، «خداشناسی»، «انسان شناسی»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه حقوق»، «فلسفه سیاست» و در مجموع ۷۴۴ کلاس آموزشی برای دانشجویان برگزار شد.

علاوه بر تشکیل ۴ کلاس در هر روز برای فراگیران، سخنرانانی از جمله آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه امام خمینی (ره)، آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، محمدجواد نیک روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان، سیدمحمود نبویان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از چهره‌های برجسته کشوری و لشکری پس از نماز مغرب و عشا در محفلی صمیمانه برای دانشجویان ایراد سخن می‌کردند.

اختتامیه گروه اول دانشجویان شرکت کننده در طرح ۲۵ مردادماه و اختتامیه گروه دوم که می‌توان آن را افتتاحیه‌ای بر ادامه راه جهادی و انقلابی در راه ولایت دانست، ۷ شهریور ماه و با حضور سردار سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین کشور برگزار و پرونده بیست و چهارمین دوره طرح ولایت بسته شد.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر این دوره می‌توانید مصاحبه با مسئولان برگزار کننده آن را که در ادامه آمده است، دنبال کنید.

ضرورت تاسیس دانشگاه طرح ولایت

حجت الاسلام ابوالفضل حکمت، مسئول برگزاری طرح ولایت اظهار کرد: با عنایت اهل بیت (ع) و فرمان رهبر انقلاب، تحقق کمی و کیفی این دوره از طرح ولایت به گونه‌ای بود که بیشتر افرادی که از نهادها و دستگاه‌های مختلف از طرح بازدید داشتند، از برگزاری آن با این حجم کمی و کیفی تحسین کردند.

وی با اشاره به اینکه ما در این دوره جمله «ما می‌توانیم» را به «ما توانستیم» تحقق بخشیدیم، افزود: این مهم مطلعی شد برای ما که می‌توانیم سال آینده کم و کیف آن را ارتقا دهیم و از پیش بینی افزایش دو برابری در حدود ۸ هزار نفری را در سال آینده داریم که در حال آماده سازی ساختارهای آن هستیم.

حکمت به روزرسانی محتوای آموزشی دوره را یکی از نقاط مثبت این دوره از طرح ولایت دانست و عنوان کرد: حضور مهمانان در جلسات اخلاق و پرسش و پاسخ‌ها سبب افزاش طراز و سطح دوره بود که این نکته نیز از ویژگی‌های مثبت بیست و چهارمین دوره طرح ولایت به شمار می‌آید.

وی ظرفیت طرح ولایت را در حد تاسیس دانشگاه طرح ولایت دانست و تاکید کرد: محتوایی که در این دوره تدریس می‌شود، محتوایی غنی است که به جرأت می‌توان گفت بخش مبانی فلسفی و اعتقادی آن قابلیت دفاع هم از جانب برگزارکنندگان و هم از جانب دانشجویان را دارد.

مسئول برگزاری طرح ولایت به نیاز طرح ولایت در دیدار با رهبری تاکید و خاطرنشان کرد: بعد از بیست و چهار دوره از برگزاری، این طرح اکنون لشکری قریب چند ده هزار نفری دارد که امیدواریم شعار «الله الله الله الله‌، الله اکبر، طرح ولایت می‌خواهد، دیدار رهبر» شامل حال طرح ولایتی‌ها شود.

وی با اشاره به اینکه کادر اجرایی طرح ولایت، کادری مجرب و قوی بود اما عدم تناسب زیرساخت‌ها در دانشگاه اجرای طرح را با چالش مواجه کرده بود، گفت: خروج از این چالش احداث دانشگاهی ویژه برای طرح ولایت است.

حکمت مشخص نبودن فرآیندهای اجرایی برای این عده و عده از بیست و چهارمین دوره طرح ولایت را یکی از نقاط ضعف طرح عنوان و خاطرنشان کرد: ‌ باید برای رسیدن به ساختار فرآیند اجرایی صحیح جلسات کارشناسی دقیقی گذاشته شود و امیدواریم برای سال‌های آینده این نقطه ضعف به نقطه قوت ما تبدیل شود.

