وضعیت قرمز چادر مشکی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
وضعیت قرمز چادر مشکی

وضعیت قرمز چادر مشکی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
کشور ایران از معدود کشورهای متقاضی مصرف چادر مشکی است و در این میان استان قم از استان‌هایی است که بیشترین میزان مصرف چادر مشکی را دارد، اما وقتی برای خرید این محصول وارد بازار می‌شویم، به سختی می‌توانیم نوع ایرانی آن را پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا، اهمیت استفاده از تولید داخل به قدری بالاست که بارها مورد تاکید علما و بزرگان دین قرار گرفته است، حتی در دوران قاجار که ایران از نظر صنایع تولیدی بسیار ضعیف بود، از سوی علما و بزرگان اهتمام ویژه‌ای بر استفاده از تولید داخل وجود داشت، برای مثال آیت‌الله مرعشی نجفی گفته‌اند: «من از روز اولی که خودم را شناختم و روی پای خودم ایستادم از البسه خارجی استفاده نکرده‌ام.» امام خمینی نیز درباره شهید مدرس می‌فرمودند: «در آن وقت لباس کرباس ایشان زبانزد بود، کرباسی که باید از خود ایران باشد، می‌پوشید.»

حجاب چادر مشکی در حدود اواخر صفویه و اوایل قاجار در ایران رواج پیداکرده و بعد از انقلاب اسلامی ایران نیز به پوششی متداول و رسمی در کشور تبدیل می‌شود و امروزه استفاده از پوشش چادر مشکی، به عنوان نشانه دین‌داری و مقید بودن فرد به ارزش‌های دینی تلقی می‌شود، باید توجه داشت که چادر مشکی به نوعی یک کالای فرهنگی است و به ارزش اقتصادی خود محدود نمی‌شود، در بین تمام کشورهای اسلامی، ایران از معدود کشورهای مصرف کننده این نوع از چادر است، با توجه به این نکات، اهمیت خودکفایی در تولید این محصول، بیش از پیش احساس می‌شود، چرا که حمایت از تولید داخل برای رونق اقتصادی نیز، از تاکیدات است.

بهترین کیفیت تولید و بیشترین میزان تولید چادر مشکی امروزه در اختیار کشورهای شرق آسیا، هم‌چون ژاپن، کره‌ی جنوبی، تایوان، تایلند و چین است، کشورهایی که بی آنکه نیازی به این محصول داشته باشند به دانش و فناوری تولید آن دست پیدا کرده‌اند و با شناخت هوشمندانه نیاز بازار ایران، سود فراوانی ازاین مسیر کسب می‌کنند.

امروزه انواع و اقسام چادرهای مشکی در رنگ‌ها و مدل‌های مختلف ایرانی و خارجی در بازار وجود دارد، اما افزایش قیمت چادر مشکی تهیه این کالای پرمصرف را برای مصرف‌کنندگان آن مشکل کرده است، به راستی چرا باید تولید کالایی که چنین تقاضای بالایی در جامعه ایرانی دارد، این چنین پایین باشد و بازار این کالای منحصر بفرد که صرفا مورد نیاز معدود کشورهای اسلامی از جمله ایران است، در قبضه‌ی کشورهای بیگانه باشد؟

علی‌اصغر زیلایی مدیر امور اجرایی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در ۳۱ اردیبهشت سال جاری گفته است: «تنها تولید کننده چادر مشکی کشور کارخانه حجاب شهرکرد است که علی رغم تلاش زیادی که می‌کنند تنها می‌تواند کمتر از ۱۰ درصد نیاز چادر کشور را تامین کنند، این در حالی است که ما در ایران سالانه ۱۰۰ میلیون متر مربع پارچه چادری مشکی مصرف داریم که میزان تولید داخل پاسخگوی آن نیست و ناچاریم وارد کنیم».

برای چادرمشکی قیمت مصوب تعیین نمی‌شود و وارد کننده نقش مهمی در قیمت آن دارد

در خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

محمد کیمیافر، رییس اتحادیه پارچه‌فروشان استان قم، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم عنوان کرد: ‌ امروزه بیشتر چادرمشکی‌های موجود در بازار از کشور تایلند تامین می‌شود، مقدار اندکی از این چادرها نیز ژاپنی است که به دلیل گرانی ارز این کشور، میزان چادرمشکی‌های تولید ژاپن در بازارهای داخلی بسیار پایین است.

وی ادامه داد: چادرمشکی‌های تولید چین نیز با کیفیت بسیار پایین در بازار موجود است، چرا که برخی از وارد کنندگان برای کاهش قیمت نهایی چادر، انواع بی‌کیفیت آن را وارد می‌کنند، در حالی که خرید این اجناس ضعیف برای مصرف کننده هیچ صرفه اقتصادی ندارد و کیفیت نمونه‌ی ایرانی از نمونه‌ی چینی موجود در بازار بسیار بالاتر است.

قیمت چادر مشکی؛ دست‌خوش نوسانات ارز

کیمیا فر بیان کرد: ‌ اغلب چادرمشکی‌های موجود در بازار از خارج از کشور تامین می‌شود و تولیدات داخلی سهم اندکی در تامین نیاز داخل دارند، چرا که تولیدی‌های چادرمشکی داخلی، با وجود رشد و پیشرفت در کیفیت کار تولیدی خود، هنوز به کیفیت مدنظر مصرف کننده نرسیده است.

رییس اتحادیه پارچه‌فروشان استان قم گفت: قیمت چادر نیز مانند سایر کالاهای وارداتی، وابسته به نوسانات قیمت ارز است، چرا که یارانه‌ای به واردات چادر مشکی تعلق نمی‌گیرد و واردکننده چادر را با ارز آزاد و به قیمت روز وارد می‌کند، برای مثال وقتی قیمت از ۳هزار و پانصد تومان بود، هر متر چادر مشکی با قیمت متری ۵۰هزار تومان به فروش می‌رسید، اما با رسیدن قیمت ارز به ۱۴ هزارتومان، قیمت هر متر چادر مشکی تا متری ۲۰۰ هزارتومان افزایش داشت و ۴ برابر شد، برای چادرمشکی قیمت مصوب تعیین نمی‌شود و وارد کننده نقش مهمی در قیمت چادرهای مشکی دارد.

ماندانا جلالی، مدیرکل تبلیغ حوزه‌ی علمیه خواهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، گفت: حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران از نظر حقوقی و سازمانی اختیار و وظیفه‎ای برای ورور در عرصه تولید چادر مشکی ندارد، اما چون چادر مشکی از مهم‌ترین کالاهای مصرفی جامعه مخاطبین حوزه‌ی علمیه خواهران یعنی طلاب خواهر است و جنبه فرهنگی نیز دارد، این مسئله برای ما نیز اهمیت ویژه داشته است.

جلالی افزود: طبق بیان مقام معظم رهبری تمام نهادها به ویژه حوزه علمیه نقش مهمی در حمایت از تولید داخلی دارند، به همین جهت نمایشگاه‌های متعددی توسط حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران برای معرفی چادر ایرانی برگزار شده است، برخی مدرسه‌های علمیه‌ خواهران نیز بازارچه‌های محلی دارند که در آن‌ها چادر ایرانی عرضه می‌شود و اکنون بسیاری از طلاب خواهر با انواع ایرانی چادر مشکی آشنایی دارند و از انواع ایرانی این محصول استفاده می‌کنند.

گزارش از زینب شوندی، خبرنگار ایسنا، منطقه قم

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | روایت خبرگزاری فارس از پایان توهمات روح الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
یکی از مقاصدی که همیشه برای سفر جذاب بوده است، جنگل‌ها هستند. جنگل‌ها در همه فصلی جاذبه‌ی خاص خودشان را دارند و شما را به وجد می‌آورند. در بهار با سرسبزی خود، در پاییز با تغییر رنگ خود و دیدن هزاران برگ رنگی و در دیگر فصل‌ها نیز به همین صورت! پیشنهاد امروز ما برای شما سفر به شمال است. سفر به جنگلی در شمال که هنوز بکر مانده است و جوری مرموز به نظر می‌آید که انگار در دل خود رازهای تاریک و ترسناکی پنهان کرده است.

روحانی: حقوق‌ها غیرعادلانه بود، ولی نجومی نه +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به‌گزارش اقتصادنیوز، امروز لیر ترکیه مانند روز قبل با کاهش قیمت روبرو شد، بطوری که لیر ترکیه که روز قبل تا ۱,۹۵۸ (یک هزار و نهصد و پنجاه و هشت) تومان رسیده بود، امروز - دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ مصادف با ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ - با کاهش ۰٫۶۱ درصدی به ۱,۹۴۶ (یک هزار و نهصد و چهل و شش) تومان رسید. جدول قیمت ۳ روز اخیر لیر ترکیه قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱,۹۴۶ -۱۲ -۰٫۶۲ امروز ۱,۹۵۸ -۱۳ -۰٫۶۷ روز قبل ۱,۹۷۱ -۱۷ -۰٫۸۷ ۲ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوند
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. شرکت مدیران خودرو، شرایط فروش ویژه‌ای را برای محصولات «ام وی ام» اعلام کرده است. به گزارش عصر ایران، بر اساس این طرح ۷ محصول ت MVM در اقساط ۱۲ تا ۶۰ ماهه به خریداران عرضه می‌گردد. نرخ سود تسهیلات تمامی خودروها ۲۱ درصد و زمان تحویل نیز ۳۰ روز کاری و مدل خودرو نیز ۹۸ می‌باشد. جدول فروش به شرح زیر است/ برای مشاهده در جدول در ابعاد بزرگ بر روی آن کلیک نمایید.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری با هشدار درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور، گفته است: مشترکین تلفن همراه باید مراقب تماس با شماره‌های ناشناس و کلیک روی لینک‌های ناشناس باشند. تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود، به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود. در این راستا، پیمان قره‌داغی -مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری- نیز درباره کلاهبرداری تماس تلفنی ناخواسته با خارج از کشور هشدار داد و گفت: در این نوع از کلاهبرداری مخابراتی که به آن تماس و قطع تماس (wangiri) گفته می‌شود کلاهبرداران یک تماس بی‌پاسخ (missed call) و یا یک لینک اینترنتی به گوشی تلفن مشترکین ارسال می‌کنند. کاربران پس از مشاهده تماس ازدست‌رفته (missed call) روی گوشی با شماره درج‌شده تماس می‌گیرند که این تماس‌ها عموما به مقصد کشورهای خارجی (اغلب کشورهای آفریقایی) هستند. قره‌داغی خاطرنشان کرد: کاربران باید پس از کلیک روی لینک ناشناس درصورت برقراری تماس خارجی، تماس را قطع کنند و درصورت نیاز به کسب اطلاعات و راهنمائی می‌توانند با مرکز تماس اپراتور خود تماس بگیرند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
امیدواریم با همکاری بخش بهداشت و درمان نیز بتوانیم در سال‌های آینده آمار‌های خوبی از روند پیشرفت داشته باشیم. وی با بیان اینکه ما ۴۰ میلیون بیمه شده در کشور داریم گفت: در سال ۹۶، مراجعه بیمه شدگان ما ۱۹۵ میلیون بار در سراسر کشور بوده است. مدیر عامل بیمه سلامت ایران گفت: رویکرد وزارت بهداشت با توجه به تاکیدات این وزارت، پاسخگویی و تعامل با رسانه هاست و از آنجا که رسانه ملی می‌تواند در این عرصه نقش آفرینی کند می‌خواهیم از این ظرفیت برای ارتقای سواد سلامت و آگاهی مردم استفاده کنیم. موهبتی گفت: در تفاهم نامه همکاری ۵ ساله‌ای که به ا مضای رئیس صداوسیما رسیده قرار شده است که با ارائه اطلاعات و آگاهی به دنبال منطقی سازی رفتار مردم باشیم از جمله در مصرف دارو و یا مراجعه به پزشکان لذا کمیته‌ای برای اجرایی شدن این تفاهم نامه به زودی عملیاتی می‌شود و امیدواریم به زودی محصول این همکاری را ببینیم. آشنایی مردم با ابعاد مختلف خدمات بیمه سلامت در بحث پیشگیری و سلامت و درمان و دارو از جمله محور‌های این تفاهم نامه همکاری است که قرار است در قالب آگهی تلویزیونی (تیزر)، فیلم و سریال و پیام‌های بهداشتی در شبکه‌های صداوسیما به صورت هنری و آموزشی به مردم ارائه شود.

نظرها

اخبار بیشتر