نگاهی به شروع‌های ایران در دیدارهای انتخابی جام‌جهانی؛ ۱۲ گل به نام کریم باقری!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نود
  4. ورزشی
نگاهی به شروع‌های ایران در دیدارهای انتخابی جام‌جهانی؛ ۱۲ گل به نام کریم باقری!

نگاهی به شروع‌های ایران در دیدارهای انتخابی جام‌جهانی؛ ۱۲ گل به نام کریم باقری!

نودخبرگزاری نود |
رقابت‌های انتخابی جام‌جهانی 2022 در روزهای گذشته آغاز شده است و ایران در نخستین بازی خود به مصاف هنگ‌کنگ می‌رود.

به گزارش وب سایت نود، در ۲۰ دوره قبلی جام جهانی، ایران در ۱۰ دوره انتخابی شرکت کرده که در ۵ دوره موفق به صعود به مرحله نهایی معتبرترین تورنمت فوتبالی جهان شده است. به بهانه اولین بازی ایران در مرحله انتخابی جام‌جهانی، نخستین بازی ایران در مراحل انتخابی جام‌جهانی مرور شده است. تیم ملی در این در ۱۰ مسابقه، صاحب ۶ پیروزی شده و ۴ بار به تساوی رسیده و هیچ وقت مسابقات را با شکست آغاز نکرده است. ۵۰ گل زده و ۲ گل خورده حاصل کار ایران در شروع رقابتهای انتخابی جام جهانی بوده است.

جام‌جهانی ۱۹۷۴: ایران ۰ – ۰ کره شمالی

ایران در شرایطی برای اولین بار در مقدماتی جام‌جهانی شرکت کرد که ۲ دوره پیاپی قهرمان جام ملتهای‌ آسیا شده بود. تیم ملی در نخستین دیدار خود در ورزشگاه آزادی برابر تیم ملی کره‌شمالی به تساوی بدون گل دست یافت. ایران در آن دوره در گروه خود اول شد و به دیدار پلی‌اف راه یافت ولی در آن مرحله مغلوب استرالیا شد.

جام‌جهانی ۱۹۷۸: عربستان سعودی ۰ – ۳ ایران

ایران در دومین دوره حضور خود در مقدماتی جام‌جهانی با عربستان، سوریه و عراق همگروه بود که عراق از حضور در مسابقات انصراف داد. تیم ملی در اولین بازی در ریاض با ۳ گل عربستان را شکست داد. غلامحسین مظلومی ۲ گل و حسن روشن یک گل برای تیم ملی به ثمر رساندند. تیم ملی در پایان این رقابتها برای نخستین بار به جام‌جهانی صعود کرد.

جام‌جهانی ۱۹۹۰: تایلند ۰ – ۳ ایران

وقوع جنگ تحمیلی باعث شد تا ایران در ۲ دورۀ جام‌جهانی غایب باشد. جام‌جهانی ۱۹۹۰ اولین دوره‌ای بود که تیم ملی پس از انقلاب در جام‌جهانی شرکت می‌کرد. با خداحافظی ۱۴ بازیکن از بازیهای ملی و در شرایطی که پرویز دهداری از تیم ملی کناره‌گیری کرده بود و دستیار او رضا وطنخواه سرمربی تیم ملی شده بود تیم ملی با ترکیب جوان در مسابقات شرکت کرد و در گام نخست با نتیجه ۳ بر صفر تایلند را با گلهای کریم باوی، سیروس قایقران و محسن گروسی شکست داد. ایران در آن دوره در گروه خود پایین‌تر از چین قرار گرفت و نتوانست به مرحله بعد راه یابد.

جام‌جهانی ۱۹۹۴: ایران ۰ – ۰ عمان

تیم ملی در مقدماتی جام‌جهانی ۱۹۹۴ با هدایت علی پروین پا به رقابتها گذاشت. اولین حریف ایران، تیم ملی عمان بود که حشمت مهاجرانی که در آن مقطع تنها صعود ایران به جام‌جهانی با سرمربیگری او رقم خورده بود را در اختیار داشت. مهاجرانی در آن دیدار موفق به حضور در ایران نشد و تیم ملی به تساوی بدون گل در این دیدار دست یافت.

جام‌جهانی ۱۹۹۸: مالدیو ۰ – ۱۷ ایران

تیم ملی در جام ملتهای آسیا ۱۹۹۶ درخشش خیره‌کننده‌ای داشت. حضور بازیکنان شاخصی نظیر علی دایی، احمدرضا عابدزاده، خداداد عزیزی و ظهور چهره‌های جوانی مانند کریم باقری و مهدی مهدوی‌کیا امیدواری زیادی در اهالی فوتبال ایجاد کرد تا حسرت ۲۰ ساله صعود ایران به جام‌جهانی پایان یابد. ایران در اولین بازی خود برابر مالدیو به پیروزی استثنایی ۱۷ بر صفر دست یافت. کریم باقری با زدن ۷ گل در آن دیدار، رکورددار بیشترین گل زده در یک بازی تیم ملی ایران محسوب می‌شود. حمید استیلی، رضا شاهرودی، خداداد عزیزی، علی دایی و مهرداد میناوند دیگر گل‌زنان ایران در آن بازی بودند. ایران با این شروع طوفانی نهایتا به جام‌جهانی صعود کرد.