وی با بیان اینکه افزایش سطح برگزاری طرح ولایت نیازمند تقویت کمی و کیفی بسیج دانشجویی به عنوان بازوی برگزار کننده طرح است، اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند «طرح ولایت فرصتی برای نظام بوده، هست و خواهد بود»، همه نهادهای نقش آفرین باید برای این اردوگاه انقلاب اسلامی پای کار آمده چرا که بهره مند اصلی این طرح مجموعه انقلاب است و ان شاالله در نهایت به ظهور حضرت حجت (عج) ختم شود.

محور آموزش‌ها براساس مباحث بنیادین

محمود عبداللهی، مسئول کمیته آموزش طرح ولایت درخصوص بحث‌های آموزشی این دوره گفت: از نظر محتوایی طرح ولایت بر محور مباحثی است که تعیین آن توسط آیت الله مصباح یزدی، رئیس موسسه امام خمینی (ره) انجام می‌شود و این دوره بیشتر بر اندیشه‌های ایشان در مباحث عقلی تمرکز دارد.

عبداللهی ادامه داد: ویژگی مهم این مباحث بنیادین بودن آن است چرا که از میان مباحث عقلی به مواردی پرداخته می‌شود که بنیادین، نظام‌مند و مستحکم باشند.

مسئول کمیته آموزش طرح ولایت درباره نحوه انتخاب اساتید طرح توضیح داد: برخی از اساتید طرح ولایت اعضای هیات علمی موسسه امام خمینی (ره) بوده و برخی دیگر نیز پس از پشت سر گذاشتن دوره تربیت مدرس طرح ولایت و عبور از فیلترها و آزمون‌های مختلف انتخاب شدند.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی با اشاره به تدریس ۶ کتاب «معرفت شناسی»، «خداشناسی»، «انسان شناسی»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه حقوق»، «فلسفه سیاست» به صورت سه ثلث ۱۰ روزه برای فراگیران گفت: در هر ثلث دو کتاب تدریس شد که برای هر کتاب ۲۱ ساعت آموزشی برنامه ریزی شد. علاوه بر آن فراگیران در طول هر ثلث سه کلاس مباحثه را نیز گذراندند.

مسئول کمیته آموزش طرح ولایت ادامه داد: به عبارت دیگر هر فراگیر در طول دوره ۴۰ روزه ۱۲۶ ساعت آموزشی و ۲۷ ساعت مباحثه را طی کرده است.

وی اشاره‌ای به تعداد اساتید دوره نیز داشت و گفت: در بخش خواهران ۸۰ استاد و در بخش برادران ۴۶ استاد وظیفه تدریس را برعهده داشتند و در مجموع ۷۴۴ استاد کلاس در طی دوره برگزار شد. علاوه بر کلاس‌ها و جلسات مباحثه فراگیران، جلسات پرسش و پاسخ شبانه با حضور مولفین کتاب‌ها نیز برای دانشجویان برنامه ریزی شده بود.

وی با اشاره به اینکه در پایان هر ثلث اساتید مورد ارزیابی دانشجویان قرار گرفتند، گفت: میانگین ارزیابی انجام شده رضایت ۹۱ درصدی دانشجویان از اساتید را نشان می‌دهد. پس از پایان دوره طرح ولایت تمامی پاسخ نامه آزمون فراگیران به قم انتقال و پس از تصحیح به فراگیران مدرک قبولی دوره اعطا می‌شود.

پرسش از دانشجویان؛ پاسخ از چهره‌های مطرح کشور

مهدی قیاسی، مسئول کمیته فرهنگی طرح ولایت یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های این کمیته را اقامه نماز جماعت صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشا به همراه جلسه درس اخلاق دانست و اظهار کرد: علاوه بر اساتید ثابت اخلاق که ۱۰ روز در بخش خواهران و ۱۰ روز در بخش برادران حضور داشتند، جلسات فوق برنامه‌ای با حضور آیت الله صدیقی و حجت الاسلام ماندگاری نیز در این خصوص برگزار شد.

وی افزود: جلسات پرسش و پاسخ به سوالات روز از دیگر فعالیت‌های کمیته فرهنگی بود که این جلسات با حضور چهره‌های شاخصی از جمله علامه مصباح، غلامعلی حدادعادل، حسن رحیم پور ازغدی، مهدی طائب، حسین شریعتمداری و … برگزار شد و فراگیران پس از هر جلسه پاسخ سوالات خود را از مهمانان جویا می‌شدند.

قیاسی با اشاره به برگزاری مراسم‌های جشن عید قربان، عیدغدیر، ولادت امام رضا (ع)، دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه و … توسط کمیته فرهنگی، بیان کرد: سعی شد در طول برگزاری دوره تعداد تشرف‌های مناسبی به حرم مطهر رضوی داشته باشیم که در این خصوص برای برادران دو تجمع در صحن قدس به صورت ویژه و همراه با مداحی صورت گرفت.

مسئول کمیته فرهنگی طرح ولایت به حضور مشاوران مجرب در طرح اشاره کرد و گفت: این مشاوران به حدود یکهزار نفر از فراگیران مشاوره‌های خانواده، ازدواج، بالینی، تحصیلی و … را ارائه کردند.

خدمت ۲۰۰ خادم

علی کاظمی، مسئول کمیته خادمین طرح ولایت نیز گفت: امسال در مجموع ثبت نام عمومی خادمین و معرفی خادمین از سوی نواحی بسیج دانشجویی کشور بیش از ۹۰۰ نفر از سراسر کشور متقاضی خادمی این طرح بودند که تعداد قابل توجهی از این خدام از دانش پژوهان سابق طرح ولایت بوده‌اند. این امر نشان دهنده علاقه مندی دانشجویان به این طرح است که همچنان مایلند در فضای طرح ولایت حضور داشته باشند.

وی ادامه داد: کمیته خادمین طرح ولایت پس از انجام مصاحبه علاقه‌مندان به خادمی طرح در نهایت ۲۵۰ نفر از خواهران و برادران را در مرحله اول تایید کرد که از این بین ۲۰۰ نفر پذیرفته نهایی شدند.

کاظمی افزود: تایید نهایی خادمین به بررسی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این افراد در نشست پنج روزه خادمین بود که در تاریخ ۱۲ تا ۱۷ تیر ماه در مشهد مقدس برگزار شد. این نشست با هدف توانمند سازی، بکارگیری و ارتقا خادمین برگزار و گزینش نهایی کمیته خادمین در برنامه‌های عملی و اجرایی این نشست انجام شد.

«میز احسان» و کمک فراگیران به نیازمندان

حسین محمدی مسئول پشتیبانی طرح ولایت، ترابری و تغذیه در طول دوره طرح ولایت را دو وظیفه کمیته پشتیبانی عنوان کرد و گفت: در بحث ترابری ۳۰ دستگاه خودرو سواری و ۱۰۰ تا ۱۲۰ دستگاه اتوبوس وظیفه حمل و نقل درون دانشگاه و خارج آن که اغلب برای تشرف به حرم مطهر رضوی بود را بر عهده داشتند. همچنین به علت وسعت جغرافیایی بسیار دانشگاه فردوسی ۱۳ دستگاه موتورسیکلت برای انجام برخی امور در داخل دانشگاه نیز به کار گرفته شد.

وی گفت: با هماهنگی آستان قدس رضوی روزانه ۱۰۰ کلی ملی فراگیران برای دریافت غذای متبرک حرم مطهر به این آستان مقدس داده می‌شد و در طول دوره حدود ۷۰ درصد شرکت کنندگان در طرح ولایت از غذای متبرک حضرت متنعم شدند.

محمدی به اجرای طرح «میز احسان» به عنوان یک کار خیر در طول دوره نیز اشاره کرد و افزود: در سلف سرویس‌ها میز احسان قرار داده شده بود تا فراگیران پیش از شروع به خوردن غذای خود، ‌ بخشی از آن را به نیازمندان اهدا می‌کردند و این غذا در بین موسسات خیریه و بهزیستی‌های مشهد توزیع می‌شد.

