نوازنده‌ای که با کشاورزی زندگی گذراند + ویدئو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ

نوازنده‌ای که با کشاورزی زندگی گذراند + ویدئو

ایسناخبرگزاری ایسنا |
«آی‌محمد یوسفی»، هنرمند پیشکسوت موسیقی ترکمن‌ که یکی از استادان برجسته موسیقی بخشی‌های خراسان بود، ۱۴ شهریور در سن ۹۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش ایسنا، آی‌محمد یوسفی متولد سال ۱۳۰۲ در روستای تگن شهر درگز استان خراسان رضوی و شاگرد اولیاقلی یگانه بوده است. او از معدود نوازندگانی بود که هنوز با تار ابریشم که صدایی بم‌تر از دوتار سیمی دارد و رنگ و صوت آن متفاوت است، می‌نواخت.

او بیش از ۶۰ سال بود که به شیوه‌ی بخشی‌های شمال خراسان می‌خواند و دوتار می‌نواخت و در زمینه‌ی داستان‌سرایی و نقل افسانه‌ها و آیین‌های قومی و منطقه‌ای فعالیت داشت.

این خواننده و نوازنده‌ی پیشکسوت دوتار ابریشمی در طول زندگی خود همیشه از راه کشاورزی روزگار ‌گذرانده بود.

یوسفی در سال ۹۵ در نهمین جشنواره موسیقی نواحی اجرا کرد و از او تقدیر شد. همچنین در سال ۹۶ نیز در شب موسیقی ایران به نواختن دوتار خراسان پرداخت. او پیش از سال ۹۵ تنها در یکی دو جشنواره‌ی منطقه‌ای و یک بار نیز در کشور اتریش اجرای برنامه داشته است.

این هنرمند پیشکسوت در جشنواره موسیقی نواحی سال ۹۵ ابراز امیدواری کرده بود که این جشنواره به صورت منظم برگزار شود تا از دل آن استعدادهای جوان به جامعه معرفی شوند.

در ادامه می‌توانید بخش‌هایی از اجرای آی محمد یوسفی را مشاهده کنید:

خبرنگار ایسنا به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی این هنرمند تازه درگذشته با علی مغازه‌ای کارشناس موسیقی تماس گرفت تا درباره هنر آی محمد و خودش بیشتر بدانیم.

مغازه‌ای می‌گوید: متأسفانه این استاد دوتار ترکمن بر اثر کهولت سن از دنیا رفت. قرار بود امسال او را برای حضور در جشنواره «آینه‌دار» دعوت و تندیس آینه‌دار را به او اهدا کنیم. اما متأسفانه نتوانستیم پیش از مرگ او همانند استادانی از جمله خلیفه غلام مارگیری (آوازخوان، خنیاگر، بابازار و نوازنده دف)، رجب بدریمون (نوازنده نی جفتی بوشهر) یا لعل بخش پیک (خواننده بلوچستانی) از حضورش بهره‌مند باشیم. این افراد از نسل کهنسال موسیقی ایران بودند و جایگزین خاصی هم ندارند. ما نوازنده‌های خوب زیادی داریم، ولی نوازندگان خوب و درجه یک امروزی ناخواسته به واسطه رسانه‌ها با موسیقی‌های روز آشنا شده‌ و رپرتوارشان دست خوش تغییر و تحولات فرهنگی شده است.

او ادامه می‌دهد: می‌توان گفت از نسل آی محمد و کسانی که از قدیمی‌های خود مانند اولیاقلی یگانه (نوازنده دوتار) و نظرمحمد سلیمانی (نوازنده برجسته دوتار شرق خراسان) آموخته بودند تقریبا بیشتر از چند نفر انگشت شمار باقی نمانده است. آی محمد یکی از بهترین‌های دوتار شمال خراسان و ترکمن بود. او در ترکمن به دنیا آمد و اهل درگز بود ولی چون دوتار ترکمن و شمال خراسان در محدوده فرهنگی ترکمن و شمال خراسان، اشتراکات فرهنگی زیادی دارند هر دو تار را فراگرفت. اکنون در حال از دست دادن این اساتید هستیم. جایگزین‌های آنها مثلا پسر استاد اولیاقلی یگانه، برات‌علی یگانه است که دوتار را با ابریشم هم می‌نوازد؛ البته پدر او تنها از ابریشم استفاده می‌کرد. آی محمد نیز تنها از ابریشم استفاده می‌کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

از مغازه‌ای سوال می‌کنیم که «آی محمد یوسفی» از چه سالی به نواختن تار شروع کرده‌ بود؟ پاسخ می‌دهد: او از بچگی دوتار نواختن را نزد اولیاقلی آغاز کرده بود. بعد از فوت مرحوم آی‌محمد، از شاگردان اولیاقلی تنها علی آلمه‌جوقی و پسر خود اولیاقلی یعنی براتعلی یگانه باقی مانده‌اند. پدر اولیاقلی ساز می‌نواخت و او نیز از پدرش یاد گرفته بود.

