نام مبارک پیامبران و ائمه اطهار در صدر اسامی نوزادان در جمهوری آذربایجان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

نام مبارک پیامبران و ائمه اطهار در صدر اسامی نوزادان در جمهوری آذربایجان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نام مبارک «حسین» پس از نام «یوسف» دومین و در برخی از سال‌ها پس از یوسف و علی سومین نامی است که بر نوزادان پسر در جمهوری آذربایجان گذاشته شده است

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از باکو؛ در هشت سال گذشته به طور متوالی نام مبارک «حسین» پس از نام «یوسف» دومین و در برخی از سال‌ها پس از یوسف و علی سومین نامی است که بر نوزادان پسر در جمهوری آذربایجان گذاشته شده است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

براساس بررسی‌های به عمل آمده از آمار ارائه شده توسط ادارات و نهادهای مربوطه جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۱۱ میلادی تا پایان شش ماه نخست ۲۰۱۹ نام یوسف بین پسران با نامگذاری بر سی هزار و نهصد و سی و شش نوزاد و نام زیبای زهرا بین دختران با نامگذاری بر بیست و نه هزار و سیصد و هفتاد و هشت نوزاد هر سال در صدر جدول اسامی انتخاب شده برای نوزادان جمهوری آذربایجان قرار گرفته‌اند.

در این مدت پس از یوسف نام مبارک علی با نامگذاری بر بیست و یک هزار و هشتصد و هفتاد و دو نوزاد و نام مبارک حسین با نامگذاری بر بیست و یک هزار و پانصد و سی و هفت کودک به ترتیب بیشترین نامی هستند که والدین برای نوزادان پسر در جمهوری آذربایجان انتخاب کرده‌اند.

نام حسین در برخی از سال‌ها پس از نام یوسف دومین و در برخی از سال‌ها پس از یوسف و علی سومین نام نهاده شده برای کودکان پسر در این کشور بوده است.

مردم جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر تمایل بیشتری به نام‌های مذهبی به ویژه اسامی منتسب به ائمه و امام حسین (ع) از خود نشان می‌دهند و بیشتر والدین سعی می‌کنند فرزندان خود را که در ماه محرم به دنیا می‌آیند به نام امام حسین یا به نام دیگر ائمه و حتی به محرم و اسامی مرتبط با آن مزین کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

حسینعلی، حسین آقا، حسین بالا، حسین قلی، حسین خان، حسین جان، حسین عباس و حسین جهاد، ابوالفضل، قاسم جان، قاسم بالا و قاسم رفایئل، علی اصغر، علی اکبر، امامعلی، اماموردی، امام رضا محرم، محرم علی، محرم نور، محرم مهدی و محرم خزر بین پسران و زهرا، فاطمه، زینب، رقیه و رباب بین دختران و اسامی پیامبران ازجمله اسامی مذهبی رایج در جمهوری آذربایجان است.

نامگذاری برای کودکان مقوله‌ای است که پدرها و مادران با توجه به اصول، الگوها و ارزش‌های خود برای کودکان شان انتخاب می‌کنند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد والدین در جمهوری آذربایجان به واسطه عشق و ارادت قلبی به ائمه اطهار علیهم السلام بیشتر ترجیح می‌دهند اسامی پیامبران و چهارده معصوم (ع) را برای عزیزان خود انتخاب کنند.

ترویج نام حسین و دیگر ائمه در جمهوری آذربایجان در حالی است که این کشور دهها سال تحت سیطره نظام کمونیستی شوروی بود اما مردم شیعه پایبندی خود را به اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) با وجود فشارهای نظام استبدادی و کمونیستی حفظ کردند.

جمهوری آذربایجان ۱۰ میلیون نفرجمعیت دارد که ۸۵ درصد آنها شیعه هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

ابراز نگرانی موگرینی از غنی سازی در فردو

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اگرچه حفظ توافق هسته‌ای ایران هر روز دشوارتر می‌شود، اما اتحادیه اروپا همچنان به تلاش خود برای اجرای کامل آن ادامه می‌دهد. موگرینی گفت: ما همچنین در مورد تصمیم اخیر ایران مبنی بر از سرگیری غنی سازی اورانیوم در تأسیسات فردو گفتگو کردیم. این مسئله مایه نگران جدی ماست. همانطور که می‌دانید ما همواره در مورد راستی آزمایی به آژانس بین المللی انرژی اتمی متکی هستیم. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی طی روز‌های اخیر در محل حاضر بودند.
الفالف1 روز قبل
ویدئویی از آقای روحانی دیدم (۱) که مربوط به سخنانشان در جشنواره شهید رجایی بود. او اعداد و ارقامی را اعلام کرد که خوشبختانه به سرعت توسط سخنگوی دستگاه قضایی پاسخ داده شد. هر چند او نامی از این نهاد نبرد اما ریشه و سابقه عصبانیت ایشان نسبت به این مجموعه‌ بر کسی پوشیده نیست. متاسفانه سخنان آقای روحانی در یزد نه در قامت رئیس‌جمهور که بیشتر در هیبت یک رقیب انتخاباتی بیان شد شاید ایشان آقای رئیسی (رئیس فعلی قوه قضاییه و رقیب سال ۹۶) را هنوز رقیب انتخاباتی خود می‌داند که اینگونه سخن می‌گوید. برخی معتقدند تغییر لحن آقای روحانی و عصبانیت و شبهه افکنی در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی بی ارتباط با پرونده برادر ایشان آقای حسین فریدون و محکومیت و زندانی شدنش نیست.

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر4 ساعت قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگارگروه سیاسی خبرگزاری میزان، جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۱ آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل آغاز شد. -گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد آسیب‌شناسی، چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال ۱۳۹۸-گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه‌عضویت‌دولت جمهوری اسلامی ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد طرح مستثنا شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌هخای تجاری غیر دولتی-گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان-گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت و CNG در کشور. ریاست این جلسه رابرعهده دارد. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستورکار‌ امروز مجلس شورای اسلامی را به شرح ذیل قرائت کرد: انتهای پیام/

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری9 ساعت قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

نظرها

اخبار بیشتر