وی در خصوص تهیه موادغذایی بیان کرد: در این طرح دانشجویان با مزاج‌های مختلف از سراسر کشور حضور داشتند و این مساله باعث می‌شد در تهیه غذا، انتخاب میوه، نوشیدنی‌ها و … به این نکته توجه کافی شود. بر همین اساس با امور تغذیه و شورای صنفی دانشگاه ارتباط خوبی در این زمینه برقرار شد.

محمدحسین فوادیان، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی نیز در پایان این گزارش با تقدیر از بسیج سازمان صداوسیما، خبرگزاری صداوسیما، ‌ خبرگزاری‌های دانشجو، ‌ فارس، ‌ تسنیم، آنا، دانا، ‌نسیم، میزان، ایسکانیوز و دیگر رسانه هایی که با این طرح همراه بودند، ابراز امیدواری کرد که این طرح با وجود به همراه داشتن نام «ولایت» می‌طلبد که رسانه‌ها به صورت گسترده به بازتاب اخبار آن همت گمارند تا تمام رسانه‌های دنیا از کم و کیف برگزاری این دوره مطلع شده و ان شاالله سال آینده شاهد پای کار ولایت آمدن همه رسانه‌ها باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلعه‌ای ۶۰۰۰ ساله خفته در خاک بی توجهی/تبدیل یالدور به زباله گاه

مهرمهر1 روز قبل
شهرستان مرند دارای قلعه باستانی «یالدور» با ۶ هزار سال قدمت و پیر خموش و آثار و ابنیه ‌های بیش از ۴ هزار ساله در روستاها و مناطق تاریخی از داشتن هتل و موزه محروم و هر روز شاهد تخریب و غارت میراث فرهنگی هستیم. کم‌ توجهی متولیان میراث فرهنگی در حفظ آثار تاریخی و کهن، موجب از بین رفتن کتیبه ‌ای با قدمت ۹ هزار ساله و قله باستانی «یالدور» با قدمت ۶ هزار ساله شده است. قلعه باستانی مرند ساماندهی می‌شودمسئول نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان مرند، در گفتگو با خبرنگار مهر، ابراز می‌دارد: این قلعه تاریخی در سال ۱۳۴۷ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. امیر جدایی می‌افزاید: با توجه به محدودیت اعتبارات و اولویت بندی سایر پروژه‌ها، بر روی ساماندهی این تپه باستانی در سال جاری و سال بعد، تمرکز خواهیم کرد. بسیاری از اهالی و همسایگان قلعه یالدور نیز از زباله دانی شدن این محل به شدت انتقاد کردند.