او درباره برنامه‌هایی که «آی محمد یوسفی» در آنها شرکت کرده بود، می‌گوید: استاد قبلا در جشنواره فجر شرکت کرده بود و قبلا خوشبختانه کارهایی از او به ضبط رسید است. بیشتر این نسل در چند جشنواره شرکت کردند و توانستیم تا مقداری از شیوه‌ها و تکنیک‌های آنها را به ثبت برسانیم.

این کارشناس موسیقی در پایان می‌گوید: از کسانی که با بخشی آی‌محمد کار کرده‌اند می‌توانیم از سعید تهرانی زاده نام ببریم که از شاگردان آی‌محمد بود. او ارتباط خیلی خوبی با بخشی آی‌محمد داشت و می‌شود گفت هر چه می‌توانسته از آی‌محمد فراگرفت. همچنین دوست عزیزم استاد مرتضی گودرزی که سال‌ها روی دوتار در محدوده‌های شمال خراسان و اقوام مختلف این منطقه کار کرده است نیز با آی محمد در ارتباط بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

:: خالق وردی-نمایشگاه فناوریهای پیشرفته در چین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما درپکن ازنمایشگاه بین المللی فناوریهای پیشرفته در شهر شنجن چین با حضور نمایندگان فناوری نوین کشورمان گزارش می‌دهد: --------------نفر اول، یکی از نمایندگان شرکتهای ایراندوم، ستاری معاون علمی وفناوری رییس جمهور

ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی فردا با موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» روی آنتن می‌رود. ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهاریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماهابه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، برنامه گفتگوی ویژه اخبار قرآنی جمعه ۲۴ آبان از شبکه قرآن پخش می‌شود. در این برنامه محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس عالی مسائل راهبردی به موضوع «ریشه یابی ضربات بر پیکره اسلام به دست اسلام نماها» می‌پردازد.
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
اتفاقاتی که شاید برای افراد دیگر شبیه یک جک باشد اما واقعیت این است که این حوادث رخ می‌دهد. ماجراهایی که شاید خیلی‌ها با آن دست و پنجه نرم نکرده باشند، من ارتباطم را با آن فضا قطع نکرده‌ام، البته این را هم باید بگویم که این موضوع کار را سخت‌تر می‌کند. مجری برنامه «ماه عسل» در بخش دیگر از صحبتهایش در رابطه با تعداد کم دوستانش گفت: اینکه من دوستان کمی دارم اصلا به این دلیل نیست که من آدم محتاطی هستم. وی در ادامه صحبتهایش گفت: امسال در ماه عسل اتفاقات بی نظیری دیدیم همانند آن کاریکاتور اوباما که به ماه عسل آمده بود و یا سال پیش که طرح آمدن اسکولاری به برنامه را کشیده بودم. من پایین رفتم و آن مادر و دختر به من گفتند شما با آبروی من بازی کرده‌اید، برادر شما به خواستگاری دختر من آمده، پولی از ما گرفته و رفته است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ساعت قبل
سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تجلیل از کتابداران در شهر یزد گفت: بعثت اتفاق بزرگی در حیات معنوی انسان است. بعثت به معنای انفجار و رستاخیر بزرگ در حیات معنوی انسان‌ها است. بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین خبر‌ها از هفته کتاب اینجا کلیک کنیدوی افزود: پیامبر اعظم (ص) ما که رستاخیز انسانی را رقم زد با کتاب آمد و این نقطه مزیت و تمایز این بعثت با دیگر بعثت‌ها بود. این انفجار نوری بود که از دل کلمات برخاست، با کتاب برآمد و با کتاب ماند. برداشت من این است که تمدن اسلامی جوهر کتاب و کتابخانه است که از دل کتاب متولد شد، با کتاب حرکت کرد و با گسترش کتاب و کتابخانه‌ها بال و پر پیدا کرد.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ستاد خبری سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم تهران؛ حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی از جریان برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران بازدید کرد. وی در این بازدید گفت: این دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران با شکوه بسیار در حال برگزاری است. رئیس سازمان سینمایی در پاسخ به پرسشی درباره راه‌اندازی سینمای اختصاصی برای اکران فیلم کوتاه گفت: ما گروه سینمایی «هنر و تجربه» را داریم که به صورت فصلی فیلم‌های کوتاه را اکران می‌کند. لازم است روی این نکته تاکید کنم که در هیچ جای دنیا هدف نهایی از ساخت فیلم کوتاه اکران عمومی در سینماهای بزرگ نیست. سی‌وششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران از ۱۸تا ۲۴ آبان‌ در پردیس سینماگالری ملت در حال برگزاری است.

نظرها

اخبار بیشتر