در خبری بخوانید: آخرین اخبار ورزشی روز را آنلاین بخوانید

نگاهی به شروع‌های ایران در دیدارهای انتخابی جام‌جهانی؛ ۱۲ گل به نام کریم باقری! - 13

جام‌جهانی ۲۰۰۲: ایران ۱۹- ۰ گوام

تیم ملی در نخستین بازی خود در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ در تبریز در شرایطی به دیدار گوام رفت که چند هفته قبل در جام ملتهای آسیا حذف شده بود و آبل براگا به صورت موقت سرمربی تیم ملی شده بود. تیم ملی در این بازی با نتیجه ۱۹ بر صفر به پیروزی دست یافت که قاطع‌ترین برد تاریخ تیم ملی ایران محسوب می‌شود. علی دایی، سهراب بختیاری‌زاده، فرهاد مجیدی، علی کریمی، کریم باقری و علی نیکبخت گلزنان ایران در آن بازی بودند. ایران در آن دوره توفیقی در صعود به جام جهانی نداشت.

جام‌جهانی ۲۰۰۶: ایران ۳- ۱ قطر

ایران در اولین بازی خود در جام جهانی ۲۰۰۶ به خاطر اتفاقات بازی ایران- کره شمالی از حضور تماشاگر محروم بود. تیم ملی در آن مسابقه به برتری ۳ بر یک دست یافت. این نخستین باری بود که دروازه تیم ملی در اولین بازی انتخابی جام‌جهانی باز می‌شد. تیم ملی در آن دوره برای سومین بار به جام‌جهانی راه یافت.

جام‌جهانی ۲۰۱۰: ایران ۰- ۰ سوریه

فدراسیون فوتبال پس از ناکامی در جام ملتهای آسیا ۲۰۰۷، اقدام به تغییر سرمربی تیم ملی نمود ولی در آستانه شروع رقابتهای انتخابی جام جهانی تکلیف سرمربی مشخص نشده بود و منصور ابراهیم‌زاده مربی موقت تیم ملی بود. ایران در اولین بازی خود به تساوی بدون گل برابر سوریه دست یافت. ایران در آن مسابقات در صعود به جام‌جهانی ناکام ماند.

جام‌جهانی ۲۰۱۴: ایران ۴ – ۰ مالدیو

تیم ملی برای راهیابی به جام‌جهانی ۲۰۱۴، یکی از سرمربیان مطرح دنیا را به خدت گرفت. کارلوس کی‌روش در روزهای نخست مربیگری خود در تیم ملی در استادیوم آزادی با ۴ گل تیم ملی مالدیو را شکست داد. کریم انصاری‌فرد، علی کریمی و سعید دقیقی گلزنان ایران در آن بازی بودند. تیم ملی در آن دوره موفق به صعود به جام جهانی شد.

نگاهی به شروع‌های ایران در دیدارهای انتخابی جام‌جهانی؛ ۱۲ گل به نام کریم باقری! - 22

جام‌جهانی ۲۰۱۸: ترکمنستان ۱- ۱ ایران

ایران برای نخستین بار در ۲ دوره پیاپی با یک مربی در مسابقات شرکت کرد و کارلوس کی‌روش همچنان مربی تیم ملی بود. ایران شروع امیدوارکننده‌ای نداشت و در گام نخست در داش آغوز مقابل ترکمنستان یک-یک متوقف شد ولی در پایان مسابقات ایران به جام جهانی صعود کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل دیدنی محمد صلاح به لیورپول از تمام زاویه‌ها (۲۰۱۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۲۰۱۷ در چنین روزی، محمد صلاح در دیدار تیم‌های لیورپول و اورتون این گل دیدنی را به ثمر رساند. او تاکنون در ۱۲۶ بازی با پیراهن لیورپول، ۸۲ گل به ثمر رسانده است.

عصبانیت عجیب کریستیانو رونالدو از جیمی جامپ!

مهرمهر12 ساعت قبل
شب گذشته پس از پایان بازی یوونتوس و بایرلورکوزن در آلمان، وقتی یک جیمی جامپ به سمت کریس رونالو رفت و قصد عکس گرفتن با وی را داشت با عکس العمل عجیب و بدی روبه رو شد.

نگاهی به حواشی هفته چهاردهم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هفته پایانی نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال جمعه و شنبه پیش رو برگزار می‌شود، در مهم‌ترین بازی‌های این هفته شنبه استقلال در ورزشگاه آزادی میزبان تیم شهرداری بوشهر است و پرسپولیس در ورزشگاه شهدای شهر قدس مهمان سایپاست.

آخرین شب مرحله گروهی لیگ قهرمانان

مهرمهر1 روز قبل
بارسلونا، بایرن، یوونتوس، لایپزیش، منچسترسیتی، پاریسن‌ژرمن، رئال مادرید و تاتنهام جواز صعود به دورحذفی لیگ قهرمانان را به دست آورده و تکلیف چند تیم پس از بازیهای شب گذشته قراراست امشب مشخص شود.

ویدئو / گل‌های هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال

ایسناایسنا1 روز قبل
هفته چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران با برگزاری هشت مسابقه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۱۸ و ۱۹ آذر) به پایان رسید. در این ویدئوها گل‌های این هفته لیگ برتر فوتبال (جام خلیج فارس) را می‌بینید.

ویدیو؛ پلی به گذشته - گل تماشایی روبرتو کارلوس به پورتو (۱۹۹۷)

طرفداریطرفداری1 روز قبل
طرفداری- سال ۱۹۹۷ در چنین روزی، روبرتو کارلوس در روز پیروزی ۴ بر ۰ رئال مادرید مقابل پورتو این گل تماشایی را به ثمر رساند. او در ۵۲۷ بازی با پیراهن رئال مادرید، ۶۹ گل به ثمر رساند.

نظرها

اخبار بیشتر