اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش»

اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش»

ایسناخبرگزاری ایسنا |
اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، اولین مدرسه تابستانی ملی «اخلاق در پژوهش» به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری کمیته ملی اخلاق در پژوهش (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) با حضور معاونین پژوهشی و مدیران امور پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در هتل کیش مهر برگزار شد.

در آیین گشایش این مدرسه تابستانی، دکتر علی خورسندی طاسکوه، مدیر امور پژوهشی دانشگاه و دبیر جلسه، با استناد به گزارش‌های ملی و بین المللی موجود در زمینه اخلاق در پژوهش به وضعیت نه چندان مناسب اخلاق پژوهشی در فرایندهای مختلف آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌های کشور پرداخت.

مدیر پژوهشی دانشگاه با اشاره به کم و کاستی‌های موجود، هدف برگزاری این مدرسه تابستانی ملی و کارگاه‌های مشابه دیگری را که در سال گذشته در خصوص موضوعات انسانی و حیوانی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شده است، توسعه و نهادینه سازی فرهنگ اخلاق در پژوهش در مراحل مختلف طراحی، اجرا و انتشار گزارش پروژه‌های پژوهشی، پایان نامه‌ها و رساله‌های پژوهشی برشمرد.

او با بیان این واقعیت که اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌های ممتاز و بین المللی امروز بخش اجتناب ناپذیر فرهنگ دانشگاهی و اجتماعات آکادمیک است، گفت: برگزاری این دوره‌ها پاسخ و واکنش به نابهنجاری هایی است که در حوزه اخلاق در پژوهش در اجتماعات مختلف علمی و آموزشی کشور گرفتار شده‌ایم.

نیاز به بازتعریف استانداردهای دانشگاهی

در ادامه دکتر علومی یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی نیز به ارائه نکاتی پیرامون اخلاق در پژوهش پرداخته و گفت: دانشگاه‌ها بیش از بحث پیشگیری از تقلب و برخورد با تخلف به وجود اخلاق دانشگاهی و فرهنگ دانشگاهی و یک همبستگی میان دانشگاهیان نیاز دارند.

او در همین راستا افزود: نقش دانشگاه و نقش استاد و به طور کلی استانداردهای دانشگاهی نیاز به بازتعریف دارد و راه‌های درست پژوهش و جلوگیری از تخلف باید آموزش داده شود و فرهنگسازی شود.

وی تاکید کرد: آموزش، فرهنگسازی، ترویج و خویشتن داری مواردی است که باید به همه اساتید و دانشجویان آموزش داده شود و سپس در صورت احراز قطعی تخلف پژوهشی مجازات شوند.

علومی یزدی در عین حال ابراز امیدواری کرد: مباحث انتخاب شده در این مدرسه تابستانی به شکل گیری و نشر اخلاق علمی، اخلاق دانشگاهی و پژوهشی در بین دانشگاهیان کمک کند.

وی از مدیران و معاونین پژوهشی خواست در صورت تشکیل کمیته اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌های خود برنامه هایی که برای اجرای قانون می‌نویسند صرفا برنامه تنبیهی نباشد.

توضیحاتی درباره نحوه ایجاد کارگروه اخلاق در پژوهش

در ادامه سخنرانی‌های آیین گشایش این مدرسه تابستانی، دکتر شریفی مدیر دفتر برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از معاون و مدیر پژوهشی دانشگاه علامه طباطبائی به خاطر برگزاری این کارگاه و از سایر معاونین و مدیران دانشگاه‌ها بخاطر حضور در این نشست قدردانی کرد.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

وی ابتدا به ارائه گزارشی از کارهایی که در پنج سال اخیر در زمینه اخلاق در پژوهش در وزارت علوم صورت گرفته مانند تدوین منشور اخلاق در پژوهش، تدوین دستور العمل بررسی تخلفات پژوهشی، تدوین قانون پیش گیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و تدوین آئین نامه اجرائی قانون پیش گیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی پرداخت.

شریفی سپس با اشاره به آئین نامه اجرایی قانون اخلاق در پژوهش مصوب هیات دولت گفت: براساس این آئین نامه دو کارگروه تشکیل می‌شود. کارگروه اول، کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش است که در سطح وزارت علوم و وزارت بهداشت تاسیس خواهد شد و ماموریت آن تدوین آئین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، برگزاری کارگاه‌ها به صورت کلان، انتقال تجربیات دانشگاه‌ها به یکدیگر و نظارت عالیه است.

او افزود: کارگروه دوم، کارگروه دانشگاهی است که ماموریت آن توجه به اخلاق در پژوهش و بررسی تخلفات پژوهشی در سطح دانشگاه یا موسسه آموزش عالی است.

