هیئت عزاداری «میدان» در نهاوند عزاداران حسینی را گردهم می‌آورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ

هیئت عزاداری «میدان» در نهاوند عزاداران حسینی را گردهم می‌آورد

مهرخبرگزاری مهر |
نهاوند- هیئت عزاداری «میدان» با حدود ۲ قرن قدمت به‌عنوان قدیمی‌ترین هیئت مذهبی نهاوند سال‌هاست میزبان عزاداران حسینی در ایام محرم و صفر است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: هیئت عزاداری «میدان» به‌عنوان قدیمی‌ترین هیئت نهاوند سال‌هاست میزبان عزاداران حسینی در ایام محرم و صفر است و دلباختگان مکتب سرخ حسینی در قدیمی‌ترین مسجد و هیئت حسینی شهر نهاوند با سیاهپوش‌کردن مسجد و منطقه میدان (پای قلعه)، تشکیل دسته‌های سینه‌زنی، تعزیه، گروه موسیقی، گروه علمداران و گروه گلگیران در دهه اول محرم به‌ویژه روز تاسوعا و عاشورا در مراسم ویژه‌ای به یاد ایثار و فداکاری امام حسین (ع) و یاران با وفایش اشک ماتم ریخته و عزاداری باشکوهی برپا می‌کنند.

نهاوندی‌هایع)س) هیئت حسینی «میدان» نزدیک به ۲ قرن قدمت دارد و تاریخچه شکل گیری آن نشان می‌دهد که بنای اولیه این هیئت در سال ۱۲۱۰ هجری شمسی از سوی اهالی منطقه میدان نهاده شد و بعدها از سوی مرحوم کریم مؤمنی، شمس الله سیف، سیدآقاعلی سیف و شیخ حسین خاکسار در زمینی به مساحت ۲ هزار مترمربع روی آب‌انبار قدیمی شهر در قدیمی‌ترین محله مرکز شهر یعنی پای قلعه تأسیس شد که هنوز هم بیشتر نهاوندی‌های اصیل در این هیئت به سوگ حسین (ع) و ناله‌های زینب (س) می‌نشینند.

یکی از رسوم خاص این هیئت استفاده از ۵ هزار شاخه گل رز طبیعی و ساخت تندیسی با عبارت «یا حسین (ع)» است که در روزهای تاسوعا و عاشورا این تندیس پیشاپیش دسته عزاداری هیئت به مرکز شهر می‌آید و این خود یکی از نشانه‌های شناخت این هیئت عزاداری از دیگر هیئت‌های عزاداری شهر است.

عزاداری محرم در منطقه «میدان» نهاوند یکی از باشکوه‌ترین مراسم است

مراسم عزاداری محرم در منطقه میدان نهاوند یکی از باشکوه‌ترین مراسم در شهرستان است چراکه در ایام محرم بیشتر نهاوندی‌های مقیم مرکز استان و سایر شهرها به نهاوند آمده و با حضور خود و ادای نذورات مختلف رونق و شکوه خاصی به مراسم عزاداری می‌بخشند.

هیئت عزاداری «میدان» در نهاوند عزاداران حسینی را گردهم می‌آورد - 9

وجه تمایز این هیئت در برگزاری نوع مراسم است به نحوی که این هیئت برنامه را شاخص و منسجم برگزار کرده و برگزاری مراسم فرهنگی و مذهبی در طول سال نیز در برنامه دارد.

هیئت «میدان» طی سال، هر هفته در شب‌های جمعه، عزاداران را در منزل یکی از اعضای هیئت به یاد امام حسین (ع) و گذشتگان خویش گردهم می‌آورد و مراسم روضه‌خوانی و عزاداری را برپا می‌کنند و این‌گونه همیشه در دلشان شور حسین (ع) را زنده نگه می‌دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

پخت نذری برای ۵ هزار نفر

در روز عاشورا هیئت میدان نیز به‌رسم همه هیئت‌ها نذری طبخ می‌کند و برای طبخ این نذری ۱۵ گوسفند، یک گاو و نزدیک به یک‌تن برنج از محل کمک‌های مردمی و نذورات اهالی شهر و اعضای هیئت خریداری می‌شود و برای ۵ هزار نفر غذای نذری پخت می‌شود.

به دلیل شهرت قیمه نذری هیئت میدان علاوه بر اعضای هیئت و محله پای قلعه، بسیاری از عزاداران حسینی در هر محله و منطقه از شهر سعی می‌کنند خود را به مسجد این هیئت برسانند تا دست‌کم چند قاشق از نذری این هیئت به نیت تبرک، شفای مریض یا گرفتن حاجت نصیبشان شود.

هیئت عزاداری «میدان» در نهاوند عزاداران حسینی را گردهم می‌آورد - 16

محمدرضا سیفی از اعضای هیئت‌امنای مسجد در رابطه با رسوم هیئت «میدان» اظهار کرد: یکی از رسوم این هیئت که تقریبا میان هیئت‌های عزاداری نهاوند منحصربه‌فرداست، نداشتن دسته زنجیرزن است.

وی ادامه داد: در هیئت حسینی میدان که شامل ۱۰ دسته عزاداری است تنها سینه‌زنی مرسوم است و پس از اتمام مراسم عزاداری در تاسوعا و عاشورا، در شام غریبان نیز عزاداران هیئت با در دست داشتن شمع‌هایی روشن، تابوت‌های چوبی را که نمادی از شهدای دشت کربلاست بر دستانشان حمل می‌کنند و با ذکر نوحه باغم عمیقی که بر خاندان امام حسین (ع) در شب شام غریبان گذشته است همدردی می‌کنند.

عضو هیئت‌امنای مسجد میدان در مورد آئین علم کشی و زمان انتقال علم مخصوص هیئت که درگذشته یکی از بزرگ‌ترین و سنگین‌ترین علم‌های شهرستان به شمار می‌رفت، اظهار کرد: وقتی علم گیران برای حمل علم به میان جمعیت عزاداران و عاشقان حسینی می‌آیند چند رأس گاو و گوسفند جلوی این علم قربانی می‌کنند.

وی افزود: علم گیران هیئت‌های عزاداری دیگر محلات شهر نیز به محله پای قلعه می‌آیند و گرداگرد علم حلقه‌زده و از علم که بانام باب‌الحوائج سقای کربلا مزین شده است، مدد می‌جویند.

سیفی بابیان اینکه تعزیه یک آئین نمایشی و مذهبی است که از گذشته‌های دور بازگوکننده واقعه کربلا، اسارت اهل‌بیت امام حسین (ع) و شهادت ایشان و یارانشان است، گفت: آتش زدن خیمه‌ها به‌عنوان نمادی از آتش زدن خیمه‌های خانواده و یاران امام حسین (ع) در ظهر عاشورا توسط اشقیا یکی دیگر از مراسم مردم عزادار منطقه میدان است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی فردا با موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» روی آنتن می‌رود. ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهاریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی جمعه ۲۴ آبان از شبکه قرآن پخش می‌شود. در این برنامه محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس عالی مسائل راهبردی به موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» می‌پردازد.
خبرآنلاینخبرآنلاین9 ساعت قبل
بدون شناخت این زمینه‌ها و آن عقبه معرفتی که انگیزه پیامبر از آن رفتار را آشکار می‌سازد، نمی‌توان به فهم معنای رفتار پیامبر نائل شد و آن را به عنوان یک الگو برای دیگران نقل کرد. در واقع نویسنده داستان در بارة سیره پیامبر اکرم با شناخت بستر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن رفتار و تدبر و تعمق در بنیان‌های معرفتی آن رفتار، در داستان خود به رمزگشایی از آن رفتار می‌پردازد تا بتواند خواننده را به یک الگو – ونه صرف یک رفتار ساده- پیوند بزند. امیرالمؤمنین علیه‌السلام نیز بر کفایت پیامبر در اسوه بودن تأکید می‌فرمایند: «و لقد کان فی رسول الله کاف لک فی الأسوة» (خطبه۱۶۰). گاهی غذا را لقمه لقمه در دهانم می‌گذارد» (خطبه۱۹۲ نهج‌البلاغه)، تا هنگام آغاز رسالت پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم، که «من نور وحی و رسالت را می‌دیدم، و بوی نبوت را می‌‏بوییدم. متصدیغسل پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم من بودم و فرشتگان مرا یاری می‌کردند.

