پشت پرده محموله بزرگ قاچاق مرغ با پوشش آجر به مقصد عراق + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. بین‌المللی

پشت پرده محموله بزرگ قاچاق مرغ با پوشش آجر به مقصد عراق + فیلم

تابناکخبرگزاری تابناک |
دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق به تابناک اقتصادی گفت: دولت عراق معتقد است که هر چند ممنوعیت واردات برخی کالاها از جمله گوشت مرغ باعث افزایش قیمت این کالاها شده است اما این تصمیم می تواند در بلندمدت به نفع صنایع داخلی عراق باشد و موجب خواهد شد تا سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه ای مجبور شوند برای سهم بری از بازار عراق در صنعت مرغداری این کشور سرمایه گذاری کنند.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: دولت عراق معتقد است که هر چند ممنوعیت واردات برخی کالاها از جمله گوشت مرغ باعث افزایش قیمت این کالاها شده است اما این تصمیم می‌تواند در بلندمدت به نفع صنایع داخلی عراق باشد و موجب خواهد شد تا سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه‌ای مجبور شوند برای سهم بری از بازار عراق در صنعت مرغداری این کشور سرمایه گذاری کنند.

به گزارش تابناک اقتصادی؛ در چند روز اخیر کلیپی در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که نشان می‌دهد پلیس کشور عراق محموله آجر سفالی را توقیف کرده که لابلای این آجر سفال‌ها، بسته‌های گوشت مرغ جهت صادرات از ایران به عراق جاسازی شده است. این نوع صادرات گوشت مرغ ایران به عراق علاوه بر آن که خیانت به اقتصاد و تجار و تولید کشور محسوب می‌شود باید گفت که بسیار غیربهداشتی است و این گوشت مرغ‌ها احتمالا قرار است به مصارف انسانی برسد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

اینکه چرا گوشت مرغ‌ها به این صورت غیراستاندارد از ایران به عراق صادر می‌شود، پرسشی است که خبرنگار تابناک اقتصادی از سیدحمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق پرسیده است.

وی در پاسخ به این پرسش به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: به تازگی سد اولسوی ترکیه به بهره برداری رسید که این سد به شدت آب ورودی به عراق از طریق رودخانه‌های دجله و فرات را تحت تاثیر قرار داد. علیرغم آن که ترک‌ها وعده داده بودند که ۵۰ درصد ظرفیت آبی دجله و فرات را همچنان در اختیار عراقی‌ها قرار دهند اما این وعده عملی نشد؛ لذا عراقی‌ها درصدد جبران این بدعهدی، کمپین هایی را برای تحریم کالاهای ترک به راه انداختند.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: دولت عراق نیز طی اقدامی، واردات ۸۵ قلم کالای ترک به ارزش بیش از یک میلیارد دلار را ممنوع کرد که از این تعداد، ممنوعیت واردات سه قلم کالای مرغ، تخم مرغ و آرد بسیار برای ترک‌ها گران تمام شد.

حسینی ادامه داد: بازار گوشت مرغ عراق، بازاری یک میلیون و سیصد هزار تنی است که حدود ده درصد از این نیاز بازار را خود عراقی‌ها تامین می‌کنند اما الباقی نیاز به گوشت مرغ را از طریق واردات تامین می‌کنند. عمده این بازار نیز تا چند وقت پیش در اختیار ترکیه قرار داشت. ممنوعیت واردات گوشت مرغ از ترکیه باعث شد تا بسیاری از واحدهای مرغداری ترک‌ها تعطیل شود.

حسینی گفت: با این اوضاع ممنوعیت واردات مرغ و تخم مرغ به عراق، به شدت قیمت این دو قلم کالا در بازار عراق افزایش یافت. به عنوان نمونه یک شانه تخم مرغ از ۲۵۰۰ دینار (۲۵۰۰۰ تومان) به ۷۵۰۰ دینار (۷۵۰۰۰ تومان) افزایش یافته است. این افزایش قیمت و ممنوعیت واردات باعث شده است تا انگیزه قاچاق مرغ و تخم مرغ به عراق دو چندان شود. ترک‌ها به دلیل کمتر بودن مرزهای مشترک با عراق و مستقر بودن گمرک مرکزی در آن، امکان قاچاق کالای کمتری به این کشور را دارند اما ایران ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و کنترل آن مشکل است.

پشت پرده محموله بزرگ قاچاق مرغ با پوشش آجر به مقصد عراق + فیلم - 10

(سیدحمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق)

وی ادامه داد: حتی حدود دو سال قبل که به دلیل بحث بیماری آنفولانزای مرغی صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به عراق ممنوع بود، باز هم تقاضا از سمت عراقی‌ها برای واردات این دو قلم کالا حتی به صورت قاچاق از ایران وجود داشت.

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: حتی به تازگی و در جریان بسته شدن مرز چذابه به دلیل تحصن کامیون دارهای عراقی، هشت کامیون تخم مرغ ایرانی از بین رفت و این نشان می‌دهد علیرغم ممنوعیت واردات این کالاها به عراق، باز هم این تقاضا از سوی عراقی‌ها وجود دارد و واردات به صورت کم و بیش از ایران ادامه دارد و این گلایه هم اکنون وجود دارد که چرا برخی اصرار دارند این دو کالا را به همراه سایر کالاهای دیگر بارگیری کنند.

حسینی افزود: هم اکنون اگر به بازار عراق سری بزنید ملاحظه خواهید کرد که علیرغم ممنوعیت واردات برخی کالاها به عراق، این کالاها به وفور در بازار عراق دیده می‌شوند. دلیل این وفور این است که کامیون‌های عراقی در ترمینال‌های ما بارگیری‌های خود را انجام می‌دهند و گمرک عراق در آنجا حضور ندارد. در موقع بارگیری کامیوندارهای عراقی می‌توانند کالاها را جاسازی کنند. کامیون که وارد گمرک عراق می‌شود، این گمرک با توجه به تعداد بالای کامیون‌ها و نبود زیرساخت‌های مناسب تنها به صورت ظاهری بار را بازرسی می‌کند.

این فعال اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی ضمن اشاره به کلیپی که در فضای مجازی از قاچاق گوشت مرغ از ایران به عراق دست به دست می‌شود، گفت: به تازگی با توجه به فشاری که ترکیه به عراق وارد کرده و مدعی شده که چرا این ممنوعیت واردات تنها برای کالاهای ترک اعمال شده، گمرک و پلیس عراق برای کاهش تنش، بازرسی محموله‌ها را جدی‌تر گرفته است و همین عامل باعث شده است تا برخی محموله‌های جاسازی شده توسط کامیون داران عراقی لو برود.

وی افزود: از سوی دیگر، دولت عراق نیز معتقد است که هر چند این ممنوعیت واردات برخی کالاها از جمله گوشت مرغ باعث افزایش قیمت این کالاها شده است اما این تصمیم می‌تواند در بلندمدت به نفع صنایع داخلی عراق باشد و موجب خواهد شد تا سرمایه گذاران ایرانی و ترکیه‌ای مجبور شوند برای سهم بری از بازار عراق در صنعت مرغداری این کشور سرمایه گذاری کنند.

شایان ذکر است که کشور عراق علاوه بر اعمال ممنوعیت واردات بر روی ۸۵ قلم کالای ترکیه‌ای که شامل مرغ، تخم مرغ، آرد، حبوبات، بیسکویت، روغن‌های خوراکی و … است، ممنوعیت وارداتی را بر روی ۶۳ قلم کالای ساخت ایران در سال جاری نیز اعمال کرده است که از جمله این کالاها می‌توان به سیمان، آبمیوه و نوشیدنی و بستنی اشاره کرد.

به هر صورت اشاره به این نکته ضروری است که تا چند وقت دیگر مراسم پیاده روی اربعین شروع خواهد شد و کشور عراق میزبان خیل کثیری از زائران خواهد بود که باید نیازهای غذایی آن‌ها را تامین کند. این ممنوعیت‌های وارداتی چه از ایران و چه از ترکیه علاوه بر اینکه بر قاچاق کالا از این دو کشور به عراق دامن زده است باعث خواهد شد تا کشور عراق در تامین نیاز این زائران با چالشی جدی مواجه شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حضور شیر در تظاهرات عراق! +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق به نقل از سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلودکمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.
برنابرنا1 روز قبل
آشنایی و خوش و بش صمیمانه بازیکنان تیم ملی ایران و عراق بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های کشور همسایه داشت. به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ برخلاف انتظارها از آشنایی بشار رسن با چند ملی پوش ایران تصاویر خوش و بش و در آغوش گرفتن سردار آزمون و صفا هادی بازتاب زیادی در رسانه‌های کشور عراق داشت. بر اساس این خبر به غیر از عکس مربوط به آزمون عکس صحبت کردن رامین رضاییان با یک ملی پوش دیگر تیم ملی عراق نیز هم پای تصاویر پایین در سایت‌های عراقی از جمله سایت و شبکه تلوزیونی السومریه نیوز و سایت عراق اسپورت داشت. پایگاه شبکه تلوزیونی السومریه در این باره این تصاویر نوشت: دوستی از تنش بازی تیم ملی عراق و ایران می‌کاهد. اما رابطه این دو بازیکن در حالی است که هادی در پلیس عراق و آزمون در زنیت سن پترزبورگ بازی می‌کند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
به نوشته سایت روزنامه مصری الیوم السابع، طبق گفته فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی، این جوان بعد از شنیدن خبری مبنی بر کمک گرفتن نیروهای ضد شورش از سگ‌های پلیس در استان بابل در جنوب عراق شیر را به میدان تظاهرات آورده است. عراق از ابتدای اکتبر گذشته شاهد اعتراضات گسترده با درخواست برای بهبود اوضاع معیشتی، مبارزه با فساد، انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام است. کمیسیون حقوق بشر عراق نیز اعلام کرده، آمار تلفات اعتراضات به بیش از ۳۱۹ کشته رسیده که ۱۳ تن آنها نیروهای امنیتی هستند. این نهاد وابسته به پارلمان عراق همچنین آمار زخمی‌ها را بیش از ۱۵ هزار تن اعلام کرد.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
آیت الله اراکی ابراز امیدواری کرد، با تشکیل اتحادیه قربانیان ترور شاهد نشر اسلام ابراهیمی در جهان اسلام باشیم. وی در پایان گفت: خانواده شهدا جلوه گاه اسلام ابراهیمی هستند، آنان نماد اسلام راستین و عدالت خواهی بوده‌اند. وی اضافه کرد: ایران یکی از بزرگ‌ترین قربانیان ترور است و در برخی از ابعاد نیز می‌توان گفت که کم سابقه‌ترین ترور‌های جهان در این کشور اتفاق افتاده است. وی خاطرنشان کرد: هر چند در دنیا ما را محکوم به تروریسم می‌کنند، اما بزرگ‌ترین جنایات تروریست‌ها در جمهوری اسلامی ایران توسط گروهک‌های مختلف رقم زده شده است. نخستین روز سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی نشست قربانیان ترور با حضور آیت الله محسن اراکی در سالن زمرد هتل آزادی برگزار شد.

تا دقیقه ۵۲: عراق ۱ - ۱ ایران

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
خبر تکمیل می‌شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‎؛ تیم ملی فوتبال کشورمان از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ چین در ورزشگاه ملی امان پایتخت اردن با قضاوت پریرا از سریلانکا به مصاف تیم ملی عراق رفت. احمد نوراللهی گل تساوی را در دقیقه ۲۵ برای ایران به ثمر رساند. گل نخست ایران - احمد نوراللهیکد ویدیو دانلود فیلم اصلینخستین گل تیم ملی فوتبال عراق را مهند علی در دقیقه ۱۱ وارد دروازه ایران کرد. گل نخست عراق _ مهند علیکد ویدیو دانلود فیلم اصلیورود بازیکنان به زمینمارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی کشورمان با ترکیب زیر بازی را آغاز کرد: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمدحسین کنعانی‌زادگان، رامین رضاییان، میلاد محمدی، امید ابراهیمی، احمد نوراللهی، مسعود شجاعی، محمد محبی، مهدی طارمی و سردار آزمونسرچکو کاتانچ سرمربی اسلوونیایی تیم ملی عراق هم تیمش را با نفرات زیر راهی زمین کرد: محمد حمید، سعد ناطق، احمد ابراهیم، علاء علی، علی عدنان، سولاکا، امجد عطوان، همام طارق، صفاء هادی، بشار رسن و مهند علی
روزنوروزنو23 ساعت قبل
او درباره استقلال و بازی پیش روی تیم ملی با ما همکلام شد. * درباره تیم ملی و بازی با عراق حرفی نمی‌زنید؟ شما در یک تورنمنت دو بار با عراق بازی کردید. * درباره آن دو بازی حرف می‌زنید؟ ما تازه رسیده بودیم که باید با عراق بازی می‌کردیم. آن تیم ملی عراق همان تیمی بود که مدتی بعد در جام ملت‌های آسیا قهرمان شد. امیدوارم در نهایت هر اتفاقی می‌افتد به سود تیم ملی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر