جامعه بی حس در مقابل منکر‌ها، مرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

جامعه بی حس در مقابل منکر‌ها، مرده است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس قوه قضاییه: در حوزه زندگی فردی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی منکر‌ها نباید وجود داشته باشد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر افزود: جامعه بی حس در مقابل ترک معروف‌ها و انجام منکر‌ها در روایات ما جامعه مرده تعریف شده است.

وی گفت: فردی که در مقابل ترک معروف و انجام منکر حس نداشته باشد و امر به معروف و نهی از منکر نکند و احساس مسئولیت نداشته باشد، در روایات ما مرده معرفی شده است؛ یعنی شاخص برای زنده و مرده بودن در یک جامعه آمر به معروف و ناهی از منکر بودن و احساس مسئولیت کردن در این زمینه است.

رئیس قوه قضاییه با طرح این پرسش که مگر می‌شود یک مومن ایمان به خدا داشته باشد، اما نسبت به ترک معروف و نهی از منکر حس و احساس مسئولیت نداشته باشد، تصریح کرد: این حس داشتن امری است که همواره امامان و پیشوایان دین و اولیای خدا بر آن تاکید کرده‌اند تا جایی که فرمودند تمام فرائض بند به این فریضه است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه نهادینه شود

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: در امر به معروف و نهی از منکر یک نظارت ملی وجود دارد آن هم حضور مردم در همه سطوح اجتماعی است.

وی در ادامه افزود: مهمترین معروف‌ها در نظام جمهوری اسلامی اجرای عدالت است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اینکه وجود و حرکت ستاد امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مبارک و از برکات الهی است افزود: خداوند متعال انشالله بنیان گذاران این نهاد را مشمول رحمت و عنایت خودشان قرار دهند.

وی گفت: این ستاد فقط وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده ندارد و وظیفه اجتماعی این فریضه الهی را بر عهده دارد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با اشاره به اینکه همه دستگاه‌ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی، وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را بر عهده دارند افزود: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر چهار اصل اساسی نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر است.

وی گفت: نظام ما نظام اقامه صلات، اعطای زکات، کمک به دیگران وگره گشایی از کار یکدیگر در راه خداست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: نظام ما نظام امر به خوبی‌ها و نهی از نباید‌ها، زشتی‌ها و پلشتی‌ها در حوزه افکار، عقاید، اخلاق، عمل و اجرا در همه سطوح است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

وی گفت: گزارشگران فساد و تخلف باید حمایت شوند. تمام لایه‌های نظام حامی امران به معروف و ناهیان از منکر است و اگر نباشد با اصل نظام سازگاری ندارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه جامعه اسلامی باید همواره پاک بماند، گفت: در حوزه مسائل اقتصادی، امروز از مهمترین معروف‌ها رونق تولید و ساماندهی مصرف است و از مهمترین منکر‌ها، مصرف بی رویه است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: بی توجهی به حقوق مصرف کننده و خریدار، بازار بی رویه و بی توجهی به قیمت گذاری‌ها از منکرات است.

وی افزود: از طریق رسانه‌های جمعی بویژه رسانه ملی مردم باید بیش از پیش بدانند که جامعه اسلامی تضمین کننده اجرای قانون و عدالت است و امر به معروف و نهی از منکر حس مسئولیت پذیری همه جامعه نسبت به شئونات اجتماعی است.

رئیس قوه قضاییه افزود: من به عنوان یک مسلمان انقلابی نمی‌توانم نسبت به آنچه دارد انجام می‌گیرد بی تفاوت باشم. اگر یک بار هم تخلف و فسادی اتفاق افتاد با احساس مسئولیتی که در دستگاه‌های نظارتی نهادینه شده مانند سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حسابرسی دولتی که وظیفه نظارت را دارند این تخلف پیگیری می‌شود.

وی گفت: نظام خودکنترلی یعنی هر کس خودش را مسئول بداند که در پنهان و آشکار خلاف قانون عمل نکند، این یکی از راه‌های تضمین اجرای عدالت است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: به مدیران تاکید می‌کنم اگر می‌خواهند درجه جرم تخلف در یک سازمان یا یک اداره را کاهش دهند، معنویت و اخلاق را گسترش داده تا شاهد کاهش جرم و تخلف باشیم.

ضرورت تلاش همه‌گیر برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر

رئیس قوه قضاییه تلاش همه‌گیر برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر را ضروری برشمرد و آن را از مصادیق مجاهده در راه خدا دانست.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ادامه با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) گفت: نامگذاری هفته اول محرم به نام امر به معروف و نهی از منکر به برکت قیام سالار شهیدان اقدام خوبی است، زیرا فضای عاشورایی جامعه ما نیاز دارد که با فلسفه قیام حسینی آشناتر شویم و بدانیم که پرچمدار امر به معروف، امام حسین (ع) و یاران باوفای او هستند و امروز در جایگاه آمر به معروف و ناهی از منکر قرار گرفتن اقتدا به حسین (ع) است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی افزود: در جایگاه ناهی قرار گرفتن و نهی از بدی‌ها شدن، ویژه است و آن را در زمره مجاهده در راه خدا برشمرده‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: کسی که در جایگاه قضاوت قرار می‌گیرد غیر از آنچه خدا حکم کرده نباید حکم کند و فقط باید حکم خدا را اجرا کند.

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه در قضاوت شناخت موضوع و حکم و تناسب بین حکم و موضوع لازم است گفت: دخالت نکردن بدون حب و بغض در قضا ضروری است، در امر به معروف و نهی از منکر هم همین طور است و ناهی فقط برای خدا باید امر کند و اگر با هدف انتقام گیری باشد امر به معروف نیست.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: در امر به معروف و نهی از منکر باید منکر و معروف شناخته شده باشند همانند قضاوت، زیرا حقیقت امر به معروف و نهی از منکر امر خداست و ناهی خداست، زیرا او در جایگاه اعلی است.

وی با اشاره به اینکه خداند به آمر و ناهی قدرت می‌دهد تا امرش در جایگاه برتر باشد، گفت: باید قدرتمندانه کار شود تا زشتی رخت بربندد و تلاش شود معروف انجام شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: پیداکردن باور الهی و عقایدحق از بهترین معروف هاست و اخلاق کریمه در رفتار زندگی بسیار مهم است و باید برای تحقق معروف‌های اداری، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و حوزه‌های فردی و اجتماعی تلاش شود.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

مهمترین معروفات، ایجاد امید در جامعه است

رئیس قوه قضاییه گفت: امروز از مهمترین معروفات ایجاد امید در جامعه است و مردم باید با امید زندگی کنند و دشمن به دنبال ایجاد یأس در جامعه است.

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی در ادامه افزود: جامعه بدون حس در برابر ترک معروف‌ها، جامعه‌ای مرده است.

وی ادامه داد: شاخص زنده بودن و مرده بودن جامعه، آمر به معروف و ناهی از منکر است، اگر در جامعه‌ای حس مسئولیت کمرنگ شد در آن جامعه فساد، بی اخلاقی، بداخلاقی و انواع ظلم‌ها گسترش می‌یابد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی افزود: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه سبک شمرده شود شاهد تسلط شرارت خواهیم بود، ​جامعه‌ای که در آن احساس مسئولیت نباشد و در مقابل انجام وظیفه الهی احساس خطر نکند و در امور اجتماعی نسبت به همسایگان، اقوام، خویشان، بستگان و شهر خود احساس نداشته باشد به این وضعیت دچار می‌گردد.

وی ادامه داد: در یک اداره رشوه می‌گیرند افراد هم می‌شنوند و می‌بینند و اگر احساس مسئولیت نکنند با فرد رشوه گیر همکاری کرده‌اند، در واقع این افراد می‌گویند به من چه ربطی دارد و نمی‌دانند که حجت خدا، امر به معروف و نهی از منکر است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر جهاد در راه خداست و آثار و برکات الهی خودش را دارد و پرچم امر به معروف و نهی از منکر را امام (ره) در این کشور بلند کرد و برکات الهی این پرچم امروز همواره برای ملت خودمان و ملت‌های جهان است.

وی افزود: ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن در مقابل زشتی‌ها و پلشتی‌ها است دشمن به دنبال این است که منکرات و مفاسد اخلاقی، هرج و مرج، فساد و بی قانونی را در جامعه گسترش دهد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: امروز قانون مداری از مهمترین معروف‌ها در جامعه است، دیروز انکر منکرات، نظام شاهنشاهی و طاغوتی بود و امروز اعرف معروفات حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس قوه قضاییه گفت: دشمن به دنبال حساسیت سنجی است و بعد از حساسیت زدایی به دنبال این است که جامعه به دنبال منکر حساس شود و اگر جامعه در مقابل ترک معروف، حساس نبود یک گام جلوتر می‌گذارد و این موضوع در طول تاریخ وجود داشته است.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو17 ساعت قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه برای بررسی تصمیم آمریکا در به رسمیت شناختن شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی، تشکیل جلسه می‌دهد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نمایندگی رژیم صهیونیستی در سازمان ملل خبر داد که شورای امنیت این سازمان قرار است روز چهارشنبه طی جلسه‌ای اضطراری تحولات اخیر در منطقه غرب آسیا از جمله تصمیم آمریکا درباره شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری را بررسی کند. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» طبق بیانیه نماینده تل‌آویو در سازمان ملل که بامداد سه‌شنبه منتشر شد، جلسه شورای امنیت قرار است ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه به وقت محلی (۶:۳۰ به وقت تهران) برگزار شود. صدها هزار اسرائیلی در شهرک‌هایی یهودی‌نشین که رژیم صهیونیستی بعد از جنگ ۱۹۶۷ و اشغال سرزمین‌های فلسطینی در کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ساخته است سکونت دارند. اتحادیه اروپا نیز بامداد سه‌شنبه در واکنش به تصمیم آمریکا به رسمیت شناختن شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی، تاکید کرد این اقدام اسرائیل طبق قوانین بین‌المللی، ‌ غیرقانونی است و باید متوقف شود.
الفالف1 روز قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

انهدام چند موشک از سوی سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه

صدا و سیما10 دقیقه قبل

ترامپ: جلسه تحقیقات درباره استیضاح مایه شرمساری است

صدا و سیما14 دقیقه قبل

سدها چقدر برای مقابله با سیلاب آماده‌اند؟

ایسنا15 دقیقه قبل

کشته شدن ۵ نفر در حمله هوایی ترکیه به شمال عراق

صدا و سیما17 دقیقه قبل

خانم بازیگر: دستمزد‌های نجومی بیشتر گریبان سینما را گرفته

فردا نیوز20 دقیقه قبل