مسابقه تا یلدا بخوانیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای ابوالفضل همراه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین وضعیت سلامتی آقای رضا ایرانمنش گفت: این بازیگر سینما و تلویزیون دو شب پیش بر اثر حملات ناشی از عوارض شیمیایی شدن در بیمارستان بعثت بستری شد. وی ادامه داد: این هنرمند اکنون بستری است و مراحل درمان را طی می‌کند. از مردم عزیز می‌خواهم برای سلامتی این هنرمند دعا کنند. آقای رضا ایرانمنش ۱۹ شهریور ۱۳۴۶ در جیرفت کرمان متولد شد. وی در ده‌ها فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی حضور داشته است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما به نقل از روابط عمومی ایده بازار امیرکبیر؛ پیرو برگزاری دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی، پیش نشست این رویداد با حضور آقایان دکتر عبدالعظیم بهفر (مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی سازمان غذا و دارو)، دکتر عبدالحسین قاسم‌زاده (معاون برنامه‌ریزی اداره کل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) و دکتر شهرام شعیبی (مشاور مدیرکل امور فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو) برگزار شد تا درباره چالش‌ها و فرصت‌های این صنعت و نیز تبیین اهداف و چشم‌انداز دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی پرداخت. آقای عبدالعظیم بهفر، عضو هیأت علمی سازمان غذا و دارو در خصوص اهمیت این رویداد گفت: با تشکیل سازمان غذا و دارو در سال ۹۰ و با توجه به اهمیت حوزه فراورده‌های آرایشی و بهداشتی، اداره‌کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را تشکیل دادیم. آقای عبدالعظیم بهفر با اشاره اهدافی که در دومین رویداد ملی ایده‌بازار فراورده‌های بهداشتی، آرایشی، شوینده و سلولزی دنبال می‌شود گفت: این فراورده‌ها را از دو منظر می‌توان نگاه کرد. اول بازار داخلی کشور: طبیعی است که در داخل کشور نیاز‌هایی در این زمینه داریم. در بخش فراورده‌های آرایشی و بهداشتی به راحتی می‌توان ایده‌ای را مطرح کرد که اثبات این ادعای این ایده نسبت به فرآورده‌های دارویی آسان‌تر است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ آقای دکتر سید احمد معتمدی در جلسه مشترک سازمان ایمیدرو با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این سازمان بودجه خوبی برای تحقیقات دارد که دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و محققان می‌توانند با تدوین طرح‌های تحقیقاتی مؤثر از این بودجه استفاده کنند. وی با اشاره به آغاز همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سازمان ایمیدرو افزود: باید برنامه ریزی صورت گیرد تا این دانشگاه و سازمان ایمیدرو طرح‌های تحقیقاتی مشترک و اثرگذار با یکدیگر داشته باشند. رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه براساس قراردادی که با اتاق بازرگانی تهران دارد در حال پیگیری طرح‌های مختلف از جمله طرح‌های معدنی است. آقای دکتر معتمدی ادامه داد: قرارداد این دانشگاه با اتاق بازرگانی تهران یک فعالیت بلند مدت و مستمر خواهد بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد، پیرو اعلام نتایج آزمون تعیین سطح آبان ماه، ثبت نام کلاس‌های آمادگی زبان انگلیسی از امروز سه شنبه ۱۹ آذر آغاز شد. بر این اساس داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها تا ۳۹۰ شده لازم است در کلاسهای سطح یک ثبت نام کنند. -داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها بین ۴۰۰ تا ۵۹۰ شده لازم است در کلاسهای سطح دو ثبت نام کنند و داوطلبانی که نمره آزمون تعیین سطح آنها ۶۰۰ و یا بالاتر شده لازم است در کلاسهای سطح سه ثبت نام کنند. -نمره حد نصاب قبولی در هر سطح ۵۰ است که در صورت کسب میانگین حداقل نمره ۵۰ از هر سه سطح، نمره مذکور جایگزین نمره EPT خواهد شد. - برگزاری کلاس‌های هر سه سطح در هر ترم به مدت یک ماه و نیم و ۹ ساعت در هفته خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

خودشیرینی بس است آقای برزای؛ بازیکنی که می‌خواهد بدون پیراهن استقلال محبوب آنها باشد!

ایلنا12 ساعت قبل

نیروی هوایی آمریکا جنگنده‌های فروخته‌شده به ترکیه را بازخرید می‌کند

فارس13 ساعت قبل

حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

الف14 ساعت قبل

رد صلاحیت من پیشکش، فرمانده جنگ را چرا رد صلاحیت کردید؟

فرارو14 ساعت قبل

بازی و سرگرمی؛ تریلر بازی Babylons Fall

طرفداری6 ساعت قبل

پادکست حقوقی (۱) / آیا پول به پارکبان بدهیم یا نه؟

میزان‌آنلاین16 ساعت قبل

برد پیت اعلام کرد: ماه هاست که با هیچ زنی رابطه عاشقانه ندارم / از سال ۲۰۰۴ تا کنون اخبار را دنبال نمی‌کنم

انتخاب8 ساعت قبل

توصیه دادستان نظامی تهران به سربازان غایب

میزان‌آنلاین1 روز قبل

علت ازدحام جمعیت در خط یک مترو مشخص شد

اعتمادآنلاین14 ساعت قبل

انتقاد از سخنان عزیزجعفری/مردم انتخاب می‌کنند حتی اگر قرار باشد بین رئیسی و جلیلی رقابت شود

خبرآنلاین17 ساعت قبل