پیشنهاد تدوین سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی

در ادامه مراسم افتتاحیه، دکتر شجاع احمدوند، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبائی نیز در سخنانی ابتدا به پیشینه تاریخی اخلاق در پژوهش بویژه اتفاقات مربوط به دادگاه وکد نورنبرگ و نیز کمیسیون ملی اخلاق در امریکا پرداخت و گفت: هدف این کمسیون استانداردسازی اخلاق علمی و حراست از انسان در برابر آثار پژوهش‌های رفتاری و زیست پزشکی بود.

او براساس گزارش بلمونت، کمیسیون ملی اخلاق در پژوهش امریکا به تشریح سه مفهوم و اصل کلیدی اخلاق در پژوهش یعنی حفظ حرمت افراد در پژوهش، رعایت عدالت در مشارکت کنندگان پژوهش و رعایت رفاه و آسایش افراد در پژوهش پرداخت.

معاون آموزشی دانشگاه، اعلام رضایت افراد در پژوهش را تجلی عینی اخلاق در پژوهش و شاخص حفظ حرمت افراد برشمرد.

او در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که بحث اخلاق علمی در دانشگاه علامه طباطبائی نه صرفا در حوزه پژوهش بلکه در قالب سند اخلاق حرفه‌ای دانشگاهی که حداقل دو حوزه آموزش و پژوهش را دربر بگیرد، تدوین شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبایی، مدرسان این مدرسه تابستانی، اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور از جمله: دکتر احسان شمسی گوشکی، دکتر لیلا افشار، دکتر مرتضی طیبی، دکتر مقصود فراستخواه و دکتر محمدهادی میرشمسی بودند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رد خون

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

(عکس و فیلم) پوشش متفاوت متین ستوده در مراسم اکران مسخره باز

فراروفرارو10 ساعت قبل
ستوده در سال‌هایی که به‌شهرت رسیده، کمتر دچارحاشیه شده است؛ اما حضورش در مراسم اکران «مسخره‌باز» در فضای مجازی سروصدای زیادی کرد. پوشش ستوده در مراسم فوتوکال (گفتگو تصویر) این فیلم باعث شد عکس و ویدئوی او در فضای مجازی منتشر شود. برخی کاربران فضای مجازی بعد از این اتفاق شروع به فحاشی کرده‌اند که واقعا دلیلش را نمی‌دانم. حتی در عکس‌های صفحه شخصی‌ام مشخص است که در مراسم اکران «مسخره‌باز» مانند مراسم‌های دیگر بوده‌ام. در فضای مجازی، کاربرانی با سلایق مختلف به این ماجرا واکنش نشان دادند؛ البته هرکدام با نگاهی متفاوت.

کولاک بوشهری‌ها در بین الحرمین

مهرمهر1 روز قبل

شوخی منشوری خانم بازیگر در یک مراسم؛ وقتی پانته‌آ بهرام می‌خواست صابر ابر را بغل کند+فیلم و عکس

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
در مراسم اکران فیلم سینمایی «مسخره‌باز» روز گذشته مراسم اکران خصوصی فیلم سینمایی «مسخره‌باز» در هتل اسپیناس پالاس با حضور جمعی از ستارگان سینمایی و تلویزیونی برگزار شد. شوخی جنجالی پانته‌آ بهرام بازیگر معروف کشورمان یکی از حاشیه‌های این مراسم بود که در شبکه‌های اجتماعی جنجالی شد. او در مقابل لنز دوربین خبرنگاران حرکات عجیبی را با صابر ابر یکی از بازیگران این فیلم سینمایی انجام داد که حالا سوژه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. اکران خصوصی فیلم مسخره‌باز با حضور صابر ابر، علی نصریان، همایون غنی زاده، پانته‌آ بهرام، متین ستوده، علی ضیاء و … برگزار شد. مسخره‌باز فیلمی به کارگردانی و نویسندگی همایون غنی‌زاده و تهیه‌کنندگی علی مصفا در سال ۱۳۹۷ ساخته شد و حالا بر پرده نقره‌ای اکران شده است.

فیلم | علی پروین: زمان طاغوت هر شب می‌رفتم کافه اما لب به مشروب نزدم!

خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مناسب جهت مهاجرت و اقامت در کشور ترکیه می‌باشد. کشور ترکیه با موقعیت جغرافیایی و تاریخی خود جزء ۵ گزینه اصلی ایرانیان برای مهاجرت به شمار می‌آید. زیرا این کشور به دلیل دارا بودن ویژگی‌های خاص از قبیل توسعه روز افزون، آب و هوای متنوع، موقعیت قرارگیری استراتژیک بین سه قاره توانسته است سرمایه گذاران، مهاجران و دانشجویان را به خود جذب کند.

ویروس پاپیلوم انسانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر