اقدامات وزارت علوم در زمینه اخلاق در پژوهش/لزوم تدوین سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اقدامات وزارت علوم در زمینه اخلاق در پژوهش/لزوم تدوین سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی

اقدامات وزارت علوم در زمینه اخلاق در پژوهش/لزوم تدوین سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی و با همکاری کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت، در فریدونکنار برگزار شد.

به گزارش ایسنا، دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آئین گشایش این مدرسه تابستانی که با حضور معاونان پژوهشی و مدیران امور پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور برگزار شد، گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در پنج سال اخیر در زمینه اخلاق در پژوهش در وزارت علوم از جمله تدوین منشور اخلاق در پژوهش، تدوین دستورالعمل بررسی تخلفات پژوهشی، تدوین قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و تدوین آئین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی انجام گرفته‌اند، ارائه کرد.

وی سپس به آئین‌نامه اجرایی قانون اخلاق در پژوهش مصوب هیأت دولت در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۳۹۸ اشاره کرد و گفت: بر اساس این آئین‌نامه دو کارگروه تشکیل می‌شود؛ کارگروه اول، کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش است که در سطح وزارت علوم و وزارت بهداشت تأسیس خواهد شد و مأموریت آن تدوین آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، برگزاری کارگاه‌ها به صورت کلان، انتقال تجربیات دانشگاه‌ها به یکدیگر و نظارت عالیه است. کارگروه دوم، کارگروه دانشگاهی است که مأموریت آن توجه به اخلاق در پژوهش و بررسی تخلفات پژوهشی در سطح دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی است.

دکتر علومی یزدی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علامه طباطبایی نیز به عنوان سخنران افتتاحیه این مدرسه تابستانی، نکاتی درباره اخلاق در پژوهش مطرح کرد و گفت: دانشگاه‌ها بیش از بحث پیشگیری از تقلب و برخورد با تخلف به وجود اخلاق دانشگاهی و فرهنگ دانشگاهی و یک همبستگی میان دانشگاهیان نیاز دارند.

وی افزود: نقش دانشگاه و استاد و به طور کلی استانداردهای دانشگاهی نیاز به بازتعریف دارد و راه‌های درست پژوهش و راه‌های جلوگیری از تخلف باید آموزش داده شده و فرهنگ‌سازی شود.

دکتر علومی یزدی تاکید کرد: آموزش، فرهنگ‌سازی، ترویج و خویشتن‌داری مواردی است که باید به همه اساتید و دانشجویان آموزش داده شوند و سپس در صورت احراز قطعی تخلف پژوهشی مجازات شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که مباحث انتخاب شده در این مدرسه تابستانی به شکل‌گیری و نشر اخلاق علمی، اخلاق دانشگاهی و پژوهشی در بین دانشگاهیان کمک کند و از مدیران و معاونان پژوهشی خواست در صورت تشکیل کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌های خود برنامه‌هایی که برای اجرای قانون نوشته می‌شود، صرفا برنامه تنبیهی نباشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

* لزوم تدوین سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی

دکتر شجاع احمدوند، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در سخنرانی خود ابتدا به پیشینه تاریخی اخلاق در پژوهش بویژه اتفاقات مربوط به دادگاه و کد نورنبرگ و نیز کمیسیون ملی اخلاق در آمریکا پرداخت که هدف آنها استانداردسازی اخلاق علمی و حراست از انسان در برابر آثار پژوهش‌های رفتاری و زیست پزشکی بود.

وی به تشریح سه مفهوم و اصل کلیدی اخلاق در پژوهش یعنی حفظ حرمت افراد در پژوهش، رعایت عدالت در مشارکت کنندگان پژوهش و رعایت رفاه و آسایش افراد در پژوهش پرداخت.

دکتر احمدوند اعلام رضایت افراد در پژوهش را تجلی عینی اخلاق در پژوهش و شاخص حفظ حرمت افراد دانست و ابراز امیدواری کرد که بحث اخلاق علمی در دانشگاه علامه طباطبایی نه صرفا در حوزه پژوهش، بلکه در قالب سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی که حداقل دو حوزه آموزش و پژوهش را دربر بگیرد، تدوین شود.

* اخلاق در پژوهش؛ بخش اجتناب ناپذیر فرهنگ دانشگاهی

دکتر علی خورسندی طاسکوه، مدیر امور پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی و دبیر این نشست علمی، با استناد به گزارش‌های ملی و بین‌المللی موجود در زمینه اخلاق در پژوهش، به وضعیت نه چندان مناسب اخلاق پژوهشی در فرایندهای مختلف آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌های کشور پرداخت و گفت: با عنایت به کم و کاستی‌های موجود، هدف برگزاری این مدرسه تابستانی ملی و کارگاه‌های مشابه دیگری که در سال گذشته در خصوص موضوعات انسانی و حیوانی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، توسعه و نهادینه‌سازی فرهنگ اخلاق در پژوهش در مراحل مختلف طراحی، اجرا و انتشار گزارش پروژه‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های پژوهشی است.

وی با بیان این که اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌های ممتاز و بین‌المللی امروز بخش اجتناب ناپذیر فرهنگ دانشگاهی و اجتماعات آکادمیک است، افزود: برگزاری این مدرسه و مدارس این چنینی پاسخ و واکنش به نابهنجاری‌هایی است که در حوزه اخلاق در پژوهش در اجتماعات مختلف علمی و آموزشی کشور گرفتار شده‌ایم.

بر اساس اعلام وزارت علوم، مدرسان این مدرسه تابستانی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور از جمله دکتر احسان شمسی گوشکی، دکتر لیلا افشار، دکتر مرتضی طیبی، دکتر مقصود فراستخواه و دکتر محمدهادی میرشمسی بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا12 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود
ایسناایسنا3 ساعت قبل
ایسنا/گلستان چهارمین محفل شاعرانه جشنواره ملی شعر دانشجویی با حضور «عبدالجبار کاکایی» در ر سالن اجتماعات پردیس امام خمینی (ره) دانشگاه فرهنگیان گرگان برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در ترانه‌ها و شعر شاعران به‌خصوص شاعران جوان، توجه کافی به انسان و محیط واقعی زندگی دیده نمی‌شود و نمی‌توان به‌راحتی با آن ارتباط برقرار کرد. تربتی‌نژاد گفت: باید با ایجاد تغییر در فضای فرهنگی کشور، ذائقه مخاطبان شعر، ترانه و موسیقی را تغییر دهیم. در ادامه به‌منظور تقدیر از زحمات «عبدالجبار کاکایی» در حوزه شعر و ترانه، تندیس رودکی به وی تقدیم شد. این محفل شعر و شاعری به همت جهاددانشگاهی واحد گلستان، در راستای نخستین جشنواره ملی شعر دانشجویی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
عضو گروه فرهنگ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نسبت به ضرورت آینده پژوهی در حوزه نانو هشدار داد و افزود: در آینده همگرایی بین تکنولوژی‌ها در عرصه فرهنگ برجسته خواهد بود. وی افزود: فرهنگ نیز دارای سه سطح صنایع فرهنگی، سطح آموزشی و آداب و سنن و فولکلور است. وی با اشاره به اینکه سندهایی برای توسعه نانو در ایران داریم، گفت: نانو مانایی میراث فرهنگی را تغییر می‌دهد. عضو گروه فرهنگ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: نانوتکنولوژی به ما می‌گوید از سال ۲۰۲۵ موبایل حالت فیزیکال ندارد و زیر پوست قرار می‌گیرد. این در حالی است که در همه پژوهش‌ها نسبت به حریم خصوصی در این حوزه هشدار داده شده است.

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
امروز سالروز شهادت حسن طهرانی‌مقدم است. وی تا لحظه آخر عمر در حال کار بر روی موشک بود و در این راه نیز به شهادت رسید. باید بدانیم که وقتی سرهنگ قذافی تحت فشار آمریکا و شوروی به عواملش دستور داد دیگر موشک‌ها را شلیک نکنند ایرانی‌ها چه کردند. حالا هر که این کتاب را خوانده مقهور تلاش‌های حسن طهرانی‌مقدم و تیم همراهش می‌شود. یکی از بخش‌های جذابی که در کتاب وجود دارد نامه‌نگاری حسن طهرانی‌مقدم و همسرش در دوران حضور وی در سوریه است.

نظرها

اخبار بیشتر