:: خالق وردی-نمایشگاه فناوریهای پیشرفته در چین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما درپکن ازنمایشگاه بین المللی فناوریهای پیشرفته در شهر شنجن چین با حضور نمایندگان فناوری نوین کشورمان گزارش می‌دهد: --------------نفر اول، یکی از نمایندگان شرکتهای ایراندوم، ستاری معاون علمی وفناوری رییس جمهور
فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل
باشگاه خبرنگاران: شهربانو موسوی بازیگر، درباره بازی در سریال «حکایت‌های کمال» گفت: به طور کلی بازی در کاراکتر شجاع و بسیار جدی برای یک بازیگر به قول شما طنز سختی خاص خود را دارد. من در این سریال نقش عمه خانواده را ایفا می‌کنم. عمه با خانواده کمال زندگی می‌کند و همه کاراکتر‌ها از او حرف‌شنوی دارند، زیرا بسیار باتجربه است. با راهنمایی ایشان بود که یک بازیگر کمدی به سمت یک نقش خاص هدایت شد. سریال حکایت‌های کمال زندگی یک خانواده و ارتباط آن‌ها با محل و همسایه‌ها را به تصویر می‌کشد.
مهرمهر16 ساعت قبل
به نحوی که تا روز ۲۲ آبان ماه جاری بیش از ۱۹۷ هزار و ۶۶۰ سیم کارت به دلیل مزاحمتهای پیامکی مسدود شده است. این آمار در حالی است که تا روز ششم آبان ماه جاری، شمار سیم کارتهای قطع شده به دلیل این مزاحمت‌ها حدود ۱۴۷ هزار سیم کارت اعلام شده بود و رگولاتوری در فاصله ۳ ماه اخیر نیز حدود ۱۳ هزار سیم کارت را قطع کرده بود. این آمار که در پرتال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده نشان می‌دهد که تا پایان تیرماه امسال ۱۳۱ هزار سیم کارت، پایان مردادماه ۱۳۴ هزار سیم کارت و پایان شهریور ۱۳۸ هزار سیم کارت و پایان مهرماه ۱۴۷ هزار سیم کارت به دلیل ارسال پیامک تبلیغاتی برای مشترکان، قطع شده بود و هم اکنون در فاصله نزدیک به ۲۰ روز به قطع ۱۹۷ هزار سیم کارت منجر شده است. مطابق با آمار رگولاتوری، بیشترین اعتراضات از پیامک‌های تبلیغاتی مربوط به پیامک‌هایی است که از سمت سیم کارت‌های شخصی و به صورت انبوه ارسال می‌شود. مشترکان موبایل می‌توانند با شماره‌گیری کد دستوری ستاره هشتصد مربع (#۸۰۰*) نسبت به درخواست قطع سرویس پیامک‌های انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده اقدام کنند.
مهرمهر12 ساعت قبل
وی با بیان اینکه تضادی میان شرع و عقل نیست افزود: قرآن، پیامبر را اسوه حسنه معرفی کرده است و به همین نسبت، بزرگانی که در عصر ما مانند آیت‌الله علامه طباطبایی زندگی کرده‌اند الگوی علمی و عملی تمام عیار برای همه سالکان و رهروان طریق معرفت الهی هستند. نجفی قدسی با بیان اینکه گرامیداشت یاد علامه از این جهت است که باید همیشه الگوها و اسوه‌های حسنه را به جامعه معرفی کنیم، لذا اگر ۲۰۰ سال هم بگذرد ما یاد علامه را گرامی می‌داریم. وی با بیان اینکه او یک مرد الهی بود، افزود: یکبار که برای دعوت خدمت آیت الله جوادی آملی برای حضور در مراسم بزرگداشت علامه بودم، فرمودند هرقدر یاد علامه شود همانند آن است که از قرآن و معارف اسلامی گفته‌اید، همچنین فرمودند من اگر به بیت علامه نیایم، کجا بروم؟! نجفی قدسی افزود: در احوالات ایشان بیان شده که موفقیت خود را مرهون عمل به حدیث «من اخلص لله اربعین صباحا، ظهرت ینابیع الحکمة من قلبه علی لسانه» می‌دانست، یعنی کسی که خود را چهل روز برای خدا خالص کند، چشمه‌های حکمت از قلبش به زبانش جاری می‌شود. مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی اظهار کرد: این تحفه بسیار زیبایی از علامه است و هر کس بخواهد به علامه برسد این شروع کار است و اگر کسی واقعا ۴۰ روز تهذیب نفس کند راه برای او باز است، و چهل روز راه طولانی نیست و لذا در روایات هم آمده است که «أن الراحل إلیک قریب المسافه».

نظرها

اخبار